Skip to content

Hrabal's Cache II. Traditional Geocache

This cache has been archived.

Rico Reviewer: Archivace listingu keše.

[b]Rico Reviewer[/b] - reviewer pro ČR

More
Hidden : 7/17/2007
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Hrabal's cache II.

Czech:
 
K založení této keše jsem se nechal inspirovat dnes již archivovanou "Hrabalovou keší". Kdysi jsem na ní náhodou narazil na serveru geocaching.cz. Keška se nachazí v blízkosti metra trasy B (stanice Palmovka), kde Bohumil Hrabal žil a pracoval. Výhled je odtud opravdu zajímavý jak ve dne, tak i v noci a urcite si toto místo kešku znovu zaslouží. Protože je keška uložena na dosti exponovaném míste, tak bych Vás chtel poprosit o maximální opatrnost pri vyzvedávání a jejím zpetném ukládání. 

Hledáte plastovou schránku velikosti micro.

Za námet bych chtel podekovat také Moskytovi_cz.

English:

I have been inspirated by old version of Hrabal's cache which is already archived. I've found some informaton about this first archived version at geocaching.cz server. The cache is close to metro line B (Palmovka station) where Mr. Hrabal worked and lived in the past. I think this place should definitely have the cache again. There are few good spots wehre you can see this part of the Prague. The spot might be pretty overcrowded so be careful when you are taking the cache out and placing back to the hiding place.

Look for the plastic container (micro size).


I would like to thank you to Moskyt_cz  for the subject  matter.

Životopis:

Jeden z nejvýznamnejších ceských spisovatelu 20. století se narodil jako nemanželský syn Marie Kiliánové. František Hrabal, pozdejší manžel Kiliánové a správce pivovaru v Nymburce, Bohumila adoptoval.

Ackoliv se Bohumil Hrabal narodil v Brne, detství prožil v Polné a Nymburce, kde také vystudoval místní reálku (maturita 1935). Poté pokracoval ve studiích na Právnické fakulte UK v Praze, po uzavrení ceských vysokých škol nemeckou okupacní správou prošel radou profesí – úredník, tratový delník, výpravcí. Po skoncení 2. svetové války dokoncil vysokoškolská studia, nicméne kariéry právníka se vzdal.

V letech 1947 – 1949 pracoval jako obchodní cestující, v roce 1949 nastoupil do kladenských oceláren, kde v roce 1952 utrpel težký úraz. Od roku 1954 pracoval jako balic papíru ve Sberných surovinách a od roku 1959 jako kulisák v pražském Divadle S. K. Neumanna (dnešní Divadlo pod Palmovkou).

V roce 1956 se oženil. Jeho žena Eliška je známá z Hrabalových próz jako Pipsi. Od roku 1963 až do své tragické smrti v únoru 1997 pusobil jako spisovatel z povolání.

Bohumil Hrabal-spisovatel zacal tvorit již jako vysokoškolský student, kdy vznikly jeho první básnické pokusy. Sazba jeho první lyrické básnické sbírky Ztracená ulicka byla díky komunistickému prevratu v roce 1948 rozmetána. Verše psané pred válkou a ovlivnené poetismem a surrealismem pak vyšly až v roce 1991 ve sbírkách Básnení a Židovský svícen. Debutoval tak až roku 1956 Hovory lidí, které vyšly v nákladu 250 kusu jako príloha výrocní Zprávy spolku ceských bibliofilu. Vydání své regulérní prvotiny se však v roce 1959 opet nedockal, sazba sbírky povídek Skrivánek na niti byla komunistickým režimem opet rozmetána.

Svou první knihu, povídkový soubor Perlicka na dne, tak vydal až v roce 1963 ve svých 49 letech! Obrovský ohlas knihy urychlil vydání další – Pábitelu v roce 1964. Svérázné figurky a originální styl vyprávení, použité v prvních dvou knihách, pak Hrabal ješte více rozvinul ve své tretí vydané próze, nazvané Tanecní hodiny pro starší a pokrocilé (1964), kde v jedné jediné dlouhé vete strýc Pepin (Hrabaluv skutecný strýc Josef Hrabal) vypráví o svých životních a milostných zkušenostech. O rok pozdeji vycházejí Ostre sledované vlaky a Inzerát na dum, ve kterém již nechci bydlet, kde Hrabal podává syrový obraz spolecnosti padesátých let.

Po okupaci Ceskoslovenska vojsky Varšavské smlouvy Hrabal opet nesmel publikovat. Tesne pred vydáním byly z tisku staženy jeho knihy Domácí úkoly a Poupata. Pres zákaz publikování vznikly v sedmdesátých letech mnohé z dnes nejslavnejších Hrabalových del - v roce 1974 román Obsluhoval jsem anglickeho krále, zobrazující vzestup a pád pražského cíšníka a hoteliéra na pozadí spolecenskopolitických zmen první poloviny 20. století; o dva roky pozdeji pak Hrabal napsal soubor vzpomínkových próz, kde zachycuje život malomesta svého mládí a život svých nejbližších - adoptivního otce (Francin), matky (Maryška) ci strýce Josefa (Pepin): vznikla trilogie Postrižiny (1976), Krasosmutnení (1979) a Harlekýnovy miliony (1981). Další z Hrabalových vzpomínkových próz je pak Mestecko, kde se zastavil cas.

V sedmdesátých létech vznikla též kniha Nežný barbar, Hrabalova osobní vzpomínka na výtvarníka Vladimíra Boudníka, a ve druhé polovine sedmdesátých let pak patrne nejzásadnejší Hrabalovo dílo, a to Príliš hlucná samota. Toto dílo je svetovou kritikou razeno mezi dvacet nejvýraznejších literárních pocinu 20. století.
Ve druhé polovine osmdesátých let vznikly pak Hrabalovy prózy autobiografické - trilogie Svatby v dome, Vita nuova a Proluky nahlížející na Hrabaluv život pohledem jeho manželky Elišky.

Bohumil Hrabal mel zásadní vliv nejen na ceskou literaturu 20. století, ale i na ceský film. Povídkový film „o obdivuhodnostech obycejného života“ Perlicky na dne (r.Jirí Menzel, Jan Nemec, Evald Schorm, Vera Chytilová, Jaromil Jireš, 1965) je obecne vnímán jako jeden z profilových filmu tzv. ceské nové vlny. Válecná tragikomedie Ostre sledované vlaky (r. Jirí Menzel, 1966) získala Oscara za nejlepší cizojazycný film a Skrivánci na niti (r. Jirí Menzel, 1969), poté, co museli ležet 32 let v komunistickém trezoru, Zlatého medveda, hlavní cenu na MFF v Berlíne. Z dalších nezapomenutelných filmu, které vycházely z Hrabalových predloh, pripomenme alespon snímky Postrižiny (r. Jirí Menzel, 1980), Slavnosti sneženek (r. Jirí Menzel, 1983) ci Nežný barbar (r. Petr Koliha, 1989). Slavnou Príliš hlucnou samotu natocila v roce 1994 ve Francii žijící ceská režisérka Vera Caisová s Philippem Noiretem v hlavní roli. Nedávno se filmové podoby dockal také román Obsluhoval jsem anglického krále.

Zdroj: http://www.spisovatele.cz/
(English version of the biography might come later on)

17.09.2007 - logbook nr.1 replacement

26.10.2007 - placed new container and logbbok

17.08.2007 - placed new container and logbbok

04.04.2009 - placed new container and logbbok

12.12.2009 - placed new container and logbbok

25.07.2010 - placed new container and logbbok

28.05.2011 - the logbook replacement

15.08.2012 - placed new container and logbbok

04.03.2013 - placed new container and logbbok

Additional Hints (Decrypt)

PM: mryrmb RA: sreehz

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)