Skip to content

Dobesice - zeleznicni prejezd Traditional Geocache

Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato jednoduchá drive-in cache Vás privede k železnicnímu prejezdu v Dobešicích, který byl již mnohokrát svedkem dopravních nehod, bohužel nekdy i s tragickými následky. Cílem této cache je pripomenout Vám pravidla chování na železnicních prejezdech. Život máme prece jen jeden!!!

Dobešice – železnicní prejezd



Železnicní zastávka
První vlak pro cestující zastavil na této nové zastávce ve stredu 7. ledna 2009 ve 4:51 pri ceste z Protivína do Breznice. Zastávka splnuje všechny parametry pro moderní cestování na železnici v 21. století. Iniciátorem stavby bylo mesto Písek kvuli potrebe zlepšit dopravní obslužnost místní prumyslové zóny. Z píseckého nádraží trvá cesta vlakem do prumyslové zóny jen 6 minut.
Na zastávce Písek-Dobešice zastavují všechny osobní vlaky, které jezdí na trati Protivín – Písek – Breznice – Zdice. V pracovní den jich je celkem 17 v obou smerech dohromady. Investorem stavby zastávky byla státní organizace Správa železnicní dopravní cesty. Stavba železnicní zastávky Písek-Dobešice je situována do mezistanicního úseku jednokolejné neelektrifikované trati. Vzniklo nové nástupište dlouhé 60m s bezbariérovou úpravou umožnující užívání zastávky i osobami se sníženou schopností pohybu a orientace. Šírka nástupište je 3m, výška nástupištní hrany 550mm nad temenem kolejnice. Nástupište je osvetlené ocelovými stožárky a výbojkami 80W. Rekonstrukcí prošel také železnicní svršek v míste zastávky.
Akce byla financována prostrednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury. Celkové náklady na výstavbu predstavují cástku témer 6 milionu korun.


Bezpecnost na prejezdech
V drtivé vetšine nehod na železnicních prejezdech jsou viníky úcastníci silnicního provozu, kterí vjedou na prejezd v dobe, kdy to zákon zakazuje. Riskantní chování ridicu automobilu potvrzuje i dlouhodobá statistika Drážní inspekce. Podle ní se na prejezdech vybavených svetelným signalizacním zarízením, jichž je pouze ctvrtina z celkového poctu, odehrává takrka polovina všech nehod. Drážní inspekce usiluje o to, aby bylo co nejvetší množství techto prejezdu doplneno závorami. Tento zpusob rešení úrovnového krížení silnic a dráhy se z dlouhodobého hlediska jeví jako nejméne rizikový.

Nejduležitejší pravidlo - když svítí cervená, ridici zastav pred prejezdem a nepokracuj v jízde. To platí i v prípadech, kdy jsou závory zdvižené nebo se zdvíhají.


Vlak je velký, težký a vzhledem k brzdné dráze i pohybu na kolejích se autu nemuže vyhnout. Auto, a je zcela jedno jestli je osobní nebo nákladní, rozhodne není vhodným souperem na pretlacování. Bezpecnost je tak vždy zcela na ridici. Proste a jednoduše - Vlak má vždy prednost.

Zákon c. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o zmenách nekt. zákonu (zákon o silnicním provozu) § 29
(1) Ridic nesmí vjíždet na železnicní prejezd,
a) je-li dávána výstraha dvema cervenými strídave prerušovanými svetly signálu prejezdového zabezpecovacího zarízení,
b) je-li dávána výstraha prerušovaným zvukem houkacky nebo zvonku prejezdového zabezpecovacího zarízení,
c) sklápejí-li se, jsou-li sklopeny nebo zdvihají-li se závory,
d) je-li již videt nebo slyšet prijíždející vlak nebo jiné drážní vozidlo nebo je-li slyšet jeho houkání nebo pískání; toto neplatí, svítí-li prerušované bílé svetlo signálu prejezdového zabezpecovacího zarízení,
e) dává-li znamení k zastavení vozidla zamestnanec dráhy kroužením cerveným nebo žlutým praporkem a za snížené viditelnosti kroužením cerveným svetlem,
f) nedovoluje-li situace za železnicním prejezdem jeho bezpecné prejetí a pokracování v jízde.
(2) V prípadech uvedených v odstavci 1 písm. a), b) a c) smí ridic vjíždet na železnicní prejezd pouze tehdy, jestliže pred železnicním prejezdem dostal od povereného zamestnance provozovatele dráhy k jízde pres železnicní prejezd ústní souhlas. V tomto prípade je ridic povinen rídit se pri jízde pres železnicní prejezd pokyny povereného zamestnance provozovatele dráhy. Poverený zamestnanec provozovatele dráhy je povinen se na požádání ridice prokázat platným poverením provozovatele dráhy.

Nezapomínejte ani na to, že na železnicním prejezdu a v jeho blízkosti se nesmíte ani otácet a couvat, nebo zastavit a stát ve vzdálenosti kratší než 15 m.

Kdo si pocká - ten se docká………a prežije
Na všech prejezdech platí stejná, jednoduchá pravidla. Je jedno, zda se jedná o prejezd pouze s výstražným krížem, svetelným zabezpecovacím zarízením nebo dokonce se závorami. Vždy se musí ridic nejprve presvedcit, že muže prejezd bezpecne prejet. Vždy je lepší zastavit a mít jistotu. Žehrat nelze ani na to, že jste si blízkosti prejezdu nevšimli. Upozornení že se k prejezdu blížíte je velmi dobre videt už ze vzdálenosti minimálne 300m. Urcite si pamatujete návesní desky se tremi, dvema a jednou šikmou carou které na prejezd upozornují v násobcích 80m. Ta se tremi pruhy je umístena ve vzdálenosti 240m pred prejezdem, je doplnena výstražnou znackou, která ridice upozornuje na typ prejezdu-se závorami nebo bez závor. Rychlost jízdy vlaku na prejezdu bez závor a svetelného zabezpecovacího zarízení je zpravidla omezena jen na 10km/h. Vlak bude už navíc z dálky houkat, aby ridice upozornil. V takovém prípade se nepokoušejte prejet na poslední chvíli, ale zastavte. Tam, kde jsou svetla, která blikají, také zastavte pockejte, až blikat prestanou. Pak teprve jedte. Velkou chybou je vjet na železnicní prejezd ihned po projetí vlaku, nebo když se závory zvedají. Vždy pockejte, až svetla zhasnou. Pocítejte s tím,že z druhé strany muže jet další vlak, který nevidíte. Zvedající se závory v takovém prípade rychle spadnou a mohou vás náhle uveznit na prejezdu. V takovém prípade neváhejte, šlápnete na plyn a rozjedte se proti závore. Je lepší závoru prerazit, poškodit si vozidlo ale projet, než zemrít pod koly rozjetého vlaku

Co delat v nouzi a zastavení železnicního provozu
Posádka vozidla musí opustit vozidlo uvíznuté na trait - co nejrychleji!! Pokud je to možné pokuste se vozidlo odstranit z jízdní dráhy. Bezpecná vzdálenost zacíná 2.5m od osy nejbližší kolejnice. Pokud vozidlo odstranit nelze, zastavte železnicní provoz. Pro zastavení železnicního provozu z bezpecnostních duvodu, napr. auto uvízlé na prejezdu, okamžite volejte nekterou z tísnových linek 112 nebo 150. Operátor vás navede ke sdelení císla prejezdu. Cas, který k tomu bude potrebovat, mužete zkrátit pokud se již v prubehu volání podíváte na zadní stranu ramene výstražného kríže (prejezd bez svetelného zarízení), nebo na zadní stranu svetelné skríne. Císlo prejezdu má tvar PXXXXX a je umísteno na všech výstražných krížích nebo svetelných skríních.

Respektujte pravidla. Auto vlak nezastaví a život máte jen jeden!!!!


A nyní k samotné cache
A nyní k samotné cache V žádném prípade cache nehledejte na kolejišti ci jeho těsné blízkosti a nebo přímo na komunikaci E49. Cache je uložena na bezpecném míste a je pri vynaložení menšího úsilí dobre prístupná. Její nalezení a zpetné uložení Vám urcite nebude cinit žádné obtíže. Místo je pomerne klidné vyjma nekolika málo chvil, kdy na zastávce cekají cestující a když se netrefíte zrovna do casu, ve kterém zde odpocívají ridici autobusu.

Additional Hints (Decrypt)

qybhur wfbh fpubql qb aror - zntarg

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)