Skip to content

Hodina ekologie Mystery Cache

Hidden : 2/3/2008
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Hodina ekologie

Má to smysl. Tridte odpad.Kontejner na papír

I když máme my Ceši ve srovnání s dalšími evropskými národy radu nelichotivých primátu, napríklad ve spotrebe piva, obezite ci výskytu ruzných civilizacních chorob, jedno se nám uprít nemuže. Jsme také mistri Evropy v recyklaci PET lahví. Vyplývá to z ceských i evropských statistik, které sledují sber odpadu. Podle nich se témer každá druhá láhev vrátí do obehu jako cenný materiál pro výrobu pytlu, cihel nebo treba zahradního nábytku. V tomto ohledu dokáží ceským domácnostem konkurovat jen Nemci. Podle techto údaju každý z nás v roce 2006 vytrídil více než 43 kilogramu odpadu.

Proc trídit?

Zkuste se nad touto otázkou zamyslet dríve, než budete císt dále. Duvodu je spousta: protože mám rád prírodu, nechci, aby pribývaly skládky, jenom správne roztrídený odpad je možné dále recyklovat, je to móda, slyšel jsem, že se to má delat... Všechny tyto odpovedi jsou dobré, zkusíme je jen trochu utrídit.

Zpusoby nakládání s odpady podle vlivu na životní prostredí mají toto poradí:

  1. Omezování vzniku odpadu – Už pri nákupu rozhodujeme, kolik odpadu vyprodukujeme.
  2. Trídení a recyklace odpadu – Pokud se odpad smíchá, není možné ho již dále roztrídit a zpracovat, proto je nutné trídit odpady již v domácnostech.
  3. Odstranování odpadu – Odpady, které nemužeme již dále využít, se zneškodnují (napr. skládkováním).

Jaké odpady vznikají v domácnostech?

Nahlédnete-li doma do svého koše na odpadky, uvidíte velmi ruznorodou smes, kterou nezbývá než vysypat do popelnice. Pokud se však zamyslíte nad každým odpadem, který do koše nesete, zjistíte, že odpady mužete snadno rozlišit:

  • Využitelné – Tyto odpady je možné dále zpracovat, jsou to napr. papír a lepenka, sklo, plasty (PET lahve, folie, kelímky), kovy (plechovky, hliník), kompostovatelný kuchynský odpad atd. Pokud se tyto druhy odpadu trídí ve vaší obci, ukládejte je do barevných nádob.
  • Kontejner na plastyObjemné – To jsou odpady, které se nevejdou do popelnice, napr. starý nábytek, koberce, linolea, umyvadla, toalety, kuchynské linky, elektrotechnika, drobný stavební odpad atd. Tyto odpady mužete odvézt na sberný dvur. V nekterých obcích bývají pristavovány velké kontejnery nebo zajíždí speciální sberna.
  • Nebezpecné – Tyto odpady mají nebezpecné vlastnosti, proto se nesmí vyhazovat do popelnice, napr. léky, zárivky, výbojky, akumulátory, galvanické clánky (baterie), lednicky, mraznicky, barvy, lepidla, oleje a nádoby jimi znecištené atd. Nebezpecné odpady odnášejte pouze do pojízdné sberny nebo na sberný dvur! Léky nevyužívané nebo s prošlou lhutou spotreby mužete odevzdat v lékárne.
  • Ostatní – Odpady, které vám zbudou po vytrídení všeho, co je možné dále využít, napr. znecištené ci mastné obaly od potravin, voskovaný papír, textil, porcelán, žárovky, popel, zbytky masa a kostí apod. To jsou vlastne jediné druhy odpadu, které byste meli vhazovat do koše na odpadky a poté do popelnice nebo kontejneru pred vaším domem.

Jak trídit?

Odpady bychom meli trídit prímo doma, pozdejší roztrídení odpadu není casto možné - smícháním se odpad znecistí nebo slepí. Napr. zamaštený papír už není možné zpracovat.
Dobrá rada: Poridte si do domácnosti další koše na ukládání papíru, skla a plastu. Pokud se vám koše do bytu nevejdou, mužete je nahradit papírovou krabicí, do které postavíte tri tašky. Do jedné tašky budete dávat papír, do druhé plasty a do tretí sklo. Do tašky dávejte radeji pouze nerozbité sklenice a lahve. Pokud se vám rozbije sklenicka, odneste ji radeji opatrne rovnou do kontejneru ve vaší ulici.

Co se s odpady deje?

Odpady, které jsou svezeny z barevných kontejneru, je nutné dále dotrídit. Na tzv. dotridovací lince se odpady trídí na jednotlivé druhy dle jejich dalšího zpracování (recyklace) a zároven se odstranují nežádoucí prímesi, necistoty a odpady.

Kontejner na skloPapírové odpady, které odložíte do speciálního modrého kontejneru, jsou z mnoha ruzných druhu papíru. Z jiného papíru jsou noviny, z úplne jiného je krabice od televize. Každý druh papíru se také jinak zpracovává. Proto je potreba sberový papír dotrídit na jednotlivé druhy. Na dotridovaní lince je pás, po kterém se smes papíru pohybuje a pracovníci podél pásu z nej vybírají jednotlivé druhy papíru. Nekdy z nej musí vybírat i odpadky, které tam naházejí nezodpovední obcané. Dotrídený papír se lisuje do balíku a odváží ke zpracování do papírny.

Pri výrobe bílého skla se nikdy nesmí dostat do pece sklo barevné. Navíc se tam nesmí dostat žádná jiná necistota, kov, keramika, porcelán atd. Sklenené odpady ze zelených kontejneru se nejprve predtridují rucne a jsou odstraneny nejvetší kusy necistot. Poté strepy putují na speciální automatickou linku, kde vše rídí pocítac, který zajistí cistotu vytrídeného skla. Barevné nebo ciré sklo se odváží ke zpracování do skláren.

I plasty, které vhodíte do žlutých kontejneru, se dotridují na dotridovací lince. Ze smesi plastu putující na pásu se rucne vybírají PET láhve, fólie a penový polystyren, které mají speciální samostatné zpracování. Pracovníci z pásu vyhazují i necistoty, které do plastu nepatrí. Dotrídené druhy plastu vcetne zbylé smesi plastových odpadu se lisují do balíku a odváží ke zpracování na recyklacní linky.

Jak se odpady zpracovávají?

Na úvod si zopakujme: Co je to recyklace? Pri recyklaci jsou zpracovány odpady na nové materiály. Každý z nás svým chováním prímo ovlivnuje další „život“ odpadu – pokud jej správne roztrídíte, umožní tak jeho recyklaci a znovupoužití, pokud jej vyhodíte do popelnice, odpad se uloží na skládce nebo se jinak bez dalšího využití zlikviduje.

  • Slisovaný sberový papír poslouží k výrobe nového papíru, stejne jako když se vyrábí ze dreva, protože se pridává do smesi na výrobu papíru. Papír je možné takto recyklovat asi petkrát až sedmkrát.
  • Vytrídené sklo se rozdrtí a pridá do výchozí smesi k výrobe nového skla. Nejcasteji se takto vyrábí lahve na minerálky a pivo a jiné sklenené výrobky. Ušetrí se pri tom mnoho energie a surovin, pricemž sklo se dá takto používat v podstate donekonecna.
  • Ruzné druhy plastu jsou zpracovávány jinou technologií, protože mají odlišné složení a vlastnosti. Z PET láhví se vyrábejí vlákna, která se používají jako výpln zimních bund a spacáku nebo se pridávají do tzv. zátežových kobercu. Z fólií (sácku a tašek) se opet vyrábejí fólie a ruzné pytle, napr. na odpady. Penový polystyren slouží k výrobe speciálních cihel. Ze smesi plastu lze vyrábet odpadkové koše, zahradní nábytek, zatravnovací dlažbu, protihlukové steny u dálnic apod.
  • Kovové odpady ze sberen druhotných surovin ci sberných dvoru putují do hutí, kde se pretaví. Potraviny a barvy, které v nich zbyly, shorí pri teplote kolem 1700 °C. Z nekterých plechovek tak vznikne znovu stejný výrobek nebo treba ruzné odlitky, tyce a desky.
  • Nápojové kartony je možné recyklovat dvema zpusoby:
    V papírnách – Papír tvorí vetšinu tohoto obalu, takže je možné ho zpracovávat stejne jako starý papír. Zbytky hliníku a polyethylenu lze využít prímo v papírne pri výrobe páry nebo pro ohrev vody ci dále zpracovat na palety apod.
    Na speciální lince – Nápojové kartony se rozdrtí a drt se za tepla lisuje do desek, které je možné použít napr. jako stavební izolace. Taková linka funguje také v CR.

Znacky na obalech

Každý obal je vyroben z nejakého materiálu a nekdy je velmi obtížné poznat, o jaký materiál se jedná. Proto jsou na obalech ruzné znacky, které nás informují, jak máme s takovým obalem po použití naložit.

Šipky Šipky s císlem nebo zkratkou nás informují o materiálu, z nehož je obal vyroben. Podle nich poznáme, do kterého kontejneru máme obal pozdeji vyhodit.
Panácek Panácek s košem znamená, že použitý obal máme hodit do príslušné nádoby na odpad.
Zelený bod Znacka ZELENÝ BOD je ochrannou známkou. Zelený bod znamená, že je za obal zaplaceno do systému EKO-KOM, který zajištuje sber a využití obalových odpadu. Pokud si koupíte výrobek, na jehož obalu je znacka ZELENÝ BOD, znamená to, že výrobce zaplatil za jeho recyklaci. Takže až vypijete limonádu nebo dojíte sušenky, odhodte jejich obaly do barevného kontejneru!
Pokud je se jedná o obaly od chemických výrobku, prectete si informace od výrobce, zda obal nevyžaduje specifický zpusob nakládání. Pokud obsahuje nejaké nebezpecné látky, odnáší se do sberny nebezpecných odpadu nebo na sberné dvory. Bližší informace se dozvíte na vašem obecním nebo mestském úradu.

Recyklovatelné materiály

Recyklovatelné materiály se delí do mnoha kategorií, pricemž jednotlivé skupiny jsou ješte dále deleny do podskupin. U kompozitu je treba zmínit i pravidlo 95/5. Skládá-li se produkt z více materiálových skupin a minimální podíl jedné z nich ciní 95 hmotnostních procent, pak se pro potreby znacení nepovažuje za kombinovaný a oznací se podle té prevažující.

Mezi príklady recyklovatelných materiálu ci jejich kompozitu mužeme uvést:

  • Hliník (ALU) + olovená baterie (Lead)
  • Ocel (FE) + polyvinylchlorid (PVC)
  • Ostatní papír (PAP) + niklcadmiová baterie (NiCD)
  • Vvsokohustotní polyetylén (PE-HD)
  • Stríbrooxidové baterie (SO)
  • Vlnitá lepenka (PCB)+nízkohustotní polyetylén (PE-LD)
  • Zelené sklo (GLS) + lithiová baterie (Li)
  • Polyethylentereftalát (PET)

Pro zajímavost - kategorie Papír se delí na ctyri ruzné poddruhy, a to vlnitá lepenka (typicky kartonové krabice), smesný papír (casopisy, obaly apod.), papír a silný papír (karty, pohlednice, tuhá vazba knih apod.).

Jak už to tak bývá, nekdy se místní ceská implementace mezinárodních norem liší od zavedených standardu. Zatímco mezinárodní norma zavádí pro materiál ABS samostatnou kategorii, u nás se ABS hází do jednoho pytle s bežnými plasty.

Co se týká výjimek z povinného znacení, pak právní predpisy ríkají, že identifikacním kódem se oznacují až soucásti obalu (láhve, vícka, etikety atd.), jejichž hmotnost presahuje pet gramu. Nemusí se ovšem deklarovat ani na techto následujících:

  • Soucásti obalu s plochou po rozložení menší 200 cm2
  • Etikety, štítky, visacky
  • Vícka, uzávery, zátky, záklopky, krytky atd. s hmotností nižší (rovnou) 5 gramu
  • Dávkovace, aplikátory, rozstrikovace s objemem menším (rovným) 50 mililitru
  • Vnitrní fixacní prostredky, proložky a vložky, nejsou-li potištené ci oznacené etiketou, prolisováním nebo vyražením
  • Nepotištené flexibilní fólie, pokud nejsou oznaceny etiketou

Také u obalu, které tvorí dárková balení, existuje výjimka.

Keš

Na výchozích souradnicích naleznete recyklacní kontejnery, nikoli však keš. Keš je umístena jinde, ale jako vždy tematicky – v blízkosti areálu firmy zabývající se recyklací a likvidací odpadu. Keš prosíme nerecyklujte, po nálezu ji uložte zpet.

Zdroj:
MF Dnes, 12. dubna 2007
EKO-KOM, a. s.

Poznámka: Pro vytvorení a zobrazení tohoto listingu byly použity výhradne 100% recyklovatelné elektrony.

Podle webového pocítadla jste . návštevníkem tohoto listingu.

Poznámka 5. 2. 2008: Drobné doplnení listingu v cásti Recyklovatelné materiály

Poznámka 6. 4. 2008: Další drobné doplnení listingu v cásti Recyklovatelné materiály

Poznámka 26. 9. 2010: Zmena umístení keše a tedy úprava listingu

Poznámka 15. 6. 2012: Změna umístění keše, výpočtu a hintu (u zjištěných souřadnic od severní odečti 2 a k východní přičti 36) - evince je zachována původní, potom proveď tuto korekci

Poznámka 12. 3. 2018: Změna umístění keše, výpočtu a hintu (u zjištěných souřadnic odečti od východní souřadnice číslo 5) - evince je zachována původní, potom proveď tuto korekci

Additional Hints (Decrypt)

ebu

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)