Skip to content

Rajhradsky mlyn „Strumen“ Traditional Geocache

This cache has been archived.

teamkogi: archiv

More
Hidden : 12/4/2010
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

!!! POZOR od 30.4.2011 ZMENA SOURADNIC, VELIKOSTI I HINTU !!!



Není pochyb o tom, ze nedaleko dnesního Rajhradu stálo od poloviny 9. století valem obehnané velkomoravské hradiste, které pozvolna v 10. století zaniklo. V prubehu své krátké historické epizody bylo lokálním centrem obchodu a remesel, které bylo zásobováno zemedelskými produkty okolních vsí. V této souvislosti lze predpokládat prítomnost mlynárského remesla. Archeologický výzkum v Rajhrade nebyl tak komplexní jako v jiných vyhlásených velkomoravských lokalitách. Proto se muzeme oprít pouze o výsledky výzkumu namátkových, tedy sondázních. Zjistené nálezy jsou pro nase bádání témer dostacující. Pri archeologickém pruzkumu klásterní zahrady v roce 1951 byly vykopány dva svorové mlýnské kameny, které snad dokazují existenci mlynárského remesla jiz v období rajhradského velkomoravského hradiste a v roce 1960 byl v míste hradistního valu nalezen pri sondázním kopání zlomek svorového zernovu, tedy rucního kamenného mlýnu.

První ne zcela hodnoverná písemná zmínka o mlýne v Rajhrade se objevuje v roce 1092, tedy pouhých petactyricet let po zalození benediktinského klástera. Za ponicené klásterní hospodárství pri vojenském konfliktu mezi ceským králem Vratislavem a jeho bratrem brnenským knízetem Konrádem mel darovat Konrád rajhradskému klásteru kromne dvora a rybáre také mlynáre v Rajhrade. Protoze se jedná o listinu z Bockova diplomatáre, nemuzeme ji povazovat za zcela verohodnou. V archivu olomouckého arcibiskupství, na který Bocek odkazuje, taková listina, ani jí podobná, bohuzel není.

Dalsí stopa po rajhradských mlynárích se objevuje v roce 1340. Pergamenová listina rajhradského probosta Vítka z 12. brezna 1340 jmenuje mlynáre Martina na mlýne receném Strumen: „Ego Martinus molendinator molendini d(ic)ti de Strumen...“. Martin touto listinou prodal se souhlasem své zeny Markéty panne Lucii, dceri zemrelého Mikuláse receného z Tisnova, za sest hriven grosu prazských, jiz zaplacených, plat jedné hrivny, který byl koupen kdysi od Jana, zemrelého rajhradského probosta, Katerinou, tchýní receného Martina. Po Luciine smrti mel plat prejít ve prospech bratru klástera rajhradského, kterí meli plnit urcité bohosluzebné závazky k zemrelé Lucii. Tento regest Dr. Mojmíra svábenského nás nenechává na pochybách, ze se jedná o mlýn rajhradský, i kdyz Martin není prímo nazýván místním mlynárem. Jeste ve 14. století, ale i pozdeji, bylo okolí klástera velmi bazinaté, s mocály a klikatými rameny reky Svratky. Predpokládáme, ze mlýn byl postaven rajhradskými benediktiny na nejsilnejsím rícním rameni a u pramene, který dal mlýnu v nejstarsí dobe jméno Strumen - staroslovanský výraz pro pramen. Pojem strumen se podnes dochoval napríklad v slovanských názvech mest a obcí v Polsku – Strumen (nem. Schwarzwasser ve Slezsku) a v Belorusku -Strumen. V Makedonii je mesto Strumica lezící na rece Strume. Nekteré slovanské jazyky tento termín podnes uzívají, napríklad v polstine „strumien“ a v rustine je jedna z mozností pro pramen „struja“.

Název Strumen se objevuje okrajove také v listine z 25. dubna 1594, kterou brevnovský opat Martin a rajhradský probost Kristof Sobekurský ze Sobekur prodali svobodný dvur v Rajhrade Kristofu Kruscinskému z Lipna. Mimo jiné statky obdrzel Kruscinský také: „..v Novém sade jednu ctvrt s ostrovem, jenz slove Mlejnsko podle zahrady Strumene lezící...“ Podle toho muzeme soudit, ze jeste na konci 16. století byl pouzíván puvodní název mlýna pro zahradu v jeho bezprostrední blízkosti. Zmínka o zahrade Strumen v Mlejnsku také potvrzuje správnou lokalizací mlýna receného Strumen do Rajhradu.

Ovsem v druhé puli bourlivého 15. století mlýn zpustl. Probost Vavrinec byl tízivou situací nucen v roce 1483 mlýn prodat bratrum Prokopovi a Vavrincovi z celadic, kterým navíc pridal lesík se drevem na stavbu nového mlýna. V roce 1573 nálezel mlýn opet klásteru a byl pronajat Vítkovi Morávkovi, který rocne platil 110 kop grosu, 4 merice bílé mouky, 4 merice krup, 2 merice jáhel a vykrmoval deset vepru. Za to obdrzel od klástera mimo potrebné dríví 1 zlatý na vodní kolo, 1 zlatý na cepnaté, 24 bílých grosu za kámen, mohl sbírat ovoce na poli a dostával kámen loje.

Od poloviny 17. století se dochovala témer souvislá rada písemností, které se týkají pronájmu rajhradského mlýna. Do roku 1689 uzavírali benediktini s nájemníky smlouvy rocní a do roku 1786 smlouvy tríleté. Mlýn v Rajhrade, tak jako i jinde, si mohl pronajmout pouze vyucený a zkousený mlynár s nekolikaletou praxí. Mlynári neprovozovali pouze samotné mletí, ale museli být také zrucnými mechaniky a staviteli. Mlýnský mechanismus, nazývaný slození, dokázali nejen opravovat, ale i postavit, stejne jako jiná rozmanitá vodní díla, napr. jezy, náhony a vodní pily. Je proto zcela pochopitelné, ze mlynárství bylo vázeným remeslem. Prípadný zájemce o nájem mlýna se musel prokázat mlynárskou atestací a také doporucením své vrchnosti, pokud pocházel z jiného panství, poprípade mestské rady ci jiného významného hodnoverného úradu.

Nejstarsí dochovaná nájemní smlouva v archivním fondu Benediktini Rajhrad je z roku 1639, kdy probost Jirí Vojtech pronajal klásterní mlýn na jeden rok Michalu cerniovskému. Nový mlynár byl povinen odvádet klásteru ctvrtinu ze vseho vymletého obilí a z kazdého sladu dve vedra piva „porádnýho“. Mlynár Michal se staral o celkovou údrzbu, opravoval vsechny závady a hradil polovinu takto vzniklých nákladu. Staral se o nákup pytlu a loje. Platil dávky od hrídele vodního ci palecnýho kola a od mlýnského kamene po jednom moravském zlatém. Pro drevo na opravy mlýna si mohl mlynár chodit do klásterního lesa. Michal mel podle smlouvy prednostne mlít poddaným a celedi klástera, od nichz mel brát pouze bezné spropitné, aby „lid nesuzoval“. S budovou mlýna prevzal také veskerý ve smlouve uvedený inventár, napríklad 13 mlýnských kamenu, vedra a skopky, ruzné cepy a zdíre, zelezné sochory, oskrdy a rozmanité náradí. Vedle seznamu vecí na mlýne je také soupis zarízení pily, která byla druhým vodním dílem v Rajhrade na tzv. horním náhonu.



free counters

Additional Hints (Decrypt)

gn fnzbfgngan pvuyn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)