Skip to content

FNKV cache Traditional Geocache

Hidden : 6/11/2008
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Praha / Faculty Hospital Royal Vineyards, Prague

-CZ-

Kdy a jak se zacala psát historie této nemocnice? Vubec puvodní rozhodnutí vybudovat nemocnici pro obyvatelstvo "okresu" Královské Vinohrady prijalo zastupitelstvo na svém zasedání 15. cervence 1897. Do tehdejšího zastupitelského okresu Královské Vinohrady patrily dve pražské, tehdy ješte predmestské ctvrti, a to Královské Vinohrady a Žižkov. Pro úcely stavby nemocnice byl zakoupen pozemek zemedelské usedlosti, který se nazýval "Dolní Stromka" a již v prubehu roku 1899 byly zahájeny stavební práce na stavbe této nemocnice. Projektantem budované nemocnice byl architekt Karel Horák, se kterým po medicínské stránce spolupracoval MUDr. Václav Michal. Kolem roku 1900 naše zeme prožívala radu zmen v územne správním clenení státu, které se samozrejme dotkly i "správních zmen" spádových oblastí budoucí nemocnice. V breznu 1901 došlo k rozdelení okresu Královské Vinohrady na okres Královské Vinohrady a Žižkov. Zemský výbor Království ceského pri této príležitosti mimo jiné rozhodl na tehdejší dobu pomerne atypicky, a to tak, aby budovaná nemocnice byla ve spolecném vlastnictví a správe obou takto nove vzniklých okresu. Jiste není nezajímavé, že bylo ustanoveno kuratorium, resp. správní orgán nemocnice, ve kterém mel okres Královské Vinohrady 6 svých zástupcu a okres Žižkov pouze 3 zástupce. I v tehdejší dobe casto vznikaly spory o rešení konkrétních otázek provozu nemocnice, predevším obsazování míst lékaru a dalších zamestnancu, o zadávání dodávek, remeslnických prací apod. Je prirozené, že z techto sporu zpravidla vycházeli vítezne zástupci okresu Královské Vinohrady, z duvodu vetšího zastoupení svých clenu v kuratoriu.

FontánaVinohradská nemocnice byla slavnostne odevzdána verejnosti dne 11. kvetna 1902, kdy vlastne pocíná bežet oficiální zacátek životopisu tohoto zdravotnického zarízení. Prvními primári se v nemocnici na Vinohradech stali internista a významný pracovník ve stavovském lékarském hnutí MUDr. Erazim Vlasák a chirurg MUDr. Václav Michal, který byl pozdeji, v práci o dejinách ceské chirurgie charakterizován akademikem Arnoldem Jiráskem jako "velmi dovedný a jemný operatér". V den otevrení byla v nemocnici zprovoznena 103 lužka a do provozu byly dány 2 interní pavilony, pavilon chirurgický, malý infekcní pavilon, administrativní budovy, hospodárská budova, prosektura a pavilon pro dezinfekci. Je nutno podotknout, že svým zarízením patrila tehdy Vinohradská nemocnice k nejmodernejší nemocnici v Cechách.



Dalším zlomovým rokem pro tuto nemocnici byl rok 1903, kdy bylo nemocnici priznáno Ceským zemským zákonem c. 129 právo verejnosti. Vinohradská nemocnice mela od té doby oficiální název "Všeobecná verejná nemocnice císare a krále Františka Josef I, okresu Vinohradského a Žižkovského". Podstatné bylo, že udelením práva verejnosti byly presne vymezeny funkce nemocnice a její právní postavení, které se odvíjelo od tehdy platného ceského nemocnicního zákona ze dne 5. brezna 1888, ve kterém bylo stanoveno "…nemocnice s právem verejnosti jsou k tomu ustanoveny, aby osobám ztíženým nemocí zhojitelnou nehlede k tomu kam prísluší a jakého jsou vyznání po dobu jejich nemoci poskytovaly lékarskou pomoc a úplné zaopatrení". V prípade nedobytnosti tzv. lécebného na pacientovi, popr jeho rodinných príslušnících apod., mely verejné nemocnice právo požadovat úhradu od Zemského lécebného fondu. Lécebné se platilo podle tríd a chudým a nemocným hradil Zemský fond pouze nejlevnejší, tzv. tretí trídu.

V letech 1908 - 1910 byl v areálu Vinohradské nemocnice vybudován nový infekcní pavilon. Od jeho otevrení, tj. r. 1910 cítala nemocnice 328 lužek. Se stavebním rozširováním nemocnice a s úpravami jejího postavení v systému tehdejšího zdravotnictví se postupne zlepšovalo její vybavení, narustal pocet lékaru a ostatních zamestnancu. o obsazování míst lékaru a dalších zamestnancu rozhodovalo kuratorium nemocnice a jeho rozhodnutí byla dodatecne schvalována Zemským výborem. Vinohradská nemocnice v této dobe zamestnávala 12 rádových sester a 27 služek. Prvním správcem nemocnice byl František Knourek, jehož bezprostredními podrízenými byli další 3 administrativní zamestnanci. v oblasti obslužných provozu byli dále v nemocnici zamestnáni vrátní, strojník, 2 topici, sluha na chirurgickém oddelení, švadlena, zedník, hlídac a 3 delníci, kterí byli urceni "pro ruzné práce v nemocnici a zahrade s denním platem po 2K 40 h".

FontánaDalší vývoj Vinohradské nemocnice byl výrazne ovlivnen událostmi I. svetové války. Infekcní pavilon tehdy sloužil civilní a vojenské správe. Byl trvale preplnen a situaci nevyrešilo ani rozhodnutí vojenské správy, kterým bylo Vinohradské nemocnici prideleno celé prízemí sousedního židovského chorobince. Válecná i bezprostredne poválecná léta se výrazne negativne odrazila také ve financní situaci nemocnice, která ani pred I. svetovou válkou nevzbuzovala príliš mnoho optimismu. Je zajímavé, že pasiva nemocnice dosáhla koncem roku 1919 tehdy neuveritelné cástky více než 1,5 mil. Kc. i pod tíhou techto argumentu Vinohradské žižkovské zastupitelstvo se rozhodlo predat nemocnici do rukou státní správy. Toto se stalo rozhodnutím, resp. usnesením ministerské rady dne 19. 12. 1921 a tímto rozhodnutím byla nemocnice prohlášena za "…všeobecný verejný státní ústav lécebný (nemocnici)...". Tímto krokem se vinohradská nemocnice stala jedinou státní nemocnicí v Cechách a prešla pod prímé rízení ministerstva verejného zdravotnictví a telesné výchovy. v té dobe se v sousedství nemocnice zacíná s výstavbou Státního zdravotního ústavu republiky Ceskoslovenské a již situování naznacovalo, že na Vinohradech mela postupne vyrust pomerne rozsáhlá odborná základna pro cinnost Ministerstva verejného zdravotnictví a telesné výchovy. v tomto období se stává rídící primár Vinohradské nemocnice, tedy její reditel MUDr. Jan Semerád státním tajemníkem Ministerstva verejného zdravotnictví a telesné výchovy. v této dobe byly zpracovány koncepcne rozsáhlé plány další výstavby nemocnice. v roce 1936 mela Vinohradská nemocnice již 599 lužek. Roku 1937 byla slavnostne otevrena tehdy nejmodernejší stavební cást nemocnice - chirurgický pavilon (H) s 219 lužky. Puvodní 2 oddelení nemocnice (chirurgie a interna) byla postupne doplnována o další specializovaná pracovište tak, jak to odpovídalo základním trendum ve vývoji medicíny. v té dobe ve Vinohradské nemocnici již pusobila rada vynikajících ceských lékaru - doc. MUDr. Jirí Diviš a doc. MUDr. Emerich Polák (chirurgové), doc. MUDr. František Vanýsek a MUDr. Jindrich Wagner (internisté), doc. MUDr. Milan Janu a doc. MUDr. Jirí Trapl (gynekologové), doc. MUDr. Jan Janku (oftalmolog), doc. MUDr. Josef Stolz (patolog) a mnoho dalších.



V období mezi dvema svetovými válkami si Vinohradská nemocnice vybudovala místo jednoho z nejprogresivnejších a vedecky nejprubojnejších lécebných zarízení. Tak napr. již v roce 1919 zde prof. MUDr. Ivan Honl vybudoval první lécebný Paseuruv ústav na území našeho státu. v roce 1922 bylo zde pod vedením doc. MUDr. Ferdinanda Tománka zrízeno radium-terapeutické oddelení plastické chirurgie pod vedením prof. MUDr. Františka Buriana, která se stala chloubou ceské medicíny. Ješte v roce 1938 mnozí z mladých lékaru a mediku pracovali v nemocnici pouze za stravu a byt, popr. za velice nízký plat. V tomto roce napr. na jednotlivých oddeleních nemocnice pracovaly služebné 12 až 15 hodin denne za mesícní mzdu, která vetšinou nedosahovala ani výše 300 korun. V období II. svetové války naše nemocnice nemohla zustat mimo vnitrní dení, které probíhalo v Praze a v techto regionech. V srpnu r. 1940 rádilo v nemocnici gestapo, které pozatýkalo radu zamestnancu nemocnice, podrobilo je krutým výslechum a radu z nich odvleklo a umucilo v nacistických koncentracních táborech. Jedním z takto zatcených a umucených pracovníku nemocnice byl na jare roku 1943 i MUDr. Nedved. V kvetnu 1945 pro Vinohradskou nemocnici i celý stát zacíná nová, poválecná etapa vývoje. V roce 1946 byla v naší nemocnici zavedena pravidelná výuka mediku z Pražské lékarské fakulty University Karlovy, ale teprve v roce 1952 se stala Vinohradská nemocnice výukovou základnou rodící se lékarské fakulty hygienické University Karlovy, tedy fakultní nemocnice. V témže roce byla také založena Detská klinika. Jejím založení byla poverena prof. MUDr. Jirina Cížková -Písarovicová, DrSc., která patrila k nejvýznamnejším osobnostem ceské pediatrie 20. století. Od této doby je vývoj naší fakultní nemocnice neoddelitelne spojen s osudy této fakulty.

V tomto období zajištuje FNKV vysoce kvalifikovanou lécebnou a preventivní péci pro obyvatelstvo Prahy 10, 3, 4 a Prahy východ. Nekterá vysoce specializovaná oddelení této nemocnice slouží již v této dobe obyvatelstvu celého státu. Pocátkem 60. let v rámci fakultní nemocnice již pracují: I. a II. interní klinika, klinika chirurgická, plastické chirurgie s odd. popálenin, gyn.-por. klinika, ocní, ORL, dermatovenerol. klinika, neurologická, klinika pracovního lékarství, klinika rtg. Dále v této nemocnici existovala tato ambulantní pracovište: oddelení stomatologie, alergologie a oddelení pro pracovníky v zahranicí. Spolecne tyto kliniky využívají vyšetrovací a lécebné složky tvorené oddeleními klinické biochemie, anesteziologie, mikrobiologie, hematologie, TO, rehabilitacní odd., oddelení soudního lékarství, odd. patologie. Rozširování nemocnice však neustalo ani v následných obdobích a napr. v 70. letech bylo otevreno nekolik Jednotek intenzivní péce (na odd. popálenin, chirurgické klinice, neurologické klinice, I. a II. interní klinice). Na II. interní klinice krome toho byla vybudována metabolická jednotka a byla zde dusledne uplatnena intermediální péce o pacienty na koronární jednotce. v letech 1972 - 1976 se v nemocnici uskutecnila celá rada významných stavebních akcí - byla uvedena do plného provozu II. interní klinika, zacala výstavba nového pavilonu Kliniky plastické chirurgie a popálenin, zahájena prestavba centrální kotelny atp. Rozsáhlou rekonstrukcí bylo dobudováno pracovište odd. biochemie na pav. "K" a byl adaptován pav. "E" pro potreby ocní kliniky. Informace cerpany z www.fnkv.cz

-EN-

When and how to begun to write the history of this hospital? Original decision to build a hospital for the population "district" Royal Vineyards was accepted by local authority at 15 July 1897. Tha official opening this Hospital was in 1902. It was at 103 beds, 2 internal pavilion, surgical pavilion, small infectious pavilion, administrative buildings, economic building, dissecting room and pavilion for disinfection disposal.

So we have to say, that own facilities was mod cons in Czech Republic.


Additional Hints (Decrypt)

Mn qehulz pvuyvilz fybhcxrz bq mqv cbq oerpgnarz. Ancebgv qynmqvpbir mxenpbinpv prfgr.

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)