Skip to content

Svati Drevohostic / Saints of Drevohostice Multi-cache

Hidden : 2/7/2011
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jednou z mnoha zvláštností městečka Dřevohostice, je jistě neobvyklé množství soch svatých v jeho ulicích, pojďme je tedy spolu navštívit.
EN: One of much curiosities of own town Drevohostice is unusual quantity statues of Saints on its streets. Lets go visit them.

Poděkování na úvod:
Děkuji touto cestou milému člověku, kastelánovi našeho zámku za to, že mi do listingu dovolil použít a částečně upravit jeho text z Dřevohostického zpravodaje.
EN: Thanksgiving at start:
I thank kind man, castellan our chateau, for his agreement to use and partly adapt his text from local bulletin.

Sochy svatých jsou užitečné hned dvakrát - kromě toho, že zkrášlují vzhled naší obce a připomínají lidovou zbožnost jejich tehdejších obyvatel, tak také dohlížejí z nebeského kůru na pokojný život našich občanů. Ty nenápadné sošky světic a světců shlížejí ze svých soklů již na mnoho generací našich občanů a mají dostatek času dumat nad naší pomíjivostí.
Proč právě v Dřevohosticích a zrovna během (převážně) osmnáctého století došlo k tolika sochařským projevům zbožnosti, sice nevíme, můžeme však z povahy jednotlivých postav dřevohostického panteonu svatých zkusit zjistit to, co asi chtěli tehdejší občané jejich prostřednictvím vzkázat svému Bohu a možná také budoucím pokolením, tedy i nám.
EN:
Sorry, long description only in czech.

Úvodní souřadnice Vás přivedou na dřevohostické náměstí, kde můžete zanechat svého plechového miláčka, nebo se v blízkých občerstvovnách připravit na o něco delší procházku či projížďku – podle toho, zda dále půjdete po svých nebo budete šlapat do pedálů. Když si vhodně poskládáte trasu, čeká Vás asi 5 km (i s návratem na náměstí) s 13 zastaveními a se 14 sochami svatých.

EN: Starting coordinates lead you at Drevohostice square, where you can leave your car or where (in near pubs) you can get ready for a rather longer walking or ride – it depends if you go on foot or by bicycle. When you set your trip suitable, you can expect about 5 km (including return at square) on which are 13 stages and 14 statues of saints.

Stage 1 - Sv. Florián / St. Florian of Lorch
N 49° 25.567 E 017° 35.489


Jeho socha stojí na náměstí na okraji parku na místě dřívejšího kostela a je dílem olomouckého sochaře Arnošta Mělnického. Není z osmnáctého století, jako ty ostatní, ale datuje se k roku 1863, Podle Eduarda Pecka by měl být sv. Florián patronem našeho městečka, čímž drobet konkuruje sv. Havlovi, je to však celkem pochopitelné vzhledem k tomu, kolikrát městečko takřka lehlo popelem v důsledku častých požáru. Přitom Sv. Florián byl uznáván patronem proti ohni až později, do patnáctého století byli hlavními patrony sv. Vavřinec a Agáta, jejichž sochy navštívíme později.
Sv. Florián žil na území dnešního Rakouska, narodil se dokonce nedaleko Vídně a stal se důstojníkem římských legií stejně jako sv. Šebestián. Během vlny odporu proti křestanům za císaře Diokleciána se pokusil zachránit čtyřicet zatčených nešťastníků. Byl však odhalen, mučen a popraven vhozením do řeky s mlýnským kamenem na krku. Tento kámen dodnes uchovávají v klášteře sv. Floriána u Lince.

Vašim úkolem je zjistit, kam se náš sv. Florián dívá:
EN: Where does st. Florian look at?
- na náměstí / square A= 1
- na žudro / arcade A= 3
- do parku / park A= 5
(pro neznalé – žudro je vstup do domu krytý klenutým podloubím)


Umění mlčet muže být rovněž jednou z mnoha ctností světců. Na důkaz této zvláštní skutečnosti máme v městečku hned čtyři sochy, které přiblíží následující zastávky.

Stage 2 - Sv. Jan Nepomucký / St. John of Nepomuk
N 49° 25.623 E 017° 35.423

(na začátku ulice Kostelní u samoobsluhy)

Stage 3 - Sv. Jan Nepomucký / St. John of Nepomuk
N 49° 25.728 E 017°35.539

(v předzámčí)

Stage 4 - Sv. Jan Nepomucký / St. John of Nepomuk
N 49° 25.675 E 017° 35.229

(u mostu)


Jan Nepomucký je jedním z nejznámějších českých světců. Je také patronem tajemství a mostů, lodníků, kněží a mlynářů. Ochránce proti velké vodě a hlavně proti pomluvám. Narodil se r. 1345 v Pomuku, umučen 20. 3. 1393 v Praze.
Tento velmi vzdělaný kněz se vypracoval až do funkce generálního vikáře pražské arcidiecéze. V rámci své práce tak podepsal po smrti opata kladrubského kláštera jmenovací dekret pro nového představeného. Pravdou je, že si s tou výměnou církev dosti pospíšila, protože bylo známo, že král Václav IV. hodlal do Kladrub dosadit někoho jiného. Král však právě v tuto rozhodnou chvíli prodléval na lovu, a když se vše dovedel, tak se značně rozmrzel. Ve vzteku nechal ctihodné preláty zatknout a mučit. Janův nadřízený arcibiskup Jan z Jenštejna a organizátor celé té lapálie s boží pomocí a také pod ochranou své ozbrojené čeledě hbitě prchl a další pochytané lidi po trošce toho mučení král pod slibem mlčení propustil a nechal si pouze Jana nataženého na skřipci a páleného loučemi. Proč tuto čest prokázal právě jemu, spolehlivě nevíme. Snad nešťastný vikář na mučidlech před králem (který se dokonce sám aktivně na Janově týrání měl podílet) něco hloupého plácl anebo je pravdivá legenda podle které se pokoušel Václav něco pikantního dovědet na svou manželku, královnu Janu, a prostě jen využil toho, že mel zrovna na skřipci jejího zpovědníka. Václav IV. byl pijan a velmi prchlivý človek a zdá se, že také dosti zvědavá osoba, soudě podle toho, že Johánek jeho naléhání nepřežil. Když už mučení bezduchého těla ztratilo na půvabu a smyslu, popadla ho čeládka a hodila z Karlova mostu do Vltavy. V tu chvíli se jistě otec vlasti a taky táta Václava IV. dosti zavrtěl v hrobě. Pro takové kratochvíle jistě most nestavěl. Od té doby se nejen v českých zemích Johánkovi sochy stavěly právě u mostů.
Tělo zamordovaného Johánka řeka vydala až po měsíci a jeho polohu určovalo právě pět hvězd na hladině Vltavy a tyto se pak staly atributy světce. Po celé Evropě mají Janovy sochy nad hlavou pět hvězd. Naše městečko má však opravdový unikát a to v tom, že v Dřevohosticích je Nepomucký více Nepomuckým a má jich ve dvou případech více a třetí naopak méně.

Asi už tušíte, na co se máte zaměřit – celkový počet hvězd ve svatozářích všech tří našich Janů Nepomuckých je hledané číslo B.
EN: Usually attribute of John of Nepomuk is 5 stars, but his statues in Drevohostice are unique – in two cases there are more stars in aureole, and the third has less stars. Total number of stars (on stages 2, 3, 4) gives you unknown number B.

Stage 5 - Sv. Jan Sarkander / St. Jan Sarkander
N 49° 25.728 E 017° 35.542


Je čtvrtým naším světcem, který uměl mlčet. Jedná se o druhou sochu v předzámčí (ta bez svatozáře) a stála na nádvoří předzámčí již dávno před tím, než měl Sarkandr vyřízeny papíry na svou svatost. O to se zasloužil až v roce 1995 Jan Pavel II.
Jan Sarkandr (1576–1620) je patronem zpovědního tajemství. Neprozradil totiž ani na mučidlech obsah Lobkovicovi zpovědi. Do mučírny se dostal po té, co se mu podařilo přesvedčit polské kozáky, aby ušetřili město Holešov před napadením. Jejich nekalé úmysly zhatil dle legendy tím, že jim vyšel naproti před brány, v čele procesí, nesa monstranci a zpívaje Mariánské písně. Krutí bojovníci vyslaní potírat evangelickou brannou moc byli zmateni přítomností katolického kněze. Vzdali tedy patričný hold svaté monstranci a jeli plenit jinam. Snad naše národní vlastnost, dle které je každý dobrý skutek krajně podezřelý počin zasluhující spravedlivý trest, mohl tehdy za to, že byl po krátké honičce v okolí tovačovských bažin Jan polapen a vzat do vazby. Padlo totiž podezření právě na Lobkovice, že Poláky pozval na Moravu on a že Jan, co by jeho zpovědník, jistě také něco vědel. No nejspíše nevědel, to mu ovšem pouze dopomohlo k zisku mučednické palmové ratolesti asi stejně jako fakt, že si občas k upevnění víry vrtkavých holešovských občanů půjčil od vrchnosti pár vojáků. Zkrátka na svého představeného nic neprozradil a po měsíci krutého zacházení skonal v romantickém prostředí olomouckého žaláře. Jeho mučírnu lze dodnes navštěvovat, stejně jako spatřit Janovy ostatky stylově vystavené na odiv v prostorách olomouckého Dómu sv. Václava. Pro zajímavost uvedu ještě legendu dle které si zachovával mučedník veselou mysl až do posledních chvil i když si při modlitbách musel obracet listy v breviáři jazykem, maje prsty rozdrceny od palečnic. A ještě vyzradím, že se při procesu rovnež účastnil jeden z majitelů našeho panství Jan starší Skrbenský z Hríště.

Náš Jan Sarkandr má kolem sebe několik andělíčků - číslo C.
EN: How many cherubs are around our St. Sarkander? It is C.

Stage 6 - Sv. František Xaverský /St. Francis Xavier
N 49° 25.694 E 017° 35.509


U sokolovny, dříve schovaná pod kaštany, nyní už dobře viditelná, stojí socha největšího španělského misionáre šestnáctého století. Tento spoluzakladatel jezuitského řádu patřil nejspíš k těm lidem, kterí se nebojí velkých úkolů. V dobách, kdy měli Jezuité přesně pět členů, poslal papež dva z nich na misie do Irska, dva do východní Indie a na Františka zbyla celá Čína, západní Indie, Dálný Východ a že zrovna v tu dobu Evropané objevili Japonsko tak si jej přibral taky. František si tedy sbalil ranec, něco málo pojedl a vyrazil obracet všechny ty pohany na pravou víru. A vydržel to deset let, než zemřel napůl vyčerpáním a napůl zklamáním na malém ostruvků při marném pokusu o proniknutí do Číny. A tím se stal spolu s Ignácem z Loyoly hlavním patronem Jezuitů a musím prozradit, že občany městečka rovnež pomáhá chránit proti moru.

Na co se náš sv. Fr. Xaverský dívá, bude opět Vašim úkolem:
EN: Where does st. Xavier look at?
- na Sokolovnu / Sokol house D= 1
- na zámek / chateau D= 2
- dívá se jinam / elsewhere D=3

Stage 7 - Sv. Vavřinec / St. Lawrence of Rome
N 49° 25.586 E 017° 35.798


Jeho socha stojí u mostu na ulici Lány. Je to stojící postava mladého a pohledného muže (aby také ne, byl to Španěl), oblečen v prostý šat jáhnů. Hledí k nebesům, levou ruku na hrudi a v pravé drží, nebo přesneji řeceno držel, než mu ho někdo urazil, rožeň, nástroj svého mučednictví. Kariéra tohoto člověka byla, jak už bylo u křesťanů třetího století v Římě zvykem, velmi krátká. Stal se arcijáhnem papeže Sixta II. Jáhni se starali již od dob apoštolů o praktický chod církve a tedy také o finance. Když císař Décius nechal papeže zatknout a stít, tak Vavřinec svého nadřízeného doprovázel na popraviště, kde jeho žal papež Sixtus II. mírnil příslibem Vavřincovy mučednické smrti, na kterou se muže jistě brzy těšit. Nemýlil se. Císař nechal pár dní nato Vavřince povolat a chtěl po něm církevní peníze, byl však natolik bláhový, že mu dal tři dny na rozmyšlenou, během této doby náš svatý muž rozdal vše chudým a přivedl je před císaře se slovy: "Zde před tebou stojí pravé poklady církve". Starověcí lidé zkrátka neměli moc smysl pro kompromis a od toho se také odvíjela reakce císaře. Nechal Vavřince bít olověnými kyji, pak ho položili mezi žhavé pláty a na konec přivázali na rožeň a grilovali jako sele. Dle legendy byl Vavřinec tvrdý chlapík a projevoval i v pro něj jistě dosti nepříjemné situací dostatek humoru, když své katany upozornil na to, aby ho obrátili dříve, než se jim připálí. Krátce na to vypustil duši.
Sv. Vavřinec je nejen patronem proti ohni a horečce, ale rovnež ochráncem proti moru.


Díváte-li se na sochu, tak za ní u plotu je skříň rozvaděče elektřiny. Součet číslic na něm MÍNUS 2 je hledaným E.
EN:
Look at the statue and some electrical switchboard is behind it (near fence). The sum of the digits on it reduced by 2 is E.

Stage 8 - Sv. Cyril a Metoděj / St. Cyril and Methodius
N 49° 25.493 E 017° 35.526


Z důvodu všeobecné popularity těchto byzantských bratrů zde jejich zásluhy nebudu rozvádět, snad jen připomenu, že až do poloviny 19. století byli svatí Cyril a Metoděj bežně označováni staročeskými jmény Crha a Strachota. Crha vzniklo z Cyrila, Strachota špatným překladem: řecké Methodios bylo mylně přikloněno k latinskému metus („strach“) a takto i přeloženo.


Protože je sousoší na frekventovaném místě, dám jen jednoduchou otázku:
Je kolem sochy oplocení? A pokud ano, tak jaké?
EN: Is there some fencing around the statue? And what kind?
- kovaný plůtek s otevíracími vrátky / metal-tipped fence with a wicket F= 5
- kovaný plůtek bez vrátek (jen průchod) / metal-tipped fence (only with lane) F= 10
- sousoší je bez plotu / no fence F= 15

Stage 9 - Sv. Agáta / St. Agath of Sicily
N 49° 25.453 E 017° 35.437


Dříve se jí říkalo Háta. Při vjezdu do městečka směrem od Prusenovic, na počátku ulice Sadová stojí nenápadná socha světice již dosti poškozená povětrností a exhalacemi. Sv. Agáta byla krasavice a žila v třetím století na Sicílii, kde se o ni ucházel tamější místodržící. Agáta jeho nabídku odmítla a přiznala se ke křesťanské víře. Její nápadník neváhal a nechal ji zavřít na třicet dní do nevěstince.
Dále byla uvržena do žaláře a krutě mučena, odřezali ji ňadra a pálili ji pochodněmi. Příštího dne Agátu položili na rozžhavené uhlí a střepy, kde podlehla svým zraněním.
Osudy svatých byly jistě inspirativní ve všech dobách a ve středověku se k nim často upírala zbožná mysl jak prostého lidu, tak úředníků inkvizice. Svatá Agáta je ochránkyní proti rakovině prsu a proti ohni.

Pozorně si sochu prohlédněte a zjistěte tvar (průřez) nosného sloupu, na němž socha spočívá:
EN: Look at the statue carefully and find out the shape of pedestal:
- kruhový / cylindrical G= 1
- kosodélník / rhomboidal G= 2
- 6-ti úhelník / hexagonal G= 3


Na ulici Novosady se nacházejí dvě sochy a obě patří významným ochráncům proti moru. Jelikož to zdaleka nejsou jediní svatí s tímto zameřením v Dřevohosticích, lze z toho usoudit, že moru se naši předci obávali více než ohně. Přitom o požárech v dějinách Dřevohostic máme poměrně slušné informace. Zatímco při morových ranách snad vymřeli v městečku právě kronikáři a tak se nám zachovalo jen velmi málo zápisů s touto tématikou a to ještě z doby pozdější, navíc se jednalo o choleru. Ovšem to, že se městečku mor nevyhýbal je jasné při pohledu na výpis epidemií v Přerově a okolí, ty se dostavovaly s železnou pravidelností během válek a tažení cizích vojsk, měly vždy mnoho obětí a byl by to opravdový zázrak, kdyby tehdy černá smrt na Dřevohostice zapomněla.

Stage 10 - Sv. Karel Boromejský / St. Charles Borromeo
N 49° 25.478 E 017° 35.021


Jeho socha stojí na ulici Novosady blíže k Turovicím. Byl to Ital šestnáctého století a velmi vzdělaný a pracovitý človek. Již v jedenácti letech byl opatem kláštera. Ve čtrnácti vstoupil na vysoké učení v Padově. Studia opakovaně přerušil kvůli fyzickému vyčerpání, ovšem již ve dvaceti jedna letech završil studia doktorátem. A krátce na to se stal díky šťastné náhodě kardinálem a tajným sekretářem tehdejšího papeže Pia IV. A který byl rovnež šťastnou náhodou Karlovým strýcem. Karel Boromejský se stále postil, nespal a pracoval do úpadu až na konec ve svých 46 letech již co by milánský arcibiskup zemřel vyčerpáním. Ještě před tím se však zapsal do srdcí miláňanů svou obětavou pomocí během morové rány v roce 1576. Když si jeho sochu důkladně prohlédnete, jistě si všimnete provazu okolo krku. Ten má být symbolem pokání nikoliv mučednické smrti, jak by se na první pohled zdálo.

U sochy je dopravní značka. Kolik je na ní cedulí je číslo H. (Malou žlutou vzadu nepočítej)
EN: How many signs hang on the rod near the statue? (Don't count the little yellow on the back) It is H.

Stage 11 - Sv. Roch / St. Roch
N 49° 25.540 E 017° 35.313


Ještě jedna socha je na Novosadech, už blíže k náměstí, socha sv. Rocha - Francouze z přelomu třináctého a čtrnáctého století, poutníka a snad nejoblíbenějšího ochránce před morem. Světec již v mládí rozdal všechen majetek po rodičích chudým rodného města a vypravil se na pouť do Říma. Během té dlouhé cesty v sobě objevil schopnost léčit mor a tak uzdravoval, koho bylo potřeba. Tuto užitečnou činnost pak provozoval i v Říme. Ovšem při cestě domů, do Francie, se sám nakazil i ulehl před městskými hradbami a čekal na smrt. Dle legendy ho navštěvoval pes, nosil mu chléb, olizoval hnisající ránu na stehně a tímto jednoduchým způsobem ho uchoval při životě. Poutník se tak mohl vrátit do rodného města, kde ho ovšem po prožitých útrapách nikdo nepoznal a tak byl jako domnělý zvěd uvržen do žaláře. Opravdu hluboká skromnost musela Rochovi bránit prozradit, že je vlastně členem místní bohaté rodiny a tak se na to prišlo, až když po pěti letech trýznivého žaláře zemřel a při nakládání s mrtvým tělem si kdosi všiml zvláštního mateřského znaménka.

Na naší soše je moc pěkně vyobrazený pejsek s chlebem v tlamě a vy určete, u které nohy světce stojí:
EN: St. Roch was saved by a dog. Where does the dog stay?
- u levé nohy / at left leg I= 1
- u pravé nohy / at right leg I= 2
- je mezi nohama / between legs I= 3

Stage 12 - Sv. Rozálie / St. Rosalia
N 49° 25.600 E 017° 35.355


U zvonice stojí socha ženy s krížem a lebkou v náručí. Ne náhodou jde o další pomocnici proti moru, která byla ve dvanáctém století poustevnicí na Sicílii, kde si v klidu šedesát let rozjímala a pak umřela. O pět set let později někdo její ostatky našel a donesl do Palerma a tím zastavil morovou ránu ve městě. Kult byl hotov a Dřevohostice si mohly do ulic přidat další sošku, na jejíž hlavě již není príliš patrný věnec bílých růží, které patří k atributům světice.

Za sochou světice stojí další naše památka, renesanční zvonice. Počet malých okýnek na stěně přilehlé k soše dá číslo J.
EN:
There is another our sight behind the statue – Renaissance bell tower. How many little windows is on the the wall behind statue? It is J.

Stage 13 - Sv. Šebestián / St. Sebastian
N 49° 25.770 E 017° 34.706


Stojí na križovatce u Nahošovic a znázorňuje mladého muže připoutaného k pahýlu stromu, z polonahého těla mučedníka trčí na třech místech hluboko vražené šípy. Tedy trčely, než byly před pár lety ukradeny.
Do této nezáviděníhodné situace se mladý nešťastník dostal na konci třetího století ve věčném městě Římě, kde sloužil v legiích císaře Diokleciána. Tento panovník neměl křesťany zrovna příliš v oblibě a nechal jich během své osvícené vlády tisíce umučit rozličnými, často velmi nápaditými způsoby. Byla to zkrátka doba, která vyznavačům Krista v římské ríši moc nepřála, bylo to asi ještě o něco horší než současnost v českých zemích. Není proto divu, že když se císař dověděl o křesťanském vojákovi ve svých řadách, nechal ho bez velkých průtahu přivázat k již výše zmiňovanému stromu a zamordovat. Po vykonání rozsudku se domnělého nebožtíka ujala mladá vdova Irena, které se podařilo vojáka vyléčit, jistě s tím měla mnoho práce, ovšem snažila se celkem zbytečně, protože jakmile bylo Šebestiánovi jen trochu lépe, tak hned předstoupil před brutálního Diokleciána a vyčítal mu nešetrné zacházení s křesťany. Císař ho v klidu vyslechl a pak nechal v cirku ubičovat a jeho mrtvolu vhodit do stoky, z té ho pak vytáhla jiná křesťanka Lucina a pohřbila.
Nevím tedy, zda je Šebestiánuv přístup k životu hoden napodobování, každopádně nám však střeží bezpečný vjezd do obce a je jedním z mnoha ochráncu proti moru v Dřevohosticích.

Kousek dále za sochou je betonový sloup elektrického vedení. Na něm najdete černé císlo a součin jeho číslic je K.
EN:
There is a concrete power pole behind the statue. The product of Black digits on it is unknown K.


RP1 - Mariánský sloup / Virgin Maria Column
N 49° 25.642 E 017° 35.302

Ještě jednu sochu v našem městečku nemohu opomenout, i když nepředstavuje konkrétního svatého - jedná se o tzv. Mariánský sloup (Immaculata) stojící před farou.
Nebojte se, už Vás nečeká žádný další úkol, ale protože ji nelze minout, přidám alespoň pár dostupných informací. Spolu se Sloupy Nejsvětější Trojice patří ke dvěma základním typům samostatně stojících sloupů s křesťanskou tematikou. Jejich budování bylo rozšířeným způsobem manifestace víry v katolických zemích zejména v 17. a 18. století. Tyto sloupy se tak staly jedním z nejviditelnějších znaků barokní architektury. Mariánské sloupy se stavěly ke slávě Panny Marie, často jako díkuvzdání za ukončení moru či jinou významnou pomoc. Na našem sloupu jde o pískovcovou plastiku se vzácně se vyskytujícím reliéfem Adama a Evy u rajského stromu. Je to hodnotná práce lidového umělce z roku 1768. Stejného autora i dataci má kamenný kříž s mariánským reliéfem nacházející se kousek výše na úrovni absidy kostela.
EN: RP1 only as sight

Tímto jsme si nastínili snad někdy poněkud lehčím stylem osudy několika lidí, kteří jsou vytesáni do kamene a stojí stráž nad našim někdy více, jindy méně poklidným bytím. Sochy svatých v našich ulicích měly pro tehdejší obyvatele městečka mnohem hlubší vypovídací roli, než jak ji vnímáme dnes, kdy se význam těchto děl umenšil na roli „pěkných starých sošek“.
Rád bych ještě poděkoval těm občanům, kteří o sochy a jejich okolí nezištně pečují. A také vyjádril hold všem odborníkům, v čele s akademickým sochařem Jiřím Lendrem, kteří při restaurování mnohých z těchto děl dokázali kolikrát malé zázraky.



A ted již k finálce, najdete ji poblíž jedné z našich zastávek. Pokud jste si pozorně sesbírali veškeré indicie, nic vám nebrání dopočíst souřadnice:

FINAL:

N 49° 2(B-A-C).(K-D-F)(H+I)(E-F-G)
E 017° 3(E-A-J).(C+D+G)(E-B)(F*H-K)


Pro kontrolu: soucet hledaných N cifer (49°2x.xxx) je 17, a u E cifer (017° 3y.yyy) pak 11.
Prosím pokuste se po návratu keše o přirozeně lehké zamaskování a zahlazení stop at ji zase nevykradou.
EN: CHECK: sum unknown "x" for N (49°2x.xxx) is 17, and "y" for E (017° 3y.yyy) is 11.
Please, try naturally to cover your tracks after returning cache.

Additional Hints (Decrypt)

xnzra, arwyécr bq mácnqh RA: fgbar, Gur Orfg sebz Gur Jrfg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)