Skip to content

Okolo Krudumu Multi-cache

Hidden : 5/1/2010
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Zvu Vás na procházku, poprípade cyklo projíždku, okolo jednoho výrazného kopce s neobvyklým názvem Krudum. Trasa pro peší vede po lesních cestách, je mírne nárocná a z výchozího bodu až k finálovce ujdete nejkratší cestou asi 3 km. Kdo dává prednost odlovu na kole nebo se chce více projít, toho trasa provede po zpevnených cestách s rozumným stoupáním asi 8 km a navštíví další dve nepovinné zastávky. Pro kratší variantu doporucuji pevnou obuv, která snese vlhko a bláto, jinak použijte radeji delší a pohodlnejší trasu.

Hora Krudum (838 m.n.m.), nekdy (chybne) nazývaná také jako Chrudim, sice ani nepatrí do CHKO Slavkovský les, ani není nejvyšším vrcholem oblasti, presto si zaslouží pozornost a nelze ji prehlédnout. K hore se váže nejen mnoho povestí a legend, o nekterých si mužete pocíst na jiném míste, ale má také bohatou historii. Tato multicache Vám na svých zastávkách predstaví nekolik místních zajímavostí uprostred krásné prírody.

Pred tím, než vyrazíte na start, tak ješte dodám, že na trase nejsou povolena žádná motorová vozidla, pro nalezení finálovky nepotrebujete nic krome GPS a chuti zdolat menší horu a že start není jen jeden, ale vlastne dva :-) Také kdo chce využít zkratku po tretí zastávce, musí si dopredu vyluštit nebo aspon vytisknout sudoku obsaženou níže v listingu. A praktická informace ohledne proviantu na cestu: je potreba vzít na vedomí, že se pohybujete v prírode bez civilizace, tj. široko daleko není žádné obcerstvovací zarízení. Proto jídlo a pití s sebou. Zvlášť doporučuji cokoliv na opékání (buřty, klobásy, špekáčky...), blízko finálovky je pěkné posezení s ohništěm. Nejbližší možnosti obcerstvení jsou Sportovní centrum Hrušková (otevreno 8-23h) na N50° 09.323' E012° 42.689' anebo restaurace U pulecka (11-22h), N50° 08.243' E012° 46.846'.

Start(y):

Hned zkraje to tedy kapku zkomplikuji... K první zastávce se mužete dostat dvema zpusoby. Záleží, z které svetové strany ke Krudumu dorazíte. Bud ze západní strany od Sokolova a Hruškové, nebo z východní od Horního Slavkova a Trídomí.

západní start:

Pro první prípad je tu varianta s parkovištem nad osadou Hrušková, kde mužete na souradnicích PARK1 zanechat svuj geovuz (místo je zde asi pro 3-4 vozy) a pokracovat smele k výchozímu bodu STAGE1.

východní start:

Motorizovaní kaceri, spechající od Slavkova, mohou využít komfortní parkovište pred osadou Trídomí (PARK2) a dále pokracují s pešími a cyklo kacery po žluté na souradnice STAGE1.


STAGE1 zastávka 1 - pomník

Doufám, že jsme všichni dorazili na první spolecnou zastávku. Stojíme v blízkosti nove rekonstruovaného pomníku pohranicníku zabitých nacisty v roce 19IJ a poválecné vojenské prísahy ceskoslovenských záložníku v roce 1947. V roce 2007 se na mýtine u pomníku konala fiktivní bitva z roku 1945 mezi povstaleckými skupinami a spojeneckými vojáky na jedné strane a ustupujícími jednotkami SS na strane druhé. Pekné fotografie z této dramatické akce mužete najít zde.

Pomník vojáku

Poznamenejte si letopocet a frcíme dále...


STAGE2 zastávka 2 - kostel sv. Mikuláše

Presunuli jsme se k velmi zajímavém místu pod Krudumem. Stojíme blízko nedávno obnovených základu kostela sv. Mikuláše. Kostel byl predán do správy rádu Križovníku s cervenou hvezdou zhruba v polovine 13. století (ani zde se však autori presne neshodují, jedná se o léta 1246, 1247 a 1253).

základy kostela sv. Mikuláše

Asi každého napadne otázka, proc bohatý a na svou dobu pomerne rozlehlý kostel stojí zrovna na tomto opušteném míste? Kostel se nalézá v blízkosti staré zemské stezky vedoucí z Chebu pres Kynšperk nad Ohrí, Šabiny, Vítkov, Hruškovou, Horní Slavkov, Becov, Žlutice až do Prahy, která fungovala až do tricetileté války. Príznacné je jeho zasvecení sv. Mikuláši, patronu všech obchodníku, jejichž remeslo v dobách kolonizace zažívalo nebývale dobré casy.

Ke kostelu se váže mnoho bájí a povestí. Za všechny aspon jednu.... jedná se o legendu o Mikulášovi, který tesne po zacátku prosince roznáší detem dárky. Dríve lidé svým detem ríkali: „Když budeš hodný, prijde Mikuláš z Krudumu a prinese ti nejaký pekný dárek. Pokud budeš zlobit, tak si te Krudum odnese“. Tradovalo se totiž, že tento starík má svuj domov práve na hore Krudum a odsud roznáší své dary. Tato povera se vyprávela od Plzne pod Chomutov, prestože casto lidé ani nemeli ponetí, kde onen tajemný a záhadný Krudum vlastne leží. Odsunem puvodních obyvatel se na tuto starou báji zapomnelo. Naštestí my už ted díky geocachingu víme, odkud Mikuláš každým rokem se svými dárky prichází :-)

Jiná historka vypráví o o pokladu ukrytém ve skále pod kostelem, nebo také o tajné komurce s lahodným vínem, které streží mnich. Tyto informace sice nebyly potvrzeny pruzkumem, presto ale lze jako malou náhražku za poklad objevit na jistém míste malou skrýš s drobnými mincemi. Do logu mužete napsat, kolik Kc nebo jiné meny zde bylo uloženo behem Vaší návštevy :-)

V soucasné dobe se kostel sv. Mikuláše teší zájmu archeologu. Mezi zajímavejší nálezy rozhodne patrí nález kosterních pozustatku dvou mužu z roku 2004 uvnitr kostela (pracovne zvaných Ignác a Koudy), první u severní zdi hlavní lodi, jeho hrob byl vyhlouben do podložní skály, druhý u hlavního oltáre v presbytári, oba byli približne 165 cm vysocí. V kostele byli oba pravdepodobne pohrbeni zámerne. Dále to bylo 14 pohrbu novorozených detí u vnejší jižní strany kostela. Symbolika dešte padajícího ze strechy kostela mela detem nahradit krest. Ponekud neobvyklým nálezem jsou pro archeology strepy z kachlových kamen, v rozsáhlejším casovém rozpetí (nejstarší z 2. pol. 14. stol). Je možné, že by byl v zimních mesících kostel vytápen? Nelze si také stežovat na nedostatek mincí (predevším z 13.-15. století), což ukazuje na období, kdy byl kostel nejintenzivneji využíván. Za zmínku stojí zdobená, bronzová kování knih, spona opasku nebo i kamenná hrací kostka.

Velmi detailní informace o kostelu sv. Mikuláše najdete treba zde.

Nás ale krome poutavé minulosti zajímá i budoucnost, takže zjistete letopocet NOPQ, ze kterého pochází první zmínky o kostelu a hurá na nedalekou tretí zastávku...

STAGE3 zastávka 3 - stará důlní díla

Aktualizace 3.6.2021: jelikož původní tabule "stará důlní díla" utrpěla časem a rozpadla se, je zde náhradní indicie. Vyhledejte blízké turistické směrníky v nadmořské výšce 666m. Poznamenejte si název místa s touto čertovsky povedenou výškou. Budete jej potřebovat na stage 6. Výpočet finální cache zůstává stejný.

Ocitáme se u informační tabule, která nás poučí o dějinách těžby v blízkosti Krudumu. I když to tak nevypadá, najdeme v okolí pozůstatky těžby železa a drahých kamenů podobě štol.

V případě, že jste šli po cestě od Třídomí nebo od Nadlesí, možná jste si všimli výrazně červeně zbarvených kamenů na cestě. Jak nás informuje tabule, tyto kameny jsou pozůstatkem druhotného přetěžení hald po těžbě železa a jaspisu.

K úspěšnému nalezení cache budete potřebovat opsat si celý nadpis informační tabule. Začíná slovy "Stará důlní..." a končí "...pod Krudumem".

Jestli jste si nezapomněli vytisknout nebo dopředu vyluštit sudoku, můžete z tohoto místa vyrazit přímo na vrchol zkratkou. V opačném případě musíte okolo po cestě přes nepovinné zastávky STAGE4u Třídomí a STAGE5u Milířů a zjistit chybějící indicie tímto způsobem.

STAGE4 nepovinná zastávka 4 - obec Trídomí

Príblížili jsme se do blízkosti zaniklé obce Trídomí (Dreihäuser) a stojíme u jedné ze dvou zachovalých staveb - hájenky (druhou puvodní stavbou je kaple, ponekud neštastne zakomponovaná do objektu reakreacního domu. Kapli mužete videt u cesty do Horního Slavkova na N 50°08,594' E 12°45,197'). Historie samotné kaple je dosti pohnutá a stála by za samostatné vyprávení.Zvídavým kacerum rád doporucím krásnou knihu L. Jaši "Krudum, historie bájné hory a jejího okolí".

I pres težký život, který zde panoval, byl pocet obyvatel dlouhá léta na približne stejné úrovni. Statistiky hovorí o tom, že ješte v roce 1921 mela obec 21 domu a 383 obyvatel. Panovalo zde nepríznivé pocasí, nebyly pracovní príležitosti a za výdelkem museli obyvatelé docházet do Horního Slavkova, Nadlesí nebo Lokte. Ale nakonec úplnou katastrofou byl pro obec konec války, vysídlení puvodních obyvatel a predevším vznik vojenského újezdu Prameny. Obec Trídomí byla v letech 1945-1950 zcela znicena zcásti vojáky behem cvicných akcích a zcásti okolním obyvatelstvem. Po roce 1950 zde nebydlel ani jediný obyvatel. Nyní zde stojí pouze nekolik rekreacních chat.

Trídomí - dolní hájenka

Pri našem putování okolo Krudumu se zameríme na informacní tabuli, stojící poblíž tzv. dolní hájenky. Byly zde totiž dlouhou dobu dve hájenky: horní a dolní. Horní hájenka byla ale kompletne znicena, srovnána se zemí a nezustalo z ní nic. Do dnešních dní se zachovala jen dolní, blízko které práve stojíte. Urcite nebude nikomu cinit potíže s pomocí mapy na tabuli spocítat, o kolik metru je Krudum nižší než Rozhledny. Pocet metru je T.

Pozn. do 28.8.2011 platila jiná indicie zjištení hodnoty T, ale kvuli respektování jistého soukromí nových majitelu hájenky jsem se rozhodl pro zmenu.

A úplne na konec, než se vydáme po žluté, abychom po chvíli odbocili doprava po zelené turistické znacce, ješte pridám odkaz na povest o vzniku Trídomí. Nejsem si jist, ale slova Jana Svatoše jako by naznacovala umístení finálky :-) Kdoví, jestli Jan Svatoš není nejstarší cacher na svete. Mužete to považovat za malou nápovedu pri hledání finálky.

STAGE5 nepovinná zastávka 5 - osada Milíre

Obec Milíre (Kohling) postihl stejný osud jako predchozí obec Trídomí a spolecne s mnohými dalšími obcemi v kraji byla v poválecných letech prakticky vylidnena. Dnes stojí na míste obce pouze jedna rekreacní chata a znicený sokl kríže. Presto, nebo práve proto, dnes na tomto míste panuje ticho a klid, jen na chvíli prerušené nejakým cyklistou nebo turistou.

Milíre - zde stála vesnice

Období, kdy zde "úradovalo" vojsko, pripomíná pomalu rezivející "stojka" pro stráž v blízkostí cesty. O nejaký kus dále najdete na uvedených souradnicích podzemní bunkr se dvema zákopy pro bojová vozidla. Zde se podíváme trochu pod zem, myslím ale, že baterky nebudou zapotrebí... Sestoupíme jen do první cásti bunkru. Po A schodech a B dverních prulezech (již bez dverí) najdete po levé strane C starých držáku na hasicí prístroje. Takže pozor na hlavy, spoctete to a vyražte na poslední zastávku.

Milíre - kámen Milíre - stojka

STAGE6 zastávka 6 - vrchol

Kdo se rozhodl pro zkratku, muže po nárocném výstupu na plošine u rozhledny "vydýchávat", nabrat sil a mezitím si vyluštit jednoduchou sudoku, ze které zjistí indicie ABCD.

Samotný starý název hory-kopce naznacuje keltské pojmenování, nebot v první cásti složeniny jména je možné spatrovat puvodní keltské crum – okrouhlý, kulatý (dodnes se objevuje v mnoha místních názvech v západní Evrope ve zkomolené podobe krom). Druhá cást je prídomek v keltských jazycích velmi castý dum, dun ve významu pevnost. Obsah názvu této složeniny tedy znamenal „Okrouhlá pevnost.“

Na vrcholu dríve stála cca 10 metru vysoká kamenná Kempfova rozhledna, která si získala velikou oblibou v širokém okolí. Slavnostne byla otevrena 11. zárí 1932 za velikého zájmu verejnosti. Davy lidí tehdy proudily od Hruškové, Milíru, Nadlesí a Lokte, aby mohly shlédnout z nové rozhledny celý kraj. Venování rozhledny významnému rodákovi Andreasi Kempfovi bylo logickým vyústením nejen úcty k rodákovi a mysliteli, ale také jeho velké lásky ke zdejšímu kraji a zvlášte okolí Krudumu. Bohužel pres své masivní provedení neprežila období socialismu a byla v roce 1981 zbourána.

Puvodní Kempfova vež z roku 1936 Nová rozhledna na Krudumu

Soucasná radiokomunikacní vež byla vybudována a otevrena 15.10.2008 a nyní slouží turistum jako rozhledna. Je vysoká 50 metru, vyhlídkový ochoz je ve výšce 30 metru a vede na ni 152 schodu (nekteré prameny uvádí 150, jiné zase 151 schodu. Kolik jste napocítali Vy?Já tedy 152 nahoru i dolu :-) . Nutno poznamenat, že výstup na plošinu vyžaduje urcitou odvahu. Zvlášte, pokud trpíte závratemi a strachem z hloubky, muže to být pro vás i nepríjemné. Pri vetrném pocasí jde o slušný adrenalinový zážitek. Houpání plošiny je za vetru opravdu citelné. Oficiálne se nedoporucuje výstup na plošinu za silného vetru, bourky nebo námrazy. Rozhledna je otevrena denne za pekného pocasí približne od kvetna do konce ríjna, vstup je zdarma. Kdo se nebojí, výhled do krajiny stojí jiste za to.

Posledním písmenem do naší geo-skládacky je žlute namalované písmeno. Najdete jej na skalce v blízkosti desky A. Kempfa a spolecne s hledaným písmenem najdete vedle namalovaný list urcitého stromu. Toto písmeno se vyskytuje přesně V-krát v názvu místa ze STAGE3.

francouzský kámen

Ješte rád upozorním na jednu zajímavost, která se nachází nedaleko. Jedná se o tzv. francouzský kámen.

Kousek odsud, na západnejším z vrcholu Krudumu (N 50°08,402' E 012°43,492') mužete najít pozoruhodný kamenný sokl, nazývaný místními lidmi Francouzský kámen. Tento název pravdepodobne vznikl podle zkratky Fr, na nápisu, který je na nem vytesán: "Reg Imp Fr pmo 1808". Ono tajemné Fr ale neznamená Francii, ale Františka I., za jehož vlády ho sem umístili císarští zememerici (kterí byli pravdepodobne italského puvodu), když vymerovali vojenské mapy západního ceského pohranicí pro rakouský štáb pred nadcházející válkou s napoleonskou Francií. Ve spodní cásti je ješte vytesán jeden nápis: ZA - 40. O tomto nápisu se soudí, že byl vytesán až v padesátých letech nekterým z vojáku, vykonávajících zde strážní službu (mazák, který to mel za ctyricet do civilu).

Na soklu je v soucasné dobe umísten ocelový kovaný kríž (umísten okolo roku 2002). Kríž ale na kameni lidove receno "nemá co delat", protože kámen nikdy nemel žádný náboženský význam. Autor kríže není dosud znám.

O dalších zajímavých peripetiích tohoto kamene píše kniha "Krudum - historie bájné hory a jejího okolí" autora L. Jaši. Popisuje události, které nastaly po náhlém zmizení kamene v sedmdesátých letech... "Jak známo tehdejšímu režimu na podobných památkách ani trochu nezáleželo, ale znepokojení milovníku tohoto místa vyburcovalo strážmistra VB Josefa Houšku k vypátrání pachatele ostudného cinu. Byl jím traktorista Státních statku Krásno, kterému se kamenný blok zalíbil natolik, že ho s pomocí techniky premístil k sobe domu. Na naléhání príslušníka však památku vrátil na puvodní místo. Pri usazování však stélu pootocil o 180 stupnu".

Ale zpet k finálce... pred odlovem dopocítejte poslední, zdánlive složite vypadající, hodnoty:

kratší trasa delší trasa
K X-O A-B-C
R Y-J T/V-N-A
U1 P-I C
D Z+Q I+V
U2 Y-V V+B
M N+O (T-V)/A

Finále

Cache naleznete na níže uvedených souradnicích, jedná se o stredne velkou plastovou krabicku o objemu cca 1 litr. Pro první nálezce je uvnitr pripraven GC Czech Republic Flag Micro Geocoin a Keltský TB. Hodne úspechu a pekné pocasí pro odlov i výlet!

N 50° 08,KRU1'

E 012° 43,DU2M'

Na úplný záver ješte výškové profily obou možných tras, zkrácené i úplné:

Výškový profil - peší Výškový profil - cyklo

Další cache ukryté v blízkosti ci prímo na trase, které mohu doporucit:

  • GC1CG8Q - GPO Svaty Mikulas/St.Nikolaus, tradicní cache v blízkosti STAGE2
  • GCP0R9 - Krudum, také tradicní (a bytelná) cache na druhém vrcholu Krudumu, pekný výhled! Cestou minete tzv. Francouzský kámen, popisovaný v tomto listingu.
  • GC21MB0 - Smirci kriz Hruskova, do tretice tradicní cache, trochu z ruky, ale zato je tu bájecný klid a podobný smírcí kámen casto neuvidíte

Použité zdroje:

Additional Hints (Decrypt)

Angnuav ehxh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)