Skip to content

Kostel sv. Jana Krtitele v Horním Údolí Traditional Geocache

This cache has been archived.

ValenReviewer: Archivace listingu keše

Protože výzvy k údržbě nebyly naplněny, byla keš v souladu s pravidly archivována. Upozorňuji, že keš, která byla archivována pro zanedbávanou údržbu, již nelze odarchivovat.

Valen Reviewer - Reviewer pro ČR

More
Hidden : 10/26/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


UPOZORNENÍ:

Je nam to hrozne lito, ale vzhledem k tomu, ze se zacaly v nasem meste hromadne ztrecet kese, rozhodl jsem se dat vsechny sve kese na PM only. Vsem slusnym kacerum, kteri PM nejsou se timto omlouvam a rozhodne nas to moc mrzi.
Dekujeme za pochopeni.

sk8t3r+zakelin


Kostel sv. Jana Krtitele v Horním Údolí
 
Pripravili jsme pro Vás trojrozmerné panorama od kostela sv. Jana Krtitele, které si mužete prohlédnout kliknutím na níže uvedený banner (2,6 MB - je nutne pockat nez se obrazek nacte).



  Ovládání: levé tlacítko myši + pohyb ruznými smery, priblížení = kolecko na myši.

Místní cásti mesta Zlatých hor, Horní a Dolní Údolí, byly ješte v polovine 20. století samostatnými obcemi. Po odsunu nemeckého obyvatelstva v roce 1946 se vesnice jen obtížne zalidnovaly a v soucasnosti v nich žijí prevážne rekreanti. Historie Horního Údolí (Obergrund, Olešnice) byla spjata s hornictvím a hamernictvím. Blízké doly na zlato, rudy barevných kovu a železa, kde se dobývalo už od 13. století, zamestnávaly velkou cást zdejšího obyvatelstva. Byla zde dokonce i mincovna vratislavských biskupu.

Nejstarší drevená kaple v Horním Údolí stála na Prícné hore v blízkosti Stare Hackelberské štoly. Okolo roku 1632, nechal biskup Karel Ferdinand II. Postavit pro horníky novou drevenou kapli, aby, jak praví kronika: „ ….tito mohli pred vstupem do dolu vykonat své modlitby“. V roce 1718 obdrželi hornogrundští obyvatelé od kurfirta Františka Ludvíka povolení konat každou ctvrtou nedeli verejné bohoslužby. Tato filiální kaple patrila pod zlatohorskou farní správu. Až do roku 1784, kdy vládl císar Josef II., zde byl jeden vlastní knez, který byl placen z církevního fondu.

Soucasný kostel je postaven v novogotickém slohu a je nejvýraznejší dominantou obce. Svou kvalitní architekturou presahuje rámec celého regionu. Základní kámen byl položen 25.4.1886 a je z blízké Prícné hory. Celá stavba je provedena z lomového kamene, ozdobné kamenické prvky jsou ze žuly ze Širokého Brodu. Plány vypracoval a stavbu rídil stavitel Schwarzer z Javorníku. Oltáre a vybavení kostela zhotovila známá místní rezbárská dílna Raimunda Kutzera a jeho synu. Malbu sten a obrazu provedli zlatohorští malíri Franz Templer a Emil Brendel. Varhany dodala firma Rieger z Krnova. 18.10.1888 byl kostel slavnostne zasvecen sv. Janu Krtiteli.

Pred kostelem je také malý hrbitov s litinovými kríži. Na nem je pohrben i nejznámejší rodák z Horního Údolí Bernhardt Kutzer (1794-1864), zakladatel dlouholeté prosperující socharské dílny. Litinový kríž na mramorovém podstavci v horní cásti hrbitova je jeho dílem. U vstupu na hrbitov nalezneme sochu sv. Floriána, kterou vytesal pravdepodobne jeho syn Raimund. Obe díla jsou na seznamu kulturních památek.

V soucasné dobe je kostel sv. Jana Krtitele ve špatném technickém stavu. Po 2. svetové válce doelo k jeho vysídlení puvodního nemeckého obyvatelstva a tím i k pretrhání staletých vazeb. Noví obyvatelé tady jen pozvolna zapoušteli koreny. Protože velká cást z nich byla recké národnosti, tudíž i jiného vyznání, kostel byl využíván jen zrídka.

Tato krásná stavba pak vlivem drsných klimatických podmínek a predevším v dusledku naprostého zanedbání údržby, chátrala. Jak do objektu zatékala voda, došlo ke znicení vnitrních omítek a ke znacnému poškození vzácného vnitrního mobiliáre. V roce 1992 byly sochy a obrazy svezeny do Zlatých Hor a kostel ponechán svému osudu.

V roce 2002 byl sveren do správy rektorátu poutního místa Panny Marie Pomocné, a již byly ucineny první kroky pro jeho záchranu a celkovou rekonstrukci. Byla provedena nejnutnejší úprava strešní krytiny, oklapu, obnovilo se odvodnení objektu, interiér byl vycišten od opadané omítky a cihel. Na oprave pracuje firma Ing. Josefa Kucerika z Jindrichova ve Slezsku, prípravné a úklidové práce provádí formou brigád mládež z Jesenicka a místní dobrovolníci. V roce 2002 byl kostel prohlášen kulturní památkou a všechny práce probíhaji pod kontrolou Státního památkového ústavu Olomouc.


Záverem bych dodal, že takovéto další dva krásné novogotické kostely mužete spatrit na jesenicku nad mestem Žulova (keš Boží Hora – GC1GCP7) a v obci Travná (cestou k poutnímu místu Panny Marie Salletské – keš GCXHRP). Urcite stojí rovnež za návštevu. Zdroj informací – vyfocený letácek v kostele.

Neco málo k samotné kešce: Protoze kes naposledy nekdo ukradl, musel jsem zmenit jeji velikost a premistit z puvodniho mista. Kes je ted pouze velikosti tuby od vitaminu a obsahuje pouze logbook a tuzku. POZOR! Pokud pojedete ke keši smerem od križovatky z Hermanovic, Vrbna a Zlatých Hor, cesta se zde pres zimu neudržuje a je nesjízdná! Jediná cesta pak vede z Rejvízu, ci Zatých Hor. Doufám, že se Vám bude návšteva tohoto místa líbit a pokud sbíráte turistické známky, je zde možnost zakoupení c. 905. Pokud byste chteli pomoci nejakou cástkou pro opravu, budeme jen rádi :-). Veškeré informace jak prispet visí ve výstavce prímo v kostele, nebo mužete kontaktovat rektora tohoto kostela – p. Stanislava Lekavého viz. www.mariahilf.cz. Ted už jen zbývá pozvat Vás na navštevu tohoto pekného místa :o). sk8t3r+žakelin.


Ohodnotit tuto kešku mužete kliknutím na banner. Pocet prístupu od 26.10.2008:

Klikni pro hodnocení cache

Additional Hints (Decrypt)

Fbpun icenib bq oenal, cenil ebu oyvm xr mqv cbq xnpuyv n xnzrarz.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)