Skip to content

Hrubovodske zeleznicni mosty - zastaveni 4 Traditional Geocache

Hidden : 5/2/2011
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:








Hrubovodské železnicní mosty - zastavení 4

Touto sérií bych vás rád pozval do malebného údolí reky Bystrice, zhruba do míst, kde koncí silnice ve smeru od Velké Bystrice pres Mariánské údolí až po Hrubou Vodu. Pár kilometru od Olomouce máte príležitost navštívit místa s nádhernými výhledy na prírodní scenérie, máte možnost protáhnout vaše tela pri nenárocných peších turách nebo cyklistických výletech.

Celkove jsem pro vás pripravil 8 navzájem souvisejících „tradicek“ a jako bonus pak jednu „mysterku“.

Prvkem, který všechny tyto keše spojuje, a tvorí tak i základní motto celé série, jsou železnicní mosty na trati Olomouc – Bruntál – Krnov.

Zmapovat všechny mosty na celé této trase je asi príliš velké sousto, takže si vás dovoluji pozvat pouze na úsek trate mezi 18,5 až 21,5 km ve smeru od Olomouce.

Pokud se budete dobre dívat, urcite oceníte um, technickou zdatnost a stavební mistrovství našich predku, kterí tato díla staveli.

Preji vám tedy, aby se se vám celá série líbila, prinesla vám pár nových informací a predevším vás privedla do tohoto koutku prírody, který mám, já osobne, velice rád a kam se rád vracím. V každé z 8 tradicních keší vám povím neco málo z historie trati a její výstavby, takže, pokud chcete mít celý prehled, budete je muset odlovit všechny. Rovnež tak bonusovou mysterku odlovíte pouze za predpokladu, že získáte indicie ze všech „tradicek“, abyste mohli souradnice finálky spocítat.

Preji vám tedy hodne zdaru, hezké zážitky a dobrý signál.


Historie trati - cást 4

(Pokracování informací z keše „zastavení 1, 2 a 3“)

V roce 1938 se neúnosne zhoršily podmínky soužití mezi Cechy a Nemci. Nemci žádali otevrene „heim ins Reich“ a pres letní mesíce operovaly v našem pohranicním území bojuvky nacistu. V zárí se stala situace v oblasti Krnova natolik vážnou, že rodiny Cechu bud odjíždely nebo se pripravovaly na odjezd do vnitrozemí. Mnichovská dohoda (ci spíše zrada) zpusobila okupaci také Krnovska. Poslední vlaky do Olomouce a Ostravy odjely zrejme 6. ríjna odpoledne a 7. ríjna vstoupila nemecká armáda do okresu Krnov.
Zatímco v meziválecné CSR mela trat Olomouc – Krnov velký význam, v dobe okupace se stala zcela podradnou a velkou duležitost prevzaly obe krídelní trate Hlucholazy – Opava. Jezdily po ní rychlíky a jeden z nich až do Berlína.
Protektorátní hranice vedla mezi Velkou Bystricí a Mariánským Údolím. Na podzim 1938 nemecké vlaky koncily ve Velké Bystrici, pasová a celní kontrola se konala v Mariánském Údolí. Již asi za mesíc se zjistilo, že zastávka v Mar. Údolí na takovou zátež nestací, a proto se tato služba prestehovala do Hlubocek. O další mesíc pozdeji zacaly nemecké vlaky jezdit až do Olomouce a mezi Olomoucí a Velkou Bystricí jezdily jen vlaky preklenující vetší casovou mezeru.
Konec války znamenal pro cestování a dopravu nákladu opet nepríjemnosti a to zejména v cásti Krnov – Opava.
Hlavní trat Olomouc – Krnov byla v dobrém a sjízdném stavu a krome milotíckého tunelu nebyla poškozena vubec. Bežná osobní preprava byla zahájena 17. kvetna 1945 dvema páry osobních vlaku denne, pouze s tím omezením, že vlaky jezdily jen do Bruntálu a pozdeji (asi od 17. ríjna) k milotickému tunelu. Zde cestující vystoupili a prešli lesem k druhému konci tunelu, tam nastoupili do vlaku a pokracovali dále. Nutná oprava tunelu si vyžádala delší cas, takže byl zprovoznen až 1.8. 1946.
S obnovou tratí se vracel život do obcí rychleji, hlavne v pohranicním pásmu Slezska.


Vlastní keš - zastavení 4

Souradnice nás privádí na kilometr 20,293 železnicní trati Olomouc – Krnov, kde železnicní trat opet prekracuje reku Bystrici a soucasne také naposledy pomerne úzké pokracování silnicky, která již po pár stech metrech koncí (její asfaltová cást).
Tento most toho pamatuje hodne, protože byl postaven již v roce 1880 (kamenné opery jsou puvodní, nosná konstrukce mostu je z roku 1885, respektive z 2. konstrukce v roce 1899). Zatím poslední oprava mostu probehla v roce 1962. Most je ocelový, konstrukce trámová plnostenná a spodní stavba mostu (operné pilíre) jsou z kamenného zdiva. Celková délka mostu pres reku i silnici je 28.56 m, Výška (tj. vzdálenost mezi kolejemi a vodotecí) je 5,90 m, šírka mostu je 4,60 m. Spoje jsou provedeny nýtováním a šroubováním. Problém tohoto mostu pro silnicní dopravu pod ním, je jeho podjezdná výška. Proto vyšší vozidla než 2,6 m musí toto místo objíždet pouze po nezpevnené komunikaci, která sleduje trat po její levé strane až k místu, kde se po moste nad tratí vrací zpátky na pravou stranu trati a napojuje se zpet na posledních pár metru puvodní silnice.
Pri prohlížení mostu nám celkový dojem bohužel kazí sberové místo komunálního odpadu, které je prímo u levé operné zdi, ale když je „uklizeno“, tak pohled na most ve chvíli, kdy po nem projíždí vlak je vždy nádherný.





dokumentace

Keš se nenachází v blízkosti trati, je umístena mimo všechny ochranné zóny a pro její odlov nemusíte v žádném prípade na trat nebo do její blízkosti vstupovat.

!!! Nezapomente si opsat bonusový kód uvedený na vícku krabicky nebo v logbooku. Budete jej potrebovat pro odlov finálové keše !!!

Doporucuji vám, pokud o to budete mít zájem, porídit fotografii pres most projíždejícího vlaku (most i cást vlaku musí být na fotografii videt). Pokud mi zašlete takovéto fotografie (všechny najednou po vašem úspešném zalogování do bonusové keše) z alespon 6 mostu série, na muj e-mail uvedený v profilu, 75 prvních obdrží specielní CWG. Fotografie a jejich odeslání pochopitelne nejsou podmínkou pro uznání logu.




Za poskytnuté informace a všech technických údaju k jednotlivým mostum dekuji Správe železnicní dopravní cesty a to jmenovite Dr. Ing. Václavu Johnovi – rediteli správy dopravní cesty Olomouc a Ing. Miroslavu Baslerovi – prednostovi správy mostu a tunelu. Informace o historii trati jsem cerpal z publikace: „130 let trate Olomouc – Krnov“, kterou vydala žst. Krnov, autor Richard Hrcek a další v roce 2002. Rovnež dekuji za pomoc pri technickém zpracování listingu synovi alias Filto.

OLGK

Additional Hints (Decrypt)

pvmbcnfavx / cnenmvg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)