Skip to content

Dyjakovice Multi-cache

This cache has been archived.

chmela: Zprovozním ji až za delší dobu, tak ji archivuji

More
Hidden : 10/23/2010
Difficulty:
5 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Trošicku nárocnejší multi cache na téma Dyjákovice. Nožík a blok s propiskou s sebou!! Tuto cache doporucuji vykonat jako peší vycházku, ale na kole se to taky v celku dá zvládnout, nechtel bych, aby to nekdo bral autem.

O Dyjákovicích


Ješte pred první písemnou zmínkou z roku 1278 jsou mýty a povesti, že vesnice nejdríve sídlila u reky Dyje(nyní je asi 5 km od Dyje), ale následkem moru, ci požáru, nekdy uvádeno i kvuli záplavám, se lidé museli prestehovat o znacný kus dále. Nejpravdepodobnejší je asi mor. První písemná zmínka Dyjákovic je z výše uvedeného roku 1278, kdy po bitve na Moravském poli vtrhl na Moravu Rudolf Habsburský a u Dyjákovic ležel táborem. Nejstarší písemné památky ukazují, že se jedná o ceskou osadu. Podle tvrzení biskupa Detricha z roku 1278 potvrdil biskup Robert klášteru premonstrátskému v Louce u Znojma patronát v Dyjákovicích, Prímeticích, Šatove a Oleksovicích. Podle potvrzení biskupa Detricha z roku 1284 odvádely Dyjákovice (Dyax) téže Louce desátky. Kolem roku 1320 byly Dyjákovice lénem biskupským a náležely k obvodu v Modricích. Ve 14. století ves náležela pánum z Bítova. Roku 1390 Jan Hynek z Bítova prodal Dyjákovice s poddaným lidem panu Drslavovi ze Šelnberku. V predávací listine se uvádejí Dyjákovice pouze ceským jménem. Pozdeji drželi Dyjákovice Dobeš a Beneš, bratri z Boskovic. Ti v roce 1489 zamenili ves bratrím Vilémovi a Vratislavovi z Pernštejna za 100 zlatých uherských ve zlate. Jan z Pernštejna prikoupil ješte v roce 1534 od mesta Znojma mlýn Rohrhof u Dyjákovic blíže Lávy. Dedictvím pak prišel všechen majetek na rod pánu z Lipé, kterí byli v Moravském Krumlove. Ponevadž se ale Berchtold Bohosud z Lipé zúcastnil ceského povstání, propadl jeho majetek a byl pak prodán knížeti Lichtenštejnovi. Panství Dyjákovické pak bylo soucástí panství Moravsko-krumlovského a melo pak s Moravským Krumlovem stejné osudy.

Na mestecko byly Dyjákovice povýšeny roku 1882 s právem dvou rocních trhu: 20. ledna – den sv. Fabiána a Šebestiána a 29. zárí – den sv. Michala. Dyjákovice meli jen jednu zajímavou poddanskou povinnost- na den sv. Martina byla obec každorocne povinna dovézt na zámek Moravský Krumlov bílou husu na žebrinovém voze taženém ctyrmi belouši. Naproti tomu mesto Láva na rakouském pomezí muselo každorocne pred svítáním na Štedrý vecer posílat do Dyjákovic libru pepre jako poplatek z užívání luk recených „Pffeferwiesen“. Když se tak jednou nestalo, protože posel zabloudil do Tasovic místo do Dyjákovic, vrchnost Krumlovská žalovala mesto Lávu u zemského práva. V roce 1835 kníže Lichtenštejn zrušil panský dvur a pozemky pronajal sedlákum. Za vlády Lichtenštejnu se Dyjákovice ponemcily.

Dyjákovice zažily radu živelných pohrom. Ze záznamu v kronice uvádíme ty nejvetší: 27. kvetna 1779 znicil požár 151 domu, 27. cervna 1780 bylo požárem zniceno 157 domu, 19. cervna 1800 shorelo 161 domu, 12. kvetna 1814 shorelo 89 selských stavení, 22 chalup a 103 stodoly, rovnež s panským dvorem a myslivnou. Nejvetší požár zuril dne 15. srpna 1848, kdy za puldruhé hodiny znicil 173 domu a 120 stodol. Škodily také povodne: 29. kvetna 1820 tál sníh tak rychle, že rozvodnená Dyje strhala hráze a rozlila se do polí a pastvin. Ve stejném roce pak ješte prutrž mracen 21. kvetna zaplavila pole tak, že voda stála na polích až do konce cervna a znemožnila sklidit úrodu. Další povodne jsou zaznamenány v roce 1815, 1816 a konecne také škody krupobitím, které bylo nejvetší 14. cervna 1839, znicilo úrodu na polích, 10. cervence 1865, kdy bylo zniceno obilí, kroupami byli pobiti ptáci a zver.

V posledních 10 letech byly záplavy dvakrát. Tyto záplavy mely na svedomí nekolik ha polí, ponicily význacné bunkry v okolí Dyje a docela ponicili faunu a flóru.

Cache

Stage 1

Pokud jedete autem, tak mužete zaparkovat na souradnicích N 48 ° 46,195 E 016 ° 17,532, je to kousek od první stáže.

Stáž 1 Vás zavede k Mariánské kapli, bohužel žádné bližší informace jsem zatím nenašel, ale byl bych rád, kdyby mi nekdo napsal na e-mail, byl jsem i na obecním urade, ale bohužel informace k nekterým památkám vubec nejsou..... :-( Jsou tedy opredeny mýty a povestmi, zdá se mi to velice zajímavé..... Pokracuj na souradnice ve tvaru N 48° 46.(A-3)97 E 016° 17.917

Stage 2

Stage 2 Vás dovede ke sloupu Sv. Šebestiána, tato socha byla nedávna zrekonstruována a mne osobne se velice líbí. Socha byla vytvorena približne r. 1715 v baroku, Sv. Rozárie je vpredu, Sv. Florián vpravo, nejspíše hasí ohen? Pokracuj na souradnice ve tvaru N 48° 46.107 E 016° 18.06(A-5)

Stage 3

Stage 3 Vás zavede k zavlažovacímu kanálu. Tento zavlažovací kanál byl postaven k pestování rýže. Bylo postaveno, ale náklady prevyšovaly príjmy, poté se zkoušelo pestovat tabák, ale ten taky pohorel, nyní to slouží jako zavlažovací kanál pro celý katastr obce. U stage 3 mužete videt dumyslné prehrazení kanálu proti povodním, tento tok také okyslicuje dále uvedený rybník.

Stage 4

Stage 4 Vás zavede k Dyjákovickému rybníku.V drívejších dobách nebyl lov ryb tolik význacný, lidé z bytovek a bližšího okolí tam vypoušteli jímku. V poslední dobe, asi 10 let se nic takového, myslím, naštestí nedelo.Probíhaly každorocní opravy rybník, proti sesuvu stran pomocí jílu Rybárským klubem Dyjákovice, jako povinné pro všechny, kterí vlastnili povolenku. V soucasné dobe rybník obsahuje velké množství ryb, napríklad kapru, línu, cejnu, jeseteru, i pár výstavních sumcu. Rybolov je každorocne zahájen okolo svátku jara - Velikonoc. Sezóna rybolovu koncí každorocne 31. prosince.Mezi další akce patrí násada nakoupených ryb a v letních mesících také nocní rybolov. Pocet clenu rybárského klubu se rocne pohybuje kolem 80 clenu at místních nebo prespolních. Lov ryb pro cleny klubu je povolen na místním rybníce. V zime se tady dá krásne bruslit, hodne mladých lidí tady hrává hokej. Vzadu u rybníka si mužete povšimnout jakési zátoky. Podle místních legend zde odpocívají sumci. Dají se tam porídit krásné fotky. dá se tam taky odpocinout a jen se kochat.

Stage 5

Stage 5 Vás zavede k místu, o kterém nejsou vubec žádné informace, od stvoritele po datum výrobu, duvodu výstavby atd. Kdyby mel nekdo jakékoliv informace, budu velice rád, když mi je pošlete na mail.

Stage 6

Stage 6 Vás zavede k vrbe, která má již pres 100 let. Duvod ani prícina zasazení nejsou do dnešní doby známy. Na strome si mužete povšimnout zbytky latí, nejspíš od kluku z vesnice, kterí si zde staveli barácky. Opodál, asi 25 m mužete videt solární elektrárnu. Jde o první naklápecí elektrárnu v nejširším okolí. Dyjákovice byly mezi prvními obcemi, které zavedli solární panely. Mne osobne se to moc k tomuto místu nehodí.Posudte sami.

Stage 7

Stage 7 Vás zavede k zavlažovacímu kanálu, povídání o nem bylo již u stáže 3. Na tomto míste najdete datum vytvorení. Zde se nekterí z obyvatel Dyjákovic v léte, v nejparnejších obdobích, koupají. pri dobrém stavu, je hloubka na nejhlubším míste i 2,5-3 m, takže se to dá. Kdybyste se chteli osvežit, tak dávejte pozor na strepy! Ale spíše bych vám to ve vetší hloubce nedoporucoval, spíše takové malé letní osvežení. Mála poznámka (spíše takový hintík): Nechodte jen podle šipky, používej oci a hlavu! Tesne pred souradnicemi se zastav a rozhlédni se!

Stage 8

Stage 8 Vás zavede k místu, zvané Statek-Dvorák, mezi lidmi získalo pojmenování "zámecek". Po stvoriteli tohoto prekrásného, lec poniceného a zanedbávaného místa, Dvorákovi zdedili jeho synové Josef a Theodor. Více informací se mi nepodarilo sehnat. Za zámeckem byly vystaveny solární panely, o kterých již byla rec. V posledních 7 letech sloužil zámecek jako jídelna. Dnes již tomu tak není.

Stage 9 - Neposkvrnené pocetí Panny Marie

Stage 9 Vás zavede ke sloupu, který stojí uprostred kovové ohrádky. Je zdobený po strane volutami. Sokl je ukoncen profilovanou rímsou na jejichž rozích umísteny ctyri postavy andílku, sedících na oblacích. Prostredkem vyrustá sloup, skládající se z patky, prstence, dríku, který je zdoben reliéfy andílku v oblacích. Horní cást je ukoncena hlavicí na zemekouli, obepnuté hadem stojí Panna Marie. Ruce má sepnuté, hlava je mírne naklonena s pohledem vzhuru. Hlava je zdobena 12 hvezdami.

Stage 10

Stage 10 Vás zavede Sv. Janovi Nepomuku. Nejdrív se tato socha nacházela mezi Dyjákovicemi a Velkým Karlovem, ale nekolikrát byla této se soše ukopnuta hlava, a proto byla tato socha premístena a zrekonstruována k malé škole. Byla vytvorena r. 1735 obyvateli Dyjákovic. Roku 1887 byla provedena 1. rekonstrukce a r. 2010 byl na žádost obce presunuta k malé škole.

Stage 11

Stage 11 Vás zavede k památníku osvobození, kde dekují obcané Dyjákovic.Autor ani presné datum vytvorení jsou dosud neznámy.

Stage 12

Stage 12 Vás zavede k kapli Panny Marie Matky církve. Informace zatím nezjišteny.

Stage 13

Stage 13 Vás zavede k Nejsvetejší trojici, která obsahuje Otce, Syna a Ducha svatého, kterí sdílejí jediné božství. Tato socha byla zrekonstruována r. 2007.

Final

Souradnice vypocítáš dosazením do vzorce
N 48° 46.(M - H + K- 10L - 100E - 10D + E + 2B)
E 016° 18.(G - I + 4J - E + A + 100F)

!!! U KAŽDÉ STÁŽE POZOR NA MUDLY, DBEJTE NA ZPETNÉM ZAMASKOVÁNÍM A DÁVEJTE SI POZOR PRED ZRANENÍM !!!

Additional Hints (Decrypt)

[1. stage:] an ebuh. Uvagl n vaqvpvr anwqrf cb prfgr [3. stage:] H fgebzh uyrqrw cbzhpxh, hfcva fv ehpr, i uyhpurz gharyh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)