Skip to content

Grafitovy dul / Graphite Mine (Earth) EarthCache

Hidden : 9/8/2008
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


GRAFITOVÝ DUL


Ceský Krumlov nepochybne patrí mezi perly Ceských zemí, pokud jde o kulturní památky. Patrí ale také mezi vzácná nalezište grafitu. A sotva bychom v Ceské republice našli místo, kde se o tomto minerálu dozvíte víc, než práve na uvedených souradnicích, v bývalém grafitovém dole, který je dnes prístupný verejnosti.
Tato earthcache vás zavede na místo, kde si mužete obou gumáky, navléct se do slušivého hornického kostýmku, nasadit si na hlavu prilbu a na vlastní oci se podívat, jak to v takovém dole vypadalo. Pokud se rozhodnete absolvovat prohlídku (pro odlov keše to není nutné, lze to však jedine doporucit), ceká vás zhruba 80timinutová návšteva dolu, svezete se hornickým vláckem a peknou cást štol také projdete po svých. Chcete-li prohlídku absolvovat, nezapomente si ani v nejparnejším léte teplé oblecení s sebou! Otevreno je od kvetna do zárí vždy 7 dní v týdnu, první prohlídka v 9:00, poslední v 15:00, v cervenci a srpnu až v 16:00. Dospelí za ni dají 150,- Kc, deti do 15 let 80,- Skupiny o 10 a více clenech si mohou objednat prohlídku i mimo toto období. (Aktuální informace a kontakt na www.ckrumlov.cz/grafitovydul)


Slezský dum

GRAFIT


Tento nekovový minerál je jedním z alotropu uhlíku. Vzniká pri premene usazených hornin ze zbytku organických látek (tzv. grafitizací) a tvorí vrstvy nebo cockovitá telesa v rulách, svorech, fylitech nebo mramorech; muže být ovšem i magmatického puvodu. Je velmi žádaný pro své fyzikální vlastnosti, zejména vysokou odolnost vuci teplu. V soucasnosti se nejvýznamnejší ložiska grafitu nacházejí v USA, v Rusku, v Kanade, na Srí Lance a na Madagaskaru, dríve však mezi ne patrilo i jihoceské moldanubikum, zejména oblast kolem Ceského Krumlova. V letech 1925 – 1928 jsme dokonce v produkci grafitu obsadili celosvetove první místo. Práve proto také v nedalekých Ceských Budejovicích vznikla už roku 1790 firma Josefa Hardtmutha, která si o dvanáct let pozdeji nechala patentovat vec tak prostou, že se dnes jen steží dá uverit, že ji nekdo „vynalezl“: tužku. Presneji receno tuhu, která se lisovala ze smesice jílu a... no hádejte! Správne, grafitu.

MOHSOVA STUPNICE TVRDOSTI
Snaha definovat fyzikální tvrdost materiálu sahá až do staroveku, prinejmenším ke spisu Plinia Staršího Naturalis Historia z roku 77 n.l., ale celosvetove se prosadil až systém navržený roku 1812 nemeckým mineralogem Friedrichem Mohsem. Je postaven na jednoduchém principu: ciste ordinální stupnici (jde v ní jen o poradí, rozdíly mezi jednotlivými stupni nejsou stejne velké) sestavil z deseti známých minerálu a tvrdost každé další látky je urcena podle toho, který z techto minerálu je touto látkou ješte možné poškrábat a který už ne (nebo opacne, který z onech deseti danou látku ješte nepoškrábe a který už ano, podle cimrmanovského pravidla „Nedáš, dostaneš!“).
Proc ale mluvíme o téhle stupnici práve v souvislosti s grafitem? Jde nám o uhlík a jeho alotropy, tedy krystalické formy, ve kterých se v prírode vyskytuje. Grafit se svou tvrdostí 1 je totiž protipólem jiné formy uhlíku, diamantu, který je s tvrdostí 10 nejtvrdším prírodním minerálem a tretí nejtvrdší látkou vubec (první dve místa obsadily syntetické formy uhlíku, fullerit a „hyperdiamant“ ADNR). Když pomineme drobné diamanty nalezené v impaktových kráterech po meteoritech a diamanty carbonado, jejichž puvod je nejasný, vznikají výhradne v masivních litosferických deskách, tzv. kratonech. A od diamantu se vrátíme zpátky k firme na výrobu tužek, která jihoceský grafit vyvážela do celého sveta už od konce 18. století. Ptáte se jak? Nápovedu najdete na ceduli asi 100 m západne od výchozích souradnic...

KEŠ


Pro nalezení této keše musíte (1.) navštívit místo se svou GPS a doložit tuto skutecnost fotografií, a (2.) prokázat urcité vedomosti o grafitu a dalších tématech, kterých jsme se v listingu strucne dotkli. Odpovedi na otázky budete možná vedet z hlavy, zbytek mužete zjistit libovolným zpusobem, bádáním na internetu pocínaje a dotazem na zasvecené pruvodce prímo v dole konce. Pouze první otázku je nutné zodpovedet na míste.

Úkoly jsou tedy následující:
1. Na souradnicích 48°49.010 14°18.289 najdete vystavený hornický vozík a vyfotografujte se u nej s GPS nebo obdobným prístrojem, který pri hledání používáte. Fotku priložte k logu.
2. Pres profil nám pošlete odpovedi na následující otázky:
a. Tento dul je soucástí naucné stezky po prumyslových památkách. Na její informacní ceduli ovšem zjistíte, že o zdejší grafit byl zájem už dávno pred nástupem prumyslu. Kdo a na co jako první používal jihoceský grafit? A na co se dnes používá v chemickém prumyslu?
b. Grafit má celou radu využití, a tak by asi pro nikoho nebyl problém vyjmenovat tri z nich. Vy si ale udelejte krátkou virtuální procházku po Jižních Cechách (nemusíte pri ní vstávat od pocítace, po prohlídce dolu si jiste rádi odpocinete) a pak nám napište, k cemu (konkrétne) se grafit používá tady: 48°48.620 14°18.940,
k cemu tady: 48°59.550 14°30.450,
a k cemu tady: 49°10.780 14°22.630.
Dekujeme hosterb a petaak za vecne správné pripomínky: konkrétne tady (49°10.780 14°22.630) to tak nefunguje, ale treba tady: 51°23. 381 30°05.967 najdete ukázkový prípad...
c. Diamant, nejtvrdší známá prírodní látka, vzniká stejne jako grafit z uhlíku, je k tomu ovšem zapotrebí vysoký tlak a teplota. V jaké hloubce a pri jaké teplote tedy diamanty vznikají?
d. Mohsova stupnice tvrdosti je ciste ordinální, neurcuje tedy prímo tvrdost, ale jen to, jestli je daný minerál ve srovnání s minerály této stupnice tvrdší ci mekcí. V praxi existuje jednoduchá možnost, jak urcit, zda má zkoumaný minerál tvrdost vetší než pet. V jakém bežne dostupném materiálu by mel zanechat rýhu?
e. Firma Josefa Hardtmuthanese název, který najdete na ceduli asi 100 metru západne od výchozích souradnic. Po cem se vlastne jmenuje, co tento název znamená v prekladu do ceštiny a kde bychom tento predmet dnes mohli videt?
Po predchozích zkušenostech radeji predem pripomínáme, že pokud jste skutecne odpovedeli na všechny otázky, máte ted 3+3+2+1+3, tj. 12 údaju. Radeji si ješte jednou zkontrolujte, zda jste nic nevynechali a zda to skutecne jsou odpovedi na otázky (napr. u c) jde o hloubku (km) a teplotu (°C/F/K), tedy nikoli o tlak a hloubku nebo o teplotu a tlak...). Na potvrzení necekejte a zalogujte se hned po odeslání odpovedí!
Prejeme príjemný zážitek a štastný lov!


GRAPHITE MINE


Ceský Krumlov is definitely one of the most beautiful towns in the Czech Republic, but it also used to be an important source of graphite. And today it is probably THE place in our country to learn something about this mineral. On the given coordinates you will find the entrance to an abandoned graphite mine, which is open to the public today.
If you want, you can dress in rubber shoes, put on a smart mining suit and helmet and go see for yourself what it was like to work in such a mine. If you decide to take the tour (which is not necessary to log the cache, but warmly recommended), you will spend about 80 minutes underground, travelling through a part of the mine in a mining train but also walking through a good deal of the mine on foot. If you plan to go, definitely take some warm clothes with you! The mine is open May – September, 7 days a week, with the first tour starting at 9 AM and the last one at 3 PM, in July and August at 4 PM. Admission to a tour lead by German/English speaking guide is 200 CZK/adult and 100 CZK/child, for groups of 10 or more the tour can be arranged at other times as well. For up-to-date information see www.ckrumlov.cz/grafitovydul.


Slezský dum

GRAPHITE


This mineral is one of the allotropes of carbon. It is created during the metamorphosis of sediments with organic material residuals (graphitization) and found in layers or lens-like bodies inside gneiss, schist, phyllite or marble, but there is also graphite of volcanic origin. The South Bohemian graphite deposits are of biogenic origin, created from remnants of primitive organisms (especially green algae) that settled on the seabed of shallow seas (similar to the Black Sea as we know it today) together with clay, sand and lime stone. As the organic remnants decayed without access of oxygen, they turned into bituminous matter and oil. During later geological metamorphoses and orogenetic processes (approx. 400 – 1000 million years ago) high pressure and temperature transformed the oil into graphite. The surrounding clay and sand was turned into various kinds of gneiss, the lime stone into marble.
The more intensive the factors of this metamorphosis were, the higher was the quality of the graphite, determined by its crystallic structure and size of “flakes”. Though the process described above is not typical for this area alone (other such graphite layers could be found in Bavaria, Austria, the Ukraine, Norway or Korea), there are other graphite deposits around the world (Mexico, Russia, China) containing material of lower quality, that was created much later from transformed coal. Its crystals are notably smaller (less than 0,001 mm) and it is described as “amorphous”, although geologically this term is inaccurate.
Graphite is very useful because of its characteristics, most notably high resistance to heat. Currently the most important graphite producers are the USA, Russia, Canada, Sri Lanka and Madagascar, but it is not so long ago that the south Bohemian moldanubicum, especially the area around Ceský Krumlov, counted as one of the most important sources of graphite. In the years 1925 – 1928 the Czech Republic was actually the world’s biggest graphite producer. And it was as early as 1790 that Josef Hardtmuth founded his company in Ceské Budejovice. Twelve years later the company applied for a patent on a thing so common one would hardly believe it was once “invented”: pencils. Or more precisely the black-lead inside, which was pressed from a mixture of clay and... guess what? Graphite.

MOHS SCALE OF MINERAL HARDNESS


The notion of defining physical hardness of materials dates well back to the antiquity, at least to Pliny the Elder’s scripture Naturalis Historia (77 AD), but there was no unified and worldwide accepted system until the one proposed in 1812 by the German mineralogist Friderich Mohs. It is a purely ordinal scale (only the order of the materials matters, the distances between them are nowhere near similar) and each substance is ranked between the hardest mineral it still scratches and the least hard one it doesn’t scratch anymore (or conversely the last mineral not scratching the substance and the first one able to leave a scratch in it).
But how is this scale related to graphite? We want you to find more about carbon and its allotropes, i.e. crystalline forms found in the nature. Graphite (with hardness 1) is at one end of the scale, while another form of carbon, diamond (10), is on the other. It is the hardest known natural substance and possibly the third hardest substance altogether (surpassed only by synthetic carbon forms, fullerite and “hyperdiamond” ADNR). Apart from very small diamonds found in meteorite impact craters and carbonado diamonds of unclear origin, they are created in massive lithospherical layers called cratons. And diamonds lead us back to the pencil-making company of Josef Hardtmuth that exported South Bohemian graphite all over the world since the end of the 18th century. Why is that? You will find out, when you look at the big sign about a 100 meters west from the original coordinates.

CACHE


To log this cache you must (1.) visit the place with your GPS and prove this with a photo, and (2.) show some knowledge of graphite and other topics we already mentioned in the listing. You will probably know most of the answers, and you can find out the rest in many different ways, from searching the internet to reading through the info panels on site to asking the guide in the mine. Only the first answer will best be found on-site. Once again, it is not necessary to take part on the guided tour to complete this earthcache.

Here are the tasks:
1. Find the mining cart on 48°49.010 14°18.289 and take a photo of yourself and your GPS unit (or whatever device you use for geocaching). Upload this photo to your log.
2. Send us answers to the following questions via our profile:
a. This mine is part of a trail leading to various sites of industrial history. However, graphite from this location was used long before the industrial age. By whom and for what purpose? According to the info panel, in which industrial branch is it used today?
b. Graphite has a wide range of uses and it would be a very easy task for you to name three of them. Make a virtual tour through Southern Bohemia (no need to travel, you can do this from your computer) and let us know how graphite is used here: 48°48.620 14°18.940,
here: 48°59.550 14°30.450,
and here: 49°10.780 14°22.630.
c. Diamond, the hardest natural substance, is created from carbon - just like graphite, but at higher pressure and heat. At what depths and temperatures are diamonds created?
d. Mohs scale of mineral hardness is a purely ordinal scale, i.e. it does not give the “absolute” hardness of a material, only the “relative” one – which of the 10 minerals forming the scale is harder and which is not. But in practice you don’t need the given minerals. There is, for example, an easy test to determine, whether a mineral’s hardness is above 5. Which commonly available material should this mineral be able to scratch?
e. Josef Hardtmuth’s company carries the name you can read on the sign about a 100 meters west from the original coordinates. What was it named after, what does this name mean in English and where would we find the object today?

Do not wait for a permission to log your visit, post your log right after sending your answers!

Additional Hints (Decrypt)

PM: Xbfgryaí 162; Bxehžaí 1; ernxgbe RA: va pnfr bs gebhoyr yrg hf xabj...

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)