Skip to content

CA idite domoj Traditional Geocache

This cache has been archived.

Alex Reviewer: Archivace listingu keše.

More
Hidden : 2/27/2010
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato cache byla vytvorena jako pripomenuti, ze je to jiz 20 let po odsunu sovetskych vojsk z mesta Vysokeho Myta (kveten 1990).
Cache je ukryta za byvalymi kasarenskymi objekty, v kterych se v dobe okupace nachazelo na 10 400 sovetu, ale take stovky tanku, transporteru a del. Pocet osob v sobe zahrnoval vojaky vcetne sovetskych civilistu, kteri prebyvali v objektech po Vysokem Myte a jeho okoli.


Pri hledani fotografii do tohoto listingu, jsem narazil na clanek, ktery se mi velice libil a proto bych se chtel o nej s vami podelit. Myslim si, ze spolecne s obrazky vystihuje dobu kdy se po Vysokem Myte mluvilo z poloviny po-rusky.


O obri mape sveta (Daniel Raus)
Moje rodne mestecko Vysoke Myto pamatuje leccos. Za cisare pana tam sidlil jizdni pluk a vzdycky se to tam hemzilo vojaky. Za meho detstvi byly pro Vysoke Myto typicke ctyri veze v rozich namesti, stejne jako ctvero kasaren ruzne okolo.
Nejvetsi pohroma prisla v srpnu 1968. Do mestecka prijely nejdriv polske tanky, protoze ty to mely nejblize. Jenomze polske soudruhy musel bolsevik poslat supem domu, protoze kdyz zjistili, kde jsou, nalepili si na tanky Dubceka se Svobodou a byli k sireni revoluce naprosto nepouzitelni. Po nich prisla jina armada, a te jsme se docela bali - dalny vychod. Potom se to ale nejak utraslo a zustal tam bezny sovetsky standard. Ovsem pro zmenu nadlouho. Bylo to v dobach, kdy normalizatori mluvili o "stredni skupine vojsk, docasne umistenych na uzemi Ceskoslovenska". Podtrhuji slovo "docasne" - lidi k tomu totiz vtipne dodavali, ze jednotkou "docasnosti" je v tomto pripade jeden furt. Bylo to v dobach, kdy komuniste razili heslo "se Sovetskym svazem na vecne casy", zatimco pospolity lid k tomu dodaval "a ani o vterinu dele". Bylo to proste v dobach temna.
Mel jsem tu smulu, ze nas dum se nachazel rovnou proti kasarenske budove, takze me kazde rano budil bodry, ale neskutecne falesny zpev Rude armady, pochodujici stale dokola. Rovnou proti memu oknu bylo videt chodbu, na kterou sovetsti soudruzi zavesili obri mapu sveta a do ni napichali more cervenych vlajecek. Toto umelecke dilko melo vymluvny nazev "Krainy v katorie my vstupili". Prislusna vlajecka byla prirozene zapichnuta i do Ceskoslovenska. Jednou se sovetsti soudruzi rozhodli postavit proti nasemu domu zed, asi aby na ne nebylo tolik videt. Staveli ji ale originalnim zpusobem: cihly nevazali, nybrz kladli je jednu na druhou, takze se z nich smerem nahoru vytvorily uhledne rady, zrovna jako kdyz za sebou stoji nastoupeni vojaci. Bylo to docela pohledne, ovsem jenom do chvile, nez jim zed spadla. Moji rodaci to komentovali nezverejnitelnymi slovy, jen velice priblizne se to da prelozit jako konstatovani, ze k nam prisla prece jenom trochu jina kultura.
V sousedni Chocni stavel vlak Moskva - Milovice, na ktery cekaly vzdy vecer fronty sovetskych nakladaku a kdyz lokomotiva prisupela, vyrojila se z nich spousta vojaku, diky kterym se z nadrazi na chvili stalo obrovske prekladiste. Co vsechno se prekladalo, to - jak rika Saturnin - vi Buh.
Tehdy jsme snili o svobode. A rikali jsme: nebyt tezke ruky Moskvy, vypadalo by to u nas docela jinak, trebas jako ve Svycarsku, jen kdyby chtel bolsevik padnout. A stalo se. Okupanti jednoho dne zbalili plnou polni a zmizeli i s obri mapou, ktera visela proti memu oknu. Ostatne, kasarna pred nasim domem jsou davno zbourana. A ja se priznam, ze z toho mam dobry pocit. I kdyz to u nas neni zadne Svycarsko.


K logu prikladejte pouze fotografie s tematem sovetske okupace - pokud nejake mate, anebo nejaky ten vtipek o nasich samozvanych "bratrech".
Preji Vam uspesny lov a prosim, MISTO UVEDTE DO PUVODNIHO STAVU.


Additional Hints (No hints available.)