Skip to content

Tisnov - brana Vysociny Multi-cache

This cache has been archived.

teddys: Kešu odchází a loucí se navždy.Je už vytvorena nová tišnovská,takže dekuji všem za návštevu.

More
Hidden : 3/1/2008
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tišnov  leží v malebné krajine v podhurí Ceskomoravské vysociny na brehu reky Svratky mezi horami Kvetnicí a Klucaninou. Je vzdálen 25 km severozápadne od Brna. Pro svoji výhodnou polohu, krásné okolí a radu historických a prírodních krás je mestem milovaným a cílem mnoha návštevníku.                                                             


Nejstarší písemné zmínky o dnešním Tišnove se váží k pocátkum kláštera Porta coeli. Roku 1239 založila královna Konstancie, vdova po ceském králi Premyslu Otakaru I., u trhové vsi Tusnovic ženský cisterciánský klášter. Její syn Premysl, tehdy markrabe moravský, daroval své matce potrebné pozemky k založení kláštera. Poblíže soutoku kdysi zlatonosného potoka Besénku a jeho divoké sestry Loucky s rekou Svratkou, dríve zvanou Švarcavou, pri úpatí bájemi opredené hory Kvetnice, byl v roce 1239 dobudován rane gotický klášter, dustojný ceské královny, Porta coeli - Brána nebes.

Název  mesta je odvozen od osobního jména Tušen a Tušnovice byla puvodne ves lidí Tušenových. Podoba jména jejího zakladatele ci držitele nasvedcuje, že pocátky sídla, z nehož se vyvinulo naše mesto, sahají do dob slovanské kultury. Dávno pred založením kláštera Porta coeli byl Tišnov vsí, kterou tvorilo nekolik chaloupek choulících se v závetrí hory Kvetnice. Stály podél cesty, která již od pradávna sloužila kupcum, poslum, pocestným z Moravy. Obchodní cesta vedla pres Tišnov, dále pak povodím reky Svratky pres Vojnuv Mestec, Chotebor, Libice až do Prahy. Byla to cesta tzv. libická. Ve 12. a poc. 13. stol. byl Tišnov v držení markrabat moravských.

Ve vztahu ke klášteru byl pro mestecko významný rok 1554, kdy abatyše Barbora Konická ze Švábenic udelila Tišnovu rozsáhlá práva a svobody. Úspešný rozvoj mestecka byl casto narušován válecnými a prírodními katastrofami. V roce 1428 vypálili mesto i klášter husité. Z dalších válecných hruz byla pro Tišnov nejtežší tricetiletá válka, prítomnost francouzských vojsk ve meste v letech 1805 a pruskorakouská válka v roce 1866. Nekolikrát bylo mesto postiženo rozsáhlými požáry.

V souvislosti se zrízením regulovaného magistrátu byl Tišnov v roce 1788 povýšen na mesto. Do roku 1848 byl centrem správy tišnovského panství ve 2. pol. 19. stol. zacala nová etapa hospodárského a spolecenského rozvoje mesta.

Na uvodních souradnicích v Riegrove ulici zacneme naši pout Tišnovem.Po ceste nasbíráte hodnoty A - H, které posléze dosadíte za císla.

Stage 1:      Vila Franke

Krásná stylová stavba se secesními prvky a parkem z roku 1901, postavená podle vídenských architektu. Puvodní vilu v 30. letech prebudoval hoteliér Franke v penzion, který prilákal do Tišnova mnoho významných návštevníku- napr. herce Vlastu Buriana. V soucasné dobe památkove chránený objekt poskytuje ubytovací služby Villa Franke. Celá Riegrova ulice byla nejhonosnejší tišnovskou cástí.

Vás zajímá to císlo vedle brány,je to císlo:

  293 (A = 6)

  281 (A = 1)

  256 (A = 8)

A pokracujeme.Presuneme se ke kostelu.

Stage 2        Kostel sv. Václava

Puvodní gotický kostel postupne ztratil cetnými prestavbami a opravami po požárech mesta svuj starobylý ráz. Stavebne nejstarší cásti jeho dnešní podoby jsou z 15. století. Kostelní vež (bývalá hláska) vysoká 51 m stála puvodne samostatne a byla prestavena v pozdne gotickém slohu . V 1. patre veže se dochovala puvodní žebrová gotická klenba.

Z místa kde stojíte,nebo sedíte mrknete na stenu kostela,je tam cosi napsané a je tam jediný letopocet XBXX .

Máte jo? Tak šupky ,dupky o pár metru níže k radnici.

Stage 3:        Radnice Tišnov

 Puvodne byla drevená, až v roce 1771 byla vystavena z kamene. Ve starém radhausu bývaly klenuté šatlavy a sklepení s kruhy na strope - bývaly to mucírny. Ve veži radnice byl zavešen zvon, jímž se ohlašovalo nebezpecí ohne nebo velké vody. Obe pohromy starý Tišnov postihovaly casto. Dnešní podoba naší radnice, uchovávající její starobylý ráz je z pocátku 20. století. Stará radnice byla roku 1905 zcela zborena a na jejím puvodním sklepení byla postavena nová - ta nynejší podle plánu arch. Vlad. Fischera v novogotickém a novorenesancním slohu. Tišnovští konšelé pocítili nutnost na její fasáde nejen zachytit významné události z historie mesta, ale také vyjádrit hrdost nad krásou a hodnotou svého domova. Tak se stalo, že prizvaný autor výzdoby slovácký malír Janko Kohler vyzdobil venkovní zdi sgrafity. Sgrafita na prucelí radnice zobrazují události z historie mesta. Je tu znázorneno darování privilegií abatyší kláštera Porta Coeli Barbory Konické ze Švábenic mestu Tišnov, ke kterému došlo roku 1554.
 Další sgrafito pripomíná mestu Šimona z Tišnova, rektora Karlovy univerzity. Portrét Šimona navazuje na slavnou minulost našeho národa - dobu husitskou, v níž tento mistr vynikl. Na východní strane budovy je vyryt do sgrafita s postavou stredovekého horníka sice malý, ale svým obsahem až furiantsky neskromný nápis, známé motto Tišnova.

 
Co vás však zajímá: je tu znázornen krvavý Stedrý vecer v Tišnove roku xxxx. Tehdy žoldáci, vracející se z bitvy na Bílé hore pobili Tišnovské v cele s primátorem Jiríkem Mydlárem, kterí jim prišli vstríc a nabízeli pohostinství.

A to datum je:

1620  ( C = 8 )

1548  ( C = 9)

1642  ( C = 0)

A popojdeme. Co by kamenem dohodil je další místo,které vás zajímá.

Stage 4 :        Jamboruv dum

V tomto dome žil a tvoril zasloužilý umelec Josef Jambor. Dum byl rekonstruován a 9.11.1996 zde byla slavnostne otevrena stálá galerie s Mistrovým odkazem mestu Tišnov.

Josef Jambor se narodil 29. 10. 1887 v Pohledci, vesnicce u Nového Mesta na Morave. Patrí k první generaci tech, kterí se vydali z chudých vesnických chalup vstríc vzdelání a svetu. Studoval na pražské akademii výtvarného umení u prof. Maxe Švabinského. Navázal na realistickou tradici ceské krajinomalby.

Po studiích podnikl radu umeleckých cest do ciziny. Byl tehdy malírem cizích krajin. Z chladné popisnosti obrazu z ciziny je zrejmé, že cesty byly predevším záležitostí poucení než prožitkem srdce a smyslu.

Malírské putování utvrdilo J.Jambora, že krajina domova - Vysocina je krajina halasovského návratu a místo jeho trvalého pobytu, že je nejkrásnejší.

Cože to tady máte zjistit? A už vím :jedno datum je na ceduli vedle domu dvakrát a to datum je 196D.

A frcíme dál..

 

Stage 5 :         Mariánský sloup

 Mariánský sloup se sochami sv. Cyrila a Metodeje, Floriána a Václava. Tato statue (po tišnovsku zvaná štátva), byla postavena roku 1863 u príležitosti cyrilometodejského milénia. Jejím autorem je sochar Josef Brenek.

Cože to tu máte zjistit?Vubec nic,nejsem nelida ,tak se jen trochu pokochejte,naberte sil a výrážíme dále :)

Ted vyrazíme o trochu dál k jedné místní rarite

Stage 6:  Nejužší ulicka v CR

Mesto Tišnov a firma JICOM spol. s r.o. zrenovovali stredovekou Koželužskou ulicku, jejíž délka ciní 49 m a šírka v nejužším bode pouhých 77,5 - 79,0 cm.
Údaj byl zaevidován do Ceské databanky rekordu po oficiálním premerení v Tišnove dne 11.11. 2006 v 11 hodin a 11 minut.  

Císlo E zjistíte tak,že mrknete na tabulku pred ulickou a tam je krome názvu ulice/KOŽELUŽSKÁ/ ješte nejaké povídání,které má nekolik rádku.Tak schválne kolik?

5 rádku  ( E = 0)

8 rádku  ( E = 8)

2 rádky  ( E = 6)

A jdeme dál. Trochu se  projdeme za historické jádro a udeláme si krátkou vycházku do prírody.

Stage 7      Rozcestník

Tady mrknete na rozcestník,na sloupu .Ten tvrdí,že do Lomnicky je to :   

 4,5 km  (F = 4)

    5 km  (F = 2)

 5,5 km  (F =3)

Hotovo? Bezva! Tak popojdeme!

Stage 8:      Turistická tabule

Zde je zajímavé místo o kterém vás bude informovat cedule.Vesmes se zde bude hovorit o :

 rostlinách  ( G = 3)

 minerálech ( G = 4)

 zvírátkách  ( G = 2)

A poslední stage bude coby dup.

Stage 9  :  Tak už to bude za vámi

Zde se na chvíli zastavte a obhlídnete místo.Pokud jsem to dobre zameril ,poblíž vás,na druhé strane kolejí se nachází takový ten bílý  kilometrovník.Na nem jsou tyto císlice:

  137  (H = 2)         

  637  (H = 0)

  937  (H = 1)

Jestli nic takového nevidíte,jste nekde uplne jinde a já to celý nejak špatne zameril.V tom prípade vubec nechodte

na souradnice,které jsou :

N 49° 2H . BCE

E 16°  2G . FAD

 

Na záver Vás ceká zrejme malé prekvapení v podobe terénu,ale Vy urcite vše zvládnete.

Preji dobrý lov!

 

 

Ke skrejší samotné: není potreba žádného násílí,jde to i bez nástroju.

Additional Hints (Decrypt)

ceíwrzaé f hžvgrpaýz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)