Skip to content

Leopold Srom Traditional Geocache

This cache has been archived.

Voyager Reviewer: Archivace listingu keše

Voyager Reviewer Reviewer pro CR, (predevším kraje Jihomoravský, Zlínský)

More
Hidden : 5/21/2008
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   regular (regular)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Leopold Šrom (8. 9. 1917 – 17. 10. 1968) – nekolikrát ocenený Chrlický rodák, ceskoslovenský stíhací pilot Royal Air Force a 1. ceskoslovenské letecké divize ve druhé svetové válce. Cache je vzpomínka na dalšího chrabrého Cecha.

[EN] Leopold Šrom (8. 9. 1917 – 17. 10. 1968) was born in Chrlice. He fought in second great war as a fighter


Leopold Šrom po druhé

Leopold Šrom se vyucil elektromechanikem. Po vyucení nastoupil dobrovolne do ceskoslovenské armády. Zde v letech 1937 až 1939 pusobil nejprve u Leteckého pluku 5 v Brne a po preškolení na stíhací letouny u Leteckého pluku 4 v Praze byl pridelen k Leteckému pluku 3 ve Spišské Nové Vsi.

Po Mnichovu, breznové okupaci zbytku ceských zemí a vzniku Slovenského štátu tajne prešel do Polska. Odtud spolecne s dalšími cechoslováky odplul na lodi pres Dánsko do Francie. Zde byli piloti nejprve prijati do Cizinecké legie. Nejprve sloužil v alžírském Oranu a Blide. Po napadení Francie byl prijat do Armée de l'Air. Preškolení na francouzským letectvem používaná letadla absolvoval v Chartres, Bourges a La Rochelle. Pri napadení Francie se však boju nezúcastnil a po porážce a kapitulaci odplul na lodi do Plymouthu ve Velké Británii.

V Anglii vstoupil do RAF v hodnosti sergeant (cetar) a prošel výcvikem u jednotek v Bensonu a Sutton Bridge. Od listopadu 1940 do cervence 1941 slouži u britské 245. stíhací perute v severním Irsku. Perut byla vyzbrojena letouny Hawker Hurricane. Zde Šrom zaznamenal také své první vzdušné vítezství. Poté byl prevelen k ceskoslovenské 310. stíhací peruti, kde také zaznamenal další úspechy. Po dokoncení prvního operacního turnusu pusobil jako letecký instruktor a v druhém turnusu od ledna 1943 do ledna 1944 znovu létal u „tristadesítky“, nyní už vybavené Spitfiry. Byl povýšen do hodnosti Pilot Officer – porucík (ceskoslovenskou mel podporucík).

Po výzve k ceskoslovenským pilotum pro zformování ceskoslovenské letecké jednotky v Sovetslém svazu se dobrovolne prihlásil. V únoru 1944 z Británie odplul se skupinou 20 letcu, vedenou štábním kapitánem Františkem Fajtlem. V Sovetském svazu se piloti preškolili na stroje Lavockin La-5FN a v léte byli pripraveni k nasazení na fronte. Piloti se stali príslušníky 1. cs. stíhacího leteckého pluku, kterému velel František Fajtl.

Leopold Šrom

Po vypuknutí Slovenského národního povstání bylo rozhodnuto vyslat ceskoslovenské piloty na pomoc povstaleckým jednotkám. Pluk se premístil 17. zárí 1944 na slovenské letište Zolná a pozdeji operoval z letišt Zolná Brezno nad Hronom a nakonec Tri Duby. V prubehu krátkého trvání povstání se podporucík Šrom stal nejúspešnejším stíhacem v povstaleckém letectvu.

Pod tlakem nemeckých jednotek byl letecký pluk donucen 25. ríjna 1944 opustit povstalecké území a odletet zpet za sovetské frontové linie. Šrom zde byl povýšen do hodnosti porucík a stal se velitelem 2. letky reorganizovaného 1. cs. stíhacího leteckého pluku, pozdejší soucásti 1. ceskoslovenské smíšené letecké divize pod vedením podplukovníka Budína. Celá divize se v prubehu dubna a kvetna významne podílela na bojích na Ostravsku, Opavsku a Tešínsku.

V bojích druhé svetové války si Leopold Šrom pripsal 8 sestrelu neprátelských letadel (další 2 letouny pravdepodobne). Získal mnohá ceskoslovenská i spojenecká vyznamenání:

  • ctyrikrát Ceskoslovenský válecný kríž 1939
  • trikrát Ceskoslovenská medaile Za chrabrost
  • Ceskoslovenská medaile Za zásluhy I. stupne
  • Pametní medaile cs. zahranicní armády
  • Rád SNP I. stupne
  • britská War Medal
  • britská Defence Medal
  • sovetská medaile Za vítezství nad Nemeckem

Po skoncení války pracoval pro Vedecký letecký ústav v Praze-Letnanech jako zalétávací pilot. Po únorovém prevratu a krátkém zatcení za údajné plánování nezákonného opuštení republiky byl z politických duvodu z letectva propušten. Až do roku 1964 se živil jako elektromechanik v Tesle Žižkov. S uvolnením pomeru v Ceskoslovensku v šedesátých letech byl rehabilitován a povýšen do hodnosti majora.

Díky nabídce CSA pro rehabilitované letce se vrátil k letectvu do Státní letecké inspekce. Protože chtel i nadále létat, složil nárocné zkoušky pro dopravní piloty a létal jako druhý pilot u CSA na letounu Iljušin Il-14. Pri letu do Bratislavy 17. ríjna 1968 však letadlu „vysadil“ krátce po startu jeden z motoru a stroj se nedaleko Kladna zrítil. Pri nehode zahynuli všichni cestující i celá posádka.

Více si mužete precíst zde.


Ted nejaké informace ohledne odlovu keše:

Pokud nevlastníte geovuz, asi nejlepší možnost jak se ke keši dostat je autobusovou linkou císlo 78, vystoupíte na zastávce Zámecká (na znamení). Je to poslední zastávka v zóne 101, takže jedete-li od/do Olympie, dejte si pozor na revizory, kterí zde s oblibou kontrolují platné jízdní doklady. Do Chrlic se dá dostat ale i linkou 63 z Úzké, vystoupíte na zastávce Chrlické námestí a dál Vás už požene šipka; nebo i vlakem z Hlavního nádraží linkou S2 IDS JMK, první zastávka: Chrlice. Ve vlaku platí normální jízdenka/šalinkarta na MHD, cvakací stací desetiminutová.

Odlov kešky mužete uskutecnit až se budete pri nákupech v Olympii nudit pro zlepšení nálady. Keš je umístena v blízkosti památníku Leopolda Šroma, který najdete u silnice, nebo podle waypointu PAMAT.

Pozor! Po dešti se terén zvedá na 3 až 3,5.

Odlov muže zacít, preji príjemnou zábavu.

Poslední kontrola cache: 14. 2. 2010

Additional Hints (No hints available.)