Skip to content

Battlestar Galactica - New Caprica Mystery Cache

Hidden : 4/10/2011
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Trošku astronomická a trošku sci-fi mysterka.
EN: Czech language skills are essential.

Na uvedených souřadnicích není žádná keš !! Pozor při luštění a odlovu věřte pověstem a listing čtěte i během hledání krabky, určitě se vám to vyplatí! :-)




Chvilka pro představivost:
Představte si povrch města Orlové jako rovinu naší galaxie. Dost troufalá myšlenka že? :-) Vsugerujte si, že na úvodních souřadnicích je naše sluneční soustava s matičkou Zemí... Nebojte se, že by jste Zemi minuli. V meřítku, ve kterém se budete při luštění pohybovat, je vzdálenost Slunce-Neptun odhadem asi 4,5 milimetru. Jen na okraj...pamatujete si tuto vzdálenost v měřítku brzozin(ovy) keše Solaris? :-)
Taky si představte, že v Polsku přesně na sever, tedy někde nedaleko od města Rybnik, září střed naší galaxie. A co hvězdy? No... Proxima Centauri, naší sluneční soustavě nejbližší hvězda, která je vzdálená 4,22 světelných let, by v tomto měřítku byla do Země ve vzdálenosti přesně 422,00 cm.

Oproti Solarisu jsem k vašemu seznámení se s naší galaxií, musel tedy opravdu pořádně upravit měřítko :-)

Žasnete? To ještě nic není... vesmír je o moc, o nepředstavitelné móóóóóóóóc vetší. Dnes zůstaneme jen v naší galaxii a u nejbližších hvězd. Ta naše, obyčejná, tuctová galaxie by se v tomto měřítku, rozkládala asi v kruhu - Polské Gliwice, Jablunkov, Nový Jičín, Opava.. a další nejbližší, vetší galaxie (M31), by ležela někde nad Kazachstánem a... okraj nám známého vesmíru ...opakuji nám známého...by ležel (v tomto měřítku) ve vzdálenosti více méně 15 miliónu km.... to jen pro úplnost:-)

Tak se tedy vydejme na cestu za dobrodružstvím. Podle mého naturelu "na pozadí" seriálu Battlestar Galactika, který všem příznivcům sci-fi vřele doporučuji.

Prolog:
"Jsem admirál William Adama, veterán První cylonské války. Jsem velícím důstojníkem - Battlestar Galactiky a voják s nejvyšší hodností v Koloniální flotile. Již několik let bloudíme křížem krážem vesmírem a hledáme nové místo k životu. Unikáme před Cylony. Nejsou to lidé jsou to věci. Sami jsme je vytvořili a nyní nás pronásledují a ničí. Mají jediný cíl vyhladit nás, zničit všechny lidi, každou zmínku, každou vzpomínku na zničenou Capricu. Zbyli jsme jen my. Nás pouhých 50298 přeživších. Vyhnanců, štvanců, ale také hrdých bojovníku putujících vesmírem a hledajících nový domov, Novou Capricu."


Jak navigujeme a cestujeme:
Při svých navigačních výpočtech používáme galaktické souřadnice užívané kdysi na staré dobré Zemi. Pro všechny naše směry je Země stále základem. Pohybujeme se mezihvězdnými skoky podprostorem ve snaze vyhnout se setkání s Cylony. Často se to nedaří a tak, když nám hrozí bezprostřední nebezpečí, uděláme nouzový dvojskok, kdy skočíme subprostorem nad, nebo pod rovinu galaxie, na zlomek sekundy se vynoříme u nějaké hvězdy a skočíme ještě jednou zpátky, zpět někam na galaktický rovník. Tímhle manévrem mateme Ceylonské BaseStar a Raidery. Bohužel, při tomto nouzovém dvojskoku, se nesmíme vychýlit ani o stupeň z nastaveného směru. Je bezpodmínečně nutné přesně udržet kurz, protože by nás jinak v subprostoru roztrhaly slapové síly.

Naposledy jsme strávili několik klidných týdnu u hvězdy Almaaz, ale Cyloni nám jsou stále v patách. Almaaz je překrásná a vzdálenost 2000 světelných roku do sluneční soustavy jsme přeletěli za 13,331 sekundy. Díky našim novým FTL motorům překonáváme v subprostoru, vždy konstantní rychlostí, nepředstavitelné vzdálenosti.

Záznam lodního deníku (FOR S1):
Nyní jsme už nějaký čas ukryti v nulovém bode - staré dobré Sluneční soustavě (49° 52.584' 18° 26.190'). Směr jsme již vybrali a nyní potřebujeme ještě pár hodin k výpočtu cílových souřadnic nouzového dvojskoku. Nezahálíme. V akci máme bojový tým, kterému velí Kara Thrace "Starbuck". Je to nebezpečná mise, ale zcela nezbytná. Našim úkolem je nalézt ztracenou, poslední stránku Pytyiných svitků, která nám jako jediná může pomoci Cylonům definitivně uniknout. Musíme tedy co nejrychleji dokončit výpočty a okamžitě skočit nouzový „dvojskok“ až k Nové Caprice, kde svitek má být. Flotila Cylonů se tu může objevit každou chvíli....
.........

Výpočty cíle nouzového dvojskoku jsou už dokončeny. Nejdříve přesně 1,800 sekundy k alfě souhvězdí holubice hvězdě "Phact" (g.souradnice l=238,8° b=-28,8° d=270,0 l.y.) a potom okamžitě zase na plochu galaktického rovníku, kdy od "Phactu" to bude k cíli (Nové Caprice) trvat jen 4,585 sekundy. Souřadnice nouzového dvojskoku musí být vypočteny vždy přesně, jinak cíl mineme se zbytkem flotily se již nikdy nesetkáme. Naštěstí výpočty nejsou složité a počítat strany dvou trojúhelníku bylo pro nás na Hvězdné akademii vždy spíše zábavou. Základy geometrie jsou tak pro mne stále neuvěřitelně důležité.

Zde ověřte souřadnice Nové Capricy, získejte přesné souřadnice a extra nápovědu:-)

Přílet na Novou Capricu:
Po příletu do vypočteného cíle musíme podle pověsti uvidět proti nebi zlatý Apollonův šíp. Určitě jej tam někde mezi větvemi stromů zahlédneme. V Pytyiných svitcích se o schráně na Nové Caprice píše:

"V místě, které 13. kmen kdysi označil kamenným patníkem s vyrytým křížem, letí nad tvou hlavou Apollonův šíp a to již veky, trhlinou v čase a prostoru. Hledej tedy štíhlý strom, kolem něhož ve výšce zlatavý šíp letí. Strom označen je zářivým kovovým úplňkem ve výšce hlavy. Šíp již dávno mel dopadnout těsně u schránky se svitky, avšak čas je zde zpomalen a snad i stojí, jen kus k cíli mu chybí a šíp snad jen zdánlivě se nehýbá. Jdi do místa, kde by dopadl, kdyby nebyl zastaven v čase. Musíš dolů přes údolí, kde úbočí jsou často nebezpečně kluzká, přes potok, jež v bahně svoji stužku skrývá, až na plošinu nad kterou v kořenech starého stromu ozdobeného rudým diamantem to co hledáš nalezneš."

POPLACH !! CIC právě hlásí dvě přilétající cylonské Basestar. Snad nás nenajdou příliš brzy… náš osud je nyní v rukou vládců Cobolu. Věříme v úspěch, protože pokud věříme v Bohy, věříme v kruh casu, kde všichni hrajeme své role v příběhu, který se neustále opakuje… napříč věcností.



K luštění:
Necekejte žádné "zrady" související se speciální teorií relativity, časoprostorovými anomáliemi, či rozvlněním horizontu událostí během vstupu do podprostoru :-). Jde o keš, kterou vyluští "každý":-) Bude potřeba jen něco málo ze základních znalostí astronomie, trocha představivosti, logiky, geometrických výpočtů a taky plná důvěra v můj "propracovaný" :-) listing.

Výbava:
Není třeba žádné speciální nářadí, či náčiní, ale vzal bych si listing je tam spousta nápověd použitelných při odlovu.

K odlovu:
Odlov keše nevyžaduje zvláštní fyzickou kondici, neb nikam se nešplhá :-). Co se týká oblečení - holt jde se i do lesa. Obzvláště za mokra, může přístup přímo za šipkou pořádně kluzkým ale jde to obejít-)
A jak jsem už upozornil věřte pověstem a čtěte i během lovu listing určitě se vám to vyplatí!


DOPLNENÍ NÁPOVEDY A HINTU: (14.8.2011 a 21.11.2022 )
Zde je nápověda pro ty, kteří chtějí luštit, ovšem neví jak začít, kdo však trvá na vlastní intelektuální cestě, nechť od tohoto odkazu přesune svůj kurzor rychle pryč :-)

DOPLNENÍ TRAILHEADu A FOTOHINTU: (5.12.2021)
Kamen 13. kmene
Apolonuv sip
Planina před vykácení stromů

ZJEDNODUŠENÍ A PŘEMÍSTĚNÍ FINÁLKY: (16.11.2022)
Zkrácení trasy, o jednu stage, tedy ukončení původní povinnosti najít klíč. Došlo i ke krátkému přemístění finálky. Kdo má vypočteno žádné nové výpočty není třeba konat. Vypočtené souřadnice se nemění. !!!!

Additional Hints (Decrypt)

Tybony: Yvfgvat wr fáz b fbor wrqvaá aácbirqn n gb wnx x yhšgraí, gnx v x bqybih! Abiá Pncevpn: Cerpgv fv cbirfg b Ncbyóabih ších. Anwqv xázra 13. xzrar (cngaíx), cnx i bxbyí fgebz "f úcyaxrz" ir iýšv uynil, mirqav wv n an xzrav fgebzh hivqíš xbibiý šíc, wrubž yrg cerq qbcnqrz mnfgnivyn geuyvan i pnfbcebfgbeh - SBGBUVAGL Fpueáan : Wqv ir fzreh yrgípíub ších. Cybšvan. Anq aí fgebz f "ehqýz zrgrbevgrz".

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)