Skip to content

Jevicko Multi-cache

Hidden : 2/2/2008
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Historie mesta

Jevícko je prirozeným i hospodárským stredem puvabné oblasti, nazývané pro svou mimorádnou úrodnost MALÁ HANÁ.
Tato se rozprostírá od Boskovic k Trnávce, tj. v délce 25 km a v šírce 3 - 5 km. Nížina Malá Haná, obklopená zalesnenými kopci, je soucástí dlouhého geologického prolomu zv. Boskovická brázda, který mužeme pozorovat na každé geologické mape od Žamberku až po rakouský Krems.

- Nadmorská výška Jevícka je u mestské veže 366 m.
- Zemepisná poloha 34° 23' vých. délky a 40° 30' sev. šírky.
- Pocet obyvatel asi 2800.

Železnice v míste. Doba založení Jevícka není jednoznacná. Existuje celá rada povestí, ale je jisté, že Jevícko existovalo jako slovanská obec již v 12. stol. Jako mesto je postavili kolonisté v první polovine 13. stol. V r. 1258 bylo povýšeno králem Premyslem Otakarem II. na mesto královské s Magdeburským právem. Podrídil mu 13 okolních vesnic jako jeho hospodárskou základnu. Po stránce mestské architektury patrí Jevícko k nejvýznamnejším ukázkám stredoveké architektury. Má elipsovitý tvar prizpusobený výspe, na které bylo založeno. Ve svém stredu má témer pravidelné ctvercové námestí (14.850m2), z jehož koutu se rozbíhají v pravoúhlých smerech ulice. Mesto melo též oválné kamenné hradby (dodnes cástecne zachovalé) se ctyrmi branami, kterými vedly presne dle svetových stran na námestí hlavní silnice.
Jevícko leželo na dvou obchodních stezkách, jednak na tzv. polské - tj. Praha - Litomyšl - Jevícko - Olomouc - Krakov, dále na obchodní ceste od Brna na sever. Presunutím obchodních cest ztrácí mesto své královské výsady i svobodu.

Znak mesta
Markrabecí stríbrne a cervene šachovaná orlice vpravo hledící, v modrém poli, se zlatou korunkou a zbrojí (tj. zobákem a spáry). Na prsou má štítek s písmenem "G" (znací v novoceštine "J"). O udelení mestského znaku nemáme žádné zprávy, pravdepodobne se tak stalo v 13. stol.
Mestská vež
Mestská vež, puvodne gotická, doplnovala obranný systém mesta. Byla postavena soucasne s hradbami, z hradební zdi se do ní také vcházelo. R. 1593 byla zvýšena na 50 m, opatrena cibulovitou bání, hodinami a vzácným cymbálem zvonare Jana Beneše z Moravské Trebové. Zvony z blízké zvonice sem byly zavešeny r. 1709. Dochoval se nejvetší z r. 1509 o váze 1 680 kg (z ostatních byla behem obou svetových válek ulita dela). Puvodní zvonice byla r. 1711 zasažena bleskem a shorela. Od r. 1715 stojí na jejím míste socha Mikuláše Tolentinského.
Mestské hradby
Mestské hradby - zbytky gotického opevnení stredovekého mesta. Uzavíraly oválne v délce 1 km vnitrní mesto. Byly zbudovány ve 14. století na míste starých palisád. Naposled byly opraveny v 16. století za starostování Beneše Moltoše a Jana Cecha, jejich soucástí byly ctyri brány, orientované podle svetových stran. Ješte roku 1768 byly otevírány po rozednení a zavírány hodinu po západu slunce.

Pro zajímavost uvádíme datum zborení mestských bran:

1. Jižní brána 1835
2. Severní prezdívaná také "Židovská" 1845
3. Východní 1846
4. Západní taktéž nazývaná jako "Horní" 1907, která stála vedle Mestské veže a nesla erby mesta, které jsou dnes umísteny na veži
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel byl postaven v letech 1762 - 1766 podle plánu Pavla Merty z Boskovic na míste strženého kostela, ve kterém byly hrobky nekolika šlechtických rodin a reholníku. K severní cásti nynejšího kostela byla pristavena Karlem Vincencem z Neuburku r. 1778 kaple s hrobkou, svému úcelu sloužila ješte r. 1867. R. 1869 byl kostel poškozen požárem. Zajímavý je barokní interiér. Za pozornost stojí socha P. Marie na hlavním oltári, prenesená do Jevícka r. 1617 a puvodne umístená v kapli nad hrobkou pánu Žalkovských ze Žalkovic, dále obraz svaté rodiny, pocházející z kaple sv.Trojice, zrušené r. 1784 a obraz Horské kázání od slavného rakouského malíre, rodáka krenovského, E. Kasparidese, krtitelnice a drevená gotická madona, nejstarší památka z farního kostela, zrušeného téhož roku. Do r. 1784 byl kostel klášterním, od r. 1785 je kostelem farním.
Gotický kostelík svatého Bartolomeje
Gotický kostelík svatého Bartolomeje se nachází západne od mesta spolecne s malým hrbituvkem pro obce Belá, Zadní Arnoštov a Víska. V blízkosti hrbituvku se nachází strepový materiál z dávné vsi Ursedel, která v 12.-13. stol. zanikla. Dnešní kostelícek byl prestaven po roce 1936, kdy vyhorel.
Zámecek
Renesancní zámek byl postaven roku 1559 Prokopem a Jetrichem Podstatských z Prusínovic jako tvrz (z puvodního vzhledu se dochovala pouze vež). Koncem 18. století byl prestaven do soucasné podoby.
Synagoga
Bývalá židovská synagoga - nyní stánek církve csl. Husitské. Porádají se zde také výstavy a koncerty. Byla postavena r. 1794 z materiálu, získaného z puvodního farního kostela, zboreného (na námestí Komenského) r. 1791. Nahradila synagogu drevenou, která shorela pri velkém požáru mesta r. 1747.

Informace o historii Jevícka byla prevzata z internetu www.jevicko.cz


JEVÍCSKÁ CACHE


Základní souradnice:
N 49°37.961´ E 016°42.714´

Zvu vás na malou procházku po královském meste Jevícku.V roce 2008 Jevícko slaví 750 let od svého založení.
Na základních souradnicích kešku nehledejte. Zavedou vás na námestí k sousoší, kde zjistete:
Pocet hvezd na podstavci – A
Celkový pocet soch – B
Pocet sloupku zábradlí – C

N 49°37.(C+1)(A+3)B a E 016°42.B (A-1)(C-5)
Pokud jste dobre pocítali a dosadili správne, souradnice vás zavedou ke stavbe . Zde nás zajímá letopocet vytesaný nad vchodem do této stavby ve tvaru DEFF.

Dosadte do souradnic hodnoty a ty vás zavedou k další stavbe:
N 49°37.CCE a E 016°42.AC(B+2)

Pokud jste zase dobre pocítali a dosadili, zavedou vás souradnice k budove. Zde zjistete, co je nyní v budove provozováno. Správná odpoved je G.
Hospic – 1
Lidová škola umění,městská knihovna a veřejný internet – 8
Policie CR - 0

A ted dosadte do finálních souradnic a hurá pro kešku:
N 49°37.EGF
E 016°42.AGG

Při vyzvedávání kešky buďte nenápadní,protože je to v denní době hodně frekventované místo. Snad nové umístění vydrží. Protože při každé údržbě krabičky dáváme novou tužku a ořezávátko, které se hned ztratí, tak už je tam dávat nebudeme. V keši není tužka!

Additional Hints (Decrypt)

arceší an av n nfv 70 pz anq mrzv

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)