Skip to content

The biggest thermal water cave in the world EarthCache

Hidden : 12/7/2010
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Molnár János Cave

Molnár János Cave

The Danube River divides Budapest into two. Buda is situated on the west bank of the river and Pest on the east bank. The caves of Molnár János are located on the side of the old town of Buda, near the Isle of Margaret..


The spring of Molnár János flows to Lake Malom. The name 'lake' is a slightly grand definition for a pond that becomes eutrophic in the summer. After a few hundred metres it flows to the Danube. The lake was already known during the Roman Rule – divers have found Roman constructions at the bottom of the pond.

The Hungarians settled in the area in the 10th century. The waters of Molnár János were dammed in the 13th century to create the pond, which in turn served to power mills. The first written records referring to the spring are from 1276, when the Pope donated the pond and its mills to the Isle of Margaret’s nuns.


The earliest information about the caves is from 1858. János Molnár, a pharmacist, investigated the dry areas of the cave and analysed the water of the spring. He examined the healing effects of the water. The actual cave research began in the 1930s and in the 1950s divers dived there for the first time.

Map


Over five kilometres of the caves have been explored. The biggest charted hall is over 80 metres long and 16-26 metres wide. In this hall alone there is over 23,000 cubic metres of warm water. If an ordinary kitchen water tap was installed at the bottom of it, it would take four and a half years to empty it. There are hundreds of these halls in the caves.

Drilling in the surroundings of Molnár János has revealed that there is a network of many caves crisscrossing between 150 and 250 metres deep underground. Most cave divers never reach such depths. The tunnels of Molnár János continue towards the depths, but so far divers have only reached the depth of 75 metres. The exploration of the cave system continues.

Lake


The most magnificent details are the crystals on the walls of the cave that are formed from orthoclase and barium sulphate. Orthoclase develops when silicate and calcium carbonate are crystallised in water. The particles of soft limestone have crumbled down to the bottom of the cave and become silt. Gradually harder fossils emerge from deep inside the rock. They stick out of the wall for a while until the limestone surrounding them erodes and the fossils sink to the bottom.

In Molnár János the water flows very slowly. In the deeper part of the caves the silt sand that has run down from the upper levels covers most of the bottom, hiding its contours. The currents are so weak that they cannot carry the silt out of the cave. Only the stair-like walls remain, which the silt has settled on.

The hot springs that push water out from inside the ground can clearly be seen in the cave, but the current does not affect diving. The water moves so slowly in the cave that you can hardly notice it when diving.


In order to log this earthcache you must do the following:


1. Take a picture of yourself at the header coordinates with the Malom lake behind you, with your GPS and post it to your log !
2. What is the currently known deepest point of the cave?
3. What is the altitude of the given coordinates?

Email to us the last two answers, please do not post them with your log.

Have Fun!


Molnár János-barlang


A Margit-hídtól pár száz méterre a Frankel Leó úton egy természetes forrás által táplált tó látható. A járókelok elol magas üvegfallal elválasztott vízfelszín hegy felöli részén mélyreható repedés húzódik, mely 10 - 16 méter mélységig követheto a búvár méretétol függoen. Valamikor innen lehetett bejutni a hegy gyomrába. Ma egy mesterséges bejáraton keresztül azonnal a barlanghasadékot kitölto vízbe léphet a kíváncsiskodó. Ez a hasadék már évszázadok óta ismert volt, hisz innen fakadt az a langyos víz, amit már a rómaiak is fürdési és gyógyítási célra használtak. A hasadékban, a mai vízszint alatt római korból származó elfalazást fedeztek fel. Valószínuleg a forrás elfolyó vizét terelték megfelelo irányba. A feltöro víz a XIII. századtól malmokat muködtetett. Elso írásos adat egy 1276-ból származó oklevélben maradt fenn, melyben a pápa megerosíti a Nyulak-szigeti (Margitsziget) apácák itteni malombirtokát. Véleményem szerint a tó már ekkor létezett, -bár írásos emlékeinkben csak a XVI. század elején említik-, mert a malmok muködtetéséhez a vizet duzzasztani kellett. Ettol az idotol fogva sok perirat foglalkozik a malmokkal és az azokat tápláló tó vizével.

A források mellett nem csak malmok, hanem fürdok is muködtek. Ma is látható egy eredeti török fürdoépület elbújva az Irgalmas rendi kórház épületei között. A tó melletti romos épület csak a Lukács-fürdo építésekor készült és 1965-ig török-fürdoként üzemelt. A forrásterület 1884-ben Palotay Fülöp birtokába került, aki 1893-ban részvénytársaságot hozott létre, mely felépítette a ma is látható Lukács-fürdot. A forrásvizet a Malom-tóból csovezetéken keresztül vezették a medencékhez. A tóhoz kapcsolódó barlang létezésérol eloször az Orvosi Hetilap 1858. évi 33. számában találunk említést. Elso kutatója az 1860-as években Molnár János patikus volt, aki felmérte a hegy oldalában nyíló forrásbarlang száraz részét. A barlang leírásában tekintélyes víz alatti rendszer létezését feltételezte. 1942-ben Papp Ferenc, a Budapest meleg gyógyforrásairól írott könyvében ajánlotta, hogy a József-hegy keleti oldalában, a Malom-tó felett 12 m-rel nyíló Langyos-forrásbarlangot annak elso leírójáról, a budapesti gyógyforrások odaadó kutatójáról, Molnár Jánosról kellene elnevezni. Papp Ferenc, a hazai barlangkutatás késobbi nagy támogatója 1937-ben felmérte a Szt. Lukács-fürdo tavasbarlangját, s annak eredményét 1942-ben publikálta.


Cave


A barlang vizének áramlási és homérsékleti viszonyainak vizsgálatából kiderült, hogy a járatokat két eltéro homérsékletu víz tölti ki. Ezek egymástól jól elválasztható helyen lépnek be a rendszerbe, és mozgásirányuk is eltéro. A barlang mélyebb részeit kitölto víz (-12 m mélység alatt) homérséklete 20,0°C, míg a felso járatokon 27,0°C-os víz áramlik az Alagút-forrás irányába. Az alsó járatok vízhomérséklete állandó, míg a felso járatokban mozgóé változó. A forrásban megjeleno víz homérséklete a barlangon belüli keveredés mértékétol függ. A tágabban vett forrásterületen kiemelt melegvíz mennyisége hatással van a földtanilag közös rendszert képezo forrásvizek homérsékletére. Ez a felismerés alapozta meg a barlang kutatásának szükségességét és a három évtizedes munka jutalmaként feltárult egy világviszonylatban is egyedülálló barlangrendszer.

A Lukács-fürdo építésekor a feltöro vizeket egy csovezetéken keresztül egyenesen a medencékbe vezették. Ez az idilli állapot a város, és a szennyezo anyagok növekedése miatt nem volt tartható. A Malom-tóba jutó szennyezodések veszélyeztették a vízminoséget és a vízkivétel helyét át kellett helyezni a barlangjáratba, hogy biztosítható legyen a kifogástalan minoségu víz. Az elmúlt évben végzett karbantartás során tapasztaltuk, hogy vízáramlás kezdodött a barlang olyan szakaszán, ahol eddig ez nem volt tapasztalható. Megállapítottuk, hogy a víz egy szuk hasadékból áramlik, mely kis munkával járható méretuvé tágítható. A szukület kibontása után, a barlang nyitva állt a kíváncsi szemek elott. A járatok mérete megdöbbentett mindenkit. Pár nap alatt kiderült, hogy egy hatalmas hasadékrendszerbe jutottunk. A járatok mérete nem hasonlítható össze az eddig ismert részekkel, hisz az eddig ismert barlang beleférne a most megismert szakasz egyetlen termébe. Itt már három különbözo homérsékletu víz tölti ki a járatokat. Mivel a mélybol feltöro termálvíz ezekben a hasadékokban keveredik a felszín közeli hideg vízzel, a homérséklet a keveredo vizek mennyiségétol függ. Az eddig megismert járatokban található víz mennyisége többszázezer köbméter nagyságrendu. A valós mennyiség megítélése a szabálytalan üregrendszer miatt igen nehéz. A könnyebb elképzelhetoség végett álljon itt egy hasadék mérete. Hossza 80 m, szélessége 16 - 26 m vízmélység a bejáratnál 5 m, a végpontnál 24 m. Ebben a hasadékban megközelítoleg 23500 m3 víz található.

A feltárása során 62 méteres mélységet értek el, és a megismert járatok összhossza meghaladja a két és fél kilométert. Mivel a törések mentén kialakuló hévizes barlangok hossza elore nem becsülheto meg, ezért még sok munkára és merülésre lesz szükség a barlang járható részeinek megismeréséhez.A lakóházak és közmuvek alatt húzódó barlang vízkincse nagyon sérülékeny. Elég egy rejtett csotörés, egy sérült szivárgó szennyvízcsatorna és a törések mentén mélybe jutó víz bekerülve a rendszerbe szennyezheti a források vizét.

Forrás:www.cave.hu, www.diversofthedark.com


Az Earthcache megtalálásához nem kell bemenned a barlangba, csak a következo feltételeket kell teljesítened.:


1. Készíts magadról és a GPS-rol egy képet a Malóm tóval a háttérben a megadott koordinátán!
2. Mi az aktuálisan ismert legmélyebb pontja a barlangnak?
3. Mérd meg a megadott koordinátán a tengerszint feletti magasságot!

Küldd el a válaszokat e-mailben, és kérlek NE írd be azokat a logodba!

This is a special surprise for our FTF hunter friend Paleo.team! :)


Jó vadászatot!


EC

Additional Hints (No hints available.)