Skip to content

Pivovarska prochazka / Brewery Walk Mystery Cache

Hidden : 3/24/2010
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   large (large)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato cache je jednou z dvojice schránek, které založili v areálu Plzenského Prazdroje clenové plzenské geokomunity gc-plzen.net. Plzenské pivo je naše rodinné stríbro.
This cache is one of two caches were founded by the Pilsen geocaching community in the Pilsen Urquell factory area. The pilsner beer is our family jewels.

Deutsch  Deutsch     EnglishEnglish

 

O historii plzenského piva, vzniku Meštanského pivovaru v Plzni, o jeho rozvoji a sláve pojmu plzenské pivo si mužete precíst v listingu sesterské tradicní cache Plzensky Prazdroj / Pilsner Urquell - GC2545V. Tato multicache s lehkou prímesí mystery prvku má za úkol provést vás zajímavými místy, která jsou sice v rámci areálu pivovaru volne prístupná, ale mnohý návštevník na ne nezavítá, protože o nekterých ani neví.

Brána pivovaru je pro návštevníky otevrená každý den od 6:00 do 22:00. Pokud by vám to nestacilo, pak vezte, že ráno bývá otevreno i o neco drív a vecer se nezamyká, dokud se Na Spilce tocí. Mezi pulnocí a pátou ranní to ale urcite nezkoušejte.

Konec recí, vydejme se na cestu...



Zastavení první: Stojíme pred pivovarskou branou, která patrí k symbolum pivovaru. Historická, tzv. jubilejní brána, kterou jiste všichni znají z lahví a etiket piva Pilsner Urquell, byla vybudována k 50.výrocí úspešného trvání pivovaru, je postavena z pískovce a stojí na základech štenovické žuly. Vedle brány najdete budovu generálního reditelství. Nás ale více zajímá následující - vlevo a vpravo od dvojice letopoctu na bráne jsou vyobrazeny symboly základních surovin, ze který se pivo varí. Pocet chmelových šištic si poznamenejte jako indicii A.



Zastavení druhé: Prošli jste bránou a pred sebou máte hlavní nádvorí puvodního areálu pivovaru. V prostoru areálu vidíte vysoké cihlové tovární komíny. Jejich pocet si zapište jako indicii B. (Pocítejte prosím pouze komíny, které jsou dobre videt, tj. ze kterých je videt jejich podstatná cást.)

Zastavení tretí: Budova, pred kterou stojíte, byla dríve pred rekonstrukcí soucástí komplexu chladících štoku a spilek. Zatímco spilky cili kvasírny tvorily podzemní nebo alespon prízemní cást staveb, štoky cili chladírny predstavovaly zpravidla nadzemní cást. V letech 1852 – 1902 se prístavby spilek a štoku plynule rozširovaly do bloku mezi nádvorím a rekou Radbuzou. Dnes je v budove Návštevnické centrum (od dubna do zárí 8:30 - 18:00, od ríjna do brezna 8:30 - 17:00). S následujícím rychlotestem vám zde jiste poradí, pokud nemáte správné odpovedi zjištené již z drívejška treba z internetu.
  • Jak se jmenoval sládek, který v Meštanském pivovare roku 1842 uvaril první várku nového spodne kvašeného ležáku? Josef Groll C=6, Johann Grauber C=1, Thomas Groll C=3
  • Jaká zeme se považuje za kolébku piva? Egypt D=8, Cína D=4, Mezopotámie D=0
  • Z jakých ctyr surovin se varí plzenské pivo? voda chmel jecmen karamel E=2, žito chmel voda kvasinky E=9, jecmen voda kvasinky chmel E=7

Zastavení ctvrté: Stojíte pred budovou varny, jde o žlutou budovu vlevo pred vámi. Puvodní varna s jednou pánví se spolu s dalšími provozy nacházela v jediné budove pivovaru. Od roku 1851 probíhaly postupné prístavby bloku varen a jejich vybavování dalšími pánvemi. V roce 1887 byla zrízena nová varna se 2 pánvemi po 100 hl. Rekonstrukce celého bloku varen probehla v letech 1919 – 1931 vcetne prístavby 50 metru vysokého komínu, címž puvodní varna získala dnešní podobu. Zjistete pocet průzorů betonové pozorovatelny u které stojíte, a máte F.



Zastavení páté: Hned vedle varny se nachází budova a prostor bývalého výstavu. Budova vznikla pred rokem 1887. V tomto roce k ní byla pristavena vež s vežními hodinami, podle kterých mel být rízen chod celého závodu. Výstav sloužil jako expedicní objekt k distribuci piva jak po železnici, tak i konskými povozy a pozdeji také automobily. Zastrešení kolejište charakteristickými železobetonovými oblouky vzniklo v rámci rekonstrukce celého objektu výstavu v letech 1929 – 1930. Jako indicii G si poznamenejte první císlici z císla lokomotivy. V případě, že lokomotivu nenajdete, spočítejte počet kolejí (počet kolejnic/2), které se zde nacházejí.



Zastavení šesté: V proskleném prostoru hned vedle lokomotivy je expozice bednárské dílny. Pred ní stojí 3 velké ležácké sudy, kterých ve zdejších sklepech bývalo nepocítane. Nás ale zajímá pocet bednáru v dílne. Nemusíte se bát, že si odbehnou na svacinu - zapište si H pocet bednáru zvýšený o 7. (Jelikož se neskutečné stalo skutečností a přeci jen odešli na svačinu, proto ono plus 7 ;-) .)

Zastavení sedmé: Od výstavu se obracíme zpet smerem k jubilejní bráne, dál do pivovaru nás už samotné nepustí. Vrátíme se podél administrativních budov pivovaru smerem k bývalé spilce, v jejíchž prostorách je dnes známá restaurace Na Spilce. Na rohu administrativní budovy stával další vuz, Pocitaly se zde soudky na nem nalozene. Ted je zde pouze ocelovy ctvercovy poklop s dirami. Spocitejte pocet der v jednom sloupci nebo radce, a máte indicii I.



Zastavení osmé (poslední): Na toto místo vetšina návštevníku pivovaru neprijde, i když se jedná také o místo verejne prístupné. Privedli jsme vás sem, protože se nám zdejší zákoutí moc líbí. Na nejvetší budove pred Vámi se nachází reliéf zjevne oslavující pivo a jeho pití. V budove se dnes nachází Konferencní a spolecenské centrum Secese, pred rokem 1989 tato místa lidová tvorivost pojmenovala na "Rudý koutek", podle barvy legitimací lidí, kterí zde byli obsluhování nejcasteji.
Podívejte se dobre, z ceho se postavy na reliéfu pijí pivo nebo v cem ho prenášejí. Najdete zde X korbelu s uchem, Y poháru bez ucha a Z džbánku opet s uchem. (Ucha nemusí být videt, ale z úchopu každé nádoby je zrejmé, oc se jedná.)

Nyní už vám zbývá jediné - dojít si pro finálovou schránku, která se nachází nedaleko na souradnicích
N 49° 44.[B+C+D][I-C+B][A+F-G], E 13° 23.[G+E-H][I+D-C][A+E-G].
(Císla v hranatých závorkách se nenásobí, jsou to jednotlivé cifry. Součet indicií A až I je 42.)

Císla XYZ nebo ZYX (podle toho jak kdo čtete) nezahazujte, urcite se vám také budou hodit.


Neco málo k vlastní cache: Schránka byla umístena po domluve s pracovníky Plzenského Prazdroje. Práli jsme si mít kešku prímo v areálu pivovaru a volili jsme radeji cestu vzájemné dohody. Nakonec to dopadlo, jak to dopadlo a podle nás to dopadlo nad ocekávání dobre.

Na úplný záver si neodpustíme citát z rozhovoru, který poskytl v roce 1986 Vasil Bilak (starší znají, mladší prominou) reportérovi magazínu Spiegel: "Pivo je pro nás jako chleba."

Použité materiály byly poskytnuty pracovníky Plzenského Prazdroje, dále pocházejí z webu www.prazdroj.cz a ze soukromého archívu jednoho z autoru. Všem zmíneným dekujeme.

Poznámka k dostupnosti:
Cedule na níž jsou zákazové znacky vcetne zákazu vstupu detí do 15 let platí pouze ve výrobním závode (tedy za streženou branou kam se normálne nedostanete). Pro exkurze a prohlídky pivovaru ani pro pohyb na "verejných plochách" areálu pivovaru (tedy i u obou cache) se žádné takové omezení nevztahuje a muže sem kdo chce. Cedule je možná umístena matoucím zpusobem, ale je to z toho duvodu, že odtud jezdí zamestnanecký autobus do výrobního závodu. Vše bylo konzultováno a potvrzeno ochrankou pivovaru a tak se opravdu nemusíte bát, že by kacery mladší 15 let nekdo z této cásti pivovaru vyhánel. Ba naopak jsou zde vítáni stejne jako všichni ostatní návštevníci.

Additional Hints (No hints available.)