Skip to content

Opukove udoli / Marlite valley EarthCache

This cache has been locked, but it is available for viewing.
Hidden : 5/13/2011
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[CZ] Earthchache u úvodního informacního panelu Geologického a vodního muzea v prírode, s výhledem na opukovou skalní stenu, kterou již v 19. století zkoumal slavný ceský geolog Dr. Antonín Fric.
[EN] Earthchache next to first information board of the Geology and Water Museum, with the view to the marlite rock outcrop, explored and described by the famous Czech geologist Dr. Antonín Fric.

V období druhohor vznikly v oblasti dnešních Východních Cech silné ploché vrstvy usazenin, která se behem dalších desítek miliónu let zprohýbaly vlivem geologických procesu. V nekterých místech došlo k velkým zlomum, které vytvorily napríklad úval, v nemž leží mesta Ceská Trebová a Ústí nad Orlicí. Velký vliv na tvar krajiny pak mela cinnost vodních toku, které v usazených horninách vytvárely hluboká údolí, v mnoha místech s pomerne strmými svahy. V okrese Ústí nad Orlicí to byly predevším dnešní reky Tichá Orlice a Divoká Orlice.

[CZ] Historická mapa oblasti. 1 – údolí mezi Ústím nad Orlicí a Chocní, vytvorené Tichou Orlicí, 2 – Semanínský zlom
[EN] Historical map of the area. 1 - the valley between Ústí nad Orlicí Chocne created by Tichá Orlice river 2 - Semanín Fault.

[CZ] Výhled z Andrlova Chlumu na „bránu“ do údolí s místem, kde je Earthcache a skalní odkryv.
[EN] View from Andrluv Chlum to the „gate“ of the valley. The Earthcache location and the rock outcrop are visible.

V míste, kde se nachází Earthcache, zacíná hluboké údolí Tiché Orlice, které se táhne na západ v délce zhruba 15 kilometru od Ústí nad Orlicí, pres Brandýs nad Orlicí do Chocne. Z hornin zde prevažují ruzné druhy slínovcu (opuk), které jsou pomerne tvrdé, ale má na ne velký vliv mrazové zvetrávání a vodní eroze. Díky tomu vznikl hluboký kanon reky, jehož svahy jsou paradoxne strmejší, než svahy horských hrebenu v nedalekých Orlických horách. Když se rozhlédnete, uvidíte tyto svahy, porostlé smrky, které lemují celé údolí. Svahy jsou v rade míst témer neschudné a jsou prerušovány hlubokými stržemi malých vodních toku. Na dohled odtud je také jedno z nejužších míst údolí, kde je jeho ploché dno široké jen zhruba 130 metru. Touto úzkou „branou“ prochází reka, dve železnicní trate a dve silnice. V prípade realizace jedné z variant kanálu Dunaj-Odra-Labe by tudy procházela i 40 metru široký vodní kanál a poblíž by se nacházela velká plavební komora. Smerem na západ mužete videt cást údolí v délce 3,5 kilometru, až po témer 200 metru vysokou stenu u Hrádku. Celé malebné údolí si mužete prohlédnout, pokud použijete cyklostezku, nebo pojedete vlakem po trati 010 do Chocne.

[CZ] Pohled na cást skalního odkryvu, který pomohl objasnit geologické složení oblasti.
[EN] View at the part of the rock outcrop, which helped to examine the geologic structure of the region.

[CZ] Kopie nácrtu skalního odkryvu, porízeného Dr. Antonínem Fricem v 19. století.
[EN] Sketch of the exposed rock outcrop, made by Dr. Antonin Fric in the 19th century.

Geologickou zajímavostí, dobre viditelnou z místa Earthcache, je dlouhý SKALNÍ ODKRYV, který vznikl pri výstavbe železnicní trate Ústí nad Orlicí – Letohrad. Tento odkryv je tématem informacní tabule c. 1 Geologického a vodního muzea v prírode, která zahrnuje dalších 14 zastávek na Orlickoústecku. Odkryv byl již v 19. století zkoumám geology a byly zde identifikovány vrstvy cerveného pískovce a predevším mnoho druhu opuky. Jak odpovídá geologickému charakteru regionu, jedná se o usazené (sedimentární) horniny, které ostatne tvorí asi 75% povrchu Zeme a témer 100% dna morí a oceánu.

OPUKA je vžité oznacení pro slínovec, predevším slínovec píscitý. Je to usazená hornina, která vznikala na dne morí z jemných cástic jílu a prachu. Duležitou složkou opuky jsou vápencové materiály a mikroskopické jehlice morských hub. Opuka se snadno láme a nekteré druhy proto sloužily již ve stredoveku jako oblíbený stavební materiál. Je z nich postaveno mnoho historických staveb v Ceské republice, vcetne nedalekého hradu Lanšperk. Údolí Tiché Orlice mezi Ústím nad Orlicí a Chocní je tvoreno predevším píscitými slínovci a slínovci spongilitickými (ty obsahují více jehlic morských hub) V opukách u Ústí nad Orlicí jsou cetné zkameneliny, predevším morských mlžu dnes již vyhynulého rodu Inoceramus, které mužete snadno najít nejen zde, ale i v rozdrobených opukových skalkách v okolí. Vyskytují se zde také fosilie dalších druhu morských mlžu, ježovek a šupiny ryb. Opuka není rozpustná vodou a proto v ní nevznikají klasické krasové jeskyne, ale pouze malé pseudokrasové jeskyne, vzniklé v prasklinách. Nejvetší objevená jeskyne, takzvaná „Pruvanová“ se nachází u Hrádku, byla prozkoumána v roce 1961 a je hluboká témer 40 metru.

[CZ] Príklady zkamenelin, které jsem našel ve zdejší opukové skále. Vlevo je malý mlž, podobný dnešním druhum, vpravo je typický Inoceramus.
[EN] Examples of fossils, which I've found in the marlite rock. A small bivalve, similar to the present species, is at the left. Typical Inoceramus is at the right,

Podmínky uznání logu (logovat se mužete ihned). Je úplně, jak dlouho po návštěvě se zalogujete, ale log a odpovědi pak posílejte VE STEJNÝ DEN. Pokud posíláte odpovědi za někoho jiného, výslovne to napište do odpovědi a požádejte ho, aby se také zalogoval. Jinak vzniká velký zmatek. Vzhledem k jednoduchosti odpovědí nepotvrzuji správnost, ale ozvu se, pokud by byly chybné.

Zašlete mi e-mailem pres profil odpovedi na následující otázky, které zjistíte na informacní tabuli:
1) Jaké tri hlavní druhy zkamenelých mlžu lze najít ve skalním odkryvu? (obrázek c. 3)
2) Jaký je odborný název období, v nemž vznikla skála pred Vámi (odpoved najdete v cizojazycných shrnutích dole na tabuli – uznávám všechny jazykové verze názvu)
3) Ve kterém roce zpracoval slavný prírodovedec, geolog a paleontolog Dr. Antonín Fric popis a nákres tohoto skalního odkryvu?

Podle nových pravidel se fotografie nevyžaduje, ale mužete být iniciativní :-). Tématem cache je celé údolí z Ústí do Chocne, nemusíte tedy fotit jen tu skálu.

The terrain of Eastern Bohemia arose from a thick flat layer of sediments about 100 milion years ago. Through the ages, it was formatted by geologic processes. Rivers, which make their way through sedimentary rocks via deep valleys with relatively steep slopes, had a great influence. In the district of Usti nad Orlici those were the rivers Ticha Orlice and Divoka Orlice.

Near the Earthcache begins the deep valley of Ticha Orlice and stretches west in length about 15 kilometers (from Usti nad Orlicí across Brandys nad Orlici to Chocen). The rocks consists mainly of marlite, which is relatively hard, but the frost weathering and water erosion have a great influence on it. The result is a deep river canyon, whose slopes are paradoxically steeper than the slopes of mountain ridges in the nearby Orlicke Mountains. If you look around, you'll see the slopes, covered with spruce trees, that flank whole valley. You can see one of the narrowest passages of the valley, just about 130 meters wide. The river, two rail lines and two roads pass through this narrow „gate“. In case of realization of one version of Danube-Oder-Elbe water-way, there would also be a 40 m wide canal and a large canal lock. To the west you can see part of the valley in length of 3.5 kilometers, towards almost 200 meters high cliff near Hrádek. You can see the whole beautiful valley, if you use a bike path or railway route 010 to Chocne.

From the place, where you stay, you can see a LARGE ROCK OUTCROP, created during the construction of the Usti nad Orlici – Letohrad railway. This outcrop is described at the information board No. 1 of Natural Geological and Water Museum (which includes other 14 stages around Ústí nad Orlicí). Those outcrop helped to examine the geologic structure of the region. In the 19th century, the geologists identified here layers of different rocks here - red sandstone and first of all many kinds of Marlite. It corresponds with the geological nature of the region, which is composed of sedimentary rocks.

MARLITE is a type of rock, which originated on the sea bottom from fine clay particles and dust. An important components of the marlite are limestone materials and microscopic needles of sea sponges (sort of marlite which contains a lot of sponges, is also called „spongilite“). Marlite is easy to quarry, so it served as a popular building material in the Middle Ages. A lot of historical buildings was built from the marlite stones in Czech Republic, including near castle Lanšperk. The marlite in Ústí nad Orlicí includes numerous fossils, especially Inoceramus (extinct genus of marine bivalves), other marine bivalves, Sea Urchin and fish scales. You can easily find Inoceramus fossils not only here, but also in the other fragmented marlite rocks around Ústí nad Orlicí. Marlite is insoluble and therefore it don't make karst caves, but only a small pseudokarst caves, resulting in cracks. The biggest cave, so-called "Draughty cave" is located in Hrádek and was discovered in 1961 year. The cave is almost 40 meters deep.

Logging tasks (you can log and send the answer simultaneously):

Send me an e-mail through profile with answers to these questions:
1) Which three main types of bivalve fossils could be found in the rock outcrop? (see Fig. 3 on the board)
2) What is the scientific name of the geological era, which formed the rock in front of you? (the answer in English can be found at the board).
3) In which year did the famous naturalist, geologist and paleontologist Dr. Antonin Fric made the description and the sketch of the rock outcrop? (it is the only year at the board – see the first chapter)


Prameny (sources):
Ivo Chlupác a kol.: Geologická minulost Ceské republiky, Academia, Praha 2002
Zbynek Rocek a kol.: Príroda Orlických hor a Podorlicka, Státní zemedelské nakl., Praha 1977
Jan Vítek: Pseudokrasové tvary Trstenické tabule a prilehlého údolí Tiché Orlice (web)

Additional Hints (No hints available.)