Skip to content

V raji sumavskem Multi-cache

This cache has been archived.

Robin_Reviewer: Archivace keše.

Robin Reviewer

More
Hidden : 5/30/2010
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Naucná multicache o ctyrech etapách. S reminiscencemi na knihu Karla Klostermanna "V ráji šumavském", jejíž dej se nablízku odehrává, mužete sledovat postupnou pomalou promenu typického šumavského biotopu z puvodne kalamitní holiny na nový a živý les.


Na výše uvedených souradnicích cache nehledejte!

Oznacují výchozí místo – križovatku znacených cest "Nová Studnice".

Nacházíme se v oblasti, kde se odvíjí dej knihy Karla Klostermanna "V ráji šumavském". Tato kniha nebyla pro podporu tématu této GC zvolena náhodou – popisuje totiž pomerne plasticky dusledky vichrice z 26. ríjna roku 1870, kdy velká cást stromu padla, cástecne i kvuli necitlivému hospodárskému kácení návetrných cástí lesa. V príštích letech tak vznikly ideální podmínky pro opravdu masové rozšírení lýkožrouta smrkového, který se v líhnul v takových poctech, že na Šumave zapocala opravdová zlatá drevarská horecka.

"V lesích pracovalo se neustále. To tam bylo velebné jich ticho, hrobový klid; spousty dríví ve všech tvarech, klády, špalky, polena, jež potahy vyvážely, vody unášely, nebraly konce. Všude na potocích i sebemenších, stavely a upravovaly se nádržky, aby se tyto mohly umele rozvoditi; po vodách tech pak plavila se nejen polena, ba sverovaly se jim i velké klády, jež uhánely po smutných proudech, derouce brehy a rozrývajíce pudu.

Výdelek porád týž; závideníhodní obyvatelé Šumavy tonuli v penezích; malí i velcí lidé, jeden každý dle pomeru svých, sedláci i chalupníci, drvari, podruzi, celed, vše bralo podíl na tomto bájecném blahobytu, a roztomilý broucek, který onoho roku se rojil dvakrát, poskytoval záruku, že ty požehnané doby i nadále potrvají."

"A tento nevídaný, neslýchaný blahobyt, tento život plný práce, ale také plný rozkoše, prinesl jim drobný broucek, pravý zlatohlávek, požehnané zvírátko, které podvrátilo starou Šumavu a jemuž ucenci dali jméno kurovec!"

(Karel Klostermann: V ráji šumavském, 1893)

Lýkožrout v návaznosti na dílo vichrice opravdu inicioval krátkodobý príliv "zlata" na chudou a zaostalou Šumavu v podobe penez za prodané a zpracované drevo, ovšem v delším horizontu tato jednostranne orientovaná drevarská metoda prinesla Šumave ješte vetší úpadek a bídu než jaká byla pred vichricí. Polomové a vykácené plochy byly po masivní težbe osázeny nepuvodním smrkem odjinud, címž byly v dobrém i zlém položeny základy ke stavu Šumavy, jak ji známe dnes.

Knihu "V ráji šumavském" mužeme císt nejen jako dobovou sociologickou studii Šumavy ze starých, zaniklých casu, ale i jako velmi aktuální podobenství alternativní reality – stací si jen predstavit, že dej knihy se odehrává o 150 let pozdeji a rázem nám její sdelení zacne znít velice aktuálne a povedome…

Pojdme však k vlastním úlohám, potrebným k vyrešení a nalezení této multicache.

- Na základe pripomínky výslovne uvádíme, že hledání opravdu nelze absolvovat s kocárkem. Sice se pokládání úcastnilo i 14ti mesícní miminko, ovšem v nosítku. Prevýšení mezi prvním a posledním bodem je pomerne znacné.




Stage 1

Pro další postup totiž budeme potrebovat doplnit do níže uvedeného vzorce konkrétní údaje z cedulí rozcestníku križovatky "Nová Studnice" (jedná se o císlovky, udávající vzálenost v km):

N49 AB.ACB E13 DB.EFG

A = B-B

B = vzdálenost do obce Srní po žluté znacce
C = polovina vzdálenosti do Velkého Boru
D = vzdálenost do Velkého Boru
E = 2B-D
F = E-C
G = vzdálenost do Gsengetu



Klíc k získání císlovek z písmen si poznamenejte - nekterá písmena se opakují v dalších souradnicích níže.

V krabicce, kterou na stage 1 naleznete, se nachází citát c. 2, který budete potrebovat k získání údaju, potrebných pro nalezení Stage 2.



Stage 2

N49 AH.IJE E13 DB.EID

H = pocet písmen ve 3. slove 2. vety 1. odstavce citátu c. 2 c. 2

I = pocet písmen v pátém slove od konce citátu c. 2 (pocítáno vcetne predložek a spojek)
J = H+D

V krabicce, kterou na stage 2 naleznete, je i citát c. 3, který budete potrebovat k získání údaju, potrebných pro nalezení Stage 3 a zároven první ze dvou cástí souradnic záverecné cache.

Nezapomente si je opsat!


Stage 3

N49 AH.KJL E13 DB.ECL

K = pocet písmen v prívlastku, rozvíjejícím v citátu c. 3 slovo „smrky“
L = pocet hlavních druhu stromu v lese z citátu c. 3 (tedy nikoli tech "vtroušených tvurcí rukou prírody")

V krabicce, kterou na stage 3 naleznete, je druhá ze dvou cástí souradnic záverecné cache. Nezapomente si je opsat!





Na obrázku výše je TB Koorovec 002, který byl pres tuto cache vypušten do sveta.

Aby to tem z Vás, kterí již Koorovce 002 ve schránce nezastihnou, nebylo líto, pripravili jsme pro Vás na památku drobný suvenýr s motivem lýkožrouta, jenž se poprvé objevil v parkové mystery cache Lykozrout smrkovy 2009. Pocet kolecek je i tentokrát limitovaný a z cache si je bude moci vyzvednout prvních 100 štastných nálezcu. A jako bonus si mužete za príznivého pocasí vychutnat de facto kruhový výhled, témer srovnatelný s nedalekým Poledníkem.

Prejeme Vám tedy mnoho štestí v hledání a prosíme abyste se behem hledání, zejména až se budete blížit k finální krabicce, chovali potichu – pri jejím pokládání jsme z necelých peti metru stanuli tvárí v tvár jelenovi. Dekujeme.



Rozlucme se slovy hrdiny knihy "V ráji šumavském" Rankela Seppa:

"Kam vás privedl tento brouckový blahobyt! Penez máte nazbyt, s penezi roste vaše zpupnost a vaše hríchy volají do nebe!"

"Ti bláhovci se radují z toho množství vyvrácených a broukem poškozených stromu, jichž vývoz jim plní pro tu chvíli kapsy, a nepomyslí, že znicení lesu je nejhorší bic; jejž Buh na ne spletl, aby je vytrestal za jejich hríchy."

(Karel Klostermann: V ráji šumavském, 1893)


Zemitý šumavský horal byl z rodu po staletí spjatého s prírodou a srdcem cítil, že nebývale hluboké zásahy do krajiny a snaha vytežit a zužitkovat co se dá, se v delším horizontu obrátí proti lidem. Polodivoká Šumava, kterou v roce 1870 porazila vichrice, byla jiná než intenzivne obhospodarované lesy, které vznikly poté vysázením smrkové monokultury a odkud divocina vymizela. Vznikem NP Šumava se cást území oficiálne pocala pomalu vzdalovat od hospodárského pojetí a navracet se zpet k divocine, kde clovek nemá roli hospodáre, ale hosta a pozorovatele. Je to proces na celé generace, ale pocátky této promeny vidíme již dnes. Staré umírá a odchází, ale zároven dává život novému. A v tomto procesu tkví též poslání NP Šumava.

Jeho úkolem není hospodársky využít zbytky divokého srdce Šumavy s durazem na momentální ekonomický prínos a vyprázdnit tím smysl, proc Šumavu dále chránit. Podstatou národních parku obecne je udržovat a zachovávat ekonomicky nezmeritelné a jedinecné prírodní poklady i pro príští pokolení.


Pokud jde o predmety na smenu do finální cache, preferujeme predmety, které nejak souvisí se Šumavou. Travel bugs jsou vítáni.

Budeme rádi, když se k nám se svými poznatky a postrehy pripojíte v komunitní síti Facebook.



Ješte drobná, ovšem duležitá douška na záver. Správa Národního parku Šumava vítá a váží si aktivit geocacheru na území NP, pokud jsou krabicky zakládány v souladu s návštevním rádem a respektují zonace a zásady ochrany prírody. Díky GC prukopníkum se všichni dnešní návštevníci Šumavy mohou tešit na desítky a desítky schránek, pricemž mnohé z nich jsou velmi zajímavé a podnetné. Vzhledem k tématu této krabicky stojí jiste za zmínku série Klostermannova cesta, a našly by se spousty dalších. Vy všichni, bezejmenní GC prukopníci, máte zásluhu na tom, že tento listing existuje.

Dekujeme a prejeme Vám radostné a krásné chvíle, strávené na Šumave!

Additional Hints (Decrypt)

Fgntr 1) Cbq xnzrarz Fgntr 2) Cbq zrpubilz cnermrz. Fgntr 3) I xnzraarz gnenfh. Ebmubqar arav geron avp ebmroveng! Fgntr 4) Nav mqr arav geron avp ebmroveng.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)