Skip to content

Three Lake Fen / Trijezerni slat EarthCache

Hidden : 1/31/2008
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Three Lake Fen – Peat-bog
Peat-bog is a type of wetland ecosystem that evolves in a relatively cold and humid climate. The ecological mode of the whole peat-bog prevailingly involves significant cumulation of dead organic stuff which, under limited supply of air, changes through the process of carbonization into the so-called humolite – peat that determines properties of the whole ecosystem, which in fact is the base of. Circulation of mass and energy is very slow in comparison with with other ecosystems, and is only limited to the surface living layers. They may only originate in spring areas or places of prolonged water retention. A layer of mud start to generate from dead residues, firstly from sedge grass and reed. This way, the so-called fen is generated. Nutritions are becoming scarce in this new environment, causing the vegetation to change and comprise of more resistant species, which among others include various types of bog moss. As the bottom parts of bog moss gradually die out, peat is created, but the upper parts continue growing, causing the peat-bog surface to rise, grow and eventually change into a high bog.

The Three Lake Fen is located near the municipality of Modrava at the Šumava mountains. It is a minor high peat-bog with three small lakes, accessible via a wooden route leading along small lakes through thick vegetation of dwarf pines.

The Three Lake Fen belongs among mountain peat-bogs. It is a type of the peat-bog that is found in higher altitudes at spring areas of the Šumava plains, at altitudes of approximately 1000 meters. The typical feature of the mountain high peat-bogs is the occurrence of the so-called „peat scrub“, which in advanced stages of succession completely covers the high peat-bog surface as a dominant element of the local vegetation. The dominant woody species here are the bog pine (Pinus rotundata) and the mountain pine (Pinus mugo).

To get the logo recognition, you need to visit the Three Lake Peat-bog and fulfill the following three tasks:
- add your photo and a photo of a GPS device at the information plate to the logo
- answer these questions:
- 1. what is the mass of peat in the Three Lake Peat-bog (in cubic meters)
- 2. what is the area of the Three Lake Peat-bog

The answers to the questions please send via e-mail in my profil, thanks.

Tríjezerní slat - rašelinište
Rašelinište predstavují typ mokradního ekosystému, který se vyvíjí v relativne chladném a vlhkém klimatu. V ekologickém režimu celého rašelinište prevažuje výrazné hromadení odumrelé organické hmoty , která se za omezeného prístupu vzduchu karbonizací mení v humolit – rašelinu, urcující vlastnosti celého ekosystému, jehož základ tvorí. Kolobeh hmoty a energie je velice pomalý ve srovnání s jinými ekosystémy a omezuje se na povrchové živé vrstvy. Jejich vznik je vázán do oblastí prameništ nebo míst, kde je dlouhou dobu zadržována voda. V techto místech zacne vznikat vrstva bahna z usazených odumrelých zbytku a to nejdríve trávy ostrice a rákosu. Tak vznikne tzv. slatina. Zacíná ubývat živin a porost se zacíná menit na méne nárocné druhy , což jsou práve mimo jiné i ruzné druhy rašeliníku. Spodní cásti rašeliníku postupne odumírají a vzniká tak rašelina, pricemž horní cást neustále roste a tak se zacíná plocha rašelinište zvyšovat , narustat a vzniká vrchovište.

Nedaleko obce Modrava na Šumave se nachází Tríjezerní slat. Je to menší vrchovištní rašelinište se tremi jezírky, zprístupnené poválkovou ministezkou vedoucí kolem jezírek v hustých porostech borovice klece.

Tríjezerní slat patrí mezi horská vrchovište. To je typ rašelinište, který se vyskytuje ve výše položených pramenných oblastech Šumavských plání v nadmorské výšce kolem 1000m. Typickým znakem horských vrchovišt je prítomnost „ rašelinné klece“ , která v pokrocilých stádiích sukcese zcela pokrývá plochu vrchovište jako dominantní složka vegetace. Jako dominantní drevina zde prevažuje borovice blatka(Pinus rotundata) a borovice klec(Pinus mugo).

K uznání logu musíte navštívit Tríjezerní slat a splnit následující úkoly :
- k logu pridejte fotografii Vás a prístroje GPS u informacní tabule
- odpovedet na otázky :
- 1. jaký je objem rašeliny v Tríjezerní slati v m3
- 2. jaká je rozloha Tríjezerní slate

Odpovedi na otázky prosím zasílejte na e-mail v mém profilu, dekuji.

Additional Hints (No hints available.)