Skip to content

Zapomenute obratiste Karlov Multi-cache

This cache has been archived.

TrainTour Reviewer: Stale bez reakce -> Archivovano.
TrainTour, reviewer pro CZ, SK a okoli

More
Hidden : 4/15/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
3 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Jednoduchá multi cache venovaná unikátní památce po dávno zaniklé tramvajové doprave na pražském Novém meste.
Sorry, we temporarilly haven't got listing in English


Na novomestském predmostí Nuselského mostu, najdeme jednoho z nenápadných svedku pražské tramvajové minulosti. V ulici Boženy Nemcové zustala zachována výhybka a kusá, odstavná kolej zdejšího obratište z roku 1955.

Puvodní úvrat z roku 1912
Trat k Ceské detské nemocnici na Karlove, vedená z dnešního námestí I. P. Pavlova, byla uvedena do provozu 24. listopadu. Z námestí I. P. Pavlova byla vedena Sokolskou ulicí na križovatku s ul. Boženy Nemcové a dále do Horské ulice ke kostelu Panny Marie a sv. Karla Velikého, zvaného též Karlov, kde byla zrízena úvrat. Konecná tehdy nemela usporádání kolejového trojúhelníku, ale byla ukoncena výhybkou smerující na krátký jednokolejný úsek. Tehdy sem byl veden provoz pouze s motorovými vozy a manipulace spocívající v prejetí na protismernou kolej byla znacne jednoduchá. V roce 1929 byl koncový kusý úsek prodloužen o 18 metru obloukem k pocátku Horské ulice jako odbocná kolej pro odvoz popela a smetí, pozdeji používaná pri zajíždení kropících tramvají k vodojemu.

Zrození obratového trojúhelníka
V roce 1955 bylo proto rozhodnuto o prestavbe celé konecné, a protože místní podmínky neumožnovaly umístení smycky, byl zde zrízen trojúhelník v podobe písmene "T" s krížením obou oblouku. Príjezdová vetev trojúhelníku byla podstatne delší než odjezdová, protože sloužila i k odstavování celých tramvajových vlaku tak, aby nenarušily bežný provoz obratište. Nový trojúhelník byl uveden do provozu 1. ríjna 1955 a v klidu se dožil takrka 11 let.

Den, kdy zmizel klid z ulic
Pred otevrením Nuselského (Gottwaldova) mostu nebyla Sokolská ulice príliš rušná - na Karlove totiž koncila nad údolím. Sousední Legerova ulice byla ješte opuštenejší. Po výstavbe magistrály se obe ulice rychle staly jednemi z nejrušnejších v Praze. Krome zrušení trate v Sokolské ul. probehla pred výstavbou magistrály ješte demolice cásti detské nemocnice. V puvodní podobe nemohla být tramvajová trat na Karlov zachována už proto, že se Sokolská stala jednosmernou a tramvaje by zde nemohly jezdit v protismeru. I po prípadné preložce koleje ve smeru na I. P. Pavlova do Legerovy by byl provoz na této trati velice problematický: obrat v ulici Boženy Nemcové prejíždením magistrály s hustým automobilovým provozem by byl velmi problematický a na smycku by místo nebylo. Z toho vyplývá, že trat zrušení ujít nemohla. Celá trat byla v roce 1966 snesena a jen opuštené ružice trolejového vedení na domech v Sokolské ulici pripomínají, že zde kdysi nevládl tak silný automobilový provoz a i chodci meli možnost ulici v poklidu prejít. Dnes se to rovná sebevražde. Ze zrušené trate se dodnes zachovalo jedno z ramen obratového trojúhelníku i s výhybkou, pred kterou byla umístena nástupní zastávka. Tento pozustatek je uchován v ulici Boženy Nemcové pred križovatkou se Sokolskou. Za výhybkou je kolej pred Sokolskou ulicí uríznuta. Na druhé strane vede do asfaltu a pod ním zrejme ješte pokracuje. Cást koleje je umístena v dlažbe, cást v asfaltu.

Presto zde do dnešních dní zustala v ulici Boženy Nemcové již zmínená výhybka a kolej odjezdové vetve obratište. Byla totiž po léta skryta v ohrade stavebního dvora a po jejím odstranení se naštestí nikdo nezabýval myšlenkou na nový povrch vozovky. Práve proto se nám do dnešních dnu dochovala památka na tramvajovou trat v místech, kde si ji dnes snad ani neumíme predstavit.

 


 

Schéma vývoje obratište

Nekolik ortofotomap Karlova se zákresem puvodních prvku tramvajového kolejište a souasný stav.

 

Letecký snímek z roku 1912 s puvodní kolejovou úvratí Letecký snímek z roku 1928, s vyznacením kusé odstavné koleje, která byla prodloužena do Horské ulice Letecký snímek z roku 1955 s vyznacením nove zrízeného obratového trojúhelníka Letecký snímek soucasného stavu (rok 2000) v nemž je vyznacen zbytek obratište s výhybkou


Samotná cache je velmi jednoduchá multina, na uvedených souradnicích schránku nehledejte. Pro zjištení finálních souradnic je potreba zjistit nekolik císel na každém stanovišti a ty pak dosadit do finálního vzorce. Zdatnejsi kaceri mohou tuto multinu promenit ve virtualku a souradnice finalky spocitat "od stolu".

Stage 1: Obratište
Výchozí souradnice vás privedou do ulice Boženy Nemcové na místo, kde se dnes nachází puvodní kus obratového trojúhelníka se zachovaným kusem výhybkového hradla. Stojíte vedle jižního prucelí cásti Ceské detské nemocnice, na kterém se v prízemním patre nachází A zamrížovaných románských oken.

Stage 2: Kostel
Na souradnicích N 50° 04.156 E 014° 25.701 se nachází vstup do zahrady kostela P. Marie a Karla Velikého, založeného Karlem IV. v roce, jehož ciferný soucet = B. Dríve šlo o spolecný parcík náležící k detské nemocnici, který protínaly pouze tramvajové koleje.

Stage 3: Vyhlídka
Pokud je zahrada otevrena, mužete projít zadní bránou do Horské ulice a odtud na souradnice N 50° 04.090 E 014° 25.776. Stojíte v bývalé zahrade detské nemocnice, kousek vedle se dríve nacházela puvodní tramvajová úvrat a kusá kolej. Nyní zde naleznete vyhlídku, kterou ruší jen rachot aut rítících se po magistrále. Ovšem pred necelými padesáti lety vás zde mohlo vyrušit maximálne zacinkání tramvaje. Celkový pocet lavicek umístených na vyhlídce = C.

Finální cache je uložena na souradnicích: N 50° 04.(A-C)(C*2-A)(B-A) E 014° 25.(A*2-C)(A)(C*2-B)

Pri jejím odlovu budte prosím opatrní. Nikoliv na samotnou schránku, ale na sebe a vlastní bezpecnost. Všechny úspešné nálezce prosíme, aby v listingu nikterak nenaznacovali kde je schránka ukrytá!



Co hledat a co najít?
Mikro cache, plechová krabicka velikosti kreditní karty s pevne umístenými informacemi pro náhodné nálezce, dve tužky, orezávátko, propiska, logbook, náhradní maskovací pytel. Prosíme, do schránky ukládejte pouze predmety související s Geocachingem, napr. Geocoiny. Pokud ve schránce naleznete cokoliv mimo uvedený obsah, mužete si takovou vec bez náhrady odnést.

Jedná se o druhou verzi schránky (první verze byla zcizena po dvoumesícním provozu), proto prosíme, abyste schránku dukladne zamaskovali systémem "zastrcit co nejdál".



Rady & tipy
V prostorách zachovalé výhybky obratište se nachází parkovište, které je díky systému modrých parkovacích zón ve všední dny (8:00 – 18:00) zpoplatneno. Pokud využijete k odlovu svuj volný cas o víkendu, kdy je parkovište zdarma, urcite nezapomente navštívit velmi zajímavé muzeum Policie Ceské republiky v prostorách Karlova (ihned vedle kostela, vstup pres zahradu), ve kterém v rámci stálé expozice mužete spatrit opravdové skvosty jako napr. kufr, ve kterém byla nalezena Otylie Vranská nebo bednu, v níž z vezení uprchl Rostislav Roztocil. Vše za cenu vstupného, které je na Prahu výjimecne "za hubicku".

Kostel Karlov je vzácne dochovanou ukázkou gotického kostela s hvezdicovým pudorysem. Se stejným pudorysem se mužeme setkat napr. i v kapli sv. Kateriny gotického dómu sv. Štepána ve Vídni. Dosahuje však zhruba jedné tretiny velikosti kostela na Karlove v Praze. Zarážející je však barva nového omítnutí tohoto kostela (ružovo/oranžová), která je absolutne neadekvátní dobe a architekture, kterou tento kostel predstavuje (vysvecen 1377).

Pokud vás zajímá, jakým zpusobem se tramvaje otácejí na obratovém trojúhelníku, jiste si prectete velmi clánek ze serveru iDNES.cz, který vám priblíží nejen tuto dnes již témer nespatritelnou lahudku, ale také dalších devet zajímavostí ze sveta pražských tramvají.


Additional Hints (Decrypt)

cebpunmvf-yv qirezv, arhxynarw fr, yrp x arov cbuyrqav

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)