Skip to content

Hura do s*oly Traditional Geocache

Hidden : 9/1/2010
Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kdo si do názvu této cache dosadil samohlásku „K“, tak se zmýlil. Já vás spolecne s O.Olivou zvu na návstevu STOLY. A ne ledajaké. Stoly z níz se získávala med, olovo, cín i stríbro. A rovnez se jedná o i evidovanou lokalitu výskytu netopýru.

Vítej u STOLY SV.JANA EVANGELISTY.


V NP Ceské Svýcarsko u obce Jiretín pod Jedlovou (Vesnice roku 1998 v Programu obnovy venkova) ve Sluknovském výbezku v Severních Cechách se nachází v soucasnosti pomerne atraktivní turistický cíl - Stola sv.Jana Evangelisty. Tato se nachází v severozápadním svahu Krízové hory (563 m). Její pocátky a první pokusy tezby se datují do patnáctého století (listina saských knízat Ernsta a Albrechta z 12.6.1474, která opravnovala H. Kellera získávat tezbou a rýzováním, na pozemcích výse jmenovaných knízat, zlato a odvádet do knízecí komory ctvrtinu ze získaného výnosu. Práva k tezbe kovu v této lokalite udelil novým zadatelum v r.1484 i král Vladislav Jagelonský. Listina z r.1539 pak mluví o soustredení horníku a kverku (tezaru a bánských podnikatelu). Zacíná tak razba Stoly sv. Krystofa a z príbytku pro rodiny havíru, privolaných sem predevsím ze Saska, tak vzniká vlastní hornické mestecko, pojmenované Sanct Georgenthal. Obyvatelé hornické osady získávají v roce 1554 práva a výhody horních mest, kverkové i cást výnosu z dolu, nebot se podílejí na provozních nákladech. Dalsím majitelem dolu i Jiretína se po rozprodávání panství stává r.1586 Georg Mehl ze Strehlitz a díky nemu získává hornické mestecko od Rudolfa II. r.1587 plné mestské právo – stává se skutecným mestem. Dolování u Jiretína dosahuje svého historického vrcholu v roce 1620, kdy bylo získáno 4 az 14% medi a 0,0624 az 0,1248% stríbra. Vzápetí vsak prichází tricetiletá válka a tezbe pod Krízovou horou je nadlouho konec. V r.1750 sjednocený cech znovu otevírá (pouze na sest let) stolu sv. Krystofa. S vpádem Prusu se tezba znovu zastavuje. V roce 1781 se zakládá nová stola na jihojihovýchodním upatí Krízové hory. Rozsírení tezby ve stole sv. Krystofa se ujímá jiretínské horní spolecenstvo, spolu se zakladatelem Litomerické dulní spolecnosti Johannem Hennevogelem z Edenburgu. A v tuto chvíli je konecne zapocato s razbou dedicné Stoly sv. Jana Evangelisty, do níz vás zvu. Toto nové dílo, situované pod stolou sv. Krystofa, má funkci predevsím odvodnovací a vetrací (obe stoly spojuje 25 metru hluboká vetrací sachta). Od pocátku vsak slouzila i k vlastní tezbe. V roce 1800 jsou v nových chodbách Stoly sv. Jana Evangelisty tezeny rudy s obsahem 4 az 7% medi a 0,0312 az 0,1248% stríbra. Tento výnos je vsak tak malý a náklady na zpracování rudy ve Freibergu tak vysoké, ze roku 1804 je tezba opet prerusena. V roce 1883 jeste zkousela tezbu "Jiretínská spolecnost pro dolování rud". Celé doly pak byly uzavreny v roce 1910. Stola se téz nazývala "Frishglück stollen"neboli stola cerstvého stestí, kdy se znovu zkouselo obnovit tezbu nebo také stola Krystofova. V letech 1921-1935 existovala více méne formálne "Jiretínská spolecnost pro tezbu cínu, medi a sirného sterku. Ta vsak reálnou tezbu nikdy nezahájila. Tezbu pripomínaly jen cetné "dobývky" v chodbách sachty.

Myslenka na otevrení starých dolu vznikla v dobe hospodárské krize a jejím cílem bylo podporit rozvíjející se turistický ruch. V roce 1934 proto clenové jiretínského Spolku pro cizinecký ruch uvolnili vchod do stoly sv. Krystofa a poté objevili i tehdy jiz zcela zasypaný vchod ke stole sv. Jana Evangelisty, kterou po nezbytných úpravách 1.5.1935 zprístupnili návstevníkum. Pocátecní priliv turistu vsak trval jen krátce a pocátkem 2. svetové války zcela ustal. V jeskyních s jezírkem se také nacházela jeskynní houba, které havíri prezdívali "vodní tulipán". Ve tricátých letech vsak zmizela díky úpravám a pracovním aktivitám pro zprístupnení prostoru verejnosti. V polovine hlavní chodby, dlouhé 440 metru je tzv."kaple"s vytesaným oltárem a dreveným krízem. V padesátých letech 20.století slouzila stola jako skladiste. V roce 1989 pak skupina nadsencu z Varnsdorfu pod vedením Bohuslava Flekny zahájila rozsáhlé pruzkumné a prípravné práce a 7.8.1999 byla Stola sv.Jana Evangelisty znovu slavnostne za úcast asi dvou set lidí otevrena verejnosti. V soucasné dobe jsou v Krízové hore známé ctyri stoly.

Vlastní štola je dostupná pouze s pruvodcem. Je otevrena pouze sezónne, od dubna do ríjna. Otevírací doba je od 10:00 do 16:00 hod o víkendu do 17:00 hod. V pondelí bývá ZAVRENO. K prohlídce dostanete u vstupu bezpecnostní prilbu. Délka prohlídky je cca 45 min. Informace na tel.: 607856819. Máte-li zájem se toho dozvedet více, navštivte v centru obce Hornické muzeum sídlící od roku 1998 v rekonstruované budove bývalé fary z roku 1755. Tato se nachází nedaleko kostela, na východním okraji námestí. A jako opravdový bonus doporucuji treba ješte fantastickou procházku naucnou stezkou - Údolí Milírky, která má má vyznaceno 6 bývalých štol, 4 šachty a 1 lom.

Cache není uložena uvnitr štoly aby „lovci bodu“ ušetrili za vstupné a hlavne proto aby mohla být v provozu i mimo provozní dobu, ale urcite vám její návštevu vrele doporucuji. V letních horkých dnech je to urcite i ideální místo k ochlazení. Tak tedy „ZDAR BUH“.

pri vyzvedávání a zpetném ukládání cache budte prosím obezretni a neukazujte ji kazdému kolem jdoucímu ci v okolí se vyskytujícímu mudlovi / pánové co prodávají vstupenky a vezmou vás s sebou do nitra hory o kesi sice vedí, ale i tak prosím o opatrnost - DEKUJI

Additional Hints (Decrypt)

Cbfnq fr n mninm fv gxnavpxh.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)