Skip to content

A Mystery Cache

This cache has been archived.

TrainTour Reviewer: Dalsi temer mesic uplynul, zadna slibena obnova ze strany autora -> archivovano.
Pro autora: pokud by ses v budoucnu rozhodl cache obnovit, tak je pripadne mozne ji obnovit odarchivaci tohoto listingu, ale jen za techto predpokladu:
1) misto ulozeni a provedeni kese (typ, obtiznost,...) se prilis nezmeni od puvodniho
2) lokalita bude stale volna, tj. nebude existovat jina kes v kolizi pobliz teto
3) obnovit ji budes chtit proto, abys ji ty SAM mohl dale znova udrzovat (obnova archivovane kese jen proto, aby byla hned adopci prevedena nekomu jinemu, se neprovadi, pozdni zajemce o adopci at si zalozi listing novy, vlastni)
V pripade zajmu o odarchivaci staci kontaktovat me ci jineho reviewera pres profil - viz http://wiki.geocaching.cz/wiki/Reviewer
Nebo muzes misto odarchivace tohoto listingu vytvorit a k publikaci predat listing novy, pokud 1) a 2) neplati (tj. kdyz by se misto ulozeni ci popis kese vice zmenil, ci kdyz by puvodni uz byla v kolizi).

TrainTour, reviewer pro CZ, SK a okoli

More
Hidden : 3/9/2007
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
1 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



Na Budejovickem namesti se nachazi umelecke dilo, ktere se zaroven stalo ceskym rekordem - zed naproti skole ZS Polackova zdobi 1248 acek, ktera na zed namalovali zaci zakladni skoly, kolemjdouci a dalsi pozvani hoste v ramci akce Budejales detem dne 1. 6. 2005.




TROCHA Z HISTORIE PISMA
Za nejstaršího neprímého predchudce písma je považováno predmetové písmo. Patrí zde napr. písmo uzlové, které používali starí Cínané nebo jihoamerictí Indiáni (kipu). Inkové podle barev šnur, tvaru a poctu uzlu dokázali císt císelné údaje. Skutecným predchudcem písma psaného byly kresby. Kresbám vrytým do skal se ríká petroglyfy (recky petros = kámen, glyfein = rýt, vyrezávat). Ve výjevových obrazech se nekteré prvky objevovaly casteji, a tak vznikly piktogramy (latinsky pictus = namalovaný). Usnadnovaly sdelení, ale omezovaly se na vyjádrení hmatatelných ci viditelných predmetu. Proto vznikly tzv. ideogramy (recky idea = pravzor, podoba), které vyjadrovaly pojmy abstraktní (chuze, láska, smrt).

Z piktogramu a ideogramu se vyvinula obrázková písma. Cínské obrázkové písmo, které je písmem slovním, pretrvalo dodnes. Vedci jeho puvod kladou již do doby pred 4000- 5000 lety. Za tvurce nejstaršího dochovaného obrázkového písma na svete (3100 pr. n. l.) jsou považováni Sumerové. Postsumerské písmo obsahovalo 2000 piktogramu. Egyptané používali zvláštní znaky – hieroglyfy (recky hieros = posvátný) – od 4. tisíciletí pr. n. l. Koncem 3. tisíciletí pr. n. l. vzniká písmo hieratické (recky hieratikos = knežský), které je ješte zkratkovitejší. V 8. století pr. n. l. vzniklo písmo démotické (recky démotikos = lidový).

Lidé zjistili, že znak muže oznacovat i kratší znaky nebo skupiny znaku, z nichž se slova skládají. Tak vzniklo písmo slabicné a posléze hláskové. Na prelomu 4. a 3. tisíciletí pr. n. l. dochází ke zmene. Místo obrázku se do hlíny vtiskují šikmo seríznutým rákosovým pisátkem klínky a vzniká klínové písmo. Klínové písmo podstatne zjednodušilo záznam a to se projevilo na množství znaku (konecný pocet – 36 znaku pro slabiky).

V syrskopalestinské oblasti kolem roku 1300 pr. n. l. vzniklo, nejspíše díky Fénicanum, jednoduché, všeobecne použitelné písmo. Z fénické abecedy, která obsahovala pouze souhlásky, pochází asi 80% známých abecedních soustav (napr. hebrejská, arabská, recká). V 9. a 8. stol. pr. n. l. prejali Rekové písmo od Fénicanu a z nekterých znaku vytvorili samohlásky. Roku 403 pr. n. l. vzniká oficiální recká abeceda o 24 písmenech. Z recké abecedy nakonec vznikla abeceda latinská a také slovanská písma – hlaholice a cyrilice.

V soucasné dobe se na svete používá asi 400 druhu ruzných písmen, z nichž nejrozšírenejší jsou latinská. Ani obrázková písma zcela nevymizela. Mužeme je najít ve znacení na ruzných mapách (turistické znacky) nebo na silnicních znackách.

(prevzato z www.sova.rkka.cz)



K nalezeni finalni cache pomuze par spravnych odpovedi:

1. Na uplnem (ale opravdu UPLNEM) levem konci malby jsou 3 A nad sebou. Kazde ma jinou barvu. Jsou serazena od spoda nahoru:
a) zluta-modra-cervena (A=0)
b) modra-oranzova-zluta (A=3)
c) modra-cervena-zluta (A=9)
d) zluta-cervena-oranzova (A=5)
P.S.: Jste opravdu na konci? :)


2. Jedno zlute A, ktere zabira 4 ramecky je:
a) v horni casti zdi (B=7)
b) u zeme (B=2)
c) pred vchodem do skoly (B=1)
d) neni tam (B=0)


3. Najdete bile A v modrem poli zlute oramovanem. Kolikate je toto A od zeme:
a) 3 policko (C=9)
b) 5 policko (C=7)
c) 7 policko (C=5)
d) 9 policko (C=3)


4. Je zde policko zaplnene hudebnim houslovym klicem. Kolik je u neho nakreslenych not:
a) 1 (D=6)
b) 2 (D=1)
c) 3 (D=8)
d) 4 (D=5)


5. Najdete A, jehoz policko zabira misto v pravem hornim rohu celeho dila. Toto A je:
a) do spicky (E=5)
b) hranate (E=8)
c) kulate (E=1)
d) vzhuru nohama (E=6)


FINALNI cache naleznete na teto souranici
50 02.DAC
014 26.EBC

Pro nalezeni nemusite vstupovat na travnik.
Mel jsem problem se zamerenim a tak budu rad kdyz pripisete jak se chova
vase GPS na tomto miste a zda blazni tak jako ta moje.




Kontrola a poznamky:
15.3.07 -> kontrola a pridana pravidla. Jak tak jde krabicka z ruky do ruky chce sem tam srovnat :)
PROSIM UKLADEJTE KES NA MISTO STEJNE JAKO BYLA. "PODHOUBIM" DOLU :)
15.4.07 -> kontrola... vse v pohode, vlozen GC (jen tak tak) :)
14.6.07 -> kontrola... vymenen logbook (prnich 100 kaceru uz ji nalezlo), take vymeneno drzeni schranky :)

ABY TO BYLA SPRAVNA MYSTERY - V NOVEM LOGBOOKU JE PROSTOR PRO VASI KREATIVITU. NAKRESLETE, NAPISTE NEBO NEJAK VYTVORTE DO TOHOTO PROSTORU VASE A. INSPIRACE SE VAM NABIZI VIC NEZ DOST :)




Additional Hints (Decrypt)

vyqneonm

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)