Skip to content

Katovske remeslo2:Popraviste/The Place ofExecution Traditional Geocache

Hidden : 6/19/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato keš muže být rychlou drive in a navštívíte u ní místo bývalého popravište v Litomyšli. Je soucástí mestské miniserie Katovské remeslo v Litomyšli, která má pripomenout  fakta a zkazky kolem této desivé minulosti, a provést Vás místy, kde se odehrávala.

Zaparkovat mužete zde: N 49°52.586 E016°18.056. Další cásti serie: Smutný most, Šibenicní vrch, Katovna a Bonus cache Rasovna.

Popravište a stínání - prevzato z clánku casopisu 21. století podleVladimíra Šindeláre (19. 03. 2007). Trest smrti stetím hlavy byl považován za prece jen cestnejší zpusob popravy. Tento trest byl používán témer bez výjimky u osob šlechtických, a dále u tech provinilcu, jejichž skutek byl závažnejší, než krádež. Mohly to být napríklad loupeže, svatokrádež v kostele nebo treba vražda. Ta však nesmela být zákerná, loupežná ci hromadná. V takovém prípade prišlo ke slovu spíše lámání kolem. V našich zemích bývalo obvyklejší stínání mecem, sekera se používala spíše ve starším období (12. - 14. století). Zatímco pri stínání sekerou spocívala hlava odsouzence na pripraveném špalku, pri poprave mecem nebyl špalek nutný. Odsouzenec klecel na zemi vzprímene, nekdy dokonce mohl i sedet na nízké stolicce.  Vlasy mu byly ostríhány nebo svázány a límec košile ci kabátu byl ustrižen, aby meci nic nestálo v ceste. Mel zavázané oci, aby, dle povery, posledním pohledem nikoho neuhranul. Na rozdíl od vžitých predstav byl tedy smrtící úder veden nikoli shora dolu, ale témer vodorovne zezadu na hrdlo. Pak už záleželo na katove zrucnosti, na dobrém ostrí a na tom, zda se vezen v rozhodující chvíli nepohnul.

Špatne to obvykle dopadlo v prípadech, pokud se kat k poprave dostavil opilý. Ale i když byl strízlivý, mohli se diváci mnohdy dockat drastického divadla. Napríklad roku 1588 se na popravišti na pražském Pohorelci katovi nepodarilo ani tretí ranou stít hlavu vraha. Diváci, rozhorcení nad katovou neobratností, zaútocili na nej a jeho pacholky kamením. Situace byla tak vážná, že dokonce i prítomný rychtár se svými birici musel narychlo opustit popravište, jestliže nechtel, aby se hnev diváku obrátil i proti nemu. Dva z katových pacholku však pritom byli davem zabiti. V prípadech, kdy byla použita sekera a tudíž i špalek, bývaly rány obvykle jistejší, ale ani v techto prípadech se kati nevyhnuli nepríjemnostem. Když byl napr. roku 1535 stínán v Anglii známý zakladatel utopického socialismu Thomas More, podarilo se to popravcímu teprve ctvrtou ranou.

Další zdroje:  Marie Martincová podle vyprávení p. Tobiše,  clánek Poslední kat v Litomyšli, str. 31 Vlastivedný sborník „Od Trstenické stezky" rocník I. c. 9-10, tiskem V.Augusty v Litomyšli uvádí: Popravište litomyšlské bylo pri silnici z Litomyšle k Nedošínu, u križovatky k Morašicum, po pravé strane. Pozdeji tam stála jízdárna kyrysníku, nyní garáže pro autobusy.

Nejen stínání bylo ale provozováno. Pred svetovou válkou v blízké cihelne byla nalezena kostra, o níž Mudr. Welz  zjistil, že byla ctvrcena.  Na križovatce poblíž popravište a železnicního mostu stával také krížek. Odstranen byl pri budování „prutahu Litomyšlí" (R35) v r. 1981 a je nyní premísten do zahrady blízkého domu c.p. 521 v blízkosti ateliéru DUKE Bohemia keramika Dudychy. Podle lidových povestí zde odsouzení poklekli a modlili se naposled za spásu své duše. Také jejich tela prý poblíž bývala uložena a podle povesti ješte pred svetovou válkou (I.) zde byly patrné tri hroby. Není ale potvrzeno, že by se pri stavbe železnicního mostu nebo rekonstrukci komunikace neco nalezlo.

Originální popravcí mec mužete shlédnout v místním muzeu, prípadne nekteré predmety i v online sbírce.

Mec popravcího byl také považován za necistý, a aby nemohl být použit v boji (jako bodná zbran), byla jeho špicka zbroušena do kulata, prípadne byly u vrcholu mece vyvrtány dva až tri otvory, aby se nedal zbrousit.

(Viz knihy Dejiny hmotné kultury)

Snímky kopie mece pochazeji z Muzea vesnice prinalezejicimu   Klubu zive historie v Dolnim Ujezde .  

Významná  poprava se práve zde odehrála v roce 1680 po selském povstání v  Dolním Újezde. K  bitve s povstalci tenkrát nedošlo, protože nejmirnejsi vudce povstani byl pro vyjednavani, vrchnost se  lekla, dala vzbourencum pivo a mnoho slibu, potajmu zavolala vojsko, a pak...iniciátory zatkla a krute ztrestala (prekvapivé). „Poprava se konala v úterý 13. srpna 1680 po 8. hodine ranní u kríže k Morašicím". Lukáš Pakosta byl od hlavy dolu lámán kolem, zaživa vpleten, na nem lámán a do povetrí vyzdvižen. Matej Abrahám a Jan Cerný byli stati mecem a Jirí Lorenc byl obešen. Težce zmuceným byla smrt vysvobozením. Dalších 24 obvinených muselo 1-3 léta pracovat v poutech a železech na obecním díle  Hrabe dal za spásu duší popravených údajne sloužit na 600 mší. Den po poprave také hrabe Trautmansdorf vydal mírnejší poddanský rád s nižšími robotními povinnostmi v duchu narízení císare Leopolda I.

Zatímco stínání a vešení byly považovány za lehcí zpusoby exekuce, mohly soudy za obzvlášt težká provinení (vícenásobnou ci loupežnou vraždu) vynést i daleko hroznejší ortel, lámání kolem. Takové rozhodnutí soudu bylo dokonce považováno za tak závažné, že od roku 1723 musel být každý takový rozsudek predložen do Vídne ke konecnému rozhodnutí císari. V praxi vypadala taková poprava tak, že odsouzenec byl svlecen a pripoután na podlahu dreveného lešení s roztaženými koncetinami. Pod všechny klouby, lokty, kolena, kotníky atd. byla položena krátká polínka nebo dokonce zvláštní trojbritá polena. Pak popravcí uchopil težké vozové kolo, zvedl je do výšky a spustil na koncetinu mezi dvema polínky tak, že se kost v techto místech prolomila. Další údery pak smerovaly na druhé lýtko, stehna, paže a nakonec na hrudní koš a hrdlo. Tento úder býval obvykle poslední. Poté bylo odsouzencovo telo, at už mrtvé ci ješte živé, vloženo na ono popravcí kolo a roztríštené koncetiny byly propleteny mezi loukote. Kolo i s telem pak bylo upevneno na vysoký kul a ten byl vztycen na popravišti. O pohreb se obvykle postarali ptáci. Brrr, to není zvlášt príjemná predstava, že? Nabízíme Vám rozptýlení hledáním keše v tomto míste.

Nezapomente si opsat hodnotu indicie B ke keši bonusové.

Poznámka: POZOR Vezměte si tužku. Krabička původní vykrádána, změněn typ i umístění. Moc nás to mrzí, ale lidé jsou už takoví!!!

Additional Hints (Decrypt)

Gnz, xqr m wrqabub wfbh qin.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)