Skip to content

Bertoltowitz - Bartovice Mystery Cache

Hidden : 8/1/2009
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Po ukázce industriálních Bartovic na Znovuzrození, válecných Bartovic v Bartovických pomnících a prírodních Bartovic v Kuletého Lenina Bartovickém vodním díle tady máme další díl putování po Bartovicích, tentokráte historických.


Malý úvod do historie Bartovic (možno preskocit):


Nejstarší písemnou zprávou o Bartovicích obsahuje soupis desátku vratislavského biskupství asi z roku 1305 (uvádí se pod názvem Bertoltowitz). Nelze vyloucit, že na rozhraní 13. a 14. století náležely spolu se Šenovem puvodne šlechtickému lužickému rodu Baruthu. Tyto vsi byly patrne již ve 14. století majetky šlechtickými, nikoli knížecími. V dobe soupisu nebyla ješte dokoncena kolonizace vsi, ponevadž se neuvádí její velikost jako u vsí starších. Lze tedy predpokládat, že byly založeny na konci 13. století.
V roce 1411 prodal Ješek Kornic svou ves Bartovice (Bartelsdorf) Ondreji z Tvorkova, majiteli bohumínského a polskoostravského panství. Soucástí polskoostravského panství (viz dejiny Slezské Ostravy) zustaly až do poloviny 17. století, kdy je koupil spolu s jedním dílem Radvanic a Lipinou majitel šenovského panství Jan Skrbenský z Hrište, jenž je odkázal svému synu Janu Jaroslavu. Šenovský velkostatek s pridruženými statky (též Bartovicemi) prodal baron Antonín Skrbenský v roce 1867 Františce Fattoni, jejíž dcera Ema Marie je v roce 1893 prodala za 750 000 zl. hrabeti Jindrichu Larisch-Mönnichovi z Karviné. Pri první pozemkové reforme v roce 1925 podlehl záboru témer celý Larisch-Mönnichuv pozemkový majetek a V roce 1948 pri druhé pozemkové reforme byl zestátnen zbytkový statek ,,Anna“. Pri polské okupaci Tešínska v ríjnu 1938 byla k polskému státu pripojena též cást zdejší obce o výmere 66 ha se 14 domy a 80 obyvateli.
Bartovice patrily pod rímskokatolickou farnost v Šenove. Deti z Bartovic chodily do školy v Šenove až do roku 1886, kdy byla zrízena základní škola v míste.
Bartovice mely v obecní peceti puvodne doprava krácejícího bájeslovného okrídleného ptáka Noha (gryfa) s telem lva a hlavou ptáka, který držel v parátech kartuš s písmenem B. Nejstarší dochovaná pecet s tímto obrazcem je z roku 1734. Na obecní peceti z roku 1820 je jednonohý muž (žebrák) s protézou, jenž stojí pod stromem a drží v pravé ruce berli a levou se pridržuje kmene, aby neupadl. Vpravo od berle je postaveno kolo, vlevo od stromu radlice.
Jméno Bartovice je odvozeno od jména lokátora Bertolda nebo Bartolomeje.
Obec Bartovice byla pripojena k mestu Ostrave dne 1. cervence 1960.

Tak a ted k samotnému putování po Bartovicích:



Zacínáme na úvodních souradnicích. Tady vidíme ozdravné centrum Ješterka, pred kterým zde stálo koupalište a ješte predtím panská hospoda nazývaná ,,Na Jašcurce“ kde roku 1895 zemrel pod koly konského povozu arciknížecí celedín Bardon. Básník Petr Bezruc se dal touto událostí inspirovat ve své nejznámejší balade Marycka Magdonova. Premenil príjmení Bardone na Magdona, zmenil také také prícinu jeho smrti a použil této tragické události ve verších. ,,Šel starý Magdon z Ostravy domu, v bartovské harende vecer se stavil, s rozbitou lebkou do príkopy pad.“ Zajímavé, ale my tu spíše hledáme císlo 239 které bude startovací. Odtud budeme pokracovat k císlu 227 pred kterým odbocíme vlevo a všimneme si, kdy byl postaven krížek který tu stojí (A).

Napojíme se na císlo 1 a pokracujeme až k císlu 12. Tady stojí areál, zahalený tajemstvím a nevrlými strážci a tak kdo napíše první co to je, bylo, bude, bude mít u me nekdy pri nejakém setkání pivo :-). Vás by však melo zajímat jaká je max. povolená rychlost uvnitr areálu (B).

Ted nám kousek chybí, ale neváháme a pokracujeme dále brezovou alejí až narazíme na císlo 35. Udeláme si malou odbocku k císlu 35/1 a koukneme na malebný Bartovický hrbitov, postavený v roce 1921 po urputných hádkách v zastupitelstvu. Pri hlasování hrál nakonec kladnou roli fakt, že pozemek bude velmi levne podstoupen z majetku bývalého hrabete , nyní obcana Larysche a že polohový plán a stavební projekt márnice zhotoví zdarma pan ucitel Jungbauer. Nic se nerodí lehce… Ale vás zase zajímá spíš neco jiného, treba kolik hnedých pruhu je nad vraty márnice? (C).

Tak a zpet k císlu 35, u císla 36 odbocíme doprava a pokracujeme až k císlu 49 a tady máme kaplicku svaté Anny a svatého Jáchyma, která byla postavena v roce 1834 na obecní náklady. Zvon váží 32 kg a je ozdoben reliéfem svatého Jirí a listový ornament obepíná horní cást zvonu. Za první svetové války se na tento zvon zapomnelo a jako zázrakem unikl roztavení. 19. brezna 1942 byl ze zvonice snat pro úcely válecné, ale když v roce 1945 hledal pan Borovec z Vratimova na skládce zvonu v Praze kostelní zvony vlastní obce, upoutal jej zvonek s nemeckým nápisem Bartovic a v polovine ríjna roku 1945 se zvon opet rozeznel. Zajímavé… Kolik okýnek je na vstupních dverích do kaplicky? (D)

Ted se porádne rozhlédnete, najdete císlo 1 a pokracujte až k císlu 17. Po ceste, u císla 16, mužete po levé strane videt starou drevjanku. Za císlem 17 odbocíme doleva a pripojíme se na císlo 14. V križovatce si všimneme cyklo-rozcestníku – kolik je na nem šipek? (E).

Pokracujeme až k císlu 1 (je trochu schované), na križovatce se dáme vpravo a jedeme k císlu 12. Dneska tu stojí prumyslový areál, ale dríve tu stál Bartovický zámek, který dal postavit Jan Skrbenský a který sloužil až do roku 1738 za sídlo správy bartovického panství. Posledním majitelem tohoto panství, k nemuž patrily vsi Bartovice a Radvanice, byl Jan Maxmilián Bohuslav Skrbenský z Hrište, který je v roce 1738 prodal za 39 000 zl. majiteli šenovského panství Františku Skrbenskému z Hrište. Bartovice zustaly pak ve svazku šenovského panství až do roku 1848. Pozdeji se Bartovickému zámku zacalo ríkat dvur Annin. Kolem zámku se rozkládala na ploše sedmi hektaru zahrada pyšnící se nádhernými kvety, okrasnými stromy i keri. Zátiší lemovaly rozložité koruny lip a dubu. Na svahu pod zámkem se rozkládala bažantnice a na východ od ní stávala bartovická hájovna. Ze zámku prý vedla klenutá chodba, východ z nouze pro prípad nebezpecí. Kamenná chodba mela jihozápadní smer a vycházela na povrch v lesíku na vzdálenejším míste „Podzámcí“. Vzhledem k tomu, že jižní a jihovýchodní cást areálu dvora, kde se budovy související s historií Bartovického zámku nacházely, byla bez provedení archeologického pruzkumu zborena, nelze dnes již o historii zámku nic vypátrat. Ale vy by jste mohli vypátrat z kolika dílu je postaven plot kolem stožáru (F).

Pokracujeme dále porád z kopce abychom za císlem B39 odbocili první odbockou doprava. U B36 si po pravé strane prohlídneme další drevjanku a na císle B37 nám trat koncí. Motorizovaní lovci budou muset najít jinou cestu jak se dostat dále. Ostatní pokracují dále pres mostek doprava kolem rybnícku. Na strome tu visí cedule – kolik má rádku? (G).

Jdeme dále po pešine, držíme se porád vpravo, až dorazíme k budove staré školy v Šenove. Tato budova byla postavena v roce (H) sloužila nejen pro místní deti, ale i pro deti z širokého okolí. Ucit se v ní prestalo po 145 letech.

Od budovy školy je videt kostel Prozretelnosti Boží, pod který byli bartovictí poddaní církevne „prifareni“. Honosná a okázalá rokoková stavba, Rokokový chrám na pudorysu oválu, nazývaný casto Perlou Slezska, byl vystaven z podnetu Karla Františka barona Skrbenského z Hríšte. My se presuneme do jeho stínu, zjistíme v kterém roce byl postaven (I) a vyluštíme si souradnice finále:

To se nachází na:

49°47,(H-I-92)(D-B-E)(A/387)
18°22,(F+1-E)(G)(C)

Pro ty, co historie Bartovic moc nezajímá:

Tato cache je "BF friendly"

Additional Hints (Decrypt)

Cbq pvuybibh míqxbh

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)