Skip to content

Hrobka Bukuvku Traditional Geocache

This cache has been archived.

holas.p: Po odstěhování z rodného městečka jsem kešku, bohužel, velmi zanedbával. Z tohoto důvodu archivuji. Omlouvám se

More
Hidden : 2/16/2009
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Poklidná keška na okraji Postrelmova s trochou historie :)

Hrobka Bukuvku z Bukuvky

Nejcennejší památkou Postrelmova je rodinná hrobka vladyku z Bukuvky. Byla postavena v roce 1592 Zikmundem Bukuvkou z Bukuvky. Objekt stojí naproti postrelmovskému kostelu sv. Matouše. Je to prostá stavba centrálního ctvercového pudorysu zakoncená rímsou a stanovou stríškou. Portál je bohate zdobený tesanými reliéfy a kovanou mríží. Pod podlahou najdeme kryptu s valenou klenbou, ve které jsou umísteny ctyri rakve s mumiemi Zikmunda Bukuvky a jeho manželky, neidentifikované dívky a Zikmundova synovce Bernarda.


Bukuvkové z Bukuvky

Puvod:
Obec Bukuvka (dnešní název - Bukovka) se nachází 4 km západne od mesta Lázne Bohdanec, smerem na Chlumec nad Cidlinou. Obec Bukovka a místní cást Habrinka tvorí spolu územní celek. Kolem roku 1465 koupili vladykové z Bukuvky další tvrz „Jilovka“ s prilehlým rybníkem Skríní. Drevená tvrz, východne od tvrze Bukovské, obklopená rybníky Jilovka a Skríní byla prístupná jen po dreveném moste. Roku 1437 koupili Bukuvkové osadu Habrinku, která patrila klášteru Opatovskému. V druhé polovine 15. století ale již ves i tvrz vlastnili Bukovští z Hustíran.

Nejvýznamnejší clenové
Za predky rodu je považováno pet bratru – Rohovlad, Bohunek, Beneš, Mikuláš a Jan, kterí vlastnili nejen rodnou Bukuvku, ale i nedalekou Belou.

* Jedním z prvních známých byl Matyáš z Bukuvky, který vstoupil do príbuzenství s významnými a mocnými rody tehdejší doby. Jeho manželka Klára pocházela z rodu slavného husitského hejtmana Diviše z Miletínka a jeho druhou manželkou byla Katerina ze Žerotína.

* Ctibor Bukuvka z Bukuvky se koncem 15. století dostal do služeb Viléma z Pernštejna a ve službách tohoto vlivného clena panského stavu otevrel rodu Bukuvku cestu k zámožnosti. Jeho synové se na Morave postupne zabydleli a zacali se oficiálne psát Bukuvkové z Bukuvky. První známý údaj o jejich pobytu na Morave je z konce 15. století, a tím je zmínka o Janu Sezimu z Bukuvky (1480-1486). Moravská odnož brzy zastínila vetev ceskou (ceská vetev vymrela pocátkem 16. století).

* Vzestup moravské vetve vyvrcholil za Petra Bukuvky z Bukuvky a na Cervené Lhote (†1571), který v r. 1559 zakoupil ves Tremešek u Šumperka se statkem. Nejvíce ale prispel k vehlasu rodu predevším humanisticky vzdelaný šlechtic Jan Bukuvka z Bukuvky (1587-1617), který dedictvím po otci získal panství Tremešek a zdejší tvrz prestavel na renesancní zámek. Zanedlouho nato prikoupil panství Ivanovice na Hané a i zde pozdeji byla provedena prestavba tvrze na renesancní zámek. Postupne vlastnictví rozšíril o vsi Chromec, Studénku (dnes Dolní Studénky), Hrabišín, Bohutín apod.

* Porážka stavovského povstání v r. 1620, prestože byli evangelíci, se jich nedotkla ani na majetku ani na lidech. R. 1719 byli Bukuvkové povýšeni do panského stavu. Rada clenu rodu zastávala vysoké funkce.

* Karel Zikmund z Bukuvky(1761-1840) se stal guberniálním radou a byl krajským hejtmanem olomouckým a brnenským krajským hejtmanem a presidentem komise pro danové provizorium na Morave a ve Slezsku.

* Císarský tajný rada a prvním prezidentem nove zrízeného zemského soudu na Morave a ve Slezsku Jan Nepomuk Zikmund z Bukuvky získal za své služby v r. 1800 hrabecí titul v rakouských dedicných zemích s právem dedicným.

Erb:

Erb Bukuvku z portálu zámku v Tremešku

Nevšední erb nosili Bukuvkové už od nejstarších dob. Puvodní erb meli ale jejich predkové v Cechách v 15. století v podobe dvou beraních rohu obtocených kolem hole. Moravští clenové rodu meli už jen stocené a dvakrát prekrížené stríbrné rohy v cerveném poli. Krásné renesancní erby Bukuvku jsou vytesány na hrobce v Postrelmove (z roku 1592) a také na portálu zámku v Tremešku z roku 1587. Pri povýšení do panského stavu roku 1719 zustal znak nezmenen, teprve pri udelení hrabecího titulu roku 1800 byli pridáni jako štítonoši dva zlatí lvi.

Sídla a panství v držení
Renesancní hrobka Bukuvku z Bukuvky v Postrelmove

* Zámek Chudobín - Na prelomu 16. a 17. století, mimo jiných majitelu i za Bukuvku z Bukuvky byl objekt výrazne prestaven a zacal se podobat jednoduchému renesancnímu zámku.
* Zámek Tremešek - Roku 1559 postoupil Karel mladší ze Žerotína tremešské panství panu Petru Bukuvkovi z Bukuvky a na Cervené Lhote. Jan Bukuvka z Bukuvky, syn pana Petra, pristoupil v osmdesátých letech 16. století ke stavbe tremešského rodového sídla – renesancního zámku, který byl dostaven roku 1587. Bukuvkové drželi Tremešek až do poloviny 17. století. Na kostelní zdi jsou umísteny renesancní náhrobní kameny rodu Bukuvku z Bukuvky pocházející z roku 1592.
* Ivanovice na Hané (zámek) – Od r. 1596 se majiteli stali Bukuvkové z Bukuvky. Jan Bukuvka z Bukuvky (†1611) objekt prestavel na pozdne renesancní zámek s hranolovou veží a arkádami v cestném nádvorí.
* Horní Bojanovice (zámek) se statkem – teprve ve druhé polovine 18. století získává panství Jan Zikmund Bukuvka z Bukuvky a staví na konci vsi jednoposchodový empírový zámek s veží.
* Žádlovice (zámek) – Puvodne renesancní tvrz postavili v polovine 16. století Podstatští z Prusinovic. Za tricetileté války byla poškozena a v roce 1643 již pustá. V letech 1679 - 1705 ji Bukuvkové z Bukuvky prestaveli v barokní zámek.
* Cervená Lhota (tvrz) – postavená nekdy po r. 1507 a od r. 1558 poprvé pripomínaná v zemských deskách ve prospech Bukuvku z Bukuvky. V roce 1695 ji koupili Hodicové.
* Chromec (tvrz) – kolem roku 1586 ji vlastnil Zikmund Bukuvka vcetne chromecského statku se vsí Bohutín. Tou dobou byla sídlem Bukuvku. Tvrz vybudovaly v 70. letech 16. století zemané z Kolšova. K panství patrila rovnež od r. 1592 -1612 rodinná hrobka v Postrelmove.
* Studená Loucka (tvrz) se statkem ji vlastnil od r. 1694 Jan Bukuvka z Bukuvky tou dobou i držitel Žádlovického panství. V roce 1730 za Petra Antonína Bukuvka z Bukuvky je tvrz jako ješte stojící zminována naposledy.
* Kolšov (dolní tvrz) vc. dolní cásti vsi – na prelomu 16. a 17. století byl jejím majitelem spolu s Tremeškem a Chromcí Zikmund Bukuvka z Bukuvky do r. 1633.
* Paclavice (zámek) - v roce 1612 získává do majetku ves s tvrzí Jan Bukuvka z Bukuvky a prebudovává tvrz v renesancní zámek. Tricetiletou válkou zdevastované panství získávají v r. 1678 Chorynští z Ledské.

A zajímavost nakonec
Podle tohoto rodu se jmenuje skautské stredisko - Junák Bukuvka Postrelmov :)

 

Doneste si vlastní tužku!!! A prosím vracejte keš co nejpresneji. Díky.Dále NENÍ potreba nic rozkopávat, otácet, prehrabovat, vylézat a nicit ;) Tak to nedelejte a budte k této památce ohleduplní.

Additional Hints (Decrypt)

Xrš wr an xbinaýpu qireí m qehué fgenal

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)