Skip to content

Nabodenickova cache Multi-cache

This cache is temporarily unavailable.

an-tet: disabled

More
Hidden : 6/27/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Kes je venovana Mistru Janu Husovi z Husince a jeho (neblahem) vlivu na osud ceskeho jazyka v pocitacich a na Internetu. I kdyz historici s touto myslenkou zrejme souhlasit nebudou, tento velikan ceskeho naroda se nevedomky podepsal na soudobe moderni technologii vic nez dost.

Jak je znamo, Jan Hus se krome svych teologickych spisu zabyval i zvelebovanim ceskeho jazyka. O co vlastne slo? Do dob Mistra Jana, se pouzival tzv. sprezkovy pravopis. To je takovy zpusob zapisu pismen, nejcasteji latinkou, kdy se pro zachyceni nekterych hlasek uziva sprezek. Sprezka je seskupeni nekolika pismen uzivane k zapisu jedne hlasky (napriklad ceske "ch", polske "sz, cz, rz, dz" nebo nemecke "sch"). Takova skupina pismen je pak povazovana za jedno pismeno. Nejvice se sprezkovy pravopis vyskytuje v nemcine, anglictine, francouzstine, madarstine, albanstine, polstine nebo nizozemstine. Sprezky vznikly proto, ze latinka nema znaky pro hlasky, ktere pouzivaji jine jazyky nez latina. Jedna se zejmena c, š, ž, dž, ch, d, t, n, gj, gh a dalsi. Do 15.stoleti se sprezky vyskytovaly i v cestine. O jejich odstraneni se zaslouzil mistr Jan Hus provedenim jazykove reformy zavedenim dvou znamenek: nabodenícko dlúhé (carka - delka samohlasky) a nabodenícko krátké (tecka - mekkost souhlasky). Nektere sprezky se zachovaly dodnes (ch, dž).

Mistr Jan tedy dal zaklad tzv. diakritickemu pravopisu. A zde je prave kamen urazu. Internet (a pocitace obecne) jaksi nepocital s latinkou a tim padem ani s diakritikou (hacky, carkami a dalsimi narodnimi znaky). Anglosaske zeme si vystacily se sedmibitovym kodovanim (kazde pismeno je reprezentovano cislem 0-127). Prisel na radu osmy bit, znakova sada se rozsirila o dalsich 128 na celkovych 256 znaku. Ani tento pocet vsak nestaci na vsechny znaky vsech svetovych abeced, takze kazdy konkretni jazyk vyuziva svoji znakovou sadu. To ovsem znamena, ze ruzne znakove sady (napr. ceska a nemecka) maji na stejne pozici tabulky ruzny znak. A aby toho nebylo dost, i v ramci jednoho jazyka existuje vice zpusobu kodovani znaku (tj. jakym cislem je reprezentovan to ktere narodni pismeno). V Cesku se takto pouzivalo prinejmensim 6!!! zpusobu kodovani cestiny: Kamenici, socialisticke KOI-8, MICROSOFT windows-1250, IBM CP852, APPLE x-mac-ce a nakonec mezinarodni standard LATIN-2 iso-8859-2. (http://www.jakpsatweb.cz/cestina-tabulky.html). Vsechny tyto problemy se pak snazi nahradit standard UNICODE pouzivajici 16bitove kodovaci schema (na rozdil od dosavadniho 8bitoveho).


tabulka latin-2


tabulka windows-1250

A ted trochu nevazne. Problemum s diakritikou bychom se mozna vyhnuli, kdyby v dobe Mistra Jana jiz byly pocitace.

Po kratkem historickem a modernim intermezzu se konecne dostavame k Mistru Janovi z Husince. Otazka je, zda mestecko dostalo nazev na pocest sveho rodaka anebo zda slavny velikan ziskal jmeno podle sveho rodiste. Dovolil bych si pouzit znamy slogan z X-files "The truth is out there" - na rozdil od toho, jak se nam komuniste snazili vnutit obraz Mistra jakozto vysokeho, asketickeho vlastence je skutecnost jina, cituji: "Kdyby se stal ten zazrak a s Husem jsme se mohli setkat, tak by mu nikdo z nas nevenoval zvlastni pozornost, protoze bychom ho nepoznali. Kdyz vidite filmy se Zdenkem Stepankem nebo znamy Brozikuv obraz Mistr Jan Hus pred koncilem kostnickym, tak Husa vidite vysokeho stihleho tmavovlaseho, vousateho. Ve skutecnosti to byl maly, tlusty, plesaty clovek, bezvousy. Protoze ta skutecna podoba by byla v rozporu s predstavou Husa hrdiny, tak uz byl od stredoveku zobrazovan uplne jinak a to potom vyvrcholilo v 19. a 20. stoleti."


Upozorneni: na uvedenych souradnicich finalku nehledejte, spis cekejte, ze se trochu projdete ;-)

Keš leží na souradnicích:
N 49° 03.ABC
E 013° 59.DEF

Stage 1
A - Co drzi Hus v ruce?
ruzenec = 2
knihu = 6
kriz = 4
D - Z jakeho materialu je vyroben podstavec sochy?
beton = 3
kov = 8
kamen = 5

Stage 2
Na tomto dome jsou Husova zivotni data:
E = Pocet hlavních osob mezi okny v 1. patre (ignorujte malicke postavicky :) )
F = Soucet cislic Husova dosazeného věku (vypocteno z dat na fasade domu) minus 3

Stage 3
C = Pocet pismen v nazvu provozovatele centra MJH (CCH) minus 19
B = A - E


Kontrolni soucet:
A+B+C=17
D+E+F=16

 


 

Attention: do not look for the final cache on this coordinates :-)

Cache is situated at these coordinates:
N 49° 03.ABC
E 013° 59.DEF

Stage 1
A - What is Hus holding in his hand?
rosary = 2
book = 6
cross = 4
D - From which material is the pedestal made?
concrete = 3
metal = 8
stone = 5

Stage 2
On this house you find Hus´ life dates:
E = Number of all main persons between the first floor windows (ignore the small ones :) )
F = Sum of numbers of Hus's age minus 3

Stage 3
C = Number of letters in Center of Mistr Jan Hus operator's name minus 19
B = A - E


Checksum:
A+B+C=17
D+E+F=16


GeoCheck.org

 


 

Rodné domy

Additional Hints (No hints available.)