Skip to content

Vila generalniho rady Beniese v Litoli Mystery Cache

Hidden : 8/31/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


VILA GENERÁLNÍHO RADY BENIESE V LITOLI


Tato kubisticka stavba byla projektovana Ing. Emilem Kralickem v roce 1912 pro generalniho radu Jindricha Beniese, majitele cukrovaru v Lyse nad Labem. Stavitelem vily byl Matej Blecha a postavena byla v letech 1912 – 1913. Pro vilu se take vzil nazev „Vila cukrovaru“, nebot primo sousedila s cukrovarem otevrenym jiz v roce 1872, ktery vsak musel byt pro havarijni stav zbouran a na jeho miste vznikly rozsahle zpevnene plochy slouzici pro prekladiste osobnich automobilu. V soucasne dobe je vila zchatrala, a to i presto, ze se jedna o vyraznou a unikatni kubistickou stavbu. Vila se nachazi v Litoli, casti Lyse nad Labem.

Emil Kralicek (1877-1930) patril k nejvyraznejsim osobnostem ceské secese, a to zvlaste v pozdnim obdobi. Jako jeden z prvnich architektu uplatnil ve svych projektech kubisticke prvky. Az do nedavne doby byl zcela neznamy, nebot i když byl dvornim projektantem stavitele Blechy, nemohl si sve projekty pro nej vytvorene sam podepisovat ani publikovat. Je autorem cele rady vyznamnych staveb v Praze, Jicine, Spalove a v Istrii. Mezi jeho dila patri napr. palac Diamant na narozi Spalene a Lazarske ulice v Praze, Zlata husa, Adamova lekarna, lucerna na Jungmannove namesti v Praze atd.

Litol je cast Lyse nad Labem, ktera se nachazi ve smeru od Prahy do Lyse pred zeleznicni trati a nadjezdem. Rozloha Litole je asi 3 km ctverecni. Na uzemi Litole se nachazi les nazyvajici se Borek. V tomto lese je nekolik malo mist, kde se vyskytuji mala raseliniste.

O vile se nam podarilo zjistit tyto skutecnosti:

Vysoce reprezentativni dum byl obklopen rozlehlou zahradou, ze ktere se do dnesnich dnu zachovala jen cast.

Vila ma jednoduchy kubicky tvar, plochou strechu (v te dobe unikum), na niz dokonce byla puvodne zahrada. Dum je jednopatrovy, dumyslne koncipovany, hyrici bohatosti architektonickych detailu. Vedle pilastru jsou to plasticke pasy kubizujiciho dekoru, masivni plasticky zdobene sloupy u vstupu ze severni strany domu, balkony, terasy a misty okna tvaru sestiuhelniku kopirujici prevazujici dekor architektury. Narozni sloup svým motivem velmi pripomina kubistickou lucernu v Praze. Fasada je tvorena hrubozrnnou omitkou hnedoruzove barvy v kombinaci s cihelnymi prvky (pilastry, vyraznym soklem, clenitymi terasami).

Vstup do obytne casti domu je ze zapadni strany, kde schody dolu vedou do suterenu. Ustredni mistnost suterenu tvori hala se ctyrmi pravouhlymi sloupy. Byvala zde kuchyn, komora, spiz, pripravna, sklad potravin, umyvarna, mistnosti pro uskladneni vina, prostor ustredniho topeni a tri mensi mistnosti pro sluzebne.

Do prizemi, nejvystavnejsi casti domu, je vstup ze strany severni. Pozoruhodnou vstupni chodbou se dostaneme do haly, kde dominuji ctyri sloupy o ctvercovem pudorysu. Sloupy jsou v horni polovine bohate zdobene plastickym kubistickym tvaroslovim (podobne jako sloupy pri vstupu u severniho pruceli, ale v detailech se odlisuji), v dolni casti byvalo drevene oblozeni se stridme vyrezavanym dekorem. Prostor vymezeny sloupy ma ve stropu tvar osmiuhelniku, kde byval otevreny pruhled az na strechu. V hale je zachovano drevene oblozeni sten. Samotny strop haly je po obvodu sloupu clenity plastickymi pravouhlymi pasy. Smerem na jih je vstup do byvaleho obyvaciho pokoje a jidelny. V techto mistnostech se zachovaly dvere a podokenni mrizky zakryvajici topeni. Z obyvaciho pokoje se vchazelo do panskeho pokoje. Prosklene dvere jsou puvodni a typicke je i vyrazne profilovani okraje stropu. Dalsí mensi mistnosti prizemi slouzily jako jidelna, pripravna, prostor schodiste do patra, satna, mistnost pro sluzku a toalety.

V patre je ustrednim prostorem opet hala s galeriemi. Uprostred severni strany se nachazi schodiste, ze ktereho je vstup na balkon se tremi okny ve tvaru sestiuhelniku. Puvodni majitel mel v patre satnu, mistnost pro sluzku, lazne osvetlene sestiuhelnymi okny a pokoje se vstupem na balkon. Ve zdenem pristavku na strese se naleza prostor schodiste a dve mensi mistnosti (na kazde strane jedna). Uprostred rovne strechy je sklenik ve tvaru trojuhelniku, v nemz je patrny pudorysny tvar haly. Dekorovane sloupy vedou az zcela nahoru a je zde viditelna svrchni konstrukce. Vilu od konce 90. let 20. stoleti vlastni obchodni společnost ARS Altmann Praha, s.r.o., která ji koupila i s okolnimi velkymi pozemky, jez vyuziva ke sve podnikatelske cinnosti. Dlouho se o vilu nikdo nestaral, a to i presto, ze vila ma od roku 2004 statut nemovite kulturni pamatky.

Na podzim roku 2011 zacala první etapa obnovy vily cukrovaru. Jedna se o obnovu vyvysene casti strechy, která spociva v odstraneni nefunkcnich vrstev a polozeni novych vcetne hydroizolace. Dale jsou provadeny klempirske práce a oprava komina. Veskere práce jsou realizovany v soucinnosti se zastupci pamatkove pece dle schvalene projektove dokumentace vypracovane spolecnosti MURUS, s.r.o. Akce obnovy probiha s financnim prispenim MK CR v ramci Programu podpory obnovy kulturnich pamatek ve vysi 161.000 Kc. V roce 2011 bylo proinvestovano asi 300.000 Kc.

(Zdroj:www.mestolysa.cz; wikipedie)

Nyní k samotné keši:

Jedná se o jednoduchou městkou mysterku. Od dubna 2014 jí zjednodušujeme a již nebude potřeba hledat a luštit mezistage. Na místě, kam Vás dovedou souřadnice, keš samozřejmě nehledejte. Souřadnice Vás zavedou před vilu generálního rady Beniese, na kterou Vás touto cestou chceme upozornit. Doufáme, ze si vilu díky této příležitosti alespoň zvenčí pěkně prohlédnete. Kdyby stál majitel areálu a vily co proto, tak do vily investuje a má zde sídlo nebo jí ve spolupráci s městem otevře veřejnosti. Oni by jí ale nejraději zbourali, aby bylo víc místa na auta.

Poté, co se dostatečně pokocháte tímto architektonickým dílkem, zatlačíte slzu nostalgie a bezmoci, se rozhlédněte kolem. Cílem je zjistit v blízkém okolí čísla E, F, G, H, I. Nebojte se, nic složitého. "Nedaleko" znamená do 30m od infotabule vily.

E = Nedaleko se na stěně oplocení nachází označení prvku veřejného vodovodu v ulici. Jedná se o tři modré cedulky (u sebe) s bílým textem ve třech řádcích. První číslice v horním řádku kterékoliv cedulky je E.

F = Nedaleko se na stěně oplocení nachází označení prvku veřejného vodovodu v ulici. Jedná se o tři modré cedulky (u sebe) s bílým textem ve třech řádcích. Poslední číslice ve spodním řádku levé cedulky je F.

G = Nedaleko na kterémkoliv stožáru veřejného osvětlení je štítek s údaji výrobce. Počet písmen „O“ v názvu výrobce je G (jednoslovný text velkými písmeny).

H = Nedaleko se na pletivovém oplocení vily nachází označení prvku veřejného vodovodu v ulici. Jedná se o modrou cedulku s bílým textem ve dvou řádcích. Text je „(H)3 S6 8(H)“.

I = Nedaleko se nachází rozvaděč podzemního vedení telekomunikace CETIN s označením „UR (I)5“.


Písmena A, B, C, D získáte tak, že do nich dosadíte rok, ve kterém byla vila vyprojektována Ing. Králíčkem, a to v pořadí, jak jdou za sebou.

Zjistena a nalezená cisla dosadte do tohoto vzorce:

N 50°11.(E)(I-G)(C+D)
E 014°50.(E+F)(H+H)(B)



A můžete vyrazit k finálce. Přejeme hodně štěstí při hledání pokladu generálního rady!

Bohužel okolí finálky postupně urbanizovali ti samí, co vědomě nechrání a neudržují vilu, je zde tedy méně přírody.

Additional Hints (Decrypt)

ghx, ghx - wr arxqb qbzn?

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)