Skip to content

MOST, ktery svet nevidel - An invisible bridge Mystery Cache

This cache has been archived.

ondrasek geotym: Keška to byla krásná, stejně jako místo. Určitě přvedla spoustu lidí na zajímavé myšlenky a obohatila o nové informace.

Bohužel v poslední době nestíháme z pracovních důvodů častou údržbu na spoustě našich keší.

Když jsme začínali, nosili jsme s sebou na cizí keše krabičky, logbooky... a doplňovali a pomáhali... To už se ale dnes moc nedělá, spíš se kritizuje a tak, takže jdeme cestou archivace.

Milí kačeři, bylo nám s vámi dobře.

More
Hidden : 9/1/2008
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Tato keš vás zavede do míst, kde mel stát kdysi most. Podle me škoda, že se to tehdy nepovedlo... Cesta na druhý breh by tak byla mnohem jednodušší a vše by se nemuselo objíždet pres Týn nad Vltavou nebo Podolský most u Temešváru.


KEŠ LEŽÍ NA VÝCHOZÍCH SOURADNICÍCH, MYSTERY JE KVULI PODMÍNCE LOGU. To tak nejak k našim keším patrí :-)



Na levém brehu Vltavy najdeme necelé dva kilometry od Albrechtic podivného svedky minulosti - dva osamocené mostní pilíre.

Jde o pozustatky betonových základu rozestaveného mostu, jehož stavba byla projektována pres Vltavu smerem k obci Doubrava a dále do Bechyne. Cesta ze kešemi by se tak v dnešní dobe výrazne usnadnila :-)

Myšlenka na spojení brehu Vltavy mezi obcemi Hladnou a Doubravou vznikla ve válecných letech na popud dr. Schauera, konzervátora Ministerstva školství a osvety pro ochranu prírody a krajiny v tehdejším okrese Týn nad Vltavou. Projektovala se totiž silnice z Albrechtic nad Vltavou do Doubravy a na Hladné "U Marka" mel být prívoz. Pak se ale týnskému okresu naskytla "díky" válce jedinecná príležitost: ve Frýdku Místku zustalo v dusledku okupace v zárí roku 1938 stát na kolejích nekolik vagónu se vzácným nákladem - ocelovou konstrukcí mostu. Karlova Hut v Lískovci u Frýdku Místku ji puvodne vyrobila pro Rumunsko (jiné zdroje mluví o Podkarpatské Rusi, která se v roce 1938 spolecne se Slovenska odtrhla od první republiky), ale tam se 105 m dlouhý a 6,4 m široký most nikdy nedostal. Místo toho putoval po nekolika intervencích u Zemského úradu na Hladnou.

Konstrukce byla privezena na vagónech z Vítkovických železáren do Písku a odtud auty k rece - ovšem zcela zbytecne. Tady se již pro montovanou konstrukci stavely pražskou firmou ing. Richarda Genttnera pilíre. Ale v cervnu roku 1940 byla vládním narízením stavba zastavena - Nemci potrebovali pracovní síly pro nucené práce v ríši a zdejší most nepovažovali za válecne duležitý. Ocelová cást skoncila uložena pod strechou a cekala do konce války na rekonstrukci.

Zajímavostí je, že tento most spolecne s plánovaným mostem u Kucere byly zaneseny do nemeckých vojenských map jako dokoncené. Tyto chyby zpusobily pri ústupu nemeckých vojsk v roce 1945 znacný zmatek a uvíznutí znacného množství techniky na pravém brehu Vltavy, predevším v oblasti severne od Podolského mostu.



Stavba mostu po válce pokracovala, avšak pouze krátkou dobu. Spory o podobu mostu - komunikace, jíž byl most soucástí, byla zahrnuta do celostátního silnicního plánu jako silnice II. trídy o predepsané šírce 9 m, šíre mostu byla necelých šest a pul metru, navíc se konstrukce zdála nevyhovující díky zastaralé technologii a nákladné údržbe - se táhly do roku 1948, kdy komise rozhodla odvézt železnou konstrukci do okresu Slaný a již postavený pilír zborit. Mel posloužit jako šterk na silnici. Ale v revolucním roce bylo mnoho jiných starostí, na most se zapomnelo a pilír je zde dodnes.

Pro Hladnou byl ješte pozdeji vypracován projekt nové rámové konstrukce. Ten však zustal už jen na papíre. Pro nákladnost nebyl nikdy uskutecnen. Nejbližším premostením mezi Týnem a Zvíkovem se stal Podolský most, který se podarilo ve válecných letech (1943) dokoncit. Po moste na Hladné zbyl jen betonový "pomník" a soubor plánu ve sbírkách Mestského muzea Týn nad Vltavou.

Pri dostatecném poklesu je videt u nedostaveného mostu u Hladné ropík - vojenská pevnustka z první republiky. Pevnustka je opatrena malou protizáplavovou šachtickou.



Podmínkou logu je navrhnout v techto místech most. Nejvíce se tešíme na vaše fotografie s dokresleným mostem v nekterém z grafických programu nebo na vaše vlastní kresby a nácrty (vše nahrajte jako obrázek do logu). V prípade, že jste nadáni spíše literárne než technicky, popište, jaký most byste v techto místech postavili vy (materiál, konstrukce, barva, výška apod.) - jeho popis musí být delší než 38 slov (na památku roku 1938). Necháme vše na vaší fantazii.


PS: Ke keši vede cesticka ze zatácky pred poslední rovinkou k rece, nebo doporucujeme sjet až k vode a vyrazit po brehu, viz. Additional Waypoints. Nebo se dá pohodlne pádlovat po vode, ale i jít prímo za šipkou odkudkoliv :-) Dbejte na soukromé pozemky, prosím.


English: This cache will show a bridge, which in fact does not exist. It was almost built in 1930´s. The iron bridge was originally ready for another place in Ukraine or Romania. It was 110m long and 6m wide. It arrived to Pisek on rail and then on cars to the river. During the Second World War Nazis needed workers in Germany so they stopped building the concrete pilons. In military maps it was mentioned as a built and finished bridge, so it caused anarchy when Nazis were running away at the end of the war. After WWII there were some discussions if to finish it or not, finally after communist revolution in 1948 it was sent to Slany. Also the pilon should be destroyed but it looks they had no time... If you want to log your Found it, you must enclose a photo of the place with your bridge design and project, you can also draw a picture or you can describe it in not less than 38 words.

www.geojih.cz

Additional Hints (Decrypt)

h cngl icenib qbyr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)