Skip to content

Oderberg-Annaberg Bahn Jubileum Multi-cache

Hidden : 11/21/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

[CZ] Malá multi cache k oslave 160-leteho jubilea zeleznicniho spojeni Rakouska a Pruska
[EN] Short multi cache celebrating the 160 years jubileum of railway connection between Austria and Prussia

Oderberg - Annaberg Bahn Jubileum

Úvod

Tato krátká multi cache vas vezme na maly vylet po prvnim zeleznicnim spojeni Rakouska a Pruska - mezi mesty Annaberg a Oderberg. Ze tapete, odkud kam se mate vydat? Ze Rakousko je odsud daleko, Nemecko jeste dal a Prusko davno neexistuje?

Nebojte - ta projizdka je dlouha jen par kilometru, a jen jedna zastavka vlaku. Obcanku (nebo pas) byste ale na tu cestu meli mit s sebou. Do roku 1742, tedy nez Marie Terezie prohrala vetsi cast Slezska ve prospech Pruska, patrily obe mista, ktera navstivite, do jednoho mesta - tedy spise jednoho panstvi. A to panstvi bohuminskeho. Rokem 1742 vsak Bohumin (nemecky Oderberg) a obec Chalupki (nemecky Annaberg) zustaly na opacnych stranach hranice. Tehdy Rakouska a Pruska, dnes Ceska a Polska. Prestoze obe zeme spolu obcas valcily, rozhodne se neuzavrely cestovani lidi ani vzajemnemu obchodu. A tak brzy pote, co v Rakousku zacaly jezdit vubec prvni vlaky, prislo na radu i spojeni techto dvou statu. Mala cesta do zeleznicni historie muze zacit...

160 let dobrodruznych osudu trati Bohumin - Chalupki

Abyste meli predstavu o tom, co vse prozila dnes ponekud ospale vyhlizejici trat, nekolik zajimavych informaci inspirovanych webem www.parostroj.net:

Oderberg - Der Bahnhof

Dne 4.brezna 1835 vydal císar Ferdinand I., zvaný "Dobrotivý" privilegium pro bankovní dum S.M.Rotschilda na stavbu železnice mezi Vídní a Bochnií na padesát let. Byla vytvorena akciová spolecnost a císarským rozhodnutím ze dne 9. dubna 1836 byl nový podnik nazván "Kaiser Ferdinand Nordbahn" (Severní dráha císare Ferdinanda) neboli zkrácene KFNB. Po zprovoznení úseku Prerov Lipník 15. srpna 1842 byla v dusledku hospodárské krize a podhodnocení nákladu na stavbu "železné dráhy" stavba prerušena. Spolecnost KFNB jednala se státem o prodloužení závazku z clánku 12 udeleného privilegia, kde bylo stanoveno vybudovat celou trat do deseti let. Mezitím na Pruské strane byl v roce 1845 zahájen provoz na Hornoslezské dráze prince Viléma z Berlína do Opole (Oppeln). Dne 9.brezna 1846 byla podepsána mezistátní smlouva mezi rakouskou a pruskou vládou o propojení obou železnic v rakouském pohranicním meste Bohumíne (Oderberg).

1. kvetna 1847 prijel do Bohumína první vlak KFNB. Ve stejný den byl zahájen na pruské strane provozu na úseku Ratibor - Annaberg (Ratibor-Chalupki). Vlak KFNB prijel na nádraží, které díky emocím mestských radních (kterí se báli té podivné funící novoty na kolejích) bylo postaveno tri kilometry za mestem na katastru obce Šunychl. Kolem nádraží zacala vyrustat nová osada nejdríve s oznacením Šunychl-Bohumín nádraží, posléze Nový Bohumín nyní Bohumín. Puvodní mesto Bohumín je nyní oznacováno jako Starý Bohumín. A hned roku 1848 bylo zprovozneno i samotne spojeni mezi Bohuminem a Chalupkami (Oderberg a Annaberg), tedy vubec prvni takove spojeni mezi Rakouskem a Pruskem.

Pikantni je na tom ovsem skutecnost, ze první vlak na jubilující trat vyrazil 1. zárí 1848, ale zavezl své pasažéry pouze k Odre, kde museli na prichystaných pramicích prekonat reku, aby na protejším brehu nasedli do soupravy pruské a pokracovali ve své ceste vlakem. Toto nespolehlivé, na pocasí závislé spojení existovalo do 3. zárí 1849, kdy byl pres Odru otevren železnicní most.

Most pres veskere peripetie stale stoji a tak i vy se muzete vydat cestu bez toho, abyste spolehali na pramicku prevoznika :)   Proc je tedy tato kes oznacena jako jubilejní? Jubilea jsou vlastne dve:

- V roce 2008: 160 let od pocatku zeleznicni dopravy mezi Rakouskem a Pruskem, ovsem s ponekud nekomfortnim prevozem pasazeru pres Odru na pramicich
- V roce 2009: 160 let zeleznicni dopravy mezi Rakouskem a Pruskem - tedy vcetne zprovozneni prvniho zeleznicniho mostu pres reku Odru

...a draha s tak dlouhou historii urcite stoji za blizsi prozkoumani:


Stage 1


A zacneme u prakticky nejstarsi budovy v Novem Bohumine, coz je, pokud jste pozorne cetli, budova nádrazí. Postavena byla uz v dobach privedeni prvni trati do Bohumina, pak nekolikrat dostavena a prestavena. Na tehdejsi dobu velkoryse pojata budova je dnes kulturni pamatkou. Nadrazi diky sve strategicke poloze jakozto zeleznicniho uzlu a hranicni stanice melo take nelehky osud, de facto kazda valka se na nem nejak podepsala - pocinaje pruskou-rakouskou valkou v roce 1866, kdy Prusove znicili a/nebo odvezli velkou cast technickeho zarizeni a konce 2. svetovou valkou, kdy nadrazi neuniklo spojeneckym naletum. Pres dalsi rany osudu (napr. zriceni jednoho kridla budovy pri rekonstrukci v roce 1994, ci velka povoden roku 1997, ktera taky udelala sve) je nadrazi dnes v dobrem stavu - a to jak budova, tak kolejiste, kde probehla uz rekonstrukce v ramci vystavby zeleznicniho koridoru.

Uvodni souradnice vas zavedou prave primo pred nadrazi v Bohumine. Tady se dobre rozhlednete a jiste rychle naleznete pred nadrazim informacni tabule o Bohumine a mistnim vlakovem a tramvajovem provozu. Na nich snadno naleznete nekolik informaci o vzniku jednotlivych casti mesta:

- Stavba prvního nádraží v Bohumíně proběhla v roce ABCD
- Definitivní ukončení provozu tramvají v Bohumíně nastalo roku EFGH
- Počet výhyben na úzkokolejných tramvajových tratích na Karvinsku a Ostravsku IJ
- Provoz tramvají (v prvních měsících koňmi tažených) v Bohumíně začal roku KLMN

---

Druhou stage pak naleznete na souradnicich:
N 49 II.INH
E 018 EB.DAI

Nadrazi Bohumin - 2008 Nadrazi Bohumin - 1972
Najdete dva rozdíly? :-)
Nadrazi Bohumin - 2008 Nadrazi Bohumin - 1972

A muzete se vydat na cestu - mate tri moznosti:
- vlakem: pro ty, kdo chteji prozkoumat trat zblizka, je toto jiste nejvhodnejsi varianta, schudna v zime i v lete. S rodinou i bez. Mrknete na jizdni rad na spojeni tam i zpet, kupte si zpatecni listek a muzete vyrazit
- autem: da se jednoduse dojet na vsechny stage, vcetne parkovani
- na kole: pochopitelne varianta spise na hezke jarni/letni pocasi, ale v okoli vede spousta cyklostezek a muzete tuhle multinu spojit i s dalsimi kesovymi ulovky

Co po ceste uvidite?

- Unikatni pechotni srub MO-S-5 "Na trati"

Jedna z pamatek na ceskou "Maginotovu" linii vybudovanou v roce 1938. Jedinecnost teto pevnosti je zejmena v tom, ze ma dve casti, ktere puvodne staly na dvou stranach zelecnicni trati a byly spojeny tunelem. Diky stavbe dale zminovane dalnice, vsak bylo nutne prelozit i trat a puvodne se mel i bunkr odstranit. Diky usili mistnich nadsencu se nakonec podarilo bunkr zachovat, avsak uz pres nej nevede trat, ktera je umistena o nekolik desitek metru dale, ale silnice. Unikatni zachranna akce vedla k tomu, ze bunkr zvany "Na trati" je vlastne "na silnici".

- Konec dalnice D47 (budouci D1)

Veledilo dalnice na Ostravu a dale na Polsko, na ktere musel tento kraj opravdu hodne dlouho cekat konci aktualne prave u zeleznicniho mostu na trati Bohumin - Chalupki. Stavba cile pokracuje a za par let pojedeme tudy po dalnici treba az k Baltu :) Jeji stavbu na polske strane muzete pozorovat z nekolik kilometru vzdalene kese "Strazni vez"

Tady konci dalnice
...ale vlaky jedou dale
Pechotni srub MO-S-5 - Na trati
nebo na silnici? :)
Dalnice D47 Pechotni srub MO-5 Na trati

- Železniční most s pohnutou historií

Již zminovaný most z roku 1849 ve své puvodní podobe vydržel do roku 1866. 23. cervna 1866 pronikli pruští vojáci vlakem do nádraží Bohumín a most vyhodili do povetrí v rámci vojenských operací Prusko-Rakouské války. Rakousko ocekávalo hlavní nápor pruských sil ve východních Cechách a zde bylo zaskoceno zcela necekane, vcetne prekvapení z dobre organizovaných pruských železnicních oddílu. Mimo znicení mostu pres Odru neuniklo nicení i drážní zarízení ve stanici Bohumín. Pruská armáda se nakonec zastavila daleko jižneji a po uzavrení prímerí 26. cervence téhož roku zustaly pruské oddíly na mnohých místech až do ledna roku 1867. V srpnu 1867 byl most pres Odru opet uveden do provozu.
Pocátkem tohoto století nejduležitejší cást jubilujícího úseku prestala vyhovovat nárokum provozu a 28. kvetna 1909 byl zahájen provoz na druhém koleji vcetne nového mostu. Ani toto zabezpecení mostu nepomohlo a Mnichovská dohoda donutila vojsko k opuštení opevnení. Dne 10. ríjna 1938 necekane obsadila Bohumín polská armáda. Tento stav trval do 1. zárí 1939, kdy zahájení operací Nemecka proti Polsku zanamenal novou likvidaci mostu tentokrát polskou armádou. Již 10. zárí byl uveden do provozu provizorní most. Dvojkolejný most v puvodní podobe byl obnoven v breznu 1940. Do konce války sloužila trat intenzivnímu válecnému provozu až do 30. dubna 1945, kdy byl ustupující nemeckou armádou opet vyhozen do vzduchu. Pro uzel Bohumín znamenal vývoj do roku 1945 rozvoj v rozsáhlé kolejište zajištující tvorbu vlaku. Úvratové zaústení dráhy od Košic znamenal i silný provoz v lokomotivním depu a jeho rozšírení za války. Na konci války nebyla ani stanice Bohumín ušetrena bombardování a po náletu 29. srpna 1944 byla těžce poškozena. Mírový provoz (a změna hranic) po válce znamenal zmenu zátežových proudu a pokles prepravy. Soucasný most byl obnoven po likvidaci provizoria až v roce 1955. Pro most pres reku Odru neznamenal vznik Ceské republiky ukoncení trápení. 7. července 1997 kdy kulminovala záplava stoleté vody na rece Odre byla ve 12.45 prerušena doprava na trati do Chalupek. 12. cervence kdy byla možná kontrola následku povodne bylo zjišteno zrícení pilíre c. 2 na ceské strane a pilíru 7 a 8 na polské strane. 4. ríjna 1997 byl obnoven provoz na koleji c. 2. [zdroj: www.parostroj.net]
Zeleznicni most pres Odru Zatisi Odry pri pohledu z mostu
Zeleznicni most pres Odru Odra pri pohledu z mostu

 

- Statni hranice CZ-PL

...a vjizdite do Polska, blizi se stacja Chalupki, ale po vasi leve strane stale vidite ceske uzemi a mista, ktera stoji za povsimnuti, zejmena bazantnice a lesopark zamku Silherovice, v nemz najdete mimo jine jedno z nejstarsich golfovych hrist u nas.. Hezky vam tato mista ukazi kesky Czech Golf Courses #1 a strasidelna Bubaci - Mniska.

Stage 2


Druha stage vas zavede k nadrazi PKP (Polskie Koleje Panstwowe) Chalupki. Prosta budova z cervenych neomitanych cihel je typicka pro architekturu zdejsi slezske oblasti (podobne stavby najdete stejne v Ostrave ci Bohumine, jako treba v Katowicich). K tomuto malemu osobnimu nadrazi prileha obrovske seradiste pro nakladni dopravu spolu s nekolika stavedly a dalsimi budovami slouzicimi pro zeleznicni ucely (vcetne napr. sidla zastoupeni CD Cargo). Za pozornost stoji pak take rekonstruovana budova posty hned vedle nadrazi.
Pokud si nechate alespon hodinku casu, muzete navstivit blizky zamecek v Chalupkach - cca 20 minut chuze od nadrazi. Zamek, drive sidlo bohuminskeho panstvi, ktery se ovsem ocitl na druhe strane hranice pote, co Marie Terezie prohrala v roce 1742 valku s Pruskem a prisla o znacnou cast Slezska. U zamecku muzete najit kesku "Bohuminsky hrad / Annaberg Schloss", u niz se take doctete detailne vsechny peripetie, jimiz si toto misto proslo. Hezky zpracovana je pak take multina Bogun v nedalekem Starem Bohumine - na tu byste si vsak meli nechat casu vice.

Jak najit souradnice finalky?
Na miste hledejte kilometrovnik, tedy "patnik" s vyznacenim tratove vzdalenosti. Na kilometrovniku si vsimnete zejmena dvou hornich cislic = XY.

Souradnice finalky pak naleznete jednoduchym vypoctem:

N 49° 54.103 - XY'
E 18° 21.600 + XY'

Tedy, od tisícin v souradnicích odectete/prictete dvojciferne cislo z kilometrovniku.

Chalupki - nadrazi Chalupki - posta u nadrazi
Chalupki - nadrazi Chalupki - posta

 

FINAL


Ceka vas cesta zpet do Bohumina - idealni prilezitost prohlednout si ty zajimavosti teto kratke trati, ktere jste si nestihli vychutnat cestou do Chalupek.

A jste u samotne cache, coz je mala plastikova krabicka, do niz se vejdou (jako se na velikost Small patri) i standardni GC a TB. Obsahuje logbook, pravidla, dve tuzky, orezavatko a male drobnosti na vymenu.

Pri vyzvedavani si prosim davejte pozor na mudly! Z mista umisteni kesky je sice hezky vyhled, ale to znamena, ze i ostatni mohou videt na vas.
 
A - snad je to jasne - ale protoze je to zeleznicni kes, tak pro jistotu: Na zadne stagi a uz vubec ne na finalce NENI ABSOLUTNE POTREBA VSTUPOVAT JAKKOLI DO KOLEJISTE. Tedy prosim v zadnem pripade do nej nevstupujte, ani se k nemu nepriblizujte (jinde nez na vyznacenych prechodech, nadchodech, podchodech).

Neni to nezbytna podminka logu, ale budu rad a vy budete mit velke plus, kdyz mi k logu prilozite fotodokumentaci provozu na teto trati. Vyznamne plus znamenaji zejmena fotografie zeleznicnich vozidel jinych zeleznicnich spolecnosti nez Ceske drahy. Moznosti mate nekolik - samozrejme PKP, ale na trati i ve stanicich Bohumin a Chalupki muzete videt lokomotivy a vagony take spolecnosti CD Cargo, OKD Doprava, ZSR ci pri zvlastnich prilezitostech, treba historicka vozidla CSD.

A urcite muzete na teto trati velmi snadno potkat velmi zajimava zeleznicni vozidla. Az do Ostravy zajizdi napriklad polska elektricka jednotka rady EN 57. Projizdka touto soupravou je (mohu potvrdit) velmi originalnim zazitkem. V ceskych zeleznicnich kruzich nema prilis valne mineni (viz napr. ponekud vyhrocene mineni na www.zelpage.cz, ale mohu potvrdit, ze cesta do Chalupek (a zpet) se v ni da docela dobre prezit :)

Pokud se vam nepodari ulovit vhodnou fotografii na predchozich stagich tak z finalky byste mohli mit hezky vyhled a prilezitost fotku udelat :)

Hodne zdaru! / Good luck! / Powodzenia!

Polska jednotka EN 57
ceka v Chalupkach na odjezd do Katowic
Polska jednotka EN 57
na ceste do Ostravy
Chalupki - EN 57 EN 57 - na ceste do Ostravy

A jeste kratka vzpominka na nejvetsi nadrazi v Ceskoslovensku...:

Bohumin - 1927

Additional Hints (Decrypt)

[CZ] cbmbe ng arfcnqar [EN] qb abg yrg vg snyy qbja

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)