Skip to content

Damirovsky hrad Multi-cache

This cache has been archived.

petulinka1: Mistecko pro novou verzi :)

This entry was edited by petulinka1 on Monday, 05 March 2012 at 08:43:02 UTC.

More
Hidden : 8/29/2009
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Damírov

Damírov je malá vesnicka asi 15km jihozápadne od Cáslavi. Kdysi zde stával podle povesti hrad a Damírov býval o mnoho vetší, svého casu predcil i nedaleký Zbýšov, pod který dnes spadá.

Neco z historie


První zmínky pocházejí z roku 1378, kdy zde byl postaven dvorec. Následujících 300 let Damírov strídal své „majitele“, až zustal v rukou císare a jeho spolecníku. Roku 1651 se jeho nový majitel zadlužil natolik, že byla obec prodána. V tehdejších dokumentech jsou uvedeny pouze Krchleby, pod které Damírov spadal. Díky tomu získal Damírov nového faráre a pozdeji i školu.
V roce 1747 byl Damírov spolecne s Chlumem a Krchleby prodán klášteru cisterciáku v Sedlci za 15 000 zlatých. Když byl ale klášter roku 1783 zrušen, pripadl jeho majetek Matici náboženské, která ho dala do správy císarských statku. Od roku 1819, kdy byly prodány všechny obce patrící do stejné skupiny s Damírovem, ovšem vyjma Damírova, zde už krchlebský farár nesídlil. Na konci 18. století byla fara nekolikrát vyloupena a farár se zde necítil bezpecne. Proto byla fara preložena z Damírova do Krchleb a škola presídlila do Zbýšova. Roku 1882 byla stržena a na jejím míste na prelomu stoleti postaven domek, který zde stojí dodnes. Fara bývala naproti soše svatého Jana Nepomuckého, kterému byla zasvecena tamnejší kaple. Krome sochy zbyla po fare ješte studne, která slouží dodnes. Ztrátou školy a fary Damírov utrpel velkou ztrátu a strediskem kulturního života se stal Zbýšov.

Co mužete cestou videt:


Socha sv. Jana Nepomuckého: Patrila ke kdysi nedaleko stojící fare. Na jejím podstavci je reliéf s obrazem Panny Marie Staroboleslavské a letopocet 1755, který byl ovšem cernou hlinkou zmenen na 1739. Dnes zde díky prírodním vlivum mužeme videt úplne jiný letopocet (mužete to brát jako takovou malou nepovinnou mysterku)
Náves s „obecním domem“: „Obecní dum“ poznáte snadno – stojí pred ním vývesní tabule. Dríve zde býval obecní úrad a knihovna. Dnes se budova využívá pro sešlosti a jako výcepní místo. Naproti pres silnici býval kdysi obchod. O neco níže smerem k soše sv. Jana je pomník obetem první svetové války s kovovým krížkem.
Hasicská zbrojnice: Stojí vedle obecního domu. Sbor dobrovolných hasicu zde byl založen roku 1905 bez financního prispení obce. O dva roky pozdeji se rozhodlo o koupi ctyrkolové rucní stríkacky, která je funkcní dodnes. Zbrojnice byla vystavena o rok pozdeji. V soucasnosti má sbor 23 clenu, porádá pravidelná cvicení a úcastní se okrskových souteží.
Obecní rybník: Je zde již mnoho let. Dríve byval o mnoho vetší. Dosahoval až k hornímu konci obce, kde mužete videt zbytky hráze. Nyní slouží jako chovný.


A ted ke keši:


Jiste jste si precetli povest o zániku Damírovského hradu (na konci listingu), po kterém dnes není ani památky, avšak nedaleký les nese jisté známky dávného osídlení. Jednu vec nám ale povest neprozradila - že tehdejší výbuch hradu preci jen nekdo prežil. Byl to Leškuv sluha Beneš, který v dobe výbuchu nocoval v Cáslavi, kde mel za úkol nakoupit nekolik sudu vína, nebot hradní zásoby padly pri oslavách Rackova návratu.

O výbuchu se Beneš dozvedel hned druhý den ráno, když se chystal odjet z mesta na hrad. Od udivených meštanu se mu doneslo, že hrad prý v noci vybuchl. Zprávu potvrdili i zbýšovští a pabenictí poslové. Beneše tato zpráva zasáhla jako blesk z cistého nebe a i pres veškerý strach se vydal k hradu zjistit, zda nekdo neprežil.

Jak se blížil k Damírovu, pln zármutku a strachu, co najde na míste hradu, všiml si nenadálého záblesku. Krajina se rázem promenila. Pripadal si jako v cizí zemi, která ale cástecne pripomínala jeho rodný kraj. Jako by to byl zlý sen, ze kterého se nelze probudit. Místo rozlehlých lesu se tu nacházela jen širá pole a podivná cesta vedoucí do nedaleké vsi nesoucí jméno Damírov. Snažil se prijít na to, co se mohlo stát, jestli to nejsou jen podivné cáry místní carodejnice. Pak si vzpomnel, že práve ona mela sojku Brebentilku, která jí nosila zprávy o dení v okolí a podle povesti mela své hnízdo nedaleko zacátku vesnice. Na okraji kastanove aleje, v jednom z jirovcu, našel prapodivné hnízdo plné vajec. Rekl si, že to musí být hnízdo oné sojky, a tak na ni zavolal. Vám prozradí cenné informace jedno ze sojcích vajícek, které ukrývá rozhovor sojky a Beneše.



Pokracujte dál podle instrukcí sojky z jejího rozhovoru s Benešem.

Po dlouhém a namáhovém putování se štastný Beneš dostal až ke vstupu do hradního sklepení. Dokonce zde nalezl i poklad svého pána, avšak, pametliv jeho chyb, nechal poklad radeji v jeho kobce, jen malou cást ukryl nad vstupem do sklepení do tajuplné krabicky. Nedaleko si postavil malou chaloupku, odkud pozoroval hledace svého pokladu, kterak drží v rukou tajuplné prístroje, na než uprene hledí a rozhlížejíc se zároven po okolí pokladu mrmlají si pod vousy "Tady nekde to musí bejt!!"

Vezmete si s sebou pro jistotu papír a tužku - není v mých silách zarucit, aby byl v hnízde dostatecný pocet sojciných instrukcí. Pokud se budete vracet kolem úvodních souradnic a instrukce jste si zapujcili, vratte je prosím zase zpet do vajícka. Dekuji.

Veškeré další nutné informace se dozvíte na stage 1, snad jen doplním, že keš je snadno prístupná na kole (pokud budete dbát sojciných instrukcí), až na posledních pár metru dokonce lze zdolat i autem. Jedinou prekážkou vám muže být potok nedaleko finále, který se rád rozvodnuje, proto za mokra pocítejte s opravdu pevnou a nepromokavou obuví.
Celá trasa má asi 2,5km, nevede ale do žádných šílených kopcu, proto mužete vzít na hledání pokladu i svoje ratolesti. Pro vyzvednuti prvni a posledni stage se ale budete muset natahnout - nejsou prizemni ;)


Toto je druhá verze keše. Prvotní keš se ztratila ze svého úkrytu, proto jsem se rozhodla celé hledání prepracovat.
"Startovní" obsah puvodní keše: dve tužky, guma, stužka ze sbírky na pomoc nemocným AIDS, drevená myška a necekane logbook :)
Startovní obsah druhé verze: tužka, logbook, korálky s kamínkem, TB a trocha kindersrotu

Damírovský hrad

Podle povesti stával nedaleko za obcí hrad. Historicky doložen bohužel není, o jeho existenci se soudí dle vyprávení a nesouvislých pahrbku v daných místech.

Damírovský poklad



Za dávných dob stával v kraji cáslavském hrad damírovský, po nemž dnes není ani památky. Pouze nedaleká osada nese jeho jméno a šírí povest o jeho existenci. Žil zde statecný rytír Nemoj z Damírova a jeho dva synové – starší Racek a mladší Lešek. Racek byl bujné a rozpustilé povahy, zatímco Lešek smelý, odvážný a jednal s rozvahou.
V blízkých pabenických lesích se objevili loupežníci a zacali ohrožovat celý kraj. Nemoj byl velmi bohatý a mezi lidmi se mluvilo o velikém poklade, který má ukrytý ve sklepení hradu, ale krome Nemoje o nem nikdo nemel vedet. Ani jeho synové této povídacce neverili. Loupežníci se o pokladu doslechli a meli na nej zálusk. Netroufali si ale na hrad zaútocit a rozhodli se ho proto dosáhnout lstí.
Pockali si v lesích na Nemojovy syny a oba je unesli i se sluhy a ukryli ve skalách v lesích. Nahrade nastal obrovský žal a zármutek, ale nejvíce se trápil Nemoj a tak zacal s loupežníky vyjednávat. Ti si ale kladli jedinou podmínku – syny Nemojovi vrátí pouze když jim dá klíc od pokladu.
To bylo na Nemoje mnoho a pohrozil jim, že pokud nevydají oba muže po dobrém, osvobodí je mocí a loupežníky potrestá. Poslal proto po okolních rytírích rychlé posly až do Prahy, aby mu pomohli. Loupežníci se to však dozvedeli, a dríve, než Nemoj stihl sehnat vojska, vtrhli v noci na hrad. Pobili všechny obyvatele, hrad vydrancovali a obrátili vzhuru nohama, ale poklad nenašli. Ze zurivosti z nezdaru hrad zapálili ze všech stran a ráno trcely k obloze jen holé zdi.
Mezitím se podarilo Leškovi uprchnout i s jeho sluhou Benešem až do Uher, kde se práve verbovali vojsko proti Turkum. Aby zapudili žal nad svým osudem, vstoupili do vojska. Když se to Racek dovedel, žádal loupežníky, aby ho vzali mezi sebe, že ted už nic jiného nemá a bude jim verným druhem. Za krátko vynikal nad ostatními tak, že ho zvolili svým vudcem.
Uplynulo nekolik let. Po ceste od Janovic k Cáslavi klusali dva jezdci a pátrave si prohlíželi krajinu. U Medenického potka uhnuli napravo do pabenických lesu k rybníku Zbožnovu, kde stála chatrc starého uhlíre. Tam oba požádali o nocleh a starý uhlír jim rád vyhovel. Brzy poznal, že jezdci nejsou ve zdejší krajine poprvé. Vyptávali se na celý kraj, ale hlavne na zborenište hradu Damírova a zda by se tam nemohli podívat.
„Zítra Vás tam zavedu, býval jsem sluhou starého pána a snad jediný jsem zustal naživu.“ odpovedel uhlír. Lešek v nem poznal sluhu svého otce Boritu a oba se mu dali i s Benešem poznat.
Hovorili o všem, co se tehdy stalo, až Borita prinesl jedinou vec, která zbyla – tlustou knihu, kterou se mu podarilo zachránit z horícího hradu. Lešek zacal okamžite císt a po chvíli radostne zvolal: „Prátelé dobrí, v té knize se píše, kde je ukryt rodinný poklad a jak se k nemu dostat!“ Hned s prvním rozbresknutím se vypravili na hrad s rýci a motykami. Lešek našel za pomoci Bority místo, kde meli zacít kopat a Beneš s Boritou se dali s chutí do práce. Za chvíli narazili na velký placatý kámen, na kterém byly vytesány ruzné znacky. „Jsme na dobré ceste, musíme ale vykonat mnohem obtížnejší veci“ rekl Lešek když spatril znacky.
Pak odvalili kámen a uvideli dlouhou temnou sluji, z níž vyrazil težký a ztuchlý zápach. Beneš vzal pochoden, podle pokynu Leška vstoupil dovnitr a ubírali se za svým cílem. V tom se zeme zacala otrásat, dunet a ze sten vyskakovaly malé plamínky. Beneše i Boritu pojala hruza a chteli utéct, ale Lešek je uklidnil, že je tak políceno pouze na neznalého. Když se vše uklidnilo, pokracovali v pátrání. Ze zeme cnelo nekolik kovových kruhu. Lešek odpocítal pátý od vchodu a zacali zde kopat. Odkryli kamennou desku a uchopivše kruh ji zvedli. Pred nimi zel otvor do strašlivé hloubky. Znenadání v nem cosi zachrastilo a pred vydešeným Benešem se z otvoru vynoril kostlivec cvakající zuby. Borita se trásl strachy a pohlížel na klidného Leška. Ten uchopil kostlivce a vyndal ho z otvoru. Na jeho podstavci byl provazový žebrík, po kterém sestoupili dolu.
Ve skále byla vytesána prastará kopka, v níž stálo mnoho truhel, jedna vedle druhé, všechny silne pobité železem. Ukazujíc na nejvetší Lešek oznámil: „Zde cíhá smrt na nezasvecence a chtivé. Nedotýkejte se jí nebo zahynete.“ Poté vyndal bednu zvláštního tvaru a otevrel ji tesákem. Pred Benešem se objevila páchnoucí hromada kostí plná cervu. „Jsme u cíle!“ zajásal Lešek.. „Toto je otcuv poklad. Ceká nás však ješte nepríjemná práce – musíme odhrnout tu nerest.“ Na dne truhly byla malá krabicka a v ní klíc. „Tímto klícem otevreme ostatní truhly, do kterých bychom se jinak nedostali.“ Otevreli první bednu, která byla plná dukátu a spousty zlatých penez. Naplnili jimi pripravené mešce a vydali se nahoru. Poté postavili nový hrad a žili v klidu a míru.
Povest o bohatství pana Leška se brzy roznesla po okolí, ale jeho puvod zustal tajemstvím. I Racek se o bohatství svého bratra doslechl. Vydávaje se za cizího rytíre požádal na hrade o pohostinství. Po veceri si vyžádal tajnou rozmluvu s pánem hradu a rekl mu pravdu o své osobe. Lešek mel obrovskou radost ze shledání a napomínal bratra, aby nechal loupení, že mu dá polovinu otcova dedictví. Potom zavedl bratra do tajemného sklepení a ukázal mu celý poklad. Racek byl ohromen a slíbil bratrovi, že pabenické opustí a polepší se. Ale v mysli už mel vymyšlený plán, jak bratra o majetek pripravit.
Druhého dne se mel jít se svými druhy rozloucit, místo toho jim ale sdelil svuj plán. Vrátil se na hrad a v noci loupežníkum otevrel bránu. Ti svázali všechny obyvatele a Racek s nekolika nejsilnejšími se ubírali tajnými chodbami k pokladu. Cestou se smáli všemu, co je melo odstrašit, protože už vedeli, co je ceká.
„Nejdríve se podíváme do té nejvetší truhly braši“, zavelel Racek. To ale nemel delat. Jakmile na truhlu dopadlo nekolik ran sekerami, celý hrad vybuchl. V truhle bylo velké množství strelného prachu s tajemným strojem, který prach zapálil jakmile se ho neco dotklo. Po hradu ani obyvatelích nezbylo ani památky. I místo, kde hrad stával témer upadlo v zapomnení.

Additional Hints (Decrypt)

Ifr inz cbiv fbwxn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)