Skip to content

U Kaplicky Mystery Cache

Hidden : 11/6/2008
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Prochazka do okoli Vamberka

Prochazka do okoli Vamberka


U KAPLICKY

Tato cache Vás zavede do osady Sebranice, která je méne známou soucástí mesta Vamberka. Na výchozích souradnicích naleznete romantické místo s kaplickou postavenou v roce 1894. techto místech pravdepodobne kdysi stával hostinec „U Beránka“ (viz. níže v textu). Jelikož máme toto místo velice rádi, chteli jsme se o nej podelit i s ostatními. V léte to tu bohužel bývá zarostlé, ale snad již letos má dojít k vykácení náletu.

Kdepak je cache? Stojíte-li pred kaplickou(Loc: 50°7'4.644"N, 16°18'34.765"E), namerte azimut 200°a po cca. 65 mvzdušnou carou naleznete místo, kde je ukryta cache. (Tato varianta je urcena pro Ty, kterí si chtejí udelat hledání trochu dobrodružnejší. Pokud ale dáváte prednost radeji tradicnímu a jednodušímu zamerení pomocí GPS, tak stací nastavit výsledné souradnice schránky N 50° 07.032 E 016° 18.561). Ted už stací cache pouze vyzvednout a poté se jen kochat výhledem. Pri troše štestí uvidíte i Snežku.

Prístup: Ze silnice 11 smerem na Žamberk odbocit vpravo (u kontejneru), hned za sjezdem ze silnice je možnost parkování (Loc: 50°7'9.458"N, 16°18'31.396"E).Zde prosím své motorové približovadlo odložte, dále není mnoho místa na otácení. Odsud již klopýtejte pešky po ceste ke kaplicce a pak dále… Celá cache není delší než 1 km, pripravte se na trochu terénu, do kapsy mužete vzít i trošku suchého chleba a pamatujte, že ne vždy je nejkratší cesta tou nejpohodlnejší. S koly a kocárky je možno dojet ke kaplicce, dál to nedoporucuji. V rozestaveném barácku hned naproti Vám je jiste rádi pohlídají.

Historie osady Sebranice

Doba panování císare Františka II. (1792-1835) byla od pocátku do r.1815 vyplnena napoleonskými válkami, pri nichž doznalo Rakousko nejen územní ztráty, ale bylo natolik vycerpáno, že už v roce 1811 muselo prikrocit k státnímu bankrotu. Bankovky i kovové peníze poklesly pres jedinou noc na petinu své puvodní hodnoty. Nastoupila všeobecná nouze s bídou, která postihla hlavne drobný lid. Feudální vrchnost i vamberští páni radní meli velké starosti s narušeným hospodárstvím a aby je aspon ponekud zotavili, rozhodli se krome celé rady jiných opatrení vykácet les v údolíckách položených na obou svazích východne od mesta, mýtiny rozparcelovali na menší dílce a ty pak pridelovali bezzemkum nebo je odprodávali za nepatrnou cenu. Bylo to v plném souladu se zájmy nejen rychnovské vrchnosti, ale i samého mesta Vamberka. Vrchnost zavazovala zájemce o stavební místa pracovními povinnostmi ve svých lesích, mesto získávalo levné pracovní síly a príjem z odprodeje parcel a pozdeji z poplatku za jednotlivá stavení a prilehlé pozemky.

Romantické údolícko se dvema studánkami pritahovalo k sobe zájemce ze širokého a dalekého okolí. Namnoze se však jednalo o lidi v nouzi, podruhy, kterí se zde usazovali a staveli chalupy tak, jak jen kdo mohl a umel.Vzhledem k financním možnostem stavebníku nemohly být stavební náklady nijak vysoké. Kámen nalámali ve dvou blízkých opukových skalách nebo prímo na staveništích. Vedle údolní cesty se táhla hluboká vrstva dobré cervenice, která nahrazovala vápennou maltu a stavební dríví si opatrovali v blízkém lese, táhnoucím se za humny. V pomerne krátkém case zde vyrostlo nekolik skromných chalup, které si byly všechny stavebne velmi podobné. Zprvu zacal stavebník budovat obytnou svetnici a k ní pak teprve dodatecne pristavoval další príslušenství-chlívek, kolnu, a nekdo dokonce i menší stodulku. V jediné obytné místnosti se bydlelo a varilo. Mela povalový, na trech trámech ležící strop. V jejím rohu stál dubový stul s lavicí pri zdi a židlemi a nad ním na stene byly obycejne rozvešeny obrázky s biblickými námety. V protejším rohu se nacházela postel s nastlanými perinami, v dalším byla prilepena rozmerná hlinená kamna s prípeckem. Nad nimi se houpala zavešená bidla na sušení prádla. Z této síne se vcházelo malými dvírky prímo do chlívku.

Osada se netešila dobré povesti! Usadil se zde totiž jakýsi dobrodruh Zange, vudce pašerácké a snad i lupicské bandy, která rádila ponejvíce ve Slezsku a Prusku. Název osady Sebranice je tedy odvozen od hanlivého výrazu „sebranka“, címž bylo dáno na srozumenou opovržení Vamberáku se zdejšími starousedlíky. Je také známo, že okolo poloviny 19. století byl každý druhý muž ze Sebranic alkoholikem. Totéž se dalo ríct i o mužích z blízkých osad Helousky a Zádolí. Prícinou alkoholismu byla predevším všeobecná bída, neutešené sociální podmínky a nedostatek pracovních príležitostí. Tyto okolnosti vyhánely muže z domovu hledat si obživu v cizine, nekterí hledali své štestí i ve vystehování do Ameriky, zatímco ženy se svými detmi vydelávaly „nejaký ten groš“ palickováním krajek. První príležitostí k výdelku poblíž domova byla v letech 1839-1841 výstavba „císarské silnice“ v úseku Kostelec nad Orlicí-Žamberk. Pri ní, prímo pod osadou, vznikl v polovine 19. století zájezdní hostinec „U Kaplicky“. Ješte pred zbudováním tohoto hostince mely Sebranice svoji hospodu „U Beránka“, pozdeji se tam ríkalo „V Lázních“. Byla položena ponekud výše než hostinec „U Kaplicky“, mela cp.224, pod ní vyveral pramen cisté vody. Pozdeji byl pramínek obezden jako studánka s prilehlou kaplickou. Ke konci 19. století byly zrízeny pri novém hostinci „U Kaplicky“ lázne. Ve zdeném nevysokém prístavku byly dve kabiny s vanami. Vodu zde ohrívali ve velkém medeném kotli a vpoušteli ji kohoutky prímo do van spolu se studenou vodou z domovního vodovodu. Lázne zde byly hojne používány a roztápeny každou sobotu. Koupele zde nebyly drahé a kabiny i vnitrní zarízení bylo udržováno ve vzorné cistote. Zanikly v roce 1915, kdy byl pro vojenské úcely zrekvírován veliký medený kotel a majitel nebyl schopen sehnat za nej náhradu.

Se sebranickými muži bychom se setkali v padesátých letech 19. století pri výstavbe tzv. Ferdinandovy dráhy, vedoucí z Prahy do Olomouce, na pocátku osmdesátých let 19. století se jako delníci podíleli na budování trati Praha-Hanušovice, pak vzali za vdek lesní prací v panských a obecních lesích a mnozí káceli lesy na horním toku reky Zdobnice a jejího prítoku Rícky pro firmu Jan Stöhr, velkoobchod drívím ve Vamberku a v Praze. Dopravovali dríví v dobe zvýšeného vodního stavu po rece Zdobnici do Orlice, kde se v Doudlebách nad Orlicí vázaly vory. Jiní lámali kámen v Parischových litických žulových lomech. Teprve od devadesátých let 19. století zacal poskytovat rozvíjející se vamberecký prumysl textilní, kamnárský, paprskárský a masný dostatek pracovních príležitostí a tím i trvalejší možnost výdelku a obživy. Nekterí se stali nákupcími dobytka pro uzenárskou firmu Jindricha Kubiase staršího. Z výdelku si sebranictí ušetrili na zakoupení dalších polícek nad i pod osadou. V chlévech se na prelomu 19.a 20. století objevují místo koz i krávy, z podruhuse stávají chalupníci, kterí vedle tovární práce obdelávají i svá malá hospodárství.

Osada postupem let nabývá dobrou povest, ale puvodní jméno jí zustává…

Cerpáno z casopisu Vamberecký zpravodaj 1997

Additional Hints (Decrypt)

QHO

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)