Skip to content

Trinact Mystery Cache

This cache has been archived.

TheOnions: Rozhodli jsme se, že ztracené keše už obnovovat nebudeme. Dekujeme všem dosavadním nálezcum za zájem.

More
Hidden : 11/15/2007
Difficulty:
3.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Trináct

Císlo trináct považují mnozí za neštastné. Pohled do kalendáre v pátek trináctého dokáže polechtat nervy. Nekteré letecké spolecnosti dokonce ve svých letadlech vubec nemají nainstalovanou trináctou radu sedadel a po dvanácté následuje hned ctrnáctá. Podívejme se nyní trochu do historie, proc se trináctka stala synonymem smuly.

Rád templáruTemplárský symbol

Rád templáru byl nejvetším a nejmocnejším krestanským rytírským rádem stredoveku. Byl založen roku 1118 nebo 1119 po první krížové výprave do Svaté zeme (1096-1099). Základem rádu byl spolecenstvo francouzských rytíru, kterými byli Hugo de Payens (stal se 1. velmistrem), Godefoi ze St. Omer, Hugo ze Champagne, André z Monbard, Archeumbard z Saint-Agnan, Nivard z Mondidier, Godemar a Rossalplnit (Rosal). Spolecenstvo prijalo název Chudí rytíri Kristova a Šalamounova chrámu (Pauperes commitiones Christi templique Salomonici), zkrácene Rád rytíru Templu.

Rád dostal jako své sídlo mešitu Kubbat as-Sachrá (Skalní chrám), stojící v míste, kde dríve stával Šalomounuv chrám. Z latinského výrazu pro chrám – templum – pochází také název rádu. Úkolem rádu bylo pomoci chránit nove založené Jeruzalémské království proti neprátelským muslimským sousedum a zajistit bezpecnost pro zástupy poutníku z Evropy, putující do Jeruzaléma po jeho obsazení. Známým symbolem byl cervený kríž, rytíri meli bílý plášt, seržanti modrý, ostatní templári nosili plášt hnedý. Rád se nejdríve pridal k reholi sv. Augustina, pricemž ke trem reholním slibum (chudoba, poslušnost, vernost Bohu) pridali ješte ctvrtý – ochranování poutníku mírících do Svaté zeme.

O rozmach rádu se významne zasloužil sv. Bernard, opat cisterciáckého kláštera v Clairvaux, který templáre podporoval a byl autorem prvního Rádu, jímž se cinnost templáru zacala rídit. Obsahoval 72 a pozdeji dokonce asi až 700 clánku. Uznáním rádu na církevním koncilu v Troyes roku 1128 pak templári získali oficiální statut. Hugo z Payens se stal prvním velmistrem a zacal verbovat další príslušníky. V této dobe mel rád tri sta rytíru, kterí veleli zhruba trem tisícum mužu. Templári se stali oblíbenci papežu. Behem let se rozrostli do uzavrené organizace s rozsáhlými právy a odpovedností pouze papeži. V roce 1139 je papež Innocens II. svojí bulou vynal z povinnosti platit desátky a templári naopak mohli na svých majetcích dane vybírat. Mohli si též prisvojovat válecnou korist. Podle buly Alexandra III. nesmel na templárích nikdo vymáhat sliby manské. Jejich hrady v Oriente, ale i v Evrope, tak nepodléhaly žádnému králi. Rád zachovával kontakty, predevším ekonomické, s východní Francií, odkud pocházeli první rytíri. I spolu s majetky vstupujících rytíru a dary rád zacínal tvorit svuj ohromný majetek.

Templárský rytír

V dobe posilování a rozmachu templáru prišel neúspech druhé krížové výpravy (1147-1149) zakoncený ztrátou krestanského mesta Edessa, což se následne odrazilo i na jejich politice. Neúspechy evropské snahy dobýt a udržet pozici na blízkém východe zacaly pádem jeruzalémského království v roce 1187, roku 1244 ztratili Evropané Jeruzalém a v roce 1291 padla i poslední pevnost St. Jean d'Acre. To ukoncilo prítomnost križáckých armád ve Svaté zemi. Templári i špitálníci museli postupne opustit dobytá území. Templári se vraceli do Francie po etapách pres Kypr a Sicílii, zatímco špitálníci našli své konecné útocište na ostrove Malta.

Z ekonomických aktivit templáru se zdá, že jejich vedení si uvedomovalo složitost pozice na východe, a je patrné, že se snažilo vybudovat základny i v Evrope. Pocátkem 13. století se tak templári stali výraznou ekonomickou, politickou i vojenskou silou, která nepodléhala prakticky nikomu a mela sloužit jen papeži. Templári vybudovali pocetnou a silnou nadnárodní armádu. Jejich hrady a pozemky se nacházely po celé Evrope a Blízkém východe. Vystupovali také jako významní mezinárodní bankéri a vydelávali na krížových výpravách a obchodování se Svatou zemí obrovské jmení.

V roce 1212 vybudovali v Paríži na pozemcích darovaných rádu Ludvíkem VII. budoucí sídlo rádu Templ, kde sídlili po odchodu z Kypru. V té dobe již puvodní smysl rádu, tj. ochrana poutníku, zcela zmizel. Rád se venoval predevším svým ekonomickým aktivitám, pricemž se podle nekterých kritiku staly peníze jejich základní hodnotou. Parížský Templ sloužil jako velká pokladnice a banka, byla zde uložena i velká cást královského pokladu ve speciálne k tomu vybudované veži. Rád nesmírne zbohatl a mel v Evrope znacný vliv. Templári se zacali živit výhradne bankovnictvím, které vyvinuli k dokonalosti. Znali smenky, šeky, úvery. Peníze se daly vložit do jedné komendy a v úplne jiné se mohly vybrat. Tím se snižovalo riziko ztráty kvuli prepadení. Tyto vklady a majetek byl uložen na církevní (templárské) pude, kde si nikdo ve stredoveku neodvážil krást a loupit, kostely vždy prežily války bez utrpení, navíc pod ochranou rytíru.Templárský kríž

Templári nesmeli vlastnit soukromý majetek, samotný templárský rád byl ovšem velmi bohatý. V Oriente vlastnil mnoho pevností a v Evrope, zejména ve Francii, Anglii, Španelsku, Portugalsku a Nemecku, vlastnil rozsáhlé pozemky. Král aragonský, Alfons I., odkázal templárum své království, které jeho nástupce draze vykoupil. Templári vlastnili lodstvo pro prepravu poutníku, na cemž dále bohatli. Dostávali dary od všech vrstev obyvatel, patril jim i majetek vstupujících rytíru. Dále nezanedbatelným príjmem byla válecná korist. Ve financních operacích byli naprosto korektní, pujcovali zároven anglickému i francouzskému králi na financování vzájemné války. Casto pusobili jako financní poradci kohokoliv, kdo si to mohl dovolit. Templári se stali financními rádci evropských králu a pujcovali jim obrovské sumy. To je ale stálo život.

Francouzský král Filip Slicný mel u templáru obrovské dluhy. S cílem získat jejich ohromný majetek zinscenoval falešné obvinení z kacírství (odmítnutí Krista pri prijímání nových clenu). Nad ránem v onen neštastný pátek 13. ríjna 1307 nechal Filip v razii, která i na dnešní dobu prekvapuje svým ohromným rozsahem, pozatýkat francouzské Templáre. Rytíri se nicméne nepostavili na odpor a bylo tak zatceno na 5 000 rytíru vcetne velmistra rádu Jacquese de Molay. Zatýkání templáru bylo papežem Klementem, který byl jen slabou loutkou krále Filipa, narízeno i dalším evropským panovníkum, ale narízení se setkalo jen s malým ohlasem. (V letech 1309 až 1377 bylo sídlem papežu malé mesto Avignon nacházející se na území dnešní Francie.)

Zatcení templári strávili témer rok ve vezení, což mnohé zlomilo k tomu, že priznali vinu. Jiné zlomilo použití útrpného práva, tedy mucení. Samotné procesy trvaly celkem sedm let, behem nichž rada templáru odvolala svá prvotní priznání, což pro ne ale znamenalo rozsudek smrti. Prvních 54 templáru bylo upáleno v Paríži 11. kvetna 1310. Po oficiálním zrušení rádu papežskou bulou Vox in Excelso v roce 1312 byla vetšina zbylých templáru propuštena na svobodu, zbývali jen velmistr a tri další predstavení rádu. Ti byli 18.brezna 1314 odsouzeni k doživotnímu vezení. Nato ale velmistr Jacques de Molay a preceptor Geoffroy de Charnay znovu popreli obvinení a ješte týž vecer byli na králuv príkaz na Île de la Cité, ostruvku na rece Seine v centru Paríže, verejne upáleni.

Templári v ceských zemích

Do Cech se templári dostali za vlády Václava I. V roce 1232 založili první komendu v Praze u sv. Vavrince (tu pozdeji prestaveli podle vlastní architektury). Templári dále sídlili v Uhrínevsi, další komendy meli v Jamolicích, kde postavili hrad Templštejn a vlastnili nekolik vesnic, v Cejkovicích, vlastnili mesto Vsetín s hradem Freundsberg. I u nás získali politickou moc, komtur Bertold z Gepzensteina byl rádcem Václava II. v 80. a 90. letech, komtur pro Cechy, Moravu a Rakousko Ekko pusobil na ceském dvore, zvlášte aktivní byl po smrti Václava III. Templári ale u nás nebyli tak silní jako nemectí rytíri a johanité, kterí meli daleko vetší prízen šlechty a majetky.Ríhovský dum v Plzni

Podle jedné z povestí mohli templári stát i u zrodu Plzne. Jedním z domu staré Plzne s množstvím bájecných povestí býval Ríhovský neboli Templárský dum, který stával na rohu nynejší Prešovské ulice a námestí Republiky. Byl postaven v roce 1224, nekolikrát rozšíren a prestaven a zboren v roce 1859. Jedna z nejstarších povestí vypráví príbeh novice komendy templárských rytíru. Mladík prý vstoupil do rádu ze zoufalství nad ztrátou své sestry, kterou unesla tlupa loupeživých cikánu. Jednou se s rádem vydal na cestu, aby postavili rádový dum. Když dorazili do míst dnešní Plzne, spatrili, jak u staré chatrce napadl mohutný vlk starého cikána a mladou dívku. Rytír vlka zabil a rozhodl se, že na tom míste postaví rádový dum. Pri stavbe prý byla zachována starcova chatrc a posvátný strom. Tehdy starec z vdecnosti prozradil, že mladá dívka pochází ze šlechtického rodu. Behem vyprávení seznal mladý rytír, že dívka je jeho oplakávanou sestrou. Potom starec ulehl na mechové lužko v chate oprené o pradávnou lípu a v míru zemrel. Kolem templárského domu rostla osada, která dostala jméno Nová Plzen. Templárský dum býval od veku zván také cikánským herberkem. Tolik legenda o prvním dome v Plzni, tzv. templárském, který byl od pocátku domem stavitelu bartolomejského chrámu.

Rozlehlé sklepy Ríhovského domu v Plzni ukrývaly podle povesti zlatý poklad (Zdroj: Právo, 24. brezna 2006)

Templári dnes

Dodnes po sobe templári zanechávají výrazný historický odkaz a spoustu otazníku, které jsou rozvíjeny do nejruznejších teorií. Existuje dokonce i teorie, podle níž celé skupiny templáru, kterým se podarilo uprchnout, prešly do ilegality a založily zcela tajné bratrstvo, jež se o tri sta let pozdeji stalo základem jiné tajné organizace, svobodných zednáru.

I v soucasnosti legendy i historická fakta o templárském rádu pritahují znacnou pozornost. Venují se jim mnozí autori seriózní i populární literatury. Templári byli spojováni s mnoha legendami, týkajícími se rady tajemství a mystérií, pocházejících z nejstarších dob. Snad nejznámejšími z nich jsou ty o Svatém grálu ci Arše úmluvy. Templárský kríž také skrývá tajemství.

Keš

Výchozí souradnice ukazují pred místa, kde na plzenském Námestí Republiky stával Ríhovský ci Templárský dum. Templárský poklad tam asi nenajdete. K našemu pokladu vedou dva kroky. Listing obsahuje souradnice ve formátu E 013° 2xxxx, N 49° 4xxxx. Ty vás nasmerují k místu skrývajícímu souradnice ve formátu N 49° 4xxxx, E 013° 2xxxx, ukazující na asi jeden kilometr vzdálenou keš.

Keš do zacátku obsahuje tri rybky. Primitivní symbol ryby je obecne rozšíreným symbolem krestanství a templárský rád vznikl na ochranu krestanu. Prosíme tedy o výmenu pouze predmetu souvisejících s rybami (krome rybích kostí, šupin a dalších pozustatku ).

Další informace

Web obsahuje bezpocet dokumentu a clánku s templárskou tématikou. Nekteré z nich vybíráme. Pokud vás toto téma zajímá, rozhodne je doporucujeme prostudovat. Pro rešení naší keše ale nezbytné nejsou.

Historie templárského rádu a všelikého dení té doby

Wikipedia – Rád templáru

Vatikán zverejnil dosud nepublikované dokumenty o templárích

Veliký Orient Ceský

Steve Berry – The Templar Legacy / Templárské dedictví

Overení souradnic

Podle webového pocítadla jste . návštevníkem tohoto listingu.

Poznámka 27. ledna 2008: Po opakujících se pochybnostech o správnosti zamerení finální keše upozornujeme, že je skutecne úmyslne umístena asi 10-15 metru od bodu, kam ukazuje šipka. Kdo si odloví, pochopí duvod.

Additional Hints (Decrypt)

FGNTR: fgebz SVANYR: cbq ubqar xevir ebfgbhpvz fgebzrz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)