Skip to content

Vetrny park-Horni Lodenice-Lipina Traditional Geocache

Hidden : 9/18/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tuto keš jsme se rozhodli zalozit aby jsme vam ukazali vyuziti prirodních zdroju energie, které nemaji tak drastický dopad na životní prostredí jako napríklad jaderné elektrárny. I když mohou narušovat ráz krajiny, presto je vetrná energie obnovitelný zdroj který nemá takový dopad na krajinu a životní prostredí.

vetrna elektrarna

- Vetrná energie je jednou z alternativních, obnovitelných zdroju možností výroby elektrické energie (dále slunecní, geotermální, biomasa…).

- Vetrná energie se dá snadno transformovat na výrobu rostoucích požadavku na elektrickou energii. Využití tohoto zpusobu výroby elektriny tak muže napomoci splnení národního cíle tj. produkovat do roku 2010 z obnovitelných zdroju 8% spotreby elektriny.

- Rychlost vetru je nejduležitejším faktorem pri využívání energie vetru. S rostoucí výškou vetrných elektráren (dále jen VE) logaritmicky roste i rychlost vetru. Príznivé lokality jsou vetšinou v nadmorské výšce vyšší 500 m.n.m. Pri merení rychlosti vetru se stanovuje prumerná rychlost vcetne cetnosti smeru.

- Dále se hodnotí množství a parametry prekážek, chod rocních venkovních teplot, nadmorská výška.

- Hluk - soucasných stroju je pomerne nízký, navíc jsou VE staveny dostatecne daleko od obydlí.

- Rušení zvere - dle praktických zkušeností nenastává. Podle nekterých studií v okolí techto elektráren vzrostl i pocet hnízdících ptáku (dobrý orientacní bod v krajine, rotory ruší dravé ptáky). Ke kolizím s prolétajícími ptáky dochází ojedinele a predevším v noci a za mlhy. Výjimkou byly prípady, kdy VE stály v ceste migrujících ptáku.

- Narušení krajinného rázu - nejproblematictejší. Nekomu se VE líbí, nekomu ne.

- Základní nevýhodou vetrných elektráren na našem území je nevyrovnanost vetrného proudení jak v prubehu roku, tak v prubehu jednotlivých dní, které zpusobuje prerušování výroby elektrické energie a nutnost udržování v chodu náhradních zdroju. V praxi to tedy znamená, že se musejí naprázdno tocit turbíny v klasických uhelných nebo jaderných elektrárnách, aby mohly být okamžite zapnuty do síte pri výpadku vetrných generátoru.

- Dalším nepríjemným aspektem je hluk, zpusobený otácejícími se vrtulemi, a to jak ve slyšitelném spektru, kde dosahuje úrovne i pres 100 decibelu, tak zejména v pásmu tzv. infrazvuku, tedy pod hranicí slyšitelnosti. Výzkumy ve Velké Británii dokládají, že lidé, žijící do vzdálenosti zhruba jednoho a pul kilometru od vetrných elektráren, velmi casto trpí bolestmi hlavy, nevolností, nespavostí, stresem a depresemi, zpusobenými práve infrazvukem a rušivými optickými efekty, vzniklými odrazem slunecních paprsku od rotujících listu vrtulí. Pro mnohé se život vedle vetrných elektráren stal tak nesnesitelným, že se museli odstehovat.

- Významný je i vliv na ptáky a netopýry, kterí jsou zejména v noci a za snížené viditelnosti usmrcováni vrtulemi. Ješte závažnejší je skutecnost, že vetrné elektrárny jsou prekážkou pri podzimních a jarních tazích ptáku. Trasy preletu se v genech ptáku kódovaly po tisíciletí a jejich náhlé zmeny mohou zpusobit trvalé škody v ptacích populacích.

Vetrné elektrárny typu VESTAS V90–3,0 MW mají rotor o prumeru 90 m, s generátorem o jmenovitém výkonu 3,0 MW. Vetrná elektrárna je regulována naklánením listu (pitch), s návetrne od veže bežícím trojlistým rotorem, s aktivním smerováním po vetru (yaw). Turbiny jsou vybaveny OptiTip® a OptiSpeedTM systémy. Pomocí zarízení OptiTip® jsou úhly nastavení listu rotoru stále regulovány, takže úhel nastavení listu je vždy optimálne prizpusoben príslušným vetrným podmínkám. Tím je optimalizována výroba energie a vývoj hluku. Systém OptiSpeedTM umožnuje rotoru pracovat s variabilním poctem otácek. Pri vyšších rychlostech vetru se starají OptiSpeed® systém a regulace naklápení o to, aby odevzdaný výkon ležel nezávisle na teplote vzduchu a hustote vzduchu v oblasti jmenovitého výkonu. Pri nízkých rychlostech vetru optimalizují systémy OptiTip® a OptiSpeedTM výkon nastavením optimálního poctu otácek a optimálního úhlu nastavení listu rotoru. Mechanická energie je od rotoru prenášena hlavní hrídelí pres prevod na generátor. Prevodovka je kombinovaná planetová (celní ozubení). Prenos výkonu z prevodovky na generátor se uskutecnuje pomocí spojky, která nevyžaduje údržbu. Generátor je speciální ctyrpólový asynchronní generátor s vinutým rotorem.

Zabrzdení elektrárny je provádeno nastavením listu rotoru do praporu. parkovací brzda se nalézá na vysokorychlostní hrídeli prevodu. Veškeré funkce vetrné elektrárny jsou kontrolovány a rízeny rídícími jednotkami založenými na bázi mikroprocesoru. Sytém rízení provozu je umísten v gondole. Kryt gondoly vyrobený z plastu vyztuženého skelným vláknem chrání veškeré komponenty uvnitr gondoly pred snehem, prachem, slunecním zárením atd. Centrálne umístený otvor umožnuje prístup ke gondole z veže. Uvnitr gondoly je umísten údržbový jeráb. Kuželová ocelová trubková vež je dodávána s povrchovou úpravou náterovými vrstvami korozní trídy C5-M vne a korozní trídy C3 až C4 uvnitr barvy bílé nebo svetle šedé v matném provedení. Ochrana proti korozi je dimenzována na dlouhou dobu životnosti. Výška uvažovaného typu veže V90-3MW je 105 m. Prumer vrcholové príruby je 2,3 m. Prumer pozemní príruby je 4,15 m. V rámci výstavby vetrného parku musí být dodržena vzdálenost mezi jednotlivými vetrnými elektrárnami minimálne petinásobku prumeru rotoru, tj. v daném prípade 450 m. Pokud jsou vetrné elektrárny postaveny v jedné rade napríc prevládajícímu smeru vetru, musí vzdálenost mezi jednotlivými VTE cinit minimálne ctyri prumery rotoru, tj. 360 m. Urcující data pro výrobu energií pripojovací rychlost vetru 4,0 m/s plný jmenovitý výkon od rychlosti vetru 14,0 – 17,5 m/s vypínací rychlost vetru 25,0 m/s Vetrná elektrárna je konstruována pro teploty okolí od – 20° C do + 30° C. Mimo této teplotní oblasti musí být provedeno speciální opatrení. Technická specifikace V90 Rotor prumer rotoru 90 m záberová plocha 6 362 m2 pocet listu vrtule 3 délka listu vrtule 44 m rychlost otácek 16,1 ot./min. rychlost v dynamickém rozpetí 8,6 – 18,4 ot./min. Generátor jmenovitý výkon 3,0 MW frekvence 50 Hz Transformátor jmenovitý výkon 3 140 kWA napetí 10 – 33 kV frekvence 50 Hz Aby byly splneny pro stanovište specifické požadavky na nízký vývoj hluku, je možné hladiny hlukových emisí vetrné elektrárny pred instalací naprogramovat. Snížení hlukových emisí má vliv na produkci kWh. Elektrický výkon (kW) je funkce rychlosti vetru (m/s) ve výšce hlavy pri pevne stanovené hodnote hustoty vzduchu (kg/m3).

Additional Hints (Decrypt)

Qybhuý cnqyý xzra

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)