Skip to content

Vcela medonosna VI Mystery Cache

This cache has been archived.

slava04: Konec

More
Hidden : 4/2/2011
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Nemoci a jiné ohrožení vcel


VARROÁZA

fotografie - napadene larvy
Larvy napadené roztocem
fotografie - detail varroazy
Roztoc Varroa destructor je vlastne takové "vcelí klíšte"
Vcelu medonosnou v našich krajích trápí parazit Varroa destructor. Je to parazit nepuvodní - dovezený z Asie. Tamní vcela zlatá je díky dlouhovekému soužití s roztocem geneticky vybavena schopnostmi, jak jeho populaci ve vcelstvu udržet v míre, která vcelstvo nezahubí. Naše vcely vuci nemu nemají prirozenou obranyschopnost a varroáza (tak se napadení tímto roztocem nazývá) by je zdecimovala.

Samicka je zhruba 1,2 mm dlouhá, oválného tvaru a zrzave hnedého zbarvení. Má 4 páry nohou s prísavnými polštárky. Vcely jej prenáší na svém tele - pokud zaletí do jiného vcelstva, je velká pravdepodobnost, že tam roztoc zustane. "Úspešní" jsou v tom zejména trubci, kterí se toulají od úlu k úlu - vcely je vpouští dovnitr, i když nejsou "jejich".

Oplozené samicky roztoce se nechají zavíckovat spolecne s larvou v bunce. Zde nakladou vajícka, z kterých se vylíhne další generace roztocu. Z prvního vždy samecek, z ostatních samicky. Ješte pred vylíhnutím vcelí larvy se v bunce spárí, sameckové potom zahynou.
Roztoci sají z vcelích kukel i dospelcu hemolymfu. Takto narozené vcely se rodí s ruzným stupnem poškození, které zkracuje jejich život. Vcelstvo tak postupne slábne až nakonec zahyne zcela (nejcasteji v prubehu zimy, kdy se žádné vcely nelíhnou). Vcely vetšinou pred smrtí opustí úl, v kterém zustane dostatek medných zásob v plástech.
Nezanedbatelný je i prenos viróz roztocem. Jako klíšte u cloveka... S ním totiž patrí do stejného rádu - roztoci.

Lécení je povinné - rídí se vyhláškou Státní veterinární správy. Hlavní fáze probíhá v období ríjen, listopad a prosinec, lécí se fumigací(kourem)nebo aerosolem(mlha). V letním období je možné lécit také kyselinou mravencí anebo po narízení SVS kontaktními pásky. S výjimkou kyseliny mravencí je lécení možné jen mimo hlavní snuškové období - aby se stopy léciv nedostaly do konzumního medu.




VIROVÉ NÁKAZY

název viru zkratka význam zkratky
virus deformovaných krídel DWV Deformed Wing Virus
virus akutní paralýzy vcel APV (ABPV) Acute (Bee) Paralysis Virus
virus chronické paralýzy vcel CPV (CBPV) Chronic (Bee) Paralysis Virus
virus pytlíckovitého plodu SBV Sacbrood Virus
virus cernání matecníku BQCV Black Queen Cell Virus
kašmírský virus KBV Kashmir Bee Virus
... a další.
Stejne jako lidé, mají i vcely svoje "virózy".
Projevují se ruzne - vcely se rodí se zakrnelými krídly, cernají matecníky, mají pytlíckovitý plod... Samy názvy viru napoví mnoho o jejich projevech.

Virózy nebyly takový problém do príchodu varroázy. Tento roztoc (podobne jako treba klíšte u cloveka) je jejich významným prenašecem...

Slabší vcelstva jsou k virovým nákazám náchylnejší než silnejší - ta se s nimi snáze vyrovnají.


Virus pytlíckovitého plodu

MOR VCELÍHO PLODU


fotografie - plast napadeny morem
Vysoký stupen napadení vcelstva

Je onemocnení vcelího plodu. Zpusobuje jej tycinkovitá bakterie Paenibacillus larvae, která žije ve streve larev. Napadené larvy zahubí, vcelstvo slábne. V prvních fázích vcely ješte stihnou všechny napadené larvy vynést z úlu, onemocnení není rozpoznatelné. Pozdeji jsou videt dírky ve víckách bunek, pod kterými je zcela rozložená kukla. V té jsou miliony velmi odolných spor, které prežijí mimo úl i desetiletí.
fotografie - horici plast
Pálení plástu
Napadené vcelstvo je oslabené a nedokáže se tak bránit loupeži, která se mezi vcelstvy bežne deje. S vykradeným medem si lupicky do svého vcelstva prinášejí i spory moru, který se zde zacne množit...
Na vetší vzdálenost mor preváží vcelari, když nerespektují zákaz prevozu vcelstev v napadených oblastech anebo krmí vcely medem od nakažených vcelstev.

Lécení není úcinné - pouze tlumí príznaky. V CR se postižená vcelstva utrácejí, vybavení se pálí. Nemoc je možné pouze potlacovat, v zahranicí se tak casto deje pomocí antibiotik, jejichž rezidua se potom objeví v medu.

Podobne se projevuje (a lécí) i hniloba vcelího plodu.


NOSEMÓZA

fotografie - pokalene ramky
Pokálené loucky rámku
fotografie - mikroskop fotografie - priprava vzorku pro vysetreni
Vyšetrení na nosemózu lze provést s bežným mikroskopem ze vzorku z vcelích zadecku
Nosemóza je onemocnení zažívací traktu dospelých vcel. Zpusobuje jej prvok Nosema apis, který se množí v žaludku vcely. Vcely nedokáží strávit rádne potravu a v dusledku prujmu kálí i v úlu. Ve výkalech je mnoho nestrávené sladiny, která láká další vcely a tak se onemocnení šírí.

Nosemóza napadá vcelstva zejména na jare, kdy vcely nemají dostatek príležitostí k procištovacím proletum. Prvok špatne snáší vysokou teplotu - silná vcelstva se mu tak ubrání lépe než slabá a v letním období potom onemocnení mizí.

Do Evropy se v posledních letech dostala také asijská forma této nemoci (Nosema ceranae), která má mnohem rychlejší prubeh a její spory jsou mnohem odolnejší. Zpusobuje úhyn vcelstva v rádu týdnu...

HOUBOVÁ ONEMOCNENÍ - plísne

Zvápenatení vcelího plodu

Zkamenení vcelího plodu

U nás nepríliš casté onemocnení vcelího plodu se projevuje mumifikací larev.

Larvy se infikují potravou; onemocnení propukne v jejich strevech. Houba spotrebovává veškerou potravu, kterou larva dostane, nakonec ji zcela vyhladoví. Poté prorustá a požírá celé telo, které "zvápenatí". Barva mumií bývá nejcasteji bílá ci ruzné odstíny šedé. Spóry prežívají až 15 let.

fotografie - aspergillus fumigatus
Vlákno Aspergillus fumigatus
U nás vzácné onemocnení vcelího plodu zpusobené houbou Aspergillus fumigatus, Aspergillus flavus ci Aspergillus niger (u cloveka mohou zpusobit plicní onemocnení!). Všechny tyto druhy se bežne vyskytují v prírode - zejména v pude. Ze strev onemocnení proroste celým telem larvy. Mumie velmi rychle ztvrdne - odtud název onemocnení. Muže napadnout i dospelé vcely.
Onemocnení lze lécit parami kyseliny mravencí, predcházení spocívá v casté obmene díla (plástu). Nemoc casteji propuká v oslabených vcelstvech.

ZAVÍJEC VOSKOVÝ

fotografie - Zavijec voskovy - samice a vajicka
Samice zavíjece a nakladená vajícka
fotografie - Zavijec voskovy - larva a zniceny plast
Plást znicený larvou
Nenápadný malý mol, který se živí vcelím voskem a zbytky kokonu kukel.

Škodu pusobí larvy - v plástech vytvorí chodbicky potažené pavucinami a vyplnené výkaly. Nejvíce se jim líbí v plástech, kde se vyvíjel vcelí plod. Jsou v nich totiž kokony, které jsou zdrojem bílkovin duležitým pro vývoj larev.
Samotným vcelám zavíjec neškodí, v úle jej vcely navíc dlouho nestrpí. Problémem je ale pri skladování rezervních plástu. Behem pár týdnu je larvy dokáží zcela zlikvidovat...

Zavíjec nemá rád pruvan - skladuje-li vcelar plásty v pruvanu, nemá s ním problémy. Další možností je cas od casu plásty vysírit. Nekterí vcelari skladují plásty v chladných skladech, vývoj zavíjece neprobíhá pri teplotách nižších než 9°C.

TUMIDÓZA

fotografie - Aethina tumida - brouk fotografie - Aethina tumida - larva
5-6 mm velký brouk...
... a jeho larva
Malý úlový brouk. Lesknácek úlový. Aethina tumida.

To všechno jsou názvy parazita puvodem z Afriky. Nenapadá vcely, ale vcelí plásty s pylovými i mednými zásobami a larvy, které požírá. Naše vcela medonosná nemá obranné mechanismy proti tomuto škudci narozdíl od afrických kolegyn.

Brouci umí ošálit strážkyne, v úlu nakladou až 30.000 vajícek. Vylíhlé larvy znicí plásty, zlikvidují larvy, znehodnotí výkaly med. Pred úlem se v zemi zakuklí a po vylíhnutí kolobeh pokracuje. Brouk je živ i ze sladkého ovoce - není na vcelách závislý.

Z Afriky se dostal v roce 1997 do Severní Ameriky pravdepodobne s nákladem ovoce. V roce 2003 byl objeven v Austrálii. V Evrope byl nalezen zatím jen v Portugalsku v roce 2004 pri nelegálním dovozu matek.

Obrana proti tumidóze zatím není vyvinuta. Nejúcinejší by bylo zabránit importu brouka...

MEDVEDI, MYŠI, PTÁCI, ...

fotografie - ul rozklovany od datla
Datel cítí potravu skrz stenu úlu
fotografie - Mysi vykaly na ramcich
Myší výkaly na rámcích
V Cechách medvedi vcelám neškodí vubec. Na východní cást Moravy sem-tam zavítá medved ze Slovenska, kde pusobí škody znacné...
Pro vcelare není nejvetší škodou ztráta medu, ale znicené vcelstvo a úl. Medvedi se navíc na vcelnice vracejí - vedí, že za pár žihadel zde najdou sladkou odmenu...
fotografie - mraveniste pod vikem ulu
Mravenci pod víkem úlu...
Myši a rejsci zpusobují škody v zimním období. Pokud vcelar nezúží cesno, mohou se dostat do úlu. Vcely jsou v chomáci a nevyženou je proto ven. Rejsci, na rozdíl od myší, nerozkousávají plásty - živí se jen uhynulými vcelami.
Krome znecištení úlu a ztráty cásti zásob zpusobuje nejvetší škody vcelám neustálé vyrušování - muže zpusobit až úhyn vcelstva.

Hmyz je potravou mnoha druhu ptáku. Zejména v zime nekterí strakapoudi, datli ci sýkorky prijdou na to, že v úlu je této potravy zásoba. Zacnou klovat do steny v blízkosti cesna ci ocka - nekterá ze vcel se dríve ci pozdeji pujde podívat, co se deje. Postupne tak muže dojít k "vyzobání" znacného množství vcel. Ostatní budou neustálým vyrušováním znacne oslabené.
Pri silném napadení je nutné chránit úly sítemi. Také se osvedcují ruzná "plašítka" rozmístená kolem úlu.


Pramen: vcelky.cz



!!!Na úvodních souradnicích cache nehledejte!!!


Cache naleznete na:

21332113211333; 11131131331223


Schránka je tuba od vitamínu bez možnosti ukládání trakovacích predmetu.


Preji hodne úspechu.


Additional Hints (Decrypt)

An mrzv, yrmv qir irqyr fror

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)