Skip to content

Poklad lesnich skritku Traditional Geocache

Hidden : 3/10/2008
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Nekdo by možná rekl, že tenhle les je úplne obycejný, ale on není. Jen se musíte dobre dívat, chodit potichoucku a po cestickách, kudy lidé obvykle nechodí (alespon se vyhnete mudlum). Je tu k videní spoustu zajímavých bytostí - skrítku, víl..na tak malý lesík neobvykle mnoho. Že takové bytosti neexistují? Zkuste si precíst o nekterých z nich a možná zjistíte, že už jste je nekdy potkali. Jen jste o tom nevedeli... A až pujde pro tuhle keš, dobre se kolem sebe dívejte....(a nezapomente napsat, koho jste potkali ci alespon zahlédli vy)

Boruvinka vytrvalý

Boruvinka vytrvalý je težko zaraditelná bytost. Nejcasteji bývá razen mezi skrítky, i když valnou cást života se chová a vypadá jako kerík. Je dobre maskovaný hustými porosty boruvek a prakticky ho nelze od nich odlišit. Valnou cást života se vyživuje koreny, teprve v dospelosti se zacíná stehovat a pak se živí jako ostatní skrítkové lesními plady, korínky, houbami a dalšími dary lesa. Trvale zustává porostlý boruvcím, jehož lístky mu slouží jako ochrana. I v dospelosti kvete a nese plody. Rozmnožuje se semeny, ale na rozdíl od ostatních rostlin svá semena sám seje na predem urcená místa a pozdeji snadno zjistí, kde mu roste potomstvo. Boruvinku vytrvalého mužete identifikovat jen v prípade, když vám pri cesání boruvek pod rukama kerík vypískne a utece. U nekterých lidí, kterí nemají o existenci Boruvinky tušení, to muže vyvolat šok.
Boruvinka

Divozenka trnitá (vampýrí)

Jestliže se zraníte pri sberu ostružin o trn, muže být, že se jedná o ušknutí Divoženkou trnitou, aniž jste si toho povšimli. Divoženka trnitá má totiž dokanalé mimikry a v hustém ostružiní se dá jen težko objevit. Divoženka je postavy malé a kypré, ostrých ocí, špicatých zubu, má rozeklaný jazyk a zlomyslnou, zákernou povahu. Po tele je posetá trny, podobne jako ker, ve kterém bydlí. Zdrzuje se výhradne v ostružinových kerích, v nekterých prípadech vezme za vdek i maliním. V zime se stahuje ke korenum ostružiny, kde smotaná do klubícka a zabalená do stromové kury prespává. Divoženku trnitou nelze v žádném prípade ochocit a není ani vhodná k chovu na zahrade. Dosahuje výšky až 80 cm, když se narovná. Ale v keri obvykle prebývá všelijak schoulená. Živí se lesními plody, a když má príležitost, i krví obeti.
Divozenka trnita

Hribác bukový

Je masivní statný skrítek, který podobne jako napríklad Ciruvek fialový prijímá podobu houby, aby byl v lese méne nápadný. Je to však jen vnejší podoba, protože se již od mládí muže volne pohybovat a je velice cilý. V lese zastává úlohu hospodáre a stará se o to, aby stromy a rostliny dobre prospívaly. Ze všech svých sil se snaží uklidit i ruzné smetí, zanechané v lese clovekem (proto pri zakládání nových keší v lese dejte dobrý pozor, zda nezakládáte keš blízko tohoto skrítka, mohl by ji považovat za odpadky a zlikvidovat ji, prípadne s ním predem uzavrete dohodu, on vám pak krabicku naopak bude strežit, co mu síly stací). Živí se tím, co les dá. Pres zimu prespává pod koreny stromu v hribovém nebo kremenácovém podhoubí. Pri styku s clovekem muže dojít k šoku, sehne-li se houbar pro krásný zdravý hrib a ten peláší do houštiny a nevybírave pritom nadává. Samozrejme, že k úleku dochází i u Hribáce, hlavne tehdy, má-li houbar nuž. Hribác dorustá ruzných velikostí v závislosti na charakteru životních podmínek
Hríbác

Mechura houbový

Roztomilý skrítek, kterého je velmi obtízné spatrit, protože je po celém tele dobre chránený porostem mechu, ze kterého mu couhají jenom nos, ruce a chodidla. Stocí-li se do klubícka a nehýbe se, vypadá jako polštárek mechu. Drží se vetšinou poblíž jedlých hub. Pokud zahlédnete pelášející kopecek mechu, prekvapili jste pravdepodobne práve Mechuru. Jak je vidno z názvu, živí se Mechura houbový výhradne houbami. Ke svému životu dále potrebuje vlhkou lesní pudu, hojný déšt, aby kvalitne obrostl, a slunecní svetlo cezené pres vetve lesních stromu. Les nesmí být príliš hustý, ale ani príliš rídký, aby Mechura nebyl vystaven nebezpecí slunecního úpalu, protože za dne jen nerad mení stanovište. Zato v noci rejdí po svém revíru, vyhledává a ochutnává ty nejlahodnejší houby. A tak najdete-li nekdy okousanou houbu, nemusí to mít na svedomí slimák. Mechura dorustá výšky až 15 cm a je pekne vypasený. Nemá rád vysokou trávu, špatne se v ní orientuje.
Mechura

zdroj: Vítezslava Klimtová: Lexikon ohrožených druhu strašidel(výzdoba okolí vcetne hlídace kešky však není dílem této autorky, jen se snaží navodit správnou atmosféru)

Tito ctyri skrítci v okolí keše zarucene žijí, ale je možné zde zahlídnout i další, napríklad: Ciruvka Fialového, Bludný koren, Divoženku vývratovou, Jahodnícka malého, Korenovníka nenápadného, Lesního mužíka kurovce, Mlženku ranní a ...a spoustu dalších. Pro další podrobné studium doporucujeme krásne zpracované Lexikony Vítezslavy Klimtové, nekteré základní prírucky vkládáme do keše.

Velký pozor dejte si dejte na dosud nepopsaného skrítka vydávajícího se za obrovského šneka. Tento šnek se usadil nad keší a bedlive ji streží. Podle pozorování platí: pokud spatrí první on vás, zcela zmate nejen vás, ale i vaší GPSku. Budete poklad dlouho hledat, bloudit v kruzích, prolézat jednu rokli za druhou...Pokud naopak zahlédnete první vy jeho, kouzlo budto nepusobí nebo vás skrítek šnek vezme na milost (to nebylo doposud objasneno) a poklad naleznete témer okamžite :-)15.6.2009 - Tak šnecek je bohužel pryc :-(, ješte s jedním skrítkem parízkem....víc jak rok kešku hlídal a presto, že na míste je jasné, že tam není jen tak, nekdo ho proste serval a odnesl buhvíkam. Presto nekolik skrítku na vás u keše stále ceká..

Behem 14 dnu, kdy jsme místo zamerovali, se hodnoty souradnic ruzne menily (skrítkové hold schovávají své poklady i pred družicemi), ale kdyz se budete kolem sebe dobre dívat, tak urcite najdete...

20.3.2008: K pokladu zajíždíme kocárkem (skrítkové nám poradili cestu), takže pro nás je to terén tak 1,5, ale muže být i 4 - viz. log FTF, tak nechávám terén 2 a záleží na vás kudy se vydáte :-))

Keš je delaná predevším pro deti (za velké úcasti našich detí), tak pokud je v týmu máte, nenechávejte je doma

Additional Hints (Decrypt)

oevmn

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)