Skip to content

Hrobka Chotku z Chotkova a Vojnina Traditional Geocache

This cache has been archived.

DarkLord Reviewer: Archivace listingu keše

DarkLord Reviewer

More
Hidden : 2/9/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jednoduchá drive-in keš u Chotkovy hrobky, která připomíná zásluhy Karla Chotka o rozvoj mnoha českých oblastí a zvlášť Prahy. Muže být i zajímavou historickou zastávkou na putování zdejší cyklostezkou.

Simple drive-in cache placed near Chotek´s crypt, which reminds us of Chotek's accomplishments in development of many czech places especially Prague. It could also be an interesting stop on the local cycle track.


Hrobka Chotků z Chotkova a Vojnína


Karel hrabě Chotek z Chotkova a Vojnína se narodil v červenci 1783 ve Vídni jako pátý z osmi synů. Chotkové, ač žili ve Vídni, byli starým českým rodem. Karel vystudoval práva na universitách v Praze a ve Vídni a nastoupil do státních služeb. Začal roku 1803 jako úředník pri pražském guberniu a stoupal vzhůru. Zastával pozice krajského hejtmana v Hranicích na Morave, guberniálního rady v Brne a krajského hejtmana v Přerove - to byl rok 1812. Jenže přišla válka - jedna z řady napoleonských. Karel Chotek narukoval a v roce 1815 se účastnil italského tažení. Po válce v Itálii zůstal a po něm tam zůstala i řada památek - například vodovody v Istrii nebo pravidelná paroplavba mezi Terstem a Benátkami. On to byl vůbec velký příznivec všeho moderního a pokrokového.
Ve státní službě se ještě dvakrát stěhoval - roku 1818 do Innsbrucku a v roce 1824 do Vídně. Kdybychom to měli vzít abecedně, obohatil tato města například o hvězdárnu, muzeum, spořitelnu, ústav pro chudé a vysokou školu.
V roce 1826 přichází Chotek do Prahy - a to jako nejvyšší pražský purkrabí, což znamenalo, že stál v čele pražského gubernia, zemského sněmu a stavovského zemského výboru. Jedním z jeho prvních kroků bylo, že se spolu se syny začal učit český jazyk. Najal si učitele - hledal někoho lepšího... a našel - Františka Palackého.
Ale především - pilně se snažil zaostalou provinční Prahu a vůbec celé Čechy pozvednout. Takže jen telegraficky: vylepšení silničního spojení mezi Prahou a Vídní, výstavba druhého mostu přes Vltavu v Praze, řetězových mostu v Jaromeři, Žatci a Strakonicích, vybudování koňské dráhy České Budějovice-Linec, kanalizace v Praze, první kamenné nábřeží v Praze, přemena úzkých ulic na široké bulváry, třeba v Praze na Příkopech, vznik ovocnářských škol, zavedení trhu na vlnu v Praze a Plzni, zřizování sociálních ústavů, oprava Karlštejna...
Karel hrabě Chotek odešel z úřadu v roce 1843. Kam se vydal? No přece do krásné krajiny, kde řeka v nádherném kaňonu protéká úrodnou zemí, plnou nekonečných sadů a vinic. Už dva roky před odchodem na penzi si Karel Chotek za 170 tisíc zlatých koupil panství Velké Březno. Součástí panství byl i přízemní zámek. Ten představám hraběte o příjemně stráveném podzimu života neodpovídal, a tak si nechal v letech 1843 až 1845 postavit ve stylu pozdního rakouského empíru nový.

Hraběte Karla Chotka se ale sluší připomenout si i z jiného důvodu. Byl to on, kdo patrně jako první na světě odeslal novoročenku, chcete-li "péefku". V roce 1827 přišel s nápadem, jak si odlehčit od společenských povinností. Tehdy bylo zvykem na Nový rok přijímat i vykonávat zdvořilostní návštevy. Počet návštev ale rostl a stávaly se obtížnými. Chotek místo návštěv zacal rozesílat takzvané omluvenky. První omluvenky si nechal vyrobit u ředitele pražské kreslířské akademie Josefa Berglera. Speciální gratulacní lístky ozdobené Berglerovými obrázky pak svým příbuzným a známým rozesílal hrabě Chotek poštou. Byly to zřejme vůbec první novoročenky, které kdy pošty doručily.


Keš se nachází u cihlové novogotické hrobky, kterou pro Karla Chotka nechala postavit jeho manželka, hraběnka Marie Chotková. Hrobka pak sloužila jako pohřebište dalších velkobřezenských Chotků. Stojí v severním cípu bývalého hřbitova nad vysokým srázem k pravému břehu Labe vedle kostela sv. Václava. Centrální stavba je z cihlového zdiva s tesanými kamennými články. Všechny stěny vrcholí trojúhelnými štíty s fiálami. Stanová střecha je osazena velkou měděnou kytkou gotických tvarů. Vnitrní prostor je sklenut devíti poli křížové klenby na čtyřech kamenných válcových sloupech.

Bohužel veškeré vnitřní vybavení, stejně jako rakve a ostatky, bylo zničeno při plundrování hrobky během poválečného rabování pohraničí.
Smutný to kontrast k významu a zásluhám tohoto člověka!



Earl Karel Chotek, born in 1783 was a very smart and up-to-date prague´s burgrave thank to whom Prague and the whole Czech countries prospered. For example he improved the railway from Prague to Wien, built the second bridge over Vltava in Prague, chain bridges in Jaromer, Žatec and Strakonice, helped with construction of horsecar Ceské Budejovice - Linz, built the Prague´s sewerage, changed narrow streets to wide boulevards (e.g. Na Príkopech), restored Karlštejn...

Retiring, he bought the manor of Velké Brezno, but he wasn´t satisfied with the manor house so between 1843 and 1845 he built the new one in late empire style.

Cache is situated near the brick crypt, built in Gothic revival, which was constructed for Karel Chotek by his wife, countess Marie Chotková. The crypt used to be a burial-place for many members of Chotek family. It is placed in the north corner of an old cemetery beyond the cliff of the right bank of Labe near Saint Wenceslas´s church.

Unfortunately the coffins with remains were damaged because of plunder after the second world war.
What a sad contrast of the importance and accomplishments of such a great man!


Number of visits
(filtrovány opakované prístupy)

Countries of Visitors



Additional Hints (Decrypt)

zlfv qven zbhfr ubyr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)