Skip to content

Chvalatice - lodni cache Traditional Geocache

Hidden : 9/11/2010
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Chvalatice - lodni cache

[CZ]: Tato poměrně jednoduchá tématická keška je věnována vranovské lodní dopravě. Zavede vás na vyhlídku zvanou "Skalka", nebo také "Cap Canaveral" či zkrátka jen "Cap" nedaleko Chvalatic, odkud je velmi působivý rozhled na vodní hladinu.
[EN]: This relatively easy cache is dedicated to Vranov cruise and liner fleet. It is located on panorama called "Skalka" (Small Rock) or "Cap Canaveral" nearby Chavalatice village.

Lodě na Vranově

Založeno jest na počest spuštění lodě Dyje na hladinu Vranovské přehrady (stalo se dne: 27.4.2011). K této události jsme také vyvořili 2min. autentický spot z roku 1972. Čekal tehdy na první tři zájemce/ nálezce kešky přímo v krabce na DVD.  Dnes si jej může prohlédnout každý zde: Video Vranov 1972
Loď Dyje neboli tzv. hydrobus typ č.301, mezi loďaři také "maďarka" byla vyrobena v maďarském Vácu v roce 1958 s výrobním číslem 29. Až do roku 2008 sloužila pod jménem Földvár na Balatonu, v roce 2009 odprodána českému majiteli, který ji přes Budapešť, Gabčíkovo a Bratislavu po vodě a pak dále po silnici dopravil až na Vranov. Tímto se po 16. letech na Vranov opět vrátil typ lodě, který tu po dlouhá léta přepravoval cestující na pravidelných linkách a vyhlídkových plavbách.
Návrat to však nebyl na dlouho. Dne 7.6.2012, tedy přesně měsíc před plánovaným slavnostním křtem, byla loď Dyje, zlikvidována organizovaným žhářským útokem, pachatele se však dosud (2019) nepodařilo vypátrat!! Příznivci obnovy tradiční lodní dopravy na Vranově to však nevzdali:
V srpnu 2012 se navzdory červnové tragédii podařilo spustit na hladinu přehrady další hydrobus - pojmenovaný Vranov, a 17.6.2013 se sem z Orlíku vrátila původní, tedy vranovská Dyje. Obě typově téměř shodné lodě nyní brázdí Vranovskou přehradu mezi Vranovem, Bítovem a Chmelnicí bud na vyhlídkových nebo pravidelných linkových plavbách - více na videu Navrat bile flotily .
V minulosti na Vranovské přehradě krom mnoha jiných menších plavidel jezdily celkem čtyři takovéto lodě (Dunaj, Vranov, Dyje a Košice) a to až do roku 1990, kdy byly po nesmyslném zákazu lodní dopravy postupně rozprodány a odvezeny (poslední opustila hladinu přehrady v r.1994 loď Košice). Košice dnes pluji pod jménem Blanice na Slapech, Vranov jako Vojtěch Lanna u Českých Budějic a puvodní Dyje pod novým jménem Vysočina plula až do jara 2012 na nedaleké Dalešické přehradě a v červnu 2013 se konečně vrátila na Vranov! Vrak Dunaje procestoval téměř celou republiku a nakonec skončil ve Zlíně na Kudlovské nádrži jako plovoucí restaurace.
Na pravidelné 22km dlouhé lince mezi Vranovem a Farářkou bylo v té době  6 zastávek (Lanžov, Chvalatice, Kopaninky, Horka, Bítov hrad, Chmelnice), loď trasu zvládla za 100 minut a za lístek zaplatil dospělý cestující 12Kčs. Celá plavební dráha byla vytyčena bójkami, jedna z nich - levobřežní černý kužel - byla přímo pod Skalkou (patrno na fotografii Vranov 1988). Nedaleko tohoto místa byla umístěna i jedna z lodních zastávek viz. waypoints. Dodnes jsou zde patrné schody a tabulka pro jízdní řád. (V sezóně 2019 byla tato zastávka spolu s další - Kopaninkami - opět obnovena, zatím však jen pro příležitostné plavby). Od roku 1990 již tímto místem Vranovské přehrady žádná loď neproplula (konaly se pouze plavby na objednávku po jezeře).
Teprve v roce 2006 byla lodní doprava obnovena společností Lodní doprava Vranov. Ta nasadila do provozu menší a pomalejší lodě - Valentýnu (2006) a Viktorie (2007) poháněné nekoncepčními závěsnými motory. Teprve v roce 2016 tato společnost spustila na hladinu větší loď Poseidon, která na přehradu doputovala z Prahy.  Vice o historii lodní dopravy na Vranovské přehradě například zde:
Historie LD Vranov
Poměrně slušná fotogalerie je pak zde:
Vranovska prehrada - historicke foto

Vranovská flotila - aktuální stav (2019):

Loď Typ/ Výrobce Rok výroby Kapacita (osob) Provozovatel
Dyje Hydrobus 301, MLR Vác 1958 150 Osobní lodní doprava s.r.o.
Vranov Hydrobus 3012, MLR Vác 1962 150 Osobní lodní doprava s.r.o.
Valentýna Navika, ČSSR, Štěchovice 1964 75 Lodní doprava Vranov s.r.o.
Victorie LDV, ČR, Pohořelice 2007 130 Lodní doprava Vranov s.r.o.
Poseidon Bifa III, NDR, Berlin 1985 200 Lodní doprava Vranov s.r.o.

 


Výhled z kormidelny Dyje na Skalku (Cap) měsíc před požárem


Původní vranovská Dyje krátce po svém návratu na hladinu přehrady (srpen 2013)

 

Skalka neboli Cap

K místu samotnému: skalní útvar ohraničený meandrující řekou Dyjí a potokem přitékajícím od Zálesí nabízí bezpočet krásných výhledů na hladinu přehrady. Spojnice mezi mysem Cap Canaveral a protilehlou chatou směrem na východ zvanou Honolulu tvoří cílovou čáru jachtařských závodů pořádaných jachtclubem Vranovská přehrada. Za nižšího stavu vody vylézá nad hladinu tzv. Malá skalka a to přibližně 20m jihovýchodně od mysu, nejprve jako ostrůvek, klesne li voda o dalších 120cm, dá se na něj dostat i suchou nohou.

Upozornění

Cache se nachází na stezce, která je v letních měsících frekventovaná, poblíž je navíc chata. Chovejte se tiše a nenápadně. Je třeba maximálné opatrnosti, neopouštějte stezku, hrozí uklouznutí a pád v lepším případě do vody z nebezpečné výšky. V zimních měsících za sněhové pokrývky je místo težce dostupné. Pozor na led pokrývající přehradu, kolísající hladina může vytvořit vzduchové bubliny, hrozí prolomení ledu! Pokud připlouváte po vodě, nevyvazujte svá plavidla u soukromých mol pod chatami a to ani když se zdá chata momentálně neobydlená. Použijte k tomu výhradně místa označená ve waypoints.

Additional Hints (Decrypt)

[CZ]: Ir fxnyav chxyvar mn qhorz [EN]: Va gur ebpx evsg oruvaq gur bnx gerr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)