Skip to content

Sv. Michael archandel Mystery Cache

This cache has been archived.

DarkLord Reviewer: Archivace listingu keše

DarkLord Reviewer

More
Hidden : 3/30/2008
Difficulty:
3 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


HISTORIE:

     Naše první kroky jiste povedou na výchozí souradnice pres Masarykovo námestí k nejstarší dochované stavbe v Litvínove, rane baroknímu kostelu sv. Michaela archandela (obr. 1, obr. 2).

Masarykovo námestí pred úpravou v roce 1887
Obr. 1 Podoba kostela a Masarykovo námestí pred úpravou v roce 1887

Masarykovo námestí pozdeji po úpravách
Obr. 2 Masarykovo námestí pozdeji po úpravách

     Kostel nechal vybudovat pražský arcibiskup Jan Bedrich z Valdštejna podle plánu burgunského architekta Jeana Baptisty Matheyho na tzv. Mariánské výšine nedaleko farního kostela, o nehož máme první zmínky již z roku 1352. Prípravné práce na novém kostele zapocaly léta páne 1685 a základní kámen byl položen o 3 roky pozdeji. Kostel byl dokoncen 1694, ale bohužel sám architekt, který znacne ovlivnil barokní sakrální architekturu v Cechách, zemrel pred jeho dokoncením v tomtéž roce. Kostel je postaven jako jednolodní podélná stavba orientovaná ze severu na jih s dvema vežemi v prucelí s jehlanovitými strechami. Mezi vežemi na zem shlíží pískovcová socha patrona kostela a mesta sv. Michaela archandela s mecem a vahami (obr. 3). Jeho vyobrazení najdeme i v erbu mesta.

Sv. Michael archandel nad prucelím kostela
Obr. 3 Sv. Michael archandel nad prucelím kostela

     Netradicní tvar zakoncení kostelních veží u litvínovského barokního kostela vyvolal na nekolik dalších staletí pochybnosti, zda se vubec jedná o puvodní zámer. Panoval názor, že veže nebyly dokonceny z nedostatku financních prostredku. Vše bylo vysvetleno až v roce 1912, kdy kostelu byla opravena fasáda pod dohledem litvínovského stavitele jménem Rudolf Knie. Tehdy meli radní v plánu i prestavbu strech obou veží na cibulovitý tvar. Ne všichni obyvatelé však chteli dominantu svého mesta odstranit, a tak hledali podporu v Louce u Znojma, kde kostelní veže u tamejšího kostela také meli jehlanovité zakoncení. Práve díky vznesenému dotazu do Znojma litvínovským kronikárem Rudolfem Lillem se zjistilo, že se jedná o gotizující prvek, který se hojne užíval na rakouských hranicích a v Rakousku byl všeobecne uznávaný. Stejný zpusob zakoncení zvolil architekt Mathey u strešních altánu zámku Trója v Praze.

     Budeme pokracovat dál za kostel do Voigtových sadu, které leží na prostranství drívejšího hrbitova, který priléhal k prvnímu kostelu. Voigtovy sady predstavovali zacátek farské zahrady v níž byl i Hrbitovní rybník, který byl pocátkem 19. století vysušen. O necelé století pozdeji byla západní cást farské zahrady odprodána, rozparcelovaná a nabídnuta pro stavbu mestských domku, které tvorí západní stranu námestí Míru a jednu celou stranu Rooseveltovy ulice.

     Dojdeme až k pískovcovému sousoší Nejsvetejší Trojice (obr. 4) pocházející ze zbourané obce Libkovice, kde vznikla na popud libkovického mecenáše Antona Franze Franka roku 1738.

Sousoší Nejsvetejší Trojice
Obr. 4 Sousoší Nejsvetejší Trojice

     Pokud popojdeme od sousoší až k železné bráne kostela uvidíme na levé strane nádvorí fary nejstarší exteriérovou plastiku v Horním Litvínove, sv. Jana Nepomuckého (obr. 5). Autor plastiky není bohužel znám a to ani presný rok jejího vzniku. Ví se však, že již pred rokem 1728 zdobila prostranství pred kostelem. Poté po nekolika zmenách umístení se roku 1958 dostala práve na nádvorí fary, kde je dodnes.

Sv. Jan Nepomucký
Obr. 5 Sv. Jan Nepomucký

     Naše cesta bude pomalu koncit u poslední zajímavé sochy Voigtových sadu, která je zároven i predposlední zastávkou pred hledaným pokladem. Jedná se o pískovcovou sochu Herkula, neboli též Samsona (obr. 6), od Matyáše Bernarda Brauna. Pochází z let 1730–1740 a než byla roku 1820 privezena do Litvínova jako dar od pánu Valdštejnu, byla umístena na zámku v Duchcove. Teprve až kvuli výstavbe rychlodráhy v roce 1957 byla premístována do zahrady bývalé polikliniky v Podkrušnohorské ulici a pri té príležitosti dostala i nový podstavec. Její putování skoncilo až 1974, kdy kvuli výstavbe nových domu v zahrade bývalé polikliniky, byla premístena do Voigtových sadu na dnešní místo.

Socha Samsona
Obr. 6 Socha Samsona

Prameny:
     Kol. autoru: Kniha o Mostecku, 1. vydání, Litvínov, Dialog 2000
     Pokorná, L.: Litvínov v promenách casu, Litvínov, Dialog 2003
     Príhodová, S.: Malé ctení o Litvínovu, Litvínov, Gibon 1992

     CZ
Stage 1: N 50° 35.957 E 013° 36.862

      Hledejte císlo ABCD na sloupu, který stojí u informacní tabule.

Stage 2: N 50° 35.989 E 013° 36.823
      Zde najdeme na podstavci sochy vytesaný ten rok KLMN, který je nejmladší.

Stage 3: N 50° 36.032 E 013° 36.822
      J – Kolik je lavicek kousek pred sochou?

Finále: N 50° 3 (C) . (D - A) J (C - K) E 013° 36. (2 x M) (2 x C – D - K) (B – M)

PROSÍM PRI VNIKÁNÍ DO FINÁLOVKY BUDTE OPATRNÍ. JEDNÁ SE O KREHKÝ MECHANISMUS, KTERÝ SE PRI POUŽITÍ SÍLY ROZBIJE.


      EN
Stage 1: N 50° 35.957 E 013° 36.862

      Look for a number ABCD on a pylon, which is near the information board.

Stage 2: N 50° 35.989 E 013° 36.823
      Find a sculpted year KLMN on the statue’s pedestal, which is the youngest one.

Stage 3: N 50° 36.032 E 013° 36.822
      J – How many benches are there in front of the statue?

Final: N 50° 3 (C) . (D - A) J (C - K) E 013° 36. (2 x M) (2 x C – D - K) (B – M)



Prvotní obsah cache:
128 MB USB 2.0 Flash disk (funkcní), tester Cašran Chopard, karabinka, remínek na mobil, kamínek omotaný drátem, dinosaurus, mimozemštan-fotbalista, clenský prukaz klubu esemeskáru.

Click to verify coordinates

Additional Hints (Decrypt)

PM: Uyrqrw cerfzlpxh manzrub fybin RA: Ybbx sbe nantenz bs xabja jbeq

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)