Skip to content

Zvirata v ZOO: Pizmon / ZOO animals: Moskox Traditional Geocache

This cache has been archived.

Oak.Family: Údržbu skutečně už nezvládáme, díky všem za návštěvu a posíláme tuto kešuli do věčných lovišť.

More
Hidden : 8/29/2009
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


CZ

Pizmon aljassky (Ovibos moschatus)

Pižmon aljassky je velké, zavalité zvíre se zakulacenou hlavou a celý je porostlý cernohnedou srstí sahající až na zem. Pižmon aljašský je sice menší než kráva, ale dosahuje výšky v kohoutku 90 až 150 cm, jeho telo je dlouhé 200 - 250 cm a dosahuje hmotnosti 180 až 400 kg, proto pusobí mohutným dojmem. Na pižmoni upoutá masivní celenka z dotýkajícími se základu rohu na hlave. Ty mužou být až 70 cm dlouhé, ohýbají se smerem dolu a k ostré špici se nebezpecne hákovite zahýbají.

Pižmoni pocházejí z chladných stepí s kontinentálním suchým klimatem, proto jsou dost náchylní na dešte kombinované s mrazem. Zmena klimatu byl nejpravdepodobnejší duvod vyhynutí techto savcu v Evrope (cetné nálezy a fosílie dokládají, že žili i u nás) a Asii v poledové dobe, kdy se výrazne zvýšilo množství srážek. Do dnešních dnu se podarilo pižmonum prežít jen v odlehlých a pustých místech Aljašky, kanadské Arktidy a severovýchodního Grónska. Ale i tady témer vyhynuli behem 19. století, kdy do techto oblastí zacali pronikat obchodníci z kožešinami. Na poslední chvíli byly naštestí vydány zákony na jejich ochranu. V rámci nekolika ochranárských programu byla zvírata na nejakých místech svého výskytu znovu vysazena, což zpusobilo fakt, že dnes už znovu pižmon oživuje kamenitou tundru i na Aljašce, na západe Grónska, na Tajmyrském poloostrove v Rusku a v Evrope ve dvou horských oblastech strední Skandinávie. Díky tvrdému režimu ochrany jejich pocet znovu stoupá a dnes se pohybuje kolem 50 až 60 tisíc zvíraty. Dokonce se v nekterých oblastech Kanady povoluje puvodním obyvatelum - Eskymákum omezený lov nekolika desítek kusu rocne.

Zpusob zivota

Jedná se o zvíre žijící ve skupinách - v léte žije v menších skupinách a v zime se houfuje do vetších skupin, které mohou cítat až 100 kusu. V krutých mrazech polární noci vyhledávají pižmoni vichricemi vyfoukané svahy kopcu, kde je dostupná potrava v podobe vetví, pupenu nízkých vrb, vresovcovitých rostlin a uschlých travin. Starí býci žijí samotársky a jen v období rozmnožování se obklopují nekolika kravami. Ríje zacíná v druhé polovine zárí a trvá asi mesíc. Samci kolem sebe šírí pronikavý pach, podle kterého dostalo zvíre ceské pojmenování. Jedná se o výmešek žláz umístených v srsti nad ocima, který si vtírají do srsti na predních nohách. Býci mezi sebou urputne bojují o prízen krav. V plném trysku se na sebe rítí ze vzdálenosti nekolika desítek metru a zvuk narážejících rohu do sebe jde slyšet na velkou vzdálenost. Boj pokracuje tak dlouho, dokud jeden samec neustoupí. Brezost krav trvá 8 mesícu a telata prichází na svet v kvetnu. Již od prvních dnu jsou telata schopna následovat matku i stádo. Plne se osamostatnují behem prosince, kdy prestávají definitivne sát mléko. Jalovice jsou pohlavne dospelé v tretím roce života, býcci asi o dva roky pozdeji. Pižmoni severní se mohou dožít až 35 let.

Obrana pred neprateli

U pižmonu se vyvinul jeden z nejlepších zpusobu obrany u býložravce proti predátorum. Pri objevení neprítele se vylekaná zvírata rychle sbíhají do kompaktního kruhovitého tvaru. Natisknou se k sobe tak, že zadek mají vevnitr a hrozivou hradbou sklonených cel s nebezpecnými rohy vne kruhu. Uvnitr kruhu se nacházejí telata a slabší zvírata. Nejstarší a nejsilnejší clenové stáda provádejí proti nepríteli tryskové útoky, které odradí i vyhladovelou smecku vlku. Zatímco proti vlkum tato technika jednoznacne uspela, proti cloveku nikoli a stala se jim osudnou. Statecnost a soudržnost pižmonu je povestná už od pradávna. V novodobé historii se nejednou stalo, že lovec, který chtel zabít jen nekolik kusu pro potrebu, musel zabít celé stádo. Pižmoni totiž hájí a neopustí ani mrtvá zvírata. Obranný pud se jim stává osudným i v dnešní dobe, kdy na sever proniká množství turistu. Pižmoni zaujímají kruhovou obranu i pri postrehnutí malého letadla s turisty. Pri preletu je ale zachvátí panika a stádo se dává na bezhlavý útek. Vystrašená zvírata také casto udupou v panice svá telata.

Pižmone mužete spatrit krome ZOO Plzen také v ZOO Liberec a ZOO Olomouc. ZOO Plzen zavedla chov pižmonu od roku 1998. Nyní chová samce Sida a Semmela a samici Piroschku.

Zdroj: www.wikipedia.org.

pizmon

Neco o kesi

Kes je velikosti small, tvaru kvadru. Je tematicka, jsou v ni ulozena zvirata, mente prosim co nejvice zviratek. Kes se nachazi na velmi frekventovanem miste, obtiznost 3 ma tedy jedine diky obtiznemu nenapadnemu odlovu, pokud je liduprazdra ZOO, klesa obtiznost na 1,5+ proto doporucujeme odlov v rannich hodinach nebo tesne pred zaviraci dobou ZOO. Kes prosim po vraceni dostatecne zakryjte. Budeme radi, kdyz k logu prilozite zajimavou fotku pizmone.

EN

Muskox

The muskox (Ovibos moschatus) is an Arctic mammal of the Bovidae family, noted for its thick coat and for the strong odor emitted by males, from which its name derives. This musky odor is used to attract females during mating season.

Physical characteristics

As members of the subfamily Caprinae of the family Bovidae, muskoxen are more closely related to sheep and goats than to oxen, but are in their own genus, Ovibos. Both genders have long curved horns. Muskoxen stand 1.2 m (3 ft 11.2 in) high at the shoulder on average, with females measuring 135 to 200 cm (53.1 to 78.7 in) in length, and males 200 to 250 cm (78.7 to 98.4 in). Adults, on average, weigh 285 kg (628 lb) and range from 180 to 400 kg (397 to 882 lb). The thick coat and large head often suggests a larger animal than the muskox truly is, but overfed zoo specimens have weighed up to 650 kg (1430 lbs). Their coat, a mix of black, gray, and brown, includes long guard hairs that reach almost to the ground. Rare "white muskox" have been spotted in the Queen Maud Gulf Bird Sanctuary. Muskox wool, or qiviut (an Inuit word), is highly prized for its softness, length, and insulative value. Prices for yarn range between $40 and $80 per ounce (28 g). Muskoxen are social and live in herds, usually of around 10–20 animals, but sometimes over 70. Winter herds consist of adults of both sexes as well as young animals. During the mating season, which peaks in mid-August, males compete for dominance, and one dominant bull drives other adult males out of the group. Non-breeding males will often form male only herds of 3-10 or wander the tundra alone. During this period all males are extremely aggressive. Bulls will even charge birds if they are close by. Females are sexually mature at two years of age, and males reach sexual maturity after five years. The gestation period is eight or nine months. Almost all pregnancies yield single calves. The young nurse for a year, but may start to eat grasses as soon as a week after birth. Muskoxen have a distinctive defensive behavior: when the herd is threatened, the bulls and cows will face outward to form a stationary ring around the calves. This is an effective defense against predators such as wolves, but makes them an easy target for human hunters. Besides wolves, the only natural predators of muskoxen are the grizzly (brown) bear and polar bear. The muskox, or its ancestor, is believed to have migrated to North America between 200,000 and 90,000 years ago. It is agreed however that the muskox was alive in the Pleistocene period making it a contemporary of the mammoth. It is thought that the muskox was able to survive the last ice age (Wisconsin glaciation) by finding ice free areas away from prehistoric peoples. The muskox gradually moved across North America and arrived in Greenland during the late Holocene.

Habitat and range

Muskoxen are native to the Arctic areas of Canada, Greenland, and Alaska. The Alaska population was wiped out in the late 19th or early 20th century, but muskoxen have since been reintroduced to Alaska. The United States Fish and Wildlife Service introduced muskox onto the Nunivak Island in 1935 as a means for sustenance living. The species has also been reintroduced from Banks Island to northern Europe, including Sweden, Estonia, the Dovre mountain range of Norway, and Russia and from Ellesmere Island to Eastern Canada. In the province of Quebec, muskoxen were close to extinction at one point, but have recovered after being protected from hunting. The world population is estimated at between 80,000 and 125,000, with an estimated 68,788 living on Banks Island. During the summer, muskoxen live in wet areas, such as river valleys, moving to higher elevations in the winter to avoid deep snow. They graze on grasses, reeds, sedges, and other ground plants, digging through snow in the winter to reach their food. The last known muskox population outside North America lived on the Taymyr Peninsula of Siberia, and died out about 2,000 years ago. The muskox was successfully reintroduced on the Taymyr Peninsula in 1975.

In Czech Republic you can see Moskox except ZOO Plzen also in ZOO Liberec and ZOO Olomouc. ZOO Plzen began to beed moskox in 1998. Now they have males Sid and Semmel and female Piroschka.

Source: www.wikipedia.org.

About the cache

It is a small type of cache. The cache is thematic with deposit of animals, please trade many animals. It is on the frequent spot with plenty of muggles, that's the reason of difficulty 3, if there are no people around, difficulty is about 1,5, so we recommend to hunt it in the morning or around closing time of the ZOO. Please cover the cache after your log carefully. We appreciate some interesting pictures of moskox in the logs.

free counters

Additional Hints (Decrypt)

PM: Iryxn fgreovan zrmv 3 iryxlzv xnzral, frqav fv an gra ibqbebial n fngerw cbq frobh RA: N ovt ubyr nzbat 3 ynetr fgbarf, fvg qbja ba gur syngbar naq frnepu haqre

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)