Skip to content

Hranice Liptova III. Traditional Geocache

Hidden : 5/2/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Liptov je jedným z najkrajších a pre turistov najzaujímavejších regiónov Slovenska. Séria týchto skrýš Vás zavedie na jeho hranice, konkrétne táto na hranicu Liptova a Spiša.


HRANICE LIPTOVA III.

V poradí tretia skrýša (Hranice Liptova III.) Vás tentoraz zavedie na hranicu Liptova a Spiša. Miesto leží podobne ako HL II. v Tatranskom Národnom Parku.

Hraniciacou obcou je na liptovskej strane obec Važec. Nachádza sa na rozhraní Spiša a Liptova, v krásnom podtatranskom prostredí.

Obec Važec bola osídlená od dávnoveku, coho dôkazom sú nálezy, ako napríklad kamenná sekera z lokality Slamenná, nálezy z doby kamennej pri výstavbe dialnice D-1, ale najmä bronzový nôž z obdobia halštatskej kultúry r. 1500 pr. Kristom, nájdený na brehu Váhu v strede obce. Chotárne názvy ako „Turie pole“ a dalšie svedcia o starobylosti osídlenia tohto územia. Po roku 960 je tu misijná stanica z Nitrianska, pôsobenie miestnych pustovníkov v pustovniach, z toho je tu dávna cirkevná tradícia sv. Antona Pustovníka. Podla vizitácie z roku 1222 bola údajne spolocná farnost Važca a Štrby, a tak možno predpokladat , že išlo o osadu Šoldovo. Neskôr po roku 1241 nasleduje oživovanie krajiny udelovaním donácií. Roku 1267 král Belo IV. dáva donáciu šlachticovi Bohumírovi na územie od Hybice po spišské hranice. Roku 1280 sa už Važec spomína ako obec. Pomenovanie je od rieky Váh. Donacná listina uvádza, že v týchto miestach sa nachádzalo Turie pole /Turapula/ lúka Východná /Vihadna/ a potok Važec /Wasuch, Wasech, Vanych/.Osadníci, obcania Važca neboli poddaní ale slobodníci. Dostali usadlost do dedicnej držby. Na cele obce stál dedicný richtár - šoltýs.

Ihned po založení obce si Važtania postavili kostol, ktorý bol pôvodne zasvätený sv. Antonovi Pustovníkovi. Ide o najstaršiu stavbu obce, podla tradície spojenú so šírením krestanskej kultúry pôvodnej velkomoravskej misie. V 15. storocí prechádzajú Liptovom husitské vojská na Spiš a tie vplývajú na obyvatelstvo. V roku 1545 celá obec prešla k reformácii. Dalšie roky boli poznamenané zápasom za rovnost, slobodu viery, proti poddanstvu. Tu zbíjal aj známy Juraj Jánošík – pri Bilanskej vode, na Hovaude a miestnych salašoch zas važecký zbojník Šablik. Po vyhlásení slobody vyznania tolerancným patentom Jozefa II. roku 1783 evanjelici za jeden rok postavili drevený kostol na Piesku, ktorý o sto rokov prebudovali na murovaný. V meruôsmych rokoch tu pôsobili miestny štúrovci ev. farár Michal Šoltýs a ev. ucitel Daniel Feriencik. Organizovali bohatú kultúrnu cinnost, zapojili sa do Slovenského povstania na cele s Hurbanom. Organizovali národné výstupy na Kriván. V cirkevnej škole sa vyucovalo v národnom duchu a tak obcania s nadšením prijali vznik CSR. Po oslobodení nastalo kultúrne vzkriesenie. Vznik cirkevných spolkov, založenie krojovanej skupiny, divadelného súboru, spevokolu, ktoré šírili kultúru doma aj v zahranicí. Roku 1921 do obce prichádza maliar Jan Hála i další kultúrni cinitelia. Cez tvorbu Jana Hálu a Karola Plicku sa Važec dostáva do povedomia národa. František Havránek sprístupnuje Važeckú jaskynu. Tragický den pre obec bol 17. júl 1931, kedy celá dedina lahla popolom. Mnoho rodín sa odstahovalo na Dolnú zem, do Ameriky za chlebom, za prácou. Ihned po ohni si Važtania postavili novú cirkevnú meštianskú školu i verejný vodovod. Vo vojnových rokoch sa celá obec zapojila do odboja. Podporovala partizánske oddiely, najmä oddiel Vysoké Tatry, ktorý za cas pôsobil vo Važeckej chate pri Troch studnickách. Obec Važec bola známa aj ako železniciarska obec. V roku 1947 bol zriadený TANAP.

SÉRIA HRANICE LIPTOVA

Liptov je jedným z najkrajších a pre turistov najzaujímavejších regiónov Slovenska. Zakladatel slovenskej turistiky a autor prvých slovenských turistických sprievodcov Miloš Janoška tento kraj, co sa týka prírodných krás, oznacil za najkrajší na Slovensku vo svojej knihe Krásy Liptova už v roku 1947. Liptov má rozlohu vyše 2 000 km2 a žije v nom približne 140 000 obyvatelov. Najvyšším bodom tohto krásneho kraja je Kriván vo Vysokých Tatrách (2 495 m.n.m.) a najnižším je hladina Váhu pri Kralovanoch (430 m.n.m.). Hospodárske a kultúrne centrá Liptova sú Ružomberok, Liptovský Mikuláš a Liptovský Hrádok. Skoro 50% celkovej plochy Liptova tvoria lesy. Vyviera tu množstvo kyseliek a teplých minerálnych pramenov hlavne v obciach Bešenová, Likavka, Kvacany, Žiar, Pribylina, Závažná Poruba, Liptovský Ján a inde. Tento región je známy aj liecebnými kúpelmi.

Oblast Liptova je bohatá na kultúrne pamiatky a je charakteristická svojráznou ludovou architektúrou a folklórom. Obklopujú ho najväcšie hory na Slovensku: Vysoké Tatry, Západné Tatry a Chocské vrchy na severe, Nízke Tatry na juhu, Velká Fatra na západe a Popradská kotlina na východe. Cez Liptov preteká Váh v dlžke 43,5 km a jeho prítok Belá. Nachádza sa tu známa priehrada Liptovská Mara. Okrem lyžovania a turistiky ponúka tento región aj menej tradicné športy, ako paragliding, rafting, jazdu na koni, speleoservis, vyhliadkové lety, horolezectvo, cyklistiku, polovníctvo, rybárstvo. Známe sú termálne kúpaliska v Bešenovej, Tatralandii pri Liptovskom Mikuláši a v Liptovskom Jáne. V zimnej sezóne sú vyhladávanými zimnými strediskami Demänovská dolina, Maliné, Jasná, Chopok, Bocká dolina, Jánska dolina. Na Liptove sa nachádzajú 3 sprístupnené najkrajšie jaskyne na území Slovenska.

SKRÝŠA

Súradnice vás dovedú na hranicu dvoch regiónov v krásnom podtatranskom prostredí, priamo ku cashe. Nárocnost je minimálna, stací sa len zohnút.

Pociatocný stav skrýše: Logbook, ceruzka. (viac sa nezmestí :) ...)

Additional Hints (Decrypt)

Cbq xberazv f znpubz...

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)