Skip to content

Pijte kávu! Mystery Cache

Hidden : 4/29/2009
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Pijte kávu!

 

 

Odkud pochází káva

Dejiny kávy se zacaly psát v Etiopii, odkud pochází divoký kávovník. Jeho potomek, kávovník arabský (Coffea arabica) je zdrojem dvou tretin dnešní svetové produkce kávy. Od kdy se zacíná káva pestovat, nelze zcela jednoznacne urcit. Pokud pomineme legendy, vetšina zdroju uvádí jako pocátek pestování kávy rok 575, kdy se káva zacala pestovat v Jemenu. V arabském meste Mokka vzniklo centrum pro obchod s kávou, které melo velký význam až do 15. století. V roce 1616 se Holandanum podarilo získat semena kávy nebo celé rostlinky, a tak káva opustila Arabský poloostrov a vydala se na cestu pres celý svet. Nejprve kávovník navštívil ostrovy Cejlon (dnes Srí Lanka), Sumatru a Jávu a pak se vydal do Evropy. Jeden mladý kávovník byl privezen z Jávy do Amsterodamu, kde se mu velmi dobre darilo. O kávu se zacali zajímat také Francouzi. Kávovníky byly v té dobe tak cenné, že každý, kdo by je nejak poškodil, podléhal trestu smrti.

 

 

Pokrtení kávy

 

Když káva v 17. století dorazila do Evropy, nekterí katolictí kneží ji oznacili za "Satanuv nápoj". Bylo to kvuli obavám, že by mohla káva nahradit víno, které, jak verili, bylo posveceno Kristem. Naštestí papežovi Klementu VIII káva zachutnala, a tak náboženské dilema vyrešil tím, že nechal kávu pokrtít.

 

 

 

Rozšírení kávy od 18. století až dodnes

 

V 18. století vznikly plantáže na Guayane, Kube a na Jamajce. Kávovník byl také prevezen z Francie na Martinik. Uvádí se, že Gabriel Mathieu de Clieu, který vezl na Martinik jednu sazenici kávovníku, se behem doby, kdy se lod dotala do bezvetrí a byl nedostatek sladké vody, delil o svuj prídel s touto rostlinkou. Mladý kávovník, který se v roce 1706 dostal z Jávy do Amsterdamu, a jeho potomek z botanické zahrady v Paríži jsou predky všech kávovníku pestovaných ve Strední a Jižní Americe. Gordon Wrigley k tomu napsal: "Genetický fond prumyslove pestovaného kávovníku arabského je tedy velmi malý." Dnes je svetová produkce kávy více než dostacující, ba dokonce nadmerná. Kvuli politice a kartelum mezi firmami je mnoho pestitelu kávy privádeno na mizinu.

 

 

 

Druhy kávy

 

Rostlin rodu Coffea existuje více než 6000 druhu. Nekteré jsou jen miniaturní keríky, jiné jsou až 12ti metrové stromy. Jako surová kávová zrna jsou oznacována semena nejméne 66 druhu. 98% svetové produkce kávy však pochází jen ze dvou druhu kávovníku. Z nich pochází káva Arabica (dve tretiny produkce) a Káva Robusta (jedna tretina produkce). Tretí druh plantážne pestovaného kávovníku - coffea Liberica - byste našli na malých plantážích v Malajsii a západní Africe. Nejrozšírenejší kávovník Arabica má velmi jemnou chut. Semena kávovníku Arabského obsahují méne než 1,5% kofeinu. Vetší kávovník Robusta dorustá výšky až 12 metru. Poskytuje velké výnosy a používá se obvykle pri výrobe instantní kávy. Má silne zemité a drsné aroma. Tyto dva kávovníky není možní krížit, protože kávovník Arabica obsahuje 44 chromozomu a kávovník Robusta pouze 22. Káva, která se zde prodává, tak je vždy smesí techto dvou nejrozšírenejších kávovníku. (i když je oznacena jako 100% Arabica). Brazilští vedci objevili nový genetický kmen kávy Arabica, který neobsahuje skoro žádný kofein. Znacná cást svetové populace dává prednost káve bez kofeinu, který se musel dosud z kávy odstranovat nákladným procesem. Tento proces také zbavuje kávu nekterých ingrediencí, které jí dodávají chut.

 

 

 

Kávovník

 

Kávovník je stále zelená kerovitá drevina rostoucí v tropickém pásmu. Patrí do druhu Rubiaceae, rodu Coffea . Do této skupiny patrí približne 80 druhu. Velikost kere je ruzná, od nízkých keru až po stromy dosahující výšky až 18 metru. Predstavme si obrovské, nekdy až nekolik metru vysoké stále zelené stromy a kere se syte zelenými listy a s plody, které tvarem pripomínají naše trešne. V dobe zrání mají i dost podobnou barvu. Pravlastí kávovníku je Etiopie, kde ho dodnes mužeme najít divoce rostoucí. V dalších oblastech sveta se pestuje "prumyslove" na plantážích. Pochopitelne, že u takto pestovaných kávovníku se jejich výška prizpusobuje daným potrebám a tak se pravidelným serezáváním udržují ve výšce kolem puldruhého metru. Kávovník zacíná plodit po 3-4 letech a plodí 20 až 30 let. Kávovníky Coffea arabica dávají 2-3 sklizne rocne, protože kávovník má zároven kvety, zelené i zralé plody. Z každého kere lze otrhat v prumeru asi 2-3 kilogramy plodu, což po zpracování predstavuje asi 500-750 g zralých zrn. Po následovném upražení tato zrna ztrácí asi 20% své hmotnosti. Kávovník se vetšinou pestuje na rozlehlých plantážích krytých vyšší vegetací. Pri príchodu deštu kere nádherne rozkvetou bílými kvety podobnými pomerancovníku. Kávovníkové kvety mají lahodne nahorklou vuni, pripomínající kvet jasmínu. Tato krása je však velice pomíjivá; za jeden až dva dny kvet odkvétá.

 

 

 

 

Jak se káva získává?

 

Sklizen kávy musí být velmi presne nacasovaná. Pokud se seberou nezralá nebo prezrálá zrna, muže to znacne ovlivnit chut kávy. Sklizen se provádí bud rucne nebo strojove. Ze zrnek kávy se odstraní pecka a pergamenový obal. Potom se zrnka kávy trídí a prebírají. Dále prichází na radu pražení kávy. Pri pražení dochází k mnoha složitým chemickým reakcím a káva postupne získá svou charakteristickou chut.

 

 

 

 

Mletí kávy

 

Pred samotnou prípravou kávy je treba ji umlít. Pro každý druh kávy je potreba jiný stupen namletí. Hrube namleté zrno je vhodné pro prekapávanou a filtrovanou kávu. Stredne namleté najde široké použití v kávovarech a prekapávacích s jemnými sítky. Jemne umletou kávu mužete nejcasteji použít k príprave espresa ci turecké kávy. Cerstve namletou kávu je dobré brzy spotrebovat, protože casem ztrácí svoje aroma. Pro zachování chuti si nemelte kávu na déle než týden. Pokud potrebujete udržet kávu déle cerstvou, uzavrete ji do neprodyšného obalu a umístete do lednice.

 

 

 

 

 

Vlastní príprava kávy

 

Pro prípravu kávy použijte cistou studenou vodu. Vodu privedte k varu a pak ji nechte chvilku vystydnout. Nezalévejte kávu vroucí vodou, voda by mela mít teplotu asi 82-87°C. Je-li to možné, pijte kávu ihned. Pred nalitím kávy do šálku nechte šálek trochu ohrát. Doba louhování by se mela pohybovat okolo 4 minut. Pokud kávu budete vylouhovat príliš dlouho, získá kyselou chut. K príprave kávy se využívají ruzné postupy. Kávu je možné pripravovat napríklad louhováním, sparením, zalitím nebo filtrováním.

 

 

 

Jak pripravit dobrou kávu?

 

- Namletou kávu spotrebujte do nekolika dní.

 

- Kávu nezalévejte vroucí vodou. Teplota vody by mela mít 82-87°C

 

- Pred nalitím kávy nechte šálek trochu prohrát.

 

 

 

 

Což takhle káva rozpustná?

 

Mnozí jsme zastánci klasického turka, ale zhruba pred 100 lety vyrostla klasice konkurence, neméne oblíbená-káva instantní. Instantní káva se vyrábí z pražené mleté kávy. Ta je uvarena a následuje odparení velkého podílu vody. Výsledkem je velmi koncentrovaná káva, která se dále zpracovává metodou sušení.

 

 

 

Metody výroby instantní kávy

 

Rozprašováním: kávový koncentrát se spolecne s horkým vzduchem vhání do vysoké veže. Voda se vyparí a zustává pouze prášek - sušený kávový extrakt. Tato technologie je rychlá a jednoduchá.

 

Mražením: kávový koncentrát se zmrazí na teplotu kolem -40°C, potom se rozemele, led je následne odstranen sublimací (odparením). Získáme tak kávu typicky krystalkovitého vzhledu. Tato metoda je nárocnejší a nákladnejší.

 

Obe metody mají za cíl jediné: maximální zachování aroma. Jako ušlechtilý mok se musí káva plnohodnotne vychutnat. A to znamená dát prednost kvalite pred kvantitou, at už je to káva dobre pražená mletá, prekapávaná nebo lehce rozpustná.

 

 

 

Káva a vaše zdraví

 

V soucasnosti je káva považována za obohacující nápoj, díky kterému se (po jeho konzumaci) cítíme sveží a v pohode. Kdo by tak odolal lahodnému moku a zároven povzbuzující bombe? Problémy nastávají tehdy, kdy zacneme mít vážné zdravotní potíže. Víte jaký pozitivní ci negativní vliv muže mít káva na vaše zdraví? Na každého jedince pusobí káva odlišným zpusobem. Je podstatné, jakou má clovek hmotnost, pohlaví a zda je z mladší nebo starší generace. Dalším duležitým aspektem je kvalita kávy, její obsah a jaké množství kávy vypijeme. Mezi nejznámejší složku, která ovlivnuje zdraví cloveka, patrí kofein, který muže ovlivnovat i naše chování. Cím více kofeinu, tím hure pro náš organismus. Proto bychom si meli pri výberu kávy dát záležet. Kvalitnejší káva zpravidla obsahuje méne kofeinu a je jemnejší. Nové výzkumy, které zkoumají vliv kávy na zdraví a berou v úvahu všechny její složky (nejen kofein), docházejí k pozitivnejšímu hodnocení. Káva patrne obsahuje další složky, které zmírnují negativní vliv kofeinu.

 

 

 

 

Vlivy kávy (zejména kofeinu) na zdraví

 

Negativní vlivy kávy: Riziko hrozí predevším u lidí, kterí konzumují více než ctyri šálky denne. U nekoho muže vyvolat poruchy trávení, rídnutí kostí, riziko akutního infarktu myokardu a srdecní arytmie. Na dlouhodobý vzestup krevního tlaku vliv pravdepodobne nemá – v soucasnosti se jednotlivé studie (ohledne této problematiky) neshodují. Pri tehotenství se doporucuje pití kávy omezit.

 

Pozitivní vlivy kávy: Povzbuzující a osvežující úcinky – lepší koncentrace, bystrejší myšlení a oddalování únavy. U vytrvalostních sportovcu zvyšuje výkonnost. Také pomáhá lidem trpícím astmatem – stimuluje obehový a respiracní systém.

 

V nekterých prípadech muže pri nedostatku kofeinu dojít k abstinencním príznakum: ospalost, únava, nervozita a náladovost, které se po nekolika dnech vytratí.

 

Doporucení pro zdravé pití kávy:

- Nepijte denne více než 4 šálky kávy

- Nevypestujte si na kávu závislost.

- Pokud pocítíte abstinencní príznaky, dejte si pauzu a prekonejte je.

- Pijte jen kvalitní, jemne umletou kávu.

- Venujte pozornost príprave kávy. Filtrovaná káva nebo presso má méne kofeinu než „ceský turek“

- Pokud trpíte zažívacími problémy, gastritidou nebo vysokým krevním tlakem, kávu si radeji odreknete.

 

Záverem si ješte pripomenme složení zelené kávy

- 2,5 % kofein
- 10 % kyselin
- 30-40% sacharidy
- 13 % bílkoviny
- 10-15 % tuky
- 10-14% vody
- 4% minerálních látek (K,Ca,P,Fe,Mg)

 

A ješte neco málo o kofeinu

Kofein je z tela vyloucen za asi 5-6 hodin. Smrtelná dávka odpovídá vypití cca 100 šálku silné kávy za sebou, nebo požitím 10 g cistého kofeinu.

 

Cache

Na výchozích souradnicích keš necekane nenajdete, je zde pouze jedna z mnoha plzenských kaváren. Souradnice umístení finále jsou kdesi v listingu… Keška je klasická krabicka Lock & Lock velikosti small, úvodním obsahem je „kinder smetí“, logbook, tužka, orezávátko, náš první Travel Bug a Geo Coin + 3 CWG EP-CZ. Prejeme úspešné luštení i lov!

POZOR - DNE 20. ÚNORA 2024 BYLA Z DŮVODU BUJÍCÍ VEGETACE FINÁLKA KOUSEK PŘESUNUTA. VYPOČTENÉ SOUŘADNICE TEDY POTŘEBUJÍ DROBNOU KOREKCI, A SICE: N - ODEČÍST 004, E - PŘIČÍST 068.

Additional Hints (Decrypt)

[Sifra]: FNZHRY ANEHOL [Finale]: CBQ ORGBARZ ANQ ORGBARZ

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)