Skip to content

Za pokladem draka Smaka Multi-cache

Hidden : 10/2/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Za pokladem draka Šmaka
aneb po stopách slavného hobita Bilba

Vítáme vás ve Stredozemi a zveme vás na dobrodružství ve stopách jednoho z nejslavnejších hobitu, Bilba Pytlíka. Nevíte-li, kdo ci co jsou hobiti, pak jsou vaše šance obstát v tomto dobrodružství znacne sníženy a doporucuji rychle zhltnout stejnojmenné dílo slavného J.R.R.Tolkiena. Ovšem je treba se na príbeh podívat s odstupem veku a v takzvaném geokontextu. Na dvou místech zde uvádím veršovaný úryvek z originálního textu prekladu, snad autor a prekladatel promine.

Každou takovou nárocnou výpravu za nejistým cílem (jako je jít a ukrást drakovi poklad) je treba peclive naplánovat. Co tedy budete potrebovat a co vás bude cekat:

  1. Tým skládající se ze zkušených cestovatelu a dobrodruhu, minimálne však jeden velmi zkušený lupic (zlodej, nejvhodnejší by bylo získat nejakého skutecného hobita), doporucujeme nekolik statecných bojovníku a urcite se bude hodit i carodej...
  2. Kone, poníky ci jiné dopravní prostredky pro presun na doporucené výchozí místo. Následne je využijete pro odvoz získaného pokladu do svých obydlí.
  3. Zásoby na cestu (zhruba pro hodinu a pul klidné procházky)
  4. Dostatecnou fyzicku pro zvládnutí cca 3 kilometrové trasy na pohodlných polních ci lesních cestách (terén 1,5), na trech krátkých cca stometrových úsecích je terén horší (terén 2,5). Zdá se to málo, ale vzhledem k rizikum podniku se vám zajisté tep porádne zvedne.
  5. Mapu Kraje, Temného hvozdu a okolí Osamelé hory. Upozornuji dopredu, že mapy, které slavný spisovatel použil v knize Hobit nejsou z dnešního pohledu úplne nejpresnejší. Proto vám zapujcím jednu ztracenou a znovu nalezenou mapu , která je zdá se presnejší a aktuálnejší


Takže se pripravte, vyrážíme za pokladem.
Zacínáme samozrejme v Hobitíne, kde taky jinde. Pokud se tam premístíte konmo ci povozem taženým více konmi, doporucuji zaparkovat prímo na Kopci (presneji tedy v bode PARK), povoz nechte na louce, hned vedle cesty.
Z tohoto místa se vydejte smerem na severovýchod, podél dnes už typických obydlí místních zámožných hobitu (kde jsou ty casy, kdy žili v norách...). Bilbovo Dno Pytle tam ovšem již dnes nenajdete, to jste doufám ani neocekávali. Po necelých 100 metrech se dostanete do klasické hobití aleje (Stage A). Podle velikosti stromku ji zcela jiste poznáte. Bohužel v posledních letech byly stromy na pravé strane aleje (ve smeru našeho postupu) velmi poškozeny a byly pokáceny. Spocítejte prosím kolik jich zbylo = A (liché císlo). Mezi stromky obcas probehnou hobiti, ale obávám se, že vzhledem k jejich vynikajícím schopnostem rychle a tiše zmizet je nespatríte.

Cesta dále pokracuje na sever, pres známý Roztržený most, podél Louže pod Kopcem až k místu R1 kde je záhodno odbocit do Roklinky. Roklinku urcite znáte, pokud budete mít štestí, narazíte tam na Elfy. Poslední domácký dum už ovšem v dnešních dobách nestojí, takže s pohoštením a odpocinkem radeji nepocítejte. Roklinkou se valí divoká reka, která místy vniká pod zem, hucí v podzemí a posléze opet tryská z jeskyne zase na povrch. Na Stage B zjistete prumer (v metrech) jeskyne ze které se valí reka (otvor, zdá se, je celkem pravidelný) = B.

Z Roklinky se vydejte podél brehu Labutího jezera na východ a velmi brzy dorazíte k úpatí Mlžných Hor. Tak, jako v dávných dobách jsou ješte dnes celé Mlžné hory podkopané rozsáhlými skretími jeskynemi. Skretu je tam jiste méne než v dobách Bilba, ale o to jsou podlejší, krutejší a ješte nebezpecnejší. Ovšem pokud chcete Prsten, musíte se tam vydat. Prsten?

Jeden prsten vládne všem,
Jeden jim všem káže,
Jeden všechny privede,
Do temnoty sváže.

Ano, Prsten je nesmírne mocný kouzelný nástroj, který podle Bilbova neméne slavného synovce Froda skoncil v sopce (Hora Osudu). Údajne se roztavil (viz kniha Pán prstenu). Jenže zdá se, že opak je pravdou. Moudrí carodejové se domnívají, že si Prsten po mnoho a mnoho veku si bublal v magmatu a pak se jednou ze své vule a z moci svého kouzla opet zcelil do nádherného a mocného Prstenu.
Takže opakuji, Prsten potrebujete. Bez neho poklad starého Šmaka nezískáte. Poradím vám ale cestu, na které se možná se skrety nepotkáte a na jejímž konci je možná skrýš s Prstenem. Jdete podél Mlžných hor na jihovýchod a odbocte na skrýš na Stage C, kterou naleznete na míste N49°52.K, E013° 10.L, kde K = 890-7*A+B a L = 170+2*A+3*B. Tam MUSÍTE jeden Prsten nepozorovane ukrást (pokud tam najdete prstenu více, tak si vyberte jen Ten jeden Prsten. Oznacte si C = pocet korálku na Prstenu.

Jakmile prsten ukradnete, utíkejte co vám nohy stací dolu z hor, se skrety opravdu není radno špásovat. Bežte na jih podél Lesní reky a zastavte se u skretí chmelnice, na míste Stage D. Vzpomente na slavný hádankárský souboj Bilba s Glumem a vyrešte následující hádanku : (Pocet písmen správné odpovedi = D, nevíte-li, je odpoved schovaná v hintu)

Všechno žere, všechno še v nem žtrácí,
štromy, kvety, žvírata i ptáci;
hryže kov i pláty ž ocele,
tvrdý kámen na prach šemele;
mešta rožvalí a krále školí,
vyšokánšké hory švrhne do údolí.

Dále pokracujte po stezce pri úpatí Mlžných hor, až k zacátku Temného hvozdu . Konec legrace, pozor na Pavouky. Upozornuji že je zcela nevhodné je dráždit básnickami typu :

Starej tlustej pabouk prede nit!
Tlustej pabouku, ted si me chyt!
Pabouku! Nafouku!
Mizernej vykouku!
Prestan nebo protrhnu ti sít!
Starej Bubrino, tedka se styd!

Pokud je uvidíte, nasadte si Prsten a ZMIZTE! Hned! Ovšem než jako neviditelní odejdete, prohlédnete si jejich pavucinu (napríklad okolo pavoucí mýtiny (Stage E) jsou urcite 3 typické pavuciny, zavešené na stromech zvaných smrky). Bude vás zajímat pocet pavouku na jedné typické pavucine = E (na každé ze všech pavucin je to shodné sudé císlo).

Kde to jste? Vzpomente si co ríkal Gandalf – „Pri pruchodu Temným hvozdem hlavne nesejdete ze stezky!“. To jste tomu tedy dali. Takže se opatrne a potichu vratte na stezku mezi Temným hvozdem a pustou cástí Dlouhého jezera. Potichu myslím velmi, velmi vážne. Tuto oblast obývají lesní elfové a pokud se nechcete nechat zavrít do becky a cestovat v ní po rece, budte neviditelní a hodne potichu.
U jižního cípu jezera dríve bylo slavné Jezerní mesto Esgaroth, které, jak si jiste pamatujete zapálil a ponicil Šmak. Obyvatelé mesta po katastrofe založili Nový Esgaroth, ovšem tentokráte na brehu jezera. Pocet zděných domu, které se dochovaly pres pusobení zubu casu (sruby nepočítej), a jsou na pravé strane cesty (ve smeru trasy) oznacme jako F (liché císlo). Je videt napríklad ze Stage F.

A ted už zbývá finální útok na Šmaka a v prípade vítezství i zisk príslušného podílu z jím hlídaného pokladu. Vydejte se podél takrka vyschlé Bystré reky opet na jih. Po urcité dobe v míste zvaném Dol se cesta stocí v pravém úhlu na západ. Zde již se nemusíte bát krome Šmaka žádných jiných tvoru. Ze strachu pred Šmakem se tak blízko k Osamelé Hore nepribližují. Mluví se zde o Šmakove poušti. O to opatrneji se pohybujte vy. Poníky jste doufám zanechali na doporuceném míste u výchozího bodu, protože oblíbená Šmakova zábava je sežehnout geoponíky (nejlépe i s geocachery).
Pak je třeba včas uhnout z větší cesty doprava na docela zarostlou pěšinu. Na této ceste velmi brzy narazíte na skalní zátarasy které uzavírají vstup do Hory. Vzpomínáte si na Bitvu peti armád? Skreti a Vrrrrci proti Lidem, Elfum a Trpaslíkum. Bard dal po krute zaplaceném vítezství, hned vedle zátarasu (na míste Stage G) vztycit památník na Thorina a ostatní padlé. Jedná se o zlaté kopí zabodnuté do zeme tak, že ho nikdo nevytrhne. Prestože je nad památníkem stríška, je zlato casem protkáno cernými pruhy. Kolik jich je? = G.
Poznámka 2013: mocný nejmenovaný kouzelník z vysoké věže ukradl památník a zneužil ho pro své černé plány. Na stejném místě ale kupodivu zůstalo G ohromných kamenů ze zvláštního těžkého materiálu a s ostrými hranami.

I když jste zatím Šmaka neslyšeli ani nevideli, doporucuji vysokou opatrnost a urcite nasadit Prsten. I když pokud Šmak nebude spát, zrejme vás ucítí a pak vám Prsten nepomuže... Každopádne, máte mít s sebou zkušeného zlodeje a proto ho vyšlete Šmaka okrást – nejlépe prímo do drací sluje. Je-li s vámi i carodej, možná se mu podarí draka nejak omámit...

Drací sluj leží na následujících souradnicích N49° X.Y, E013° U.V , kde
X = 2*C + 4*A,
Y = 450+3*D+3*G,
U = 4*F-E,
V = 180-C+D-F.

Duležité rady pro zlodeje:
o Nikdy se neposmívat živým drakum !!!
o Na výpravu nevyrážejte v noci, zejména pavouci by vám dali porádne zabrat
o Kontrolovat zda drakovi nesvítí oci – pak nespí i když funí
o Když budete s drakem mluvit, tak jedine v hádankách, ale bacha na nej
o Cache je celkem velká cca dvojitá litrovka. Pokud se vám podarí poklad nalézt, prosím manipulujte s ním velmi opatrne a uložte ho ve stejné poloze jako jste ho nalezli.
o Poklad slouží i jiným kacerum a provedte fér krádež (naberte si klidne plnou hrst zlata a drahokamu, ale vratte tam také plnou hrst jiného zlata a drahokamu)
o Obsah cache - typický poklad starého draka, mente vše co se bude zejména detem líbit, pouze dodržujte radu o fér krádeži pro zlodeje.

Pokud výpravu provází mocný carodej, lze využít vetrného pocasí a vypustit draky, které váš carodej ovládá do povetrí. Louka vedle výchozího bodu, ci strnište o pár kroku vedle jsou k tomuto úcelu dobre použitelné.
Poznámka: návrat na výchozí místo by možná šel zkrátit (stací se šplhat po osamelé hore výš a výš až k tajemnému lesu a podél nej krátkou cestou prímo k zaparkovaným povozum).

Additional Hints (Decrypt)

Cefgral ir iýiengh cbq xnzral (TCF gnz qbfg xbyífá) Q: pnf

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)