Skip to content

PTS Mystery Cache

This cache has been archived.

Fanda199: Z důvodu nevratné změny v okolí keše je nutný archiv.

More
Hidden : 9/19/2008
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
4 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Na vychozich souradnicich kes nehledejte. Ale da se zde dobre zaparkovat pro odlov kese.

PTS je zkratkou pro Prazskou teplarenskou soustavu. Ta vznikla v devadesatych letech minuleho stoleti na pravobrezni casti naseho hlavního mesta a nyni se pripojuje oblast Holesovic a Letne. Na soustavu je take pripojeno mesto Neratovice.

PTS ma ctyri hlavni zdroje - elektrarnu Melník I (EME), teplarnu Malesice (TMA), teplarnu Michle (TMI) a vytopnu Krc (VKR). Pripravuje se pripojeni teplarny Holesovice (THOL) na horkovodni sit. Zatim je THOL ciste parni zdroj a zasobuje zbyvajici parni vymeniky na Letne. Ve studene zaloze situaci jisti vytopna Treboradice (VTR), kde je zaroven hlavni upravna doplnkove vody do celeho systemu. Zdroje EME a castecne TMA jsou uhelne. Ostatni zdroje a castecne i TMA jsou plynove. V TMI byl ve spickach vyuzivan i mazut. Uhelne zdroje jsou vysoce odsirene a zbavene temer vsech prachovych castic. Napriklad u TMA pri provozu na uhli pohledem na komin temer nezjistite, ze dva mohutne parni kotle jedou na plny vykon.

Prioritnim tepelnym zdrojem je EME. Mimo odstavek je tento zdroj provozovan celorocne. Mohutnym potrubim je odtud vedena horka voda do VTR, kde je odbocka do sidlist prazskeho severniho mesta a sidliste Invalidovna. Redukovanym potrubim pokracuje horka voda z Treboradic do TMA. Cestou jsou odbocky pro vytapeni vychodnich sidlist a Vysocan. Nedavno byl vybudovan mohutny propoj mezi Vysocany a Holesovicemi. Horkovod razenym kolektorem v miste Libenskeho mostu podkrocil Vltavu a vstoupil na levou stranu Prahy. TMA je druhym hlavnim zdrojem tepla. Tzn. ze je v provozu, pokud EME jiz nestiha vzhledem k venkovnim teplotam nebo je-li na napajeci z EME odstavka. V TMA se horkovodni soustava vetvi na tri smery: tepelny napajec JIH smer prumyslova oblast Hostivar a sidliste Petrovice, napajec STRED miri pres Zahradni Mesto na Jizni Mesto a dale do Krce a Modran. Tuto vetev ve spickach posiluje VKR. Treti napajec z TMA ma nazev ZAPAD a miri pres Vinohrady a Vrsovice do TMI. Cestou odbocuji hlavni vetve na Jarov a dalsi do Strasnic. TMI je sezonim zdrojem tepla. V teplejsi polovine roku se zde jen cerpadly posiluje tlak obehove horke vody. Od podzimu do jara pak mistni kotle flexibilne vykryvaji nekdy mohutne odberove spicky tepla, ktere vznikaji kolisanim venkovnich teplot. Z TMI pokracuje mensi horkovodni vetev na Sporilov a vetsi podel Botice do Nusli a potom na Pankrac a konci v Podoli. Celkova delka hlavnich horkovodnich tras v PTS dosahuje vice nez sta kilometru (kdyz nepocitam stejne dlouhe a silne zpatecni potrubí). PTS tak patri mezi nejvetsi teplarenske soustavy na svete.

V teplarnach pracuji dva hlavni typy kotlu - horkovodni a parni. Horkovodni kotel je vlastne takova ohromna karma, kterou mozna mate doma v koupelne. Byva plynovy a ohriva vodu, ktera jim proteka. Vznik pary je zde velmi nezadouci. Proto se v cele horkovodni soustave pracuje s dostatecnym pretlakem, aby ani pri teplote 130°C nedochazelo k odparu. Parni kotel zase mohu pripodobnit k mohutnemu papinaku. Jen para neunika do okoli, ale je ve valcich jimana a odvadena parovody do spotrebicu, kde ochlazenim kondenzuje a vznikly kondenzat se vraci do kotle.

Tim se dostavame k rozdilu mezi vytopnou a teplarnou. Teplarna soubezne vyrabi elektricky proud, vytopna nikoliv. Vytopny proto obvykle mají jen horkovodni kotle a jejich technologie je mnohem jednodussi. Teplarny mohou mit i horkovodni kotle, ale musí mit dostatecne vykonne parni kotle. Z nich vystupuje para o vysokych tlacich a teplotach (desitky atmosfer a stovky stupnu Celsia). Tato ostra para je vhodna pro pohon turbogeneratoru, ktere dodavaji do rozvodne site elektricky proud. Zbytkove teplo para po pruchodu turbinou odevzdava v ohrivacich protekajici vode. Vratna voda ze sidlist se tim ohriva, na pozadovanou teplotu se pak nekdy ve spickach musí dohrat jeste prutokem horkovodnim kotlem. Vse je daleko slozitejsi, ale urcitou predstavu o teplarne to snad dava.

Koncovym bodem kazde horkovodni odbocky je predavaci stanice. Zde horka voda ohriva protekajici vodarenskou vodu a vznika tak tepla voda urcena pro vase cervene kohoutky. V topne sezone pak horka voda v jinem ohrivaku ohriva vnitrni system ustredniho topeni. Teplota topne vody je regulovana dle venkovni teploty a pozadavku majitele objektu. Rozvody teple vody i ustredniho topeni mimo predavaci stanici uz patri majiteli objektu a ten je za ne take zodpovedny. Majiteli objektu take za teplo a teplou vodu platite. Teprve on je smluvnim zakaznikem teplarenske spolecnosti.

Ke zjisteni finalnich souradnic musite vyresit nekolik jednoduchych uloh ze stredoskolske fyziky a snad i chemie.
U odpovedi, kterou povazujete za spravnou, si oznacte prislusnou hodnotu hulkoveho pismene. Tu potom dosadite do finalniho vzorce pro vypocet souradnic ulozeni kese.

Zde je tedy uloha prvni:

Vodni kamen je previt. Jednak izoluje a brani tak vymene tepla, jednak jeho pusobenim muze dojit k uplnemu nezpruchodneni slabsich trubek v kotli.
A tak se ptam, co zpusobuje vznik vodniho kamene? Jsou to:
  • a) soli sodiku a drasliku A=1
  • b) soli horciku a vapniku A=2
Mate? Tak pokracujeme druhou ulohou:

V teplarnach se pracuje nepretrzite i v noci. Pro bezpecnost prace je tedy dulezite dostatecne osvetleni pracovnich prostor a ploch.
Vazeni kolegove, co je jednotkou osvetleni? Je to bud:
  • a) lux B=4
  • b) lumen B=5
  • c) kandela B=6

Uz jste se rozehrali? Tak zde je uloha treti:

Vseobecne znamy je Ohmuv zakon. Na takovou banalitu se ani nebudu ptat. Po panu Ohmovi je ovsem pojmenovana jednotka elektrickeho odporu - jeden ohm.
Jaky je fyzikalni rozmer jednoho ohmu?
  • a) metr na druhou krat kilogram krat sekunda na minus treti krat amper na minus druhou
  • b) metr na druhou krat kilogram krat sekunda na minus treti krat amper na minus treti
  • c) metr na druhou krat kilogram krat sekunda na minus treti krat amper na plus druhou
  • d) metr na druhou krat kilogram krat sekunda na minus treti krat amper na plus treti

pro odpoved:
  • a) C=1
  • b) C=2
  • c) C=3
  • d) C=4

Hezky se bavite? Zde je tedy uloha ctvrta:

Co takhle si neco spocitat? Horkovodnim potrubim stale proteka voda, nekdy rychleji jindy pomaleji. To zavisi take na prurezu potrubi. Ten se nekdy nahle zmeni a tim se zmeni i rychlost proudeni. Zmeni se i tlak kapaliny.
Slovni uloha zni:
Obsach plochy prurezu vodovodniho potrubi se zuzuje z 50 centimetru ctverecnich na 10 centimetru ctverecnich. V sirsi casti potrubi je rychlost protekajici vody 4 metry za sekundu a tlak 200 kPa. Jak velkou rychlosti a pri jakem tlaku proudi voda v uzsi casti potrubi?
  • a) 2 m/s; 800 Pa D=6
  • b) 2 m/s; 8 kPa D=7
  • c) 20 m/s; 8 MPa D=8
  • d) 20 m/s; 8 kPa D=9
Porad je to pro vas zabava? A tak pojdme na ulohu patou:

Odpocinme si od pocitani. Kazde potrubi ma dva dulezite charakteristicke udaje - jmenovitou svetlost Js a jmenovity tlak Jt. Tyto udaje by nemely byt pri provozu prekroceny.
Jestlize je jmenovity tlak 4MPa, odpovida tento tlak v technicke praxi sloupci vody:
  • a) 4 metru vysokemu E=3
  • b) 40 metru vysokemu E=4
  • c) 400 metru vysokemu E=5
  • d) 4 000 metru vysokemu E=6

Dostavame se k posledni, tj. k seste uloze:

Mozna jste si vsimli, ze potrubi nebyva vedeno rovne, ale obcas se nahle vyda nahoru nebo do strany, aby se po nekolika metrech vratilo poslusne do puvodniho smeru. V krajine tak vytvari utvary podobne lyram. Timto zdanlive nehospodarnym prebytkem materialu se kompenzuje fyzikalni jev zvany tepelna roztaznost. A o te je posledni uloha naseho georychlotestu.
Ocelovy drat ma pri teplote -15°C delku 100 m. O kolik mm se tento drat prodlouzi zahratim na teplotu +45°C?
(soucinitel tepelne roztaznosti je zde alfa = 11,5 krat 10 na minus sestou)
  • a) 1,15 F=4
  • b) 11,5 F=5
  • c) 690 F=6
  • d) 6,9 F=7
  • e) 69 F=8


Nyni je na rade vypocet finalnich souradnic:

Kes lezi na souradnicich:

N 50°03.KLM
E 014°27.OPR

K = D - F + C
L = K - E + F - C
M = E + D - K - L - B
O = C* B/M + F
P = K/A + B
R = O/D + P - F + B + C



Pro odlov kese prosim ctete tento odstavec:

Doporucuji vam vydat se na vychozi souradnice a odtud pokracovat pesky na vypoctene souradnice. Cyklistum vrele doporucuji nechat kolo doma. Celou trasu jsem ve svem veteranskem veku prosel. Jde to, ale je to narocne, fyzicky i psychicky. Zejmena po desti doporucuji odolnou vybavu do mokra (napr. holiny s sebou do baglu). Pokud nemate dobrodruznou povahu, tak si pro kes poslete nekoho, kdo ji ma. Pocitejte take s asi hodinovou casovou rezervou. A po velkem desti ci v noci to mozna ani nepujde. Cestu ke kesi nedoporucuji detem a osamelym zenam. Drzte se celou cestu leveho brehu z vaseho pohledu a vemte si s sebou spolehlivou svitilnu. Cesta ke kesi je mozna i z opacne strany (po proudu vodotece), ale je o neco neprijemnejsi a nezkousel jsem ji projit. Celou cestu byste meli absolvovat po verejnych pozemcich. Neprelezejte zadne ploty, na slabsi roury je ovšem mozno opatrne vstoupit (tyto roury jiz nejsou funkcni). Pokud narazite na castesne zarostle koleje podel trubek, tak po nich jit muzete. Tam jezdi vlecka jednou do roka. V zadnem pripade vsak nevstupujte do kolejiste Ceskych drah! Drzte se te vodotece v casech svetlych i temnych. Kes je snadno pristupna ze zeme. Nelezte do zadnych vysek! Nesahejte na skelnou vatu! Prosim do krabicky nedavejte nic jineho nez GC nebo TB. Tuzka a orezavatko tam jsou.



Preji dobrodruzny zazitek se stastnym koncem!

13.10.2013 udelana aktualizace listingu bez vlivu na vypocet souradnic, kes dale zustava na svem puvodnim miste.
Pokud se vam trubky libi, zkuste Trubkovou serii:
"Trubkova serie" c. 1
"Trubkova serie" c. 2
"Trubkova serie" BONUS

Legendy



free counters
Pocitadlo pridano 4.3.2009.

Additional Hints (Decrypt)

cbqcren

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)