Skip to content

Lípa svobody Traditional Geocache

This cache has been archived.

Buturik Team: Jedla-bedla neco chystá, tak me požádal o zarchivování této keše, tak jsem zvedavej.

More
Hidden : 6/23/2007
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Lípa svobody

Lípa – ceský národní strom a jeden ze symbolu ceské státnosti. V našich zemích byla casto lípa slavnostne vysazovaná jakožto soucást oslav výrocí založení republiky, osvobození nebo ukoncení války. Casto nesou název po tech, kterí se nejakým zpusobem zasloužili o náš stát napr. Lípa Masarykova. Tato lípa byla vysazena litovelskými obcany Antonínem Navrátilem a Annou Poštulkovou v roce 1945 jako projev radosti nad práve skoncenou II. svetovou válkou a opet nabytou svobodou(odtud název Lípa svobody). Jedná se o krížence lípy malolisté a lípy velkolisté (Tilia x vulgaris).

Popis:

Až 30 m vysoký, listnatý, opadavý strom. Kura v mládí hladká a svetle šedá, pozdeji podélne popraskaná a tmave šedá. Listy strídavé, rapíkaté, okrouhle srdcité, pilovité, 4 až 8 cm dlouhé, na svrchní strane lysé, na spodní strane rezave hnedé chlupy v paždí žilek. Kvety po 4 až 10, 5 cetné, svetle žluté až svetle žlutozelené, stopkaté, ke stopce prirostlý blede zelený, blanitý listen, tycinky približne stejne dlouhé jako korunní lístky. Plody 5 až 7 mm dlouhé, oplodí kožovité, snadno smácknutelné. Kvete v VI až VII.
Stanovište:

Smíšené dubohabrové nebo lužní lesy, na pudách cerstve vlhkých, humózních, propustných, zásaditých až mírne kyselých, stanovište slunné až polostinné, nesnáší velmi kyselé pudy a znecištené ovzduší

Rozšírení:

V CR dosti hojne od nížin po pahorkatiny (max. asi 900 m n.m.), v posledních cca 300 letech však ponekud na ústupu vlivem zavádení smrkových monokultur. Celkove roste v témer celé Evrope vyjma jejích nejsevernejších a nejjižnejších cástí (približne v pásu mezi 40° a 63° severní šírky), na východe po Irtyš, izolovane pak na Korsice, Krymu a Kavkaze

Lécitelství:

Sbírá se kvet vcetne blanitého listenu ihned po rozkvetu za suchého pocasí. Suší se co možná nejrychleji za teplot do 40 °C.
Pres všeobecnou oblíbenost lipového kvetu není droga dodnes detailne prozkoumána, obsahuje asi 0,04% silice s farnesolem, nerolidolem a geraniolem, sliz, trísloviny, flavony (napr. rutin, hyperosid, kvercitrin, isokvercitrin, astragalin, tilirosid aj.), organické kyseliny (kyselina p-kumarová a chlorogenová), saponiny a fytosteroly.
Droga pusobí potopudne, mocopudne, žlucopudne a protikrecove. Užívá se zejména pri nachlazení, horeckách, pri nemocech v oblasti trávícího a mocového ústrojí nebo pri špatné funkci žlucníku. Podává se obvykle ve forme caje (1/2 cajové lžicky na šálek, denne 2 až 3 šálky), casteji se však míchá do smesí.

V blízkosti keše bývá casto hodne mudlu, proto je vhodné lovit vecer nebo ješte bych doporucil o víkendu kolem poledne.

Additional Hints (No hints available.)