Skip to content

Pstruhový revír Traditional Geocache

This cache has been archived.

Moravian Reviewer: Archivace listingu keše<br /><br />
<b>Moravian Reviewer - Reviewer pro Moravskoslezský a Olomoucký kraj</b>

More
Hidden : 12/27/2008
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Ahoj,

Místo kde je keška umístena se nachází u pstruhového revíru moravského rybárského svazu (MRK), místní organizace Prostejov. Revír má císlo 463023 HLOUCELA 1P a sahá od hráze Plumlovské prehrady až k ústí Hloucele do Romže u koupalište ve Vrahovicích. Revír je 9km dlouhý a má rozlohu cca 3ha.



Nebylo tomu však tak vždy. Totiž že Hloucela nebyla pstruhovým revírem vždy. Tím se stala až po sametové revoluci. V dobe predrevolucní s nejvetší pravdepodobností jako tok nepatrila do pusobnosti rybárského svazu a rybolov na rícce nebyl regulován. V praxi to pak vypadalo kolem roku 1985 tak, že brehy rícky byly lemovány spoustou detí (a o populacní explozi sedmdesátých let asi nelze pochybovat) které se snažily na lepší ci horší náciní jelce ulovit. Ano jelec byla tenkrát TA ryba za kterou se deti na Hloucel hrnuly. Jmenovite Jelec Tloušt. Ze svého detství si pamatuji na Hlouceli úlovky kolem 43cm. Pravda tech bylo za tech x let na prstech jedné ruky, ale byly tu.

Tloušt je rozšíren po celé Evrope s výjimkou severní Skandinávie, Skotska a Irska. Je velmi prizpusobivý. Jsou známi prípady kdy se po úniku jedovatých látek do rek a následným vymizením veškerého života v rece objevili tloušti jako první ryby.



Tloušt je typickou stanovištní rybou. Mladé ryby žijí v hejnech cítajících desítky kusu. Starší ryby jsou vetšinou schované v úkrytech a cíhají až poplave kolem neco k snedku. Na jednom míste je vetšinou nekolik kusu a pokud se vetší jelci na daném míste vyskytují mužeme si být jisti, že nekde v blízkosti jsou i jelci menší. Je typickým všežravcem. Živý se predevším hmyzem, jeho larvami, zooplanktonem, vetší kusy také rybkami ale i odpadky, spadaným ovocem - jablka, trešne, také žábami a hlodavci. V našich podmínkách se dožívá i do dvaceti let, jsou však známi i úlovky pres dvacet let staré! U nás dorustá maximální délky kolem 60 cm, ale lze nalézt zmínky o rybách presahující hranici 70 cm a váhy až 6 kg! V Hlouceli samozrejme takových velikostí dosáhnout nemuže z duvodu nedostatku prostoru.

Avšak krome Tloušte tu tenkrát byly i další druhy. Pokud bych zacal od nejpocetneji zastoupených tak je treba zmínit Strevli Potocní. Tento druh se v Hlouceli v dobách pred Sametovou revolucí vyskytoval, a nebojím se to ríci, v tisících jedincích. Malá, asi 6 cm velká ryba. V dobe trení jsou samci pestre duhove zbarveni s výraznou pohlavní vyrážkou na horní celisti. Z nejakého duvodu se této malé rybce ríkalo „Horácek“.



Faktem je, že na to, že jde dnes o rybku z cerveného seznamu která na Hlouceli nelze spatrit se s ní pri chycení tenkrát zacházelo prímo macešsky a Horácek bylo synonymum pro lehce ulovitelnou rybku která se vrhá na samotný hácek, je jí všude nadbytek a budí spíš posmech. Latiníci by rekli:“tempora mutantur“. Dnes je totiž vše jinak.

V hlouceli bylo tenkrát spousta raku. Mluvíme o roce 1990. Já sám jsem jich na 2km dlouhém úseku toku od místa kde je keška umístena po most ulice „Pod Kosírem“ (pro kacery je možná známejší tento most tím, že je zde umístena keška „vila Anastázie Neherové“) nasbíral 200. Dnes je bohužel skutecnost úplne jiná.

Byl zde Piskor pruhovaný, Mrenka Mramorovaná, Okoun rícní, Hrouzek obecný, Plotice a cejn (tyto byly však vzácné a jejich ulovení se mezi námi detmi velmi cenilo). Když byla Hloucela rozvodnená a stavidlem v plumlovské prehrade „neco“ uteklo, nechaly se v Hlouceli ulovit i celkem zajímavé exempláre. Sám jsem byl svedkem toho když z míst kde je keška umístena byla z Hloucely vytažena štika 50 cm a úhor 80 cm. Nedaleko pak kapr 35 cm (i když ten byl znacne domlácený protože úzkost toku mu zrejme nevyhovovala a doplavat tech 7 rícních kilometru z Plumlovské prehrady až do míst kde je keška umístena muselo být skoro peklo). Videl jsem zde Ondatru, vydru, dokonce cápa cerného.

Byly to idylické casy. Krásný detství.

Po revoluci prišla premena toku na pstruhový revír. To znamenalo projití toku s elektrickým agregátem a vyndání „všeho“ co by mohlo pstruhum škodit a požrat je než dosáhnou dospelosti. Hlavne tedy tloušte a okouny.

Dnes je v Hlouceli Pstruhu relativne dost. Také je zde hojne zastoupen Lipan Podhorní. Spoustu druhu zmizelo, mezi jinými onen Horácek a brouk Chrostík, jehož larvám se zde prezdívalo „živé drevo“ pro tuhou schránku postavenou z kousku drívek a klacíku.



Já sám mám na Hloucelu nádherné vzpomínky. Prožil jsem zde nejkrásnejší detství na svete a díky této vode jsem se v dospelosti stal rybárem. Bylo to tu nádherné a až budete u kešky stát vezte že pred dvaceti lety v rícce pulzoval život. Stacilo jen tiše sednout na breh a pozorovat. I když možná stejne jako dnes.



Štastný lov jak rybárum, tak kacerum,

Pipimaus

Pipimaus jakožto majitel Cache: Rád bych zde rekl toto:
Vlastní obsah kešky je ukryt v hermeticky uzavrené nádobce a ta potom v igelitovém sácku. Do této chvíle (2/5/2010) našlo kešku 455 kaceru a hermeticky uzavrená nádobka z TESCA byla už dvakrát ukradena. Tito dva Kaceri peclive presypali obsah do pytlíku a nádobku v hodnote závratných 36 CZK odnesli.

Zjištení:

1) Jsem zdešen že Kaceri neco takového vubec udelali a dokonce že dva nezávisle na sobe (poprvé se to stalo pri asi 200 nálezech a podruhé pri cca 400 nálezech
2) 2/455=0.004... z toho vyplývá že 4 kaceri z ticíce jsou zlodeji
3) Necht temto dvema kacerum do týdne upadne noha a jejich deti se promení v pavouka a nebudou moct vylízt z vany

howgh...tak dí Pipimaus

P.S. jdu do TESCA pro novou nádobku, ale budu v PV až 15.5. tak do té doby vydržte s igelitákem


P.S. Napište prosím do logu zda jste videli kohouta a jestli Vám pomohl s nalezením.

Dekuji, Pipi


Poznámka:
Prosime vas nezatezujte nase cache zbytecnym odpadem. Pravidla geocachingu jsou jednoduchá: Najde-li cacher cache, muže si z její obsahu neco odnést, avšak pouze pokud tam také sám protihodnotou neco vhodného vloží. Nepovažuje se za vhodné vkládat veci poškozené nebo prespríliš opotrebené a už vubec ne výmenou za nové. Dále není dovoleno vkládat jídlo (možnost poškození nádoby hlodavci), zapalovace, sirky, nože, spreje (prevence proti ohrožení detí v prípade náhodného nalezení keše). Nevkládáme vyložený brak bez estetické hodnoty. I napr. oznacené jízdenky, pivní tácky, prošlé vstupenky, kameny z okolí keše, veci organického puvodu (fauna a flora z okolí keše) a podobné „suvenýry“ jsou pro další nálezce bezcenné a jen zbytecne zabírají místo. Proto jejich vkládání do keše nebo dokonce výmena za veci vhodné není považována za fér výmenu.

Additional Hints (Decrypt)

Uybhpry išr šcngaé fzlwr, xbubhg arzý gh žvwr, gnx fgbwvf-yv h Uybhpryr, enq arob arirfryr, f Xbubhgrz qb fzreh uyrqvf, xrfxn wr iyrib, hm ivf?, ifnx xqb xbubhgn anwvg arzhmr, genpxnoyr "zrqivqrx wrmvfrx" cbzhmr. ...n arob gb cebfgr mxhfí orm arub...? :-)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)