Skip to content

Knihovna Frantiska Bartose Traditional Geocache

This cache has been archived.

sofee: Archivujeme, na kes si nekdo zasedl a uz se nam ji nechce obnovovat.
Uvolnujeme pro pripadnou jinou kes.

More
Hidden : 12/19/2007
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Knihovna Františka Bartoše ve Zlíne
Predpokladem vzniku knihovny ve Zlíne bylo založení ctenárského spolku v roce 1885. Mestu byla knihovna predána v roce 1921, v roce 1933 byla spojena s knihovnou firmy Bata.
Do budovy bývalé Komenského školy se poprvé nastehovala v roce 1934. Postupne se rozširovala o sít pobocek v místních cástech mesta Zlína.

Knihovna v datech
V roce 1921, pred predáním knihovny do rukou mesta, byla prestehována do sokolovny. V následujících dvou letech (a nejen v nich) došlo k dalšímu stehování - napr. do nové soudní budovy. Postupne byly zdokonalovány služby ctenárum, v letech 1925 - 1926 se pujcovaly knihy i v místnosti pri cítárne na radnici. Cítárna se roku 1932 stehovala do zámku, samotná knihovna byla o dva roky pozdeji premístena do Komenského školy, kde sídlí dodnes.

Pred 2. svetovou válkou byla knihovna omezena, 1938 musela být vyrazena veškerá komunistická literatura. Situace se ješte zhoršila za okupace, kdy museli vyradit také literaturu francouzskou, anglickou, americkou a ruskou. Dokonce byla zrízena nemecká knihovna, deti školou povinné byly nuceny k hromadnému pujcování nemecké literatury.

Provoz byl opet zahájen 4. cervna 1945, knihovna prošla castým stehováním. Cítárna otevrená 1949 v býv, kavárne Malota byla vzápetí zrušena, potom ji otevreli v kavárne u Minaríku, kde porádal klub ctenáru spolu s osvetovou besedou hudební vecery.
V roce 1955 se rozširovala spolupráce se ctenári, mj. usporádáním 171 ctenárských besed. Tehdy byl také poprvé vyhlášen Mesíc knihy. r.1959.

V letech 1956 a 57 se otevíraly pobocky na Mladcové, v Prílukách, Prštném, Loukách, Pasekách, Malenovicích a Obecinách.
Už v roce 1971 se zacalo se zpracováním základního fondu regionální literatury, dovršené r. 1979 založením regionální tématické kartotéky.
V roce 1975 byla zrízena pobocka na Jižních Svazích, ze které o šest let pozdeji vznikla obvodní knihovna. Budove knihovny, její údržbe a vybavení se venovala velká pozornost. V r. 1970 byla opravena fasáda vcetne výmeny oken, zanedlouho v roce 1974 následovaly úpravy dvora, schodišt' a chodeb. Pujcovny knih byly postupne vybavovány praktickým novým úcelovým zarízením a celkovou úpravou získaly lepší vzhled. V roce 1982 provedené další vnitrní úpravy zvýšily estetickou úroven postupne ve všech oddeleních.

Od roku 1981 probíhaly dvouleté stavební úpravy všech cástí budovy v souvislostí s novým rozdelením provozních prostor.V letech 1988 a 1989 došlo opet k velkým opravám, prestavbám a stavebním úpravám. Nekterá oddelení byla na 10 mesícu uzavrena.

Koncem února 1990 byly všechny tituly literatury vyrazené v 70. letech navráceny zpet do fondu knihovny, lidé byli seznamováni se samizdatovou tvorbou atd. V roce 1991 se na budove knihovny objevily elektrické hodiny. Docházelo k výrazné modernizaci. Knihovna Františka Bartoše drží prvenství v zavedení automatizace pujcování knih, tzn. pres pocítac. První byl zakoupen v roce 1990. Po roce zacali pujcovat knihy pres pocítac v nejnavštevovanejším oddelení pro mládež.

Roku 1994 zahájili katalogizace nových knih. Zaznamenává se rok vydání, kdo vydal, autori, podautori, název a podnázev, edice, klícová slova, podrobná anotace apod.

V roce 1997 získala knihovna dotaci od ministerstva kultury CR na realizaci projektu "Pripojení Knihovny Františka Bartoše k síti internet", která umožnila nejen vlastní pripojení, ale i vytvorení www serveru v knihovne. Dnes snad již všichni ctenári vedí, že si mohou s pomocí pocítace vyhledávat knihy, clánky, a to nejen prímo v záznamech knihovny, ale i v Ceské bibliografii.

Zlínská Knihovna Františka Bartoše je po Knihovne Jirího Mahena v Brne nejvetší knihovnou jižní Moravy, má pres 400 000 svazku, z toho 300 000 prímo v budove bývalé Komenského školy, kde má stálé sídlo.


Budova knihovny v dobe, kdy byla sídlem Komenského školy
Architekt Dominik Fey (1863-1950), realizace 1897


Komenskeho knihovna 1

Komenskeho knihovna 2


Frantisek Bartos
František Bartoš (1837 - 1906) byl významným moravským národopiscem, folkloristou, pedagogem a jazykovedcem. Témer tricet let pusobil v Brne, ponejvíce na Slovanském gymnáziu. Zakladatelský význam mají jeho díla o moravských nárecích. Pracemi o lidových zvycích a obycejích, o lidovém lécení, poverách apod. se stal zakladatelem moravské etnografie a folkloristiky. Ve sberatelské cinnosti navázal na dílo Františka Sušila a vydal tri soubory moravských a slezských písní i s nápevy. S jeho pedagogickým pusobením souvisí i zpracování cítanek a prírucek pro strední školy a cinnost edicní. Od r. 1887 byl cestným clenem ctenárského spolku ve Zlíne.
Z díla: Dialektologie moravská (1886), Naše deti (1888), Národní písne moravské nove nasbírané (1889 spolu s Leošem Janáckem), Kytice písní moravských (1890 s Leošem Janáckem), Národní písne moravské (1900-1901), Dialektologický slovník moravský (1905-1906), Deset rozprav lidopisných (1906), Lid a národ (1883), Moravský lid, Strucný prehled dejin literatury ceské doby staré a strední (1874) a Malá slovesnost (1876). Jeho Dialektologie moravská byla ocenena petrohradskou akademií ved v roce 1895.
Od 1. 1. 1996 nese knihovna jméno Františka Bartoše ve svém názvu a ráda by tak - nejen pripomínkou jména významné osobnosti našeho regionu - navázala na bohaté tradice práce se slovem a literaturou v kraji na rozhraní Valašska, Slovácka a Hané.

Knihovna 2

Knihovna 2

Additional Hints (Decrypt)

cevfghchw bq fvyavpr/qibwfgebz/an xzrav

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)