Skip to content

Slzy Krkonos/Tears of the Krkonose EarthCache

Hidden : 9/18/2008
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   other (other)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


O našem týmu je už možná známo, že máme rádi kamení, skály a tekoucí vodu. Proto jsme pro Vás pripravili earthcache, která toto vše zahrnuje. Rádi bychom Vás provedli ze Špindlerova Mlýna Labským dolem, okolo Labského vodopádu a Labské boudy na Zlaté návrší. Nebo pokud si zvolíte opacný smer, je to už jen na Vás (V opacném smeru nebudete muset zdolávat prevýšení, ale naopak pujdete po rovine a z kopce).
Cache jsme nazvali Slzy Krkonoš, protože jejím hlavním cílem je seznámit Vás krome Labského dolu se tremi vodopády – Pudlavským, Pancavským a Labským. Dva z nich si budete moci behem své cesty prohlédnout svrchu i zezdola, jen Pudlavský zahlédnete cástecne zdola – není verejnosti zblízka prístupný.
A proc tedy „slzy Krkonoš“? Vodopády jsou slzy horských víl, které sedí na kopcích a plácou.

A ted co bude Vaším úkolem krome kochání se nádherou zdejší prírody?
Odpovědět na následující otázky a odpovědi poslat na mail jitka.vanclova@seznam.cz:
a/ Kolikrát je reka Labe delší než reka Mumlava - počítejte s délkou řek od pramene po ústí do moře či jiné řeky
Údaj o délce Labe získejte cestou z informacních tabulí (zaokrouhlete na celé stovky), délku Mumlavy pak z internetu nebo naší další keše Mumlavský vodopád (zaokrouhlete na celé kilometry). Výsledné číslo budou pak celé stovky.
b/ Kolik druhu cévnatých rostlin roste v Schustlerove zahrádce
c/ Ve kterém roce hrabe Jan Nepomuk František Harrach založil první prírodní rezervaci v Krkonoších (na infotabulích v Labském dole najdete jiné jméno - Jindřich Harrach. Byl to však skutečně J.N.Fr.Harrach,)
d/ Jak vysoký je Pancavský vodopád
e/ Jak vysoký je horní Labský vodopád (zde se internetové zdroje liší, bude uznáno víc druhu odpovedí)
f/ Jakou vuni mají ve vlhkém stavu povlaky rasy Trentepohlia iolithus, zvlášt jsou-li mechanicky poškozeny?

Budeme také moc rádi, pokud přiložíte fotografie z Vaší cesty, i když to dle nových pravidel není již povinné.
Své odpovědi zasílejte nejpozději s logem, jinak musíme Váš log smazat. Stále častěji se někdo zaloguje, ale odpovědi nepošle. Nemáme čas odpovědi urgovat.
Pozor! V Labském dole se pred zimou sundávají informacní cedule! Zpět se vracejí dle vývoje zimy.

Na zacátku trasy uvidíte Harrachuv smrk. V roce 1905 se u tohoto smrku v Labském dole nechal vyfotografovat hrabe Jan Nepomuk František Harrach. Tento pokrokový majitel panství založil také první prírodní rezervaci v Krkonoších. „Pralesová“ rezervace na severním svahu Labského dolu byla nazvána Strmá strán a rozkládala se na ploše 60 ha. Smrk byl v roce 1997 napaden lýkožroutem (kurovec), a proto byl s nekolika stromy v jeho okolí z duvodu ochrany lesa odtežen. Na kmenu „Harrachova“ smrku se dochovala vyrezaná znacka a letopocet 1905. Strom byl pri odtežení starý 174 let.
Od Harrachova smrku, který uvidíte na kraji Labského dolu u informacního centra, se vydáte už prímo do Labského dolu. Prvních 3,5 km Vás povede okolo Labe, jehož koryto je místy krásne kamenité, místy regulované. Kamenné stupne, splavy a bocní zídky mají tríštit souvislý vodní proud a predcházet vodní erozi. Porosty olše šedé lemující tok reky zvyšují stabilitu brehu. Labe je nejdelší ceskou rekou. Nedaleko asfaltové silnicky na souradnicích N 50°45.289 E 15°34.247 se nachází dolní Labský vodopád, nebo-li malý Labský vodopád. Prímo ze silnice videt není, musíte opustit znacenou cestu.
Po 3,5 km asfaltová silnicka koncí a dál pokracuje vysokohorský chodník. Práve tady už mužete zacít obdivovat krásu Labského dolu, který se pred Vámi zacne otevírat. Hned na zacátku vysokohorského chodníku se nezapomente podívat vpravo, uvidíte cást Pudlavského vodopádu.
Asi po kilometru Vás ceká vlevo Pancavský vodopád.
Je to jeden z nejpusobivejších krkonošských vodopádu. Najdete ho 1 km jižne od Labské boudy, na Pancavském potoce. Rícka Pancava zde stupnovite prekonává príkrou stenu Labského dolu a vytvárí tak nejvyšší vodopád v Ceských zemích. U vodopádu je tzv. Ambrožova vyhlídka, ze které je hezký výhled na Labský dul, Kozí hrbety, Kotel a Lysou horu.
Pri výstupu Labským dolem vzhuru k Labské boude pujdete okolo Labského vodopádu, také nazývaného horní Labský vodopád
.
Labský vodopád je perejnatý vodopád v Labské rokli, na nejhorejším toku Labe v Krkonoších. Padá do Labského dolu pod Labskou boudou, približne 1 km jihovýchodne od pramene Labe. Na samotný vodopád navazuje ješte pres 200 m dlouhý úsek kamenitých perejí.
Jeden z drívejších majitelu Labské boudy nad vodopádem roku 1859 zrídil menší nádrž, jejímž úcelem bylo zmohutnení prutoku vodopádu. Od této turistické atrakce bylo pozdeji z duvodu ochrany prírody upušteno. Zbytky nádrže jsou pod Labskou boudou dosud patrné.
Behem cesty se budete pohybovat v I., II. a III. zóne KRNAPu, proto prosím neopouštejte znacené cesty v I. a II. zóne a chovejte se ohleduplne k prírode.
Celá trasa merí cca 10,5 km, budeme-li brát její pocátek u infocentra na kraji Labského dolu a konec u mohyly Hance a Vrbaty na Zlatém návrší. Prekonáte zhruba 540 m prevýšení. Cást trasy (3,5 km Labským dolem) se dá absolvovat na kole, ale zbytek cesty je povolen jen peším turistum, takže bychom doporucovali celou cestu absolvovat pešky. Zaparkovat mužete ve Špindlerove Mlýne nebo pri opacném smeru trasy na Horních Míseckách a odtud vyjet místní kyvadlovkou na Zlaté návrší (jízdní rád viz www.csadsm.cz – smluvní doprava a sezónní linky – Zlaté návrší). Pro priblížení se zpet k autu mužete také použít lanovku Špindleruv Mlýn – Medvedín (jízdní rády viz www.skiareal.cz).

A ted ješte pár slov o vývoji Labského dolu:
Spadove pomery udoli, vyrazna modelace jeho zaveru a pricny profit v podobe pismene U jasne prozrazuji, že udoli Labe bylo v pleistocenu zaledneno. Nahorna planina Labske, Pancicke a Navorske louky predstavovala v dobách ledovych stalou zasobarnu snehu k „vyzivovani" vznikleho ledovcoveho splazu, ktery se svoji delkou 4 km (v dobe maximalniho rozsireni) radi hned za nejdelsi udolni ledovec Upy. Kamenny material ze dna a boku udoli byl spolu s pohybem ledovce premistovan a na jinych mistech opet hromaden v podobe vale - tzv. ledovcovych moren (celni, bocni, zakladni, pasivni a jine druhy moren, oznacovane podle stari, vzniku, umisteni apod.). Ledovec, zasahujici v dobe nejvetsiho ochlazeni až k blizkosti Medvediho potoka, zanechal v techto mistech 20 m vysoky celni morenovy val, prechazejici v postranni moreny az 40 m vysoke. Vetsinou jsou prerostle smrkovymi porosty, v techto mistech je vsak celni moreny narusena zarezem cesty a vodni erozi, takže máme prílezitost si ji podrobne prohlednout. Zaklad moreny tvori nestejnoroda šedobila nebo rezavehneda smes piscice pudy až cisteho zuloveho pisku, ve kterem jsou ulozeny žulove valouny nejruznejsi velikosti (od 15 az do 100 cm v prumeru). Prave tato chaoticnost a nestejnorodost v ulozeni materialu je priznacna pro glacialni akumulace, na rozdil od ricnich akumulaci, ricnich teras apod., ktere jsou alespon z casti trídene vodnim proudem podle velikosti a vahy transportovaneho materialu. V recisti Labe nalezneme pobliž tohoto mista i velke zulove bloky (až 2 m v prumeru), ktere sem byly transportovany z vyse polozenych mist údoli pri pohybu ledovce. Tmave cervene zbarveni nekterych obnazenych a omšelých balvanu v morene (ale i v recisti Labe) svedci o pritomnosti horskeho druhu rasy - Trentepohlia iolithus.


Veríme, že se Vám výlet s naší earthcache bude líbit stejne jako nám a prejeme štastný lov! Sovinka = Láda a Jitka

EN: As you know, our team likes stones, rocks and running water. That is why we have prepared for you a new earthcache with this all. We would like to lead you from Spindleruv Mlyn town to Labsky dul, around Labe´s waterfall and Labe´s chalet to Zlate navrsi. It is also possible to walk this other way round, it is up to you, because like this you would go just along plain field and down the hill.
We named this cache Tears of the Krkonose, cos´ we want you to see three waterfalls – Pudlavsky, Pancavsky and Labsky. The first one you can watch only partly, but the two others you will overlook properly from all sizes.
Do you know why the „Tears of the Krkonose“? The waterfalls are made by the nymphs´ tears, who sitts on the hills and cries.
At the beginning of the way you can see Harrach´s spruce. Count Jindrich Harrach took a photo by it here in 1905, as he was a very modern owner of this manor and was the first to established nature preserve of the Krkonose mountains. The 60 ha large wildwood nature preserve in the north part of Labsky dul was named Strma stran = The Sheer hillside. This spruce was, together with other trees around, devoured by bark beetles in 1997 and had to be, after 174 years, chopped down, however the 1905 sign on the trunck is still there. From this place by the Information centre you will go straight to the Labsky dul, where first 3,5 km leads along the Labe river, which bank is here and there stonned or made as an altered stream. The stonned steps or dwarf-walls are there to split the river stream and forgo water erosin. Alder growth here strenghten the river banks of this longest czech river. There is the Under Labsky waterfall close an asphalt route on the coordinates N 50°45.289 E 15°34.247, however it is not possible to see sraight from the route, as it is in III.zone of the KRNAP. After 3,5 km this route ends and continues as a mountains footway. You should have a look to the right to see a part of the Pudlavsky waterfall and after a 1km long way have a look to the left to see Pancavsky waterfall. Pancava river pours down the sheere Labsky dul´s wall and makes the highest czech waterfall. There is Ambroz view-point to overlook Kozi hrbety, Kotel and Lysa hora over there. By climbing up the hill to the Labska chatel you walk around Labsky waterfall with rappids, also callet „Upper“ and lies in Labska rokle /a gulch/ on the highest Labe ´s flow in the Krkonose. One of the Labska chalet owners established a smaller basin-slope here in 1859 to intensify the waterfall ´s flow.
However, you can see just the rest of it today, as it had to be abandoned due to the nature care.
During the walk you find yourselves in the I., II., and III. zone of the KRNAP, so please do not leave the authorized paths and be careful to the nature.
The whole tour takes 10,5 km with the beginning by the Information centre in Labsky dul and ends on the Zlate navrsi by Hanc and Vrbata´s tope and you overcome 540m drop. About a third of this it is possible to ride by a bicycle, but we recommend to walk it all. A car can be parked in Spindleruv Mlyn town. While walking backwards, you park in Horni Misecky and there take a bus to Zlate navrsi /the timetable on www.csdasm.cz/ and you also find there a cable railway Spindleruv Mlyn – Medvedin /the timetable on www.skiareal.cz/

The glacier of Labsky dul The type of valley, its formation and U shape show, that the valley of the Labe river was in the pleistocen glaciated. The table land Labske, Pancicke and Navorske fields was, in the glaciated times, an important permanent snow store for refilling ice tongue, which was up to 4 km long as a second longest after Upa river glacier. The stone material from the river ground and its sides was together with the glacier moved and back cumulated somewhere else. The glacier even reached the Medvedi potok in the most glaciated times, and let here a 20 m high front rampart there and 40 m high on the sides. They are mostly overgrown with spruces, however it is possible to overview it properly. The moraine base is made by a non-uniformed gray-white or ginger-brown mixture of a sand soil, where you can find some granite stones 15 - 100 cm large in their average. In the riverbed of Labe you find also there some large granite stones up to 2 m in their averages, which were moved here also in the times of glacier´s motion. The dark red coloured parts of stones are the signs of mountain alga presence - Trentepohlia iolithus.

Finally, what will be your patr to do (Log conditions):
Send as below by mail over our profile:
A. How many times is the Labe river longer than Mumlava river
B. How many kinds of vascular plants growths in the Schustler ´s garden
C. In which year the count Harrach established the first nature preserve in Krkonose
D. How high is the Pancava waterfall
E. How high is the Upper Labe waterfall (net information are different - we will count more possible answers)
F. Which smell remains alga Trentepohlia iolithus while mechanically damaged in a wet form?

We believe you will enjoy this tour with our earthcache as we did and we wish you a succesful hunt!

Additional Hints (No hints available.)