Skip to content

Hrobka rodu Harrachu Traditional Geocache

Hidden : 1/24/2007
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Related Web Page

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Tato cache Vás zavede do malé podhorské obce Horní Branná s nekolika historickými památkami - Harrachovskou hrobkou, bývalým špitálem, zámkem a zajímavou stavbou - Strížkovým plátenickým domem.


Hrobka rodu Harrachu N 50°36.565 E 015°34.076
Hrobka sv. Kríže rodu Harrachu, s jejíž stavbou bylo zapocato již v r. 1840, byla vysvecena v r. 1870. Je to zajímavá a vzácná dobová stavba pri ceste z Jilemnice naproti špitálu. Tvorí ji dva souosé pravidelné osmiboké hranoly o nestejné výšce. V podzemní cásti hrobky se nachází zdená chodba – krypta, ve které jsou uloženy ostatky clenu harrachovského rodu. Rakve dríve zemrelých sem byly preloženy až v roce 1875 z protejší kaple sv. Aloise.
Vnitrní steny hrobky jsou obloženy deskami z cerného mramoru. Na nich jsou jména s tituly zesnulých. Dnes slouží hrobka jako smutecní obradní sín.

Harrachovský špitál N 50°36.590 E 015°34.050
V r. 1710 vystavel hrabe Alois z Harrachu v Horní Branné špitál. Budova byla urcena pro dvanáct zestárlých hrabecích služebníku, šest mužu a šest žen, kterí tu až do své smrti byli zaopatreni vším potrebným. Dostávali tady ubytování, stravu, odev a malý penežní obnos. Zrízení tohoto špitálu bylo na tehdejší dobu výrazným sociálním cinem. Špitál v Horní Branné, který nese cp. 3, setrval ve své puvodní podobe až do r. 1878. Klenuté chodby, které se nacházely uvnitr celého domu, byly rozboreny. Byty byly upraveny k obývání.
Zmínky zasluhuje zachovalý portál s nápisem a harrachovským znakem. Na veži špitálské kaple byla puvodne socha sv. Aloise, ale v r. 1879 byla nahrazena kovovým krížem vysokým 308 cm. V kapli byl drevený oltár, který casem zetlel, takže v roce 1883 musel být opraven. Špitálský zvonek padl za obet rekvizici v první svetové válce. Jako byty nejnižší kategorie s neustále vlhnoucím zdivem sloužil objekt až do roku 1987. Místní národní výbor rozhodl budovu špitálu zbourat a puvodní zdivo ponechat jen u kaple sv. Aloise. Na stejném pudorysu vznikla nová stavba, jejíž vnejší vzhled se neliší od puvodní historické. Vnitrek však byl upraven na malometrážní byty s elektrickým vytápením. Krome 28 bytových jednotek, které slouží ješte sobestacným seniorum, se v budove nachází klubovna, jídelna, ordinace praktického a zubního lékare, prádelna a místnost pedikérky. Vnitrek objektu tvorí rozsáhlé atrium.
Jeho oficiální název zní Dum s pecovatelskou službou. Je provozován a financne dotován obcí.

Zámek v Horní Branné N 50°36.492 E 015°34.190
Branský zámek založil Zdenek z Valdštejna a po jeho smrti stavbu dokoncila vdova po nem Marie z Martinic - bylo to v r. 1582. Zámek byl na svoji dobu velmi honosný. Mel dve patra, první kamenné a horní drevene s ochozy, s vežickou na hrebenu strechy. Jeho severní prízemí tvorí obloukové podloubí se ctyrhrannými kamennými sloupy. Na zevních stranách kamenné cásti celého zámku byly ruzné nápisy, verše, arabesky, figury, sgrafita a rozmanité ozdoby. V nejvyšší cásti prucelí je ješte dnes dobre zachována série umelecky provedených lunet s výjevy selského, remeslnického a panského života.
Podle Weyrychova urbáre mel zámek svoji vlastní kapli, 6 pokoju, 7 komor, 7 povrchních a 6 podzemních sklepu. Ve trech velikých svetnicích druhého patra býval táflovaný strop. Tri velké místnosti v prvním poschodí si zachovaly krásné klenutí a byly bohate opatreny nábytkem. Podél pokoju prvního patra se nacházela prostranná a svetlá chodba. Nove postavený zámek byl pokládán za celný výplod tehdejšího stavitelského umení.
Za tricetileté války byl zámek velmi zpustošen a druhé patro bylo vypáleno. Zámek pak byl sice schopný užívání, ale už nebyl tak krásný jako pred tím. Po oprave zustalo jenom první patro, druhé už nebylo dostaveno. Pri provádené oprave byly všechny výzdoby a nápisy na stenách zámku zakryty omítkou. Teprve v roce 1868 hrabe Jan z Harrachu dal omítku sejmout, ale podarilo se zachránit už jenom zbytky bývalé výzdoby zámeckých sten. Další význacná oprava byla v r. 1908 zásluhou vrchního lesmistra Reicha. Naposled byly malby a ozdoby na zámeckých stenách restaurovány pécí Státní památkové správy a MNV v Horní Branné v r.1960 a v roce 1994 byla provedena celková oprava fasády vcetne sgrafit na náklady obce. K zámku byly postupne pristaveny další budovy. Vznikl tak zhruba ctvercový hospodárský celek s pomerne rozsáhlým volným prostorem uvnitr. Prístup do neho byl dvema branami pro povozy a dvema brankami pro peší. V prilehlých budovách byly byty panských úredníku, konírny, kocárovny, chlévy aj. V 18. století byl tu též ovcín.
Švédové znicili rovnež dvur a zámecký pivovar, které byly v roce 1647 opraveny. Pri pivovaru byla také chmelnice, pozdeji v r. 1707 tu byla upravena lednice a v r. 1866 byly zrízeny hvozdy. Pivovar byl zrušen v r. 1891. V zámeckém dvore byla také vinopalna.
Od 1. 1. 1954 jsou v zámku kanceláre MNV, nyní obecního úradu, památník Jana Amose Komenského, v dalších budovách nyní i byty, restaurace, vinárna, obchudky, ruzné firmy.

Strížkuv plátenický dum N 50°36.870 E 015°34.022
Nejrozšírenejším pramenem obživy v Horní Branné bylo tkalcovství. Již od konce 16. století existují záznamy o tkalcovském rode Strížku. Nejvýznamnejším clenem rodu byl František Antonín Strížek (1744-91). Práve po jeho rodu je pojmenován renesancní dum c. 74, ve kterém F.A. Strížek otevrel vlastní obchod, z nehož prodával vlákno do celého sveta. Ten je dnes po dlouhých letech zanedbávání a chátrání prestavován na penzion „U Tkalce“.

V Horní Branné najdete také radu starých a památných stromu.
  Pred bývalým špitálem je to dub zimní s obvodem kmene 465 cm. 
  Vedle kostela a fary topol bílý (Populus alba) s obvodem kmene 580 cm a výškou 18 m. 
  Pred budovou sokolovny je lípa obecná s obvodem kmene 537 cm. 


Parkovat mužete u zámku na souradnicích N 50°36.506 E 015°34.132 nebo přímo u keše.
Nynejší úkryt keše je už čtvrtý v poradí, krabiček se tu díky krádežím vystřídalo mnohem více.. Na prvním míste byla keš zcizena a úkryt znicen, druhý úkryt byl také po nejaké dobe úplne znicen. Třetí úkryt byl po několika měsících opět nalezen nepovolanými osobami. Na současném místě byla krabička také ukradena a zřejmě se o úkrytu ví. Budte prosím pri hledání a logování opatrní, celé okolí hrobky je velmi frekventované.

Prejeme Vám štastný geolov - Láda a Jitka, tj. Sovinka.

Additional Hints (Decrypt)

[CZ]: fzex icenib bq cnexbivfgr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)